Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Üniversiteye Başvuru

SAT Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır?

share image

SAT, Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği ve sonuçlarını bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır. College Board tarafından düzenlenen SAT testi SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur.

 

SAT sınavı 2016 yılı Mart ayı itibari ile köklü bir değişime uğramıştır.

 

Yeni SAT sınavı daha önce hiç olmadığı kadar okuma merkezli ve pasaj bazlı olmuştur. Öğrenciler önce 62 dakika sürecek olan içinde beş uzun pasaj barındıran (bazılarında grafik de olacak) 52 soruyla karşılaşacak. Daha sonra 35 dakika sürecek olan 44 soruluk Yazma ve Dil Bilgisi sorularını çözecek. İşte burada da dört pasaj daha olacak ve sonuç itibariyle öğrenciler neredeyse 100 dakikada yaklaşık 4500 kelimelik dokuz pasajla uğraşacak ve yüze yakın soru çözecek. 

 

Daha sonra matematik testine geçecekler. 25 dakikalık, 20 sorudan oluşan hesap makinasının izin verilmediği bir bölümden sonra 55 dakika sürecek olan 38 soruluk ve bu sefer hesap makinasının izin verildiği bölüm gelecek.  Matematik bölümünde soru tiplerinde değişiklik olmasa da, yeni SAT'ta soruların kapsama alanı daraltıldı ancak sorulan sorular ise derinleştirildi.

 

Bunu da atlatan öğrencileri bekleyen üçüncü ve son bölüm ise makale yazma bölümü olacak. Yeni SAT'ta yazma bölümü direkt olarak puanlamaya dahil edilmeyeceğinden belki bazı üniversiteler bu skoru istemeyecekler ve bu nedenle bazı öğrenciler bu bölümü almak gereği duymayacaklar. Yine de büyük ihtimalle çoğu öğrenci teste devam edecek.

 

Yeni SAT yazma bölümünde artık ne düşündüğünüz önemli değil, çünkü size fikrinizi soran olmayacak. Yani önceki gibi kişisel bir makale yazmak yerine artık yaklaşık 700 kelimelik bir pasaj okuyup yazarın savunduğu fikirleri ve bunun hakkında analiz yazılmaktadır. Bunun için süreniz 50 dakika olacak.

 

Genel olarak baktığımızda

 

  • Kelime bazlı sınav yerine uzun paragrafların temel alındığını görüyoruz.
  • Yanlışlar doğruyu götürmeyecek, cevaplar ise beş şıklı değil dört şıklı olacak. Bu durum daha önce eski sistemde sınava girmiş kişilerin stratejilerin ciddi değişikliğe yol açmıştır.
  • Daha az konuda, daha derin matematik soruları sorulmakta ve soruların cevaplanmasında hesap makinesi kullanımı sınırlandırılmıştır.
  • Eski SAT sınavı sadece yazılı formatta yapılabilmekteydi. Yeni SAT sınavına hem yazılı formatta hem dijital ortamda girebilirsiniz.
  • Toplam skorda makaleniz etki etmeyecek, sınav 1600 üzerinden değerlendirilecek.
  • Yeni SAT 3 saat veya isteğe bağlı essay seçildiği takdirde 3 saat 50 dakika sürmektedir. Eski SAT ise essay dahil 3 saat 45 dakika sürmekteydi. Essay isteğe bağlı olmasına rağmen bir çok üniversite essay puanı istemektedir.

 

Sat Sınavı Ne Zaman Uygulanır ve Son Başvuru Tarihleri

 

Sınav Tarihi   Son Başvuru Tarihi
1 Ekim 2016   1 Eylül 2016
5 Kasım 2016 7 Ekim 2016
3 Aralık 2016     3 Kasım 2016
21 Ocak 2017  21 Aralık 2016
6 Mayıs 2017   7 Nisan 2017
3 Haziran 2017      9 Mayıs 2017

 

SAT Sınavına Nasıl Başvurulur?

 

SAT başvuruları bu adresten online gerçekleştirilebilir.

 

 

SAT Sınavına Nasıl Çalışmalıyım?

 

SAT sınavı 2016 senesi içerisinde köklü değişikliklere uğradı ve bu durum da sınava çalışma stratejilerinde değişime yol açtı. Yeni sınav sistemi ile ilgili çalışma ipuçları alabileceğiniz en güvenilir kaynak şu an resmi site http://sat.collegeboard.com/home olarak görülmektedir. Ayrıca dünyaca ünlü eğitim sitesi KHAN Academy de yeni SAT sınav formatına uygun eğitimlerini güncellemiş bulunmakta.

 

SAT Sınav Merkezleri

 

Sınav yerleri   Adres
THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE      IZMIR
TED BURSA COLL    BURSA
TED ANKARA KOLEJI HS   ANKARA
TARSUS AMERICAN SCH      TARSUS
ST GEORG AUSTRIAN COLLEGE       ISTANBUL
OZEL OGUZKAAN KOLEJI    ISTANBUL
HISAR SCHOOL ISTANBUL
BILKENT LABORATORY + INTL SCH     ANKARA
BILKENT ERZURUM LABORATORY SCH      ERZURUM

                                                                                                                   

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al