Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Üniversiteye Başvuru

SAT Sınavı Nedir, Nasıl Hazırlanılır?

Amerika’da öğrenim görmek isteyen uluslararası bir öğrenciyseniz, SAT sınavı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Tüm merak edilenleri sizin için araştırdık.

SAT Sınavı Nedir, Nasıl Hazırlanılır?

Yurtdışı eğitim için gitmeyi düşündüğünüz ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri varsa İngilizce kriterlerden akademik yeterliliklere kadar sizi bekleyen bir dizi giriş şartı olduğunun farkındasınızdır. SAT sınavı da ACT, GRE ve GMAT gibi yurtdışı lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden bazı üniversitelere başvururken istenilen kriterler arasındadır. Yazımızda SAT sınavı nedir ve SAT testi neleri içeriyor sorularını kapsamlı bir şekilde inceledik.

 

SAT testi nedir?

 

SAT testi, Amerikan üniversiteleri tarafından aday öğrencilerin akademik yeteneklerini değerlendirmek için kullanılan standartlaştırılmış bir giriş testidir. Lise sonrası yeterliliklerden elde ettiğiniz akademik sonuçlarınızın kabul edildiği üniversiteler olsa da, üniversiteler genellikle bu ek test aracılığıyla bunların doğrulanmasını ister. SAT sınavı hakkında ipuçlarına rehberimizden ulaşabilirsiniz. 

 

İlk olarak Scholastic Aptitude Test olan SAT açılımı, bugün Scholastic Assessment Test olarak anılmaktadır. SAT sınavı nedir, SAT nedir gibi sorularına daha net ve kısa bir cevap arıyorsanız, ABD’de standartlaştırılmış iki üniversite giriş sınavından biridir diyebiliriz. Diğeri ise ACT sınavıdır. College Board tarafından oluşturulan ve uygulanan test, 1926 yılından beri bir lise öğrencisinin, üniversiteye başlamak için hazır olup olmadığını ölçmek için kullanılır. SAT Sınavı Hakkında İpuçları için yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

SAT sınavı ne kadar sürer?

 

SAT testi, yaklaşık 3 saatte tamamlanır. En yüksek SAT puanı 1600, en düşük ise 1060 puandır.

 

 • Okuma  - 65 dakika
 • Yazma ve Dil - 35 dakika
 • Matematik - 80 dakika 

 

SAT sınavı ne zaman? 

 

2021-22 akademik yılında yapılacak olan SAT sınav tarihleri aşağıdaki gibidir. SAT sınavına girmek istiyorsanız, sınav tarihinden iki ay önce başvurmayı hedeflemelisiniz. Testler genellikle Ekim, Aralık, Mart ve Mayıs aylarında yapılır. 

 

 • 28 Ağustos 2021
 • 2 Ekim 2021
 • 4 Aralık 2021
 • 12 Mart 2021
 • 7 Mayıs 2022
 • 27 Ağustos 2022

 

Sınava, bulunduğunuz ülkedeki uluslararası bir merkezde girmeniz mümkündür. SAT sınavına girmek için yaklaşık 90 ABD Doları tutarında bir ücret ödenmesi gerektiğini unutmayın. Ertelemeler ve değişiklikler için College Board resmi web sitesini kontrol etmenizde fayda var. Peki, Amerika’da Eğitim İçin Başka Hangi Sınavlara Girmelisiniz biliyor musunuz? 

 

SAT sınavına uygunluk kriterleri nelerdir? 

 

College Board tarafından SAT için istenen belirli bir uygunluk kriteri yoktur. SAT için aşağıdaki ipuçlarını bilmek yeterli olacaktır. 

 

 • Yaş sınırı - minimum veya maksimum yaş kriteri yoktur. 
 • Deneme sayısı - SAT testi için deneme sayısı yoktur. Adaylar sınava istedikleri kadar girebilirler. 
 • SAT sınavı, lisede okuyan ve öğrenimlerinin bir sonraki aşamasında yurtdışında lisans eğitimine başvurmak isteyen öğrenciler tarafından alınabilir.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

Neden SAT sınavına girmelisiniz?

 

 • Bazı üniversiteler, aldığınız SAT puanına göre yüksek lisans bursu vermektedir.
 • Bazı iş başvurularında SAT puanı aranır.
 • ACT ile karşılaştırıldığında, adaylar matematik, yazma ve İngilizce sorularında SAT için daha fazla zamana sahip olurlar. 
 • Sınavda sadece lise matematik konuları test edilir.
 • SAT Essay bölümü, belirli bir konuyla ilgili bir yorum gibidir.
 • ABD okullarının çoğu, lisans kabulü için SAT puanı isterler. 
 • SAT sınav ücreti, diğer sınavlara göre nispeten daha düşüktür. 

 

Hangi üniversiteler SAT puanı kabul ediyor?

 

SAT puanları, SAT sınavı kriterlerinde bir değişiklik olana kadar veya olmadıkça 5 yıllık bir süre boyunca geçerlidir. Sınavdan alacağınız toplam puan, 400 ile 1600 arasında değerlendirilir. Okuma, yazma ve dil bölümü 800 üzerinden puanlanırken, matematik bölümü ek 800 puanı oluşturur. SAT sınavından öğrenciler ortalama 1.060 puan alırlar. Bu nedenle beklentilerinizi artırmak için bundan çok daha iyisini yapmayı hedeflemeli ve SAT hakkında daha çok bilgi sahibi olmalısınız. Peki, üniversitelere göre öğrencilerden istenen SAT puanları kaç olacak?

 

 

SAT sınav merkezleri nerede?

 

SAT sınavı için dünya çapında çok sayıda sınav merkezi bulunmaktadır ve her sınav merkezinin bir kodu vardır. Türkiye’de bulunan SAT sınav merkezleri için College Board resmi web sitesine bu linkten göz atabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfadan önce SAT test zamanını ve size en yakın sınav merkezini seçerek kayıt olabilirsiniz. 

 

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır, GMAT Testi Hakkında Merak Edilenler, Yurtdışında Eğitim Alacağınız Ülkelere Gireceğiniz Sınavlar, IELTS Nedir ve Nasıl Hazırlanılır yazılarımıza göz atmak ister misiniz? 

 

SAT türleri hangileridir?

 

SAT testi, SAT 1 ve SAT 2 olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşmaktadır: SAT Reasoning Test ve SAT Subject Test. Ancak 2021 yılı ile birlikte College Board tarafından yeni bir düzenleme yapılarak, SAT 2 Subject Test kaldırılmıştır. Dolayısıyla artık SAT testine girecek olan adaylar, SAT 1 testi ile değerlendirilecek. Aynı zamanda bir diğer değişiklikte, isteğe bağlı Essay bölümü ile ilgilidir. Artık SAT Essay bölümü de kaldırılmıştır. 

 

SAT sınavında hangi konularda test olursunuz?

 

SAT sınavına girerseniz, çoktan seçmeli, kağıt tabanlı bir test sizi bekliyor olacak. SAT 1 Reasoning Test olarak bilinen bu sınav; okuma, yazma ve dil ile matematiksel yeteneğinizi değerlendirecek üç ana bölümden oluşur. Aşağıda SAT Reasoning Test için üç bölüm hakkında ayrıntıları inceleyebilirsiniz; 

 

1. SAT Reading

 

SAT Reading testi; çizelgeler, grafikler ve tablolar da içerebilen metin bölümlerini okuma yeteneğinizi test edecek 52 soruyu kapsar. Sosyal bilgiler, bilim ve tarih alanlarını kapsayan beş parça metnin SAT sınavı soruları çoktan seçmeli ve pasajlara dayalı olur. Kelimelerin ve sunulan bilgilerin bağlamını anlamanız test edilecektir. 

 

2. SAT Writing and Language

 

SAT yazma ve dil testi, cevaplamanız gereken 44 çoktan seçmeli SAT sınavı sorularından oluşur. Okumanız, düzeltmeler yapmanız ve önerilerde bulunmanız için size paragraflar verilecektir. Argümanları anlama, konuları analiz etme, dilbilgisi, noktalama işaretleri, cümle yapısı ve kelime dağarcığınız açısından değerlendirileceğiniz bu bölümü 35 dakikada tamamlarsınız. 

 

3. SAT Mathematics

 

SAT matematik bölümü, biri hesap makinesi kullanabileceğiniz, diğeri ise zihinsel hesaplamalar yapmanız gereken ve hesap makinesi kullanamayacağınız iki bölüme ayrılmıştır. Bölüm 45'i çoktan seçmeli ve 13'ü tablo sorusu olmak üzere toplam 58 sorudan oluşmaktadır. Soruların 20'sini hesap makinesi olmadan, kalan 38'ini ise cihazla cevaplamanız gerekecek. SAT Math; doğrusal denklemler, doğrusal fonksiyonlar, istatistikler ve problem çözme konusundaki bilginizi ölçer.

 

SAT sınavına nasıl hazırlanabilirsiniz?

 

Her sınav gibi SAT testi için de hazırlıklara erken başlamak ve bazı uygulama tekniklerini kullanmak en iyisidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, olabildiğince çok alıştırma testi yapmaktır. Bu şekilde, neyle karşılaşacağınız ve yanıtlamanız gereken soru türleri hakkında harika bir fikir edinirsiniz. 

 

SAT sınavında iyi puan almak isteyen adayların, gelişmiş bir kelime dağarcığına sahip olmaları gerekir. Bu açıdan daha önce çıkmış sınav sorularına bakarak yaygın olarak kullanılan kelimelere göz atabilirsiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise SAT sınavı bölümlerini iyi kavramak olacaktır. Okuma, yazma ve dil, matematik olarak 3 bölümden oluşan testin aşamaları, kaç dakika sürdükleri, karşınıza çıkabilecek potansiyel sorularla ilgili sınav öncesi hazırlık çalışmaları yapmanızı öneririz. 

 

Amerika’da eğitim almak için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA