Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Kariyer

Amerika'da Mezunların En Çok Para Kazandığı Meslekler

Amerika'da Mezunların En Çok Para Kazandığı Meslekler

Yurtdışı eğitim planları yapmadan önce araştırmak ilk aşamadır. Zira yeni bir ülkede yaşayacağınız eğitim deneyimi hayatınızda vereceğiniz en önemli kararlardan biri olacaktır. Son yıllarda Amerika, özellikle dil eğitimi, lisans ve lisansüstü derecelerde, bir milyonu aşan uluslararası öğrenci nüfusu ile dünyanın en önemli üniversite rotalarından biri haline gelmiştir. Peki Amerika’yı diğerlerinden özel kılan ne olmuştur? 

 

  • Dünyaca ünlü üniversiteler: Amerika, bugün 4,000’den fazla üniversite ile lisans ve lisansüstü derecelerde mükemmel programlar sunar. Yüksek akademik standartlara sahip MIT, Stanford University, Harvard University Caltech gibi QS dünyanın en iyi 20 üniversitesi arasında 11 okula sahiptir. 
  • Popüler konular: Amerika’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği konular arasında mühendislik ilk sırada yer alır. Onu işletme ve yönetim, matematik ve bilgisayar bilimleri ile sosyal bilimler izler. 
  • Akademik esneklik: Amerikan yüksek öğretim sistemi, öğrencilere onların ihtiyaç ve ilgi alanlarına göre esnek seçenekler sunar. 
  • Kariyer fırsatları: Amerika’da eğitim almak, öğrencilere mezuniyetten sonra uluslararası kariyer imkanı sunar. Ülkede dünya çapında iş imkanları sunan Apple, Microsoft, Google, Amazon, Facebook gibi şirketler ile göz doldurur. 
  • Araştırmada mükemmellik: Amerikan üniversiteleri, öğrencilere lisansüstü düzeyde araştırma ve eğitim olanakları sunar. Öğrenciler dünya çapında araştırma merkezlerinde, en modern laboratuvarlarda çalışma fırsatı bulur. 
  • Kültürel çeşitlilik: Ülkedeki neredeyse tüm üniversiteler, farklı milletlerden öğrencilerin oluşturduğu çok dilli ve kültürlü ortamı ile dikkat çeker. Bu sayede yeni fikirler ve bakış açıları geliştirebilirsiniz. 
  • Burs imkanları: Amerika’da okumak isteyen özellikle Türk öğrenciler için başta Fulbright Burs Programı olmak üzere eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayan çok sayıda finansal destek sağlanır. 

 

Amerika’da çalışmak isteyen ve ülkeye eğitim almaya gelen uluslararası öğrenciler, mezuniyetten sonra istihdam imkanı olan ve yüksek kazançlara sahip meslekleri tercih ederler. Yazımızda Amerika’da bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için BLS-Amerikan İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından sağlanan verilere göre hazırladığımız en popüler bölümler ve kazançlı mesleklere yer verdik! 

 

10-Optometrist

 

Optometristler, hastaların genel görme sorunlarını belirlemek, gözlük ve lens ölçümlerini yapmak, göz hastalıklarına tanı koymak ve tedavi etmek, gözlük ve lensleri reçete etmekle görevlidirler. Aynı zamanda optometristler, hastaların göz hareketleri veya göz izleme problemleri ile glokom, katarakt ve astigmat gibi göz hastalıklarını tanımakla eğitilmişlerdir. Optometri alanında Amerika’da eğitim almak isterseniz, özellikle University of California-Berkeley, Western New England University, University of Missouri-St Louis gibi üniversiteleri tercih edebilirsiniz. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: 128.230$

 

9-Avukat

 

Dünyanın en geçerli mesleklerinden biri olan avukatlık, geçmişten günümüze önemini ve popülerliğini hiç kaybetmemiştir. Bugün özellikle Amerika’da hukuk alanında Harvard, Yale gibi prestijli ve saygın üniversitelerde son derece kapsamlı eğitimler alabilirsiniz. Mezuniyetten sonra öğrencilerin bankacılık, medya, finans, siyaset gibi sektörlerde iş imkanı bulduğu avukatlar, özellikle mantıksal akıl yürütme, analiz etme ve sözlü ve yazılı iletişim konularında becerilere sahiptirler. Günümüzde patent avukatları ve danışmanlar, Amerika’da iş arayanlar için oldukça kazançlı çalışma imkanları sunar.

 

Ortalama Yıllık Maaş: 118.160$

 

8-Finans Müdürü

 

Finans müdürü, büyük şirketler ve kurumların, tüm mali işlerini ve muhasebesini koordine etmek, finansal raporlar ve mali tablolar çıkarmak, nakit akışı ve kar projeksiyonlarını üretmekle görevlidir. Amerika’da çalışmak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği mesleklerden olan finans yöneticiliği için finans, muhasebe, ekonomi, işletme gibi bölümlerde bir lisans derecesi almış olmanız gereklidir. Genel olarak bugün daha çok kazanç elde etmek ve daha tanınmış uluslararası şirketlerde çalışmak isteyen öğrenciler işletme, ekonomi, iktisat gibi alanlarda yüksek lisans yapmayı tercih ederler. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: 121.750$

 

7-Eczacı

 

Sağlık sektörünün vazgeçilmez parçalarından biri olan eczacılık, artan dünya nüfusu ve hastalıklarla beraber giderek daha büyük bir önem taşımaktadır. Bugün eczacılar, sadece reçeteli ilaçları hastalara ulaştırmakla kalmaz, aynı zamanda hastalara olan etkilerini denetlemek ve güvenli bir şekilde kullanımını sağlamakla görevlidirler. Genel olarak 5 yıl süren eğitim sonrasında, öğrenciler eczaneler ve ilaç firmalarında iş imkanı bulurken; mezunların iletişim, analitik ve yönetim becerileri ile bilgisayar konusunda etkin olmaları gerekmektedir. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: 122.230$

 

6-Petrol Mühendisi

 

Petrol mühendisliği, petrol ve doğal gazın bulunması, çıkarılması ve üretimi ile ilgili mühendislik dalıdır. Amerika’da iş imkanı olan ve en çok kazandıran bölümler arasında yer alan petrol mühendisliği için University of Texas, Stanford University, Texas A&M University ve University of Tulsa en popüler üniversiteler arasındadır. Petrol mühendislerinin çalışma ortamları daha çok petrol ve gazın çıkarılması, araştırma için destek faaliyetlerini, şirket ve kurumların yönetimini, mühendislik hizmetlerini kapsar. Daha çok analitik beceri, yaratıcılık, matematik becerileri ve problem çözme yeteneği, sahip olmanız gereken en önemli nitelikler arasındadır. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: 128.230$

 

5-Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticisi

 

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri; yazılım ve donanım yükseltmelerini denetlemek, ofis ağlarını kötü amaçlı yazılım ve korsanlardan korumak, teknoloji konularında üst düzey yöneticileri koordine etmekle görevlidirler. Günümüzde teknolojinin her alanda etkin olması, özellikle finans, sağlık, savunma gibi sektörlerde BT yöneticilerine olan ihtiyacı giderek arttırırken, Amerika’da Silikon Vadisi’nin varlığı mezuniyetten sonra öğrencilere sayısız iş imkanı sunar. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: 135.800$

 

Amerika'da Bir Üniversiteye Başvurmak İçin Merak Ettiklerinizi Uzmanlarımıza Sorun!

4-Psikiyatrist

 

Psikiyatristler, zihin ve ruh sağlığı ile ilgili bozuklukları önlemeye, teşhis ve tedavi etmeye çalışan hekimlerdir. Bu alanda yurtdışı üniversite arıyorsanız, Amerika oldukça popüler lisans ve yüksek lisans programlarına sahiptir. Psikiyatri ve sinir bilim konularında zengin araştırma olanaklarına sahip ülkede bağımlılık psikiyatrisi ya da konsültasyon gibi alanlarda uzmanlıklara sahip olabilirsiniz. Genel olarak psikiyatristler, psikologlardan farklı olarak ilaç tedavisi uygulayabilir ve hastaları tedavi aşamasında psikoterapi yöntemini kullanırlar. Ayrıca diğer tüm tıp alanları gibi temel tıp eğitimi alan psikiyatristler, psikologlardan ayrı olarak psikiyatri uzmanlık dalını seçerler. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: 194.740$

 

3-Ortodontist

 

Ortodontistler ya da ortodonti uzmanları, genel olarak yüz, diş ve çene düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenirler. Kısaca daha güzel ve estetik bir gülüşe sahip olmanızı sağlarlar. Mezun olduktan sonra bir ortodontist olarak Amerika’da çalışmak isterseniz eğer, ülkenizde öncelikle 4 yıllık bir lisans bölümünü tamamlamış olmanız ve daha sonra da Amerika’da 4 yıl süren diş hekimliği eğitimi almanız gerekir. Beraberinde bölümde uzmanlaşmanızı sağlayan 2 ya da 3 yıl devam eden master of Science programını tamamlayarak öğrenciler; ortodonti prensipleri ve teknikleri, malzeme bilimi, araştırma yöntemleri, sözlü histoloji ve patoloji gibi öğretici konular üzerinde yoğunlaşır. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: 228.780$

 

2-Cerrah

 

Amerika’da iş imkanı olan bölümler arasında yer alan cerrahlar; yaralanmalar, hastalıklar ve deformasyonların onarılması ya da iyileştirilmesi için cerrahi operasyonları gerçekleştirir. Dünyanın en çok kazandıran meslekleri arasında yer alan cerrahlar, zorlu bir eğitim dönemi geçirirler. 4 yıllık lisans eğitiminden sonra, 4 yıllık tıp eğitimi ve bitirmek için de en az 5 yıllık bir cerrahi uzmanlığı gerekir. Bugün aralarında nöroşirurji yani beyin-sinir-omurilik cerrahisi, çocuk cerrahisi, genel cerrahi, kalp ve damar hastalıkları cerrahisi, plastik, rekonstruktif ve estetik cerrahi gibi pek çok dalı olan bölümden mezun olan Amerika’da, BLS verilerine göre yaklaşık 38,600 cerrah vardır. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: 252.910$

 

1-Anestezi Uzmanı

 

Anestezi uzmanı, basit olarak tanımlamak gerekirse, hastayı ameliyata hazırlama aşamasında cerrahi müdehale sırasında ağrı duymaması için yapılan işlemleri yöneten hekimdir. Aralarında cerrahlar, cerrahi teknisyenler ve hemşirelerinde olduğu ameliyat ekibinin ayrılmaz bir parçası olan anestezi uzmanı, hastanın güvenliğini sağlamak, ağrı ve sıkıntıları önlemek için bakım sağlar. Bunun için genel anestezi yani hastayı tamamen uyutma, sedasyon ya da bölgesel anestezi işlemlerinden biri uygulanır. 4 yıllık tıp eğitiminden sonra 1 yıllık staj ve daha sonra 3 yıllık bir anestezi uzmanlığı eğitimi gereken bölümden mezun olarak, Amerika’da çalışmak isteyenler için bölüm, dünya çapında en çok kazanan meslek grupları arasındadır. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: 269.600$

 

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

Öğrenciler İçin Amerika’da Burslu Eğitim Rehberi

Yurtdışında Hangi Ülkede, Hangi Bölümü Okumalısınız?

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al