Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Üniversiteye Başvuru

SAT Sınavı Nedir, Nasıl Hazırlanılır?

Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde geçerliliği olan SAT sınavı hakkında ne kadar bilgiye sahipsin? SAT nedir, SAT sınavı ne zaman gibi en çok merak edilen sorular ve cevapları rehberimizde.

SAT Sınavı Nedir, Nasıl Hazırlanılır?

Yurtdışı eğitim için gitmeyi düşündüğünüz ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri varsa İngilizce kriterlerden akademik yeterliliklere kadar sizi bekleyen bir dizi giriş şartı olduğunun farkındasınızdır. SAT sınavı da ACT, GRE ve GMAT gibi yurtdışı lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden bazı üniversitelere başvururken istenilen kriterler arasındadır. 

 

Bugün, SAT sınavı sadece Amerika’da eğitim başvurusu için kullanılmıyor. Avustralya, Kanada ve Avrupa’nın birçok ülkesinde SAT sınavı, adayların Matematiksel, Eleştirel Okuma ve Yazma becerilerini analiz etmek için uygulanıyor. Yazımızda SAT sınavı nedir, SAT sınavı ne zaman, SAT sınavı neleri içeriyor sorularına gelin birlikte göz atalım. 

 

SAT sınavı nedir?

 

SAT testi, Amerikan üniversiteleri tarafından aday öğrencilerin akademik yeteneklerini değerlendirmek için kullanılan standartlaştırılmış bir giriş testidir. Lise sonrası yeterliliklerden elde ettiğiniz akademik sonuçlarınızın kabul edildiği üniversiteler olsa da, üniversiteler genellikle bu ek test aracılığıyla bunların doğrulanmasını ister. SAT Sınavı Hakkında İpuçları için yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

İlk olarak Scholastic Aptitude Test olan SAT açılımı, bugün Scholastic Assessment Test olarak anılmaktadır. SAT sınavı nedir, SAT nedir, SAT ne demek gibi sorularınıza daha net ve kısa bir cevap arıyorsanız, SAT için ABD’de standartlaştırılmış iki genel üniversite giriş sınavından biridir diyebiliriz. Diğeri ise ACT sınavıdır. College Board tarafından oluşturulan ve uygulanan test, 1926 yılından beri bir lise öğrencisinin, üniversiteye başlamak için hazır olup olmadığını ölçmek için kullanılır. Peki, Amerika’da Eğitim İçin Başka Hangi Sınavlara Girmelisiniz biliyor musunuz? 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

SAT sınavı türleri hangileridir?

 

SAT test, SAT 1 ve SAT 2 olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşmaktadır: SAT Reasoning Test ve SAT Subject Test. Ancak 2021 yılı ile birlikte College Board tarafından yeni bir düzenleme yapılarak, SAT 2 Subject Test kaldırılmıştır. Dolayısıyla artık SAT testine girecek olan adaylar, SAT 1 testi ile değerlendirilecek. Aynı zamanda bir diğer değişiklikte, isteğe bağlı Essay bölümü ile ilgilidir. Artık SAT Essay bölümü de kaldırılmıştır. 

SAT sınavı 2023 güncellemesi nedir?

 

Yakın zamanda College Board, SAT sınavının 2023'ten itibaren dijitale geçeceğini ve şu anda yapılan 3 saat yerine 2 saatlik bir test olacağını duyurdu. Sınava girenlere SAT matematik bölümü için hesap makinesi kullanılmasına da izin verilebileceği konuşuluyor. Uluslararası öğrenciler için 2023'ün başlarından itibaren dijital SAT sınavı kullanılabilecek. Son güncellemeler için College Board web sitesine göz atın. 

 

SAT sınavı ne kadar sürer?

 

SAT sınavı 3 bölümden oluşur: okuma, yazma ve dil, matematik. 154 çoktan seçmeli soru içeren SAT test, yaklaşık 3 saatte tamamlanır. En yüksek SAT puanı 1600, en düşük ise 1060 puandır.

 

 • SAT Reading - SAT Okuma: 65 dakika
 • SAT Writing and Language - Yazma ve Dil: 35 dakika
 • SAT Math - Matematik: 80 dakika 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

SAT sınavı hangi konulardan oluşur?

 

SAT sınavı için hazırlanıyor ve girmeyi düşünüyorsanız, çoktan seçmeli, kağıt tabanlı bir test sizi bekliyor olacak. SAT 1 Reasoning Test olarak bilinen bu sınav; okuma, yazma ve dil ile matematiksel yeteneğinizi değerlendirecek üç ana bölümden oluşur. Aşağıda SAT Reasoning Test için üç bölüm hakkında ayrıntıları inceleyebilirsiniz; 

 

1. SAT Reading

 

SAT Reading testi; çizelgeler, grafikler ve tablolar da içerebilen metin bölümlerini okuma yeteneğinizi test edecek 52 soruyu kapsar. Sosyal bilgiler, bilim ve tarih alanlarını kapsayan beş parça metnin SAT sınavı soruları çoktan seçmeli ve pasajlara dayalı olur. Kelimelerin ve sunulan bilgilerin bağlamını anlamanız test edilecektir. 

 

2. SAT Writing and Language

 

SAT yazma ve dil testi, cevaplamanız gereken 44 çoktan seçmeli SAT sınavı soruları içerisinden oluşur. Okumanız, düzeltmeler yapmanız ve önerilerde bulunmanız için size paragraflar verilecektir. Argümanları anlama, konuları analiz etme, dilbilgisi, noktalama işaretleri, cümle yapısı ve kelime dağarcığınız açısından değerlendirileceğiniz bu bölümü 35 dakikada tamamlarsınız. 

 

3. SAT Mathematics

 

SAT matematik bölümü, biri hesap makinesi kullanabileceğiniz, diğeri ise zihinsel hesaplamalar yapmanız gereken ve hesap makinesi kullanamayacağınız iki bölüme ayrılmıştır. Bölüm 45'i çoktan seçmeli ve 13'ü tablo sorusu olmak üzere toplam 58 sorudan oluşmaktadır. Soruların 20'sini hesap makinesi olmadan, kalan 38'ini ise cihazla cevaplamanız gerekecek. SAT Math; doğrusal denklemler, doğrusal fonksiyonlar, istatistikler ve problem çözme konusundaki bilginizi ölçer.

 

SAT sınavı ne zaman? 

 

SAT sınavı ne zaman diyor ve SAT sınavına girmek istiyorsanız, sınav tarihinden iki ay önce başvurularınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Testler genellikle Ekim, Aralık, Mart ve Mayıs aylarında yapılır. 2022 ve 2023 yılı SAT sınavı tarihleri aşağıdaki gibidir: 

 

 • 1 Ekim 2022
 • 3 Aralık 2022
 • 11 Mart 2023
 • 6 Mayıs 2023
 • 3 Haziran 2023

 

SAT sınav merkezleri nerede?

 

SAT sınavı için dünya çapında çok sayıda sınav merkezi bulunmaktadır ve her sınav merkezinin bir kodu vardır. Türkiye’de bulunan SAT sınavı merkezleri için College Board resmi web sitesine bu linkten göz atabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfadan önce SAT test zamanını ve size en yakın SAT sınavı merkezini seçerek kayıt olabilirsiniz. 

SAT sınav ücreti ne kadar? 

 

Amerika Birleşik Devletleri dışında sınava giren öğrenciler için SAT sınav ücreti bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik gösterir. SAT sınav ücreti, kayıt için 60 ABD Doları’dır ve bölgenize göre de ödemeniz gereken bir sınav ücreti vardır. Türkiye’den girecekler için bu ücret 49$’dır. Aynı zamanda SAT sınavı için test merkezinizi değiştirmek ya da sınav kaydınızı iptal etmek istediğinizde ek hizmet ücreti ödemeniz gerekebilir. Ertelemeler ve değişiklikler için College Board resmi web sitesini kontrol etmenizde fayda var.

 

SAT sınavı uygunluk kriterleri nelerdir? 

 

College Board tarafından SAT için istenen belirli bir uygunluk kriteri yoktur. SAT için aşağıdaki ipuçlarını bilmek yeterli olacaktır. 

 

 • Yaş sınırı - minimum veya maksimum yaş kriteri yoktur. 
 • Deneme sayısı - SAT testi için deneme sayısı yoktur. Adaylar sınava istedikleri kadar girebilirler. 
 • SAT sınavı, lise son sınıf ya da lise mezunu olan ve öğrenimlerinin bir sonraki aşamasında yurtdışında lisans eğitimine başvurmak isteyen öğrenciler tarafından alınabilir.
 • SAT sınavı için İngilizce seviyenizin en az Upper Intermediate seviyesinde olması gerekir. 

 

Neden SAT sınavına girmeli?

 

 • Bazı üniversiteler, aldığınız SAT puanına göre yüksek lisans bursu vermektedir.
 • Bazı iş başvurularında SAT puanı aranır.
 • ACT ile karşılaştırıldığında, adaylar matematik, yazma ve İngilizce sorularında SAT için daha fazla zamana sahip olurlar. 
 • ABD okullarının çoğu, lisans kabulü için SAT puanı isterler. 
 • SAT sınav ücreti, diğer sınavlara göre nispeten daha düşüktür. 

 

SAT sınavı geçerlilik süresi ne kadar?

 

Teknik olarak SAT puanı geçerlilik süresi diye bir şey yoktur. Sınava bir kere girmeniz ve istenilen puanı almanız yeterlidir. Ancak birçok üniversite 5 yıldan eski puanları kabul etmeyebiliyor. Bu nedenle başvuru yapacağınız üniversiteye göre SAT sınavı kriterlerinde bir değişiklik olana kadar veya olmadıkça 5 yıllık bir süre boyunca SAT test sonucunuz geçerlidir. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Hangi üniversiteler SAT sınavı puanını kabul ediyor?

 

Sınavdan alacağınız toplam puan, 400 ile 1600 arasında değerlendirilir. Okuma, yazma ve dil bölümü 800 üzerinden puanlanırken, matematik bölümü ek 800 puanı oluşturur. SAT sınavından öğrenciler ortalama 1.060 puan alırlar. Bu nedenle beklentilerinizi artırmak için bundan çok daha iyisini yapmayı hedeflemeli ve SAT hakkında daha çok bilgi sahibi olmalısınız. Peki, üniversitelere göre öğrencilerden istenen SAT puanları kaç olacak?

 

 

SAT sınavı için nasıl hazırlanabilirsin?

 

Her sınav gibi SAT test için de hazırlıklara erken başlamak ve bazı uygulama tekniklerini kullanmak en iyisidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, olabildiğince çok alıştırma testi yapmaktır. Bu şekilde, neyle karşılaşacağınız ve yanıtlamanız gereken soru türleri hakkında harika bir fikir edinirsiniz. 

 

Sonuç olarak, SAT sınavı için iyi puan almak isteyen adayların, gelişmiş bir kelime dağarcığına sahip olmaları gerekir. Bu açıdan daha önce çıkmış sınav sorularına bakarak yaygın olarak kullanılan kelimelere göz atabilirsiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise SAT sınavı bölümlerini iyi kavramak olacaktır. Okuma, yazma ve dil, matematik olarak 3 bölümden oluşan SAT testi aşamaları, kaç dakika sürdükleri, karşınıza çıkabilecek potansiyel sorularla ilgili sınav öncesi hazırlık çalışmaları yapmanızı öneririz. 

 

SAT nedir, tam olarak öğrendiğimize göre yurtdışı eğitim için girmen gereken diğer sınavlar hangileri bilmek ister misin? O halde, Yurtdışında Eğitim Alacağınız Ülkelere Göre Gireceğiniz Sınavlar için linke göz atabilir, daha fazlasına da buradan ulaşabilirsin:  TOEFL Sınavı, GMAT Testi, IELTS Nedir

 

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA