Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Vize Rehberleri

Amerika Çalışma Vizesi

Mezuniyet sonrası Amerika’da çalışmak ister misiniz? Yazımızda Amerika’da eğitim sonrası kalmak ve yaşamak isteyen öğrenciler için Amerika çalışma vizesi hakkında merak edilenlere yer verdik.

Amerika Çalışma Vizesi

Dünyanın en popüler öğrenci destinasyonu olarak gösterilen Amerika, yüksek standartlı eğitim, iş fırsatları ve kaliteli yaşam tarzı ile birçok uluslararası öğrenciyi yüksek öğrenime devam etmek ve ABD'ye yerleşmek için cezbetmektedir. Öğrencilerin Amerika’da eğitim görmek istemelerinin birçok nedeninden biri de Amerika çalışma vizesi almaktır. Özellikle bilim, mühendislik, liberal sanatlar ve işletme alanlarında uluslararası öğrenciler için harika eğitim sonrası çalışma fırsatları sunan Amerika’da göçmenlik süreci ve Amerika çalışma vizesi gereklilikleri sıklıkla değiştiği için genellikle kafa karıştırıcı ve stresli olabilir. Sizin için geçerli olabilecek tüm Amerika vizesi türleri ve Amerika çalışma vizesi seçeneklerini inceledik. Keyifli okumalar. 

 

Amerika çalışma vizesi seçenekleri neler?

 

Öncelikle Amerika’da eğitim sonrası kalabilmek ve Amerika’da çalışmak istiyorsanız, geçerli bir F1 vizesi yani Amerika öğrenci vizesi sahibi olmanız gerektiğini belirtelim. F1 öğrenci vizesi ile eğitimlerini tamamlayan uluslararası öğrenciler, 12 ay daha Amerika’da çalışmak ve yaşamak için gerekli olan OPT vizesine başvurabilir. Amerika’da Öğrenci Vizesi ile Çalışma Koşulları hakkında rehberimize göz atabilirsiniz. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Amerika’da çalışmak için OPT gerekli mi? 

 

Optional Practical Training yani İsteğe Bağlı Pratik Eğitim vizesi olarak da bilinen OPT, Amerika Birleşik Devletleri’nde F1 vizesi olan uluslararası öğrencilere, eğitimlerini tamamladıkları bölümle ilgili, 1 yıla kadar geçici olarak Amerika’da çalışma izni veren bir programdır. OPT başvurusu için USCIS yani ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri ya da eğitim kurumunuzun uluslararası öğrenci ofisinden daha fazlasına ulaşabilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz. Amerika’da çalışmak için iki tür OPT izni vardır:

 

 • Pre-Completion OPT: Amerika’da eğitim aldığınız programın tamamlanmasından önce başlar
 • Post-Completion OPT: Amerika’da eğitim sonrası başlar.

 

Amerika çalışma vizesi için gerekenler neler?

 

Amerika’da eğitim alan uluslararası öğrenciler, Amerika’da çalışmak için gerekli olan OPT'yi lisans ve yüksek lisans derecelerinden sonra 2 kez yapabilir, hatta her OPT döneminde birden fazla işte çalışabilir ve bunu kendi işlerini kurmak için de kullanabilirler. Peki, Amerika’da çalışma izni sunan OPT için gereklilikler neler?

 

 • F1 vizesi sahibi olmak
 • Amerika’da çalışmak için başvuruda bulunacağınız iş, okuduğunuz alanla ilgili olmalı
 • Eğitim programınızla ilgili tüm çalışmaları tamamlamadan önce OPT başvurusu yapmak
 • OPT başlangıç tarihinden itibaren 90 gün içinde bir iş bulmak
 • Başvuru yaparken fiziksel olarak Amerika’da yaşamak
 • Ev sahibi üniversitenizdeki Belirlenmiş Okul Yetkilisi yani Designated School Official-DSO’nun sizi OPT için önermiş olması 
 • OPT'ye başvurmak için Form I-20'yi doldurmanız gerekmektedir. Üniversite, başvuru formunu oluşturmak için SEVIS'e (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi) gönderecektir.
 • İşe başlamadan önce USCIS’ten EAD yani Employment Authorization Document almak 

 

Amerika vizesi için OPT’ye ne zaman başvurulur?

 

Amerika’da çalışmak için OPT başvurusu yapacak öğrencilerin, başvurularını akademik programlarını tamamlamadan 90 önce tamamladıktan sonra ise en geç 60 gün içersindeki dönemde yapmaları gerekir. 60 günlük süreci geçiren öğrenciler OPT izninden faydalanamazlar. Aynı zamanda OPT’ye başvurmak için Amerika’da iş bulmak gerekmiyor, ancak 12 aylık OPT çalışma izni sürecinde toplamda en fazla 90 gün işsiz kalabilirsiniz.  

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Amerika çalışma vizesi süresi uzatılabilir mi?

 

OPT ile Amerika’da 1 yıl çalışabilirsiniz. Ancak, eğitim gördüğünüz dereceniz bir STEM alanını içeriyorsa OPT'nizi 24 ay daha uzatmak için başvurabilirsiniz. Yani bu da size, toplamda 3 yıl Amerika’da çalışmak için zaman verir. STEM Mezunları İçin En İyi 10 Kariyer ve STEM Nedir, STEM Alanları Hangileridir? hemen faydalı linklerimize göz atın. 

 

Hangi STEM alanları OPT uzatmak için uygundur? 

 

 • Mühendislik
 • Mühendislik teknolojileri
 • Aktüerya bilimleri
 • Biyolojik bilimler
 • Yaşam bilimleri 
 • Matematik
 • Fizik bilimleri
 • Bilgisayar bilimi uygulamaları

 

STEM tarafından belirlenen lisans programlarının tam listesi için ICE.gov adresini ziyaret edebilirsiniz. Amerika’da çalışmak için OPT uzatması alan öğrenciler ayrıca H1B vizesi türüne başvurmayı da seçebilirler. Dolayısıyla “Mezun olduktan sonra ABD'de ne kadar kalabilirim ya da Amerika çalışma vizesi nasıl alınır?” gibi sorularınız varsa bu Amerika çalışma vizesi sizin için doğru bir seçim olabilir. F1 Vizesi’nden OPT ve H1B vizesi türlerine kadar birçok Amerika vizesi seçeneği, adımları dikkatli bir şekilde planlamanızı, Amerika’da çalışmak için sponsorları bulmanızı ve sahip olduğunuz sınırlı OPT süresini iyi kullanmanızı gerektiren uzun teslim sürelerine ve niteliklere sahip olabilir. 

 

H1B Vizesi nedir?

 

Amerika’da eğitim sonrası çalışma izni yani OPT’yi tamamlayan öğrencilerin, Amerika’da çalışmak için H1B vizesi için sponsor olacak bir işveren bulmaları gerekir. Tam zamanlı Amerika’da çalışmak için imkan veren H1B vizesi, ABD'de üç yıla kadar kalmanıza izin verir, ancak bazı durumlarda aday, işin türüne bağlı olarak 6 yıla kadar uzatma için başvurabilir. H1B vizesi, Amerika’da eğitim sonrası çalışma izni almak için harika bir seçenektir ve bu Amerika vizesi için işvereninizin vize sürecini başlatması gerektiğini unutmayın!

 

Amerika’da iş bulmak için H1B vizesi ile mimar, muhasebeci, doktor, BT uzmanı, avukat olarak çalışabilirsiniz. Peki, Amerika’da çalışma izni sunan H1B vizesi başvurusu yapacak adayların hangi kriterleri karşılaması gerekir?

 

 • ABD’li bir işverenin size sponsor olması
 • Gelişmiş bir eğitim derecesine sahip olmak - dört yıllık lisans derecesi, yüksek lisans veya doktora
 • Derecenizle ilgili bir alanda Amerika’da iş bulmak
 • H1B vizesi dilekçesini, Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Hizmetleri yani USCIS’e göndermeden önce Çalışma Bakanlığı'ndan bir çalışma durumu onayı yani LCA almak

 

Amerika’da çalışmak için ne yapmalısınız?

 

Birçok uluslararası öğrenci, mezun olduktan sonra Amerika’da çalışmak için seçenekleri araştırıyor. Uygun Amerika vizesi ile Amerika’da okumak, mezun olduktan sonra size birçok fırsata erişim sağlayabilir, ancak bir uluslararası öğrenci olarak nasıl başlayacağınızı, Amerika’da iş veya staj bulmak için kiminle bağlantı kurmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Mezuniyet Sonrası Amerika'da Çalışmak ve Amerika'da En Çok Kazandıran Meslekler için faydalı rehberilerimize göz atın. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

Amerika’da iş bulmak için aşağıdaki yollara başvurabilirsiniz: 

 

 • Eğitim kurumunuzun kariyer ofisi ile görüşün
 • Kariyer fuarlarına katılın
 • Üniversitenizin mezunlar ağındaki diğer kişilerle konuşun
 • Akademik danışmanlara ulaşın
 • Gönüllülük çalışmalarına katılın

 

Sonuç olarak, eğitim sonrası Amerika’da çalışmak ve iş bulmak için öncelikle yukarıdaki Amerika çalışma vizesi türlerine başvuruda bulunurken süreci erken başlatmanızda fayda var. Zira USCIS ve diğer göçmenlik bürolarından onay alınması 90 güne kadar sürebilir. Mezun olduktan sonraki hayata hazırlanırken bunu aklınızda bulundurun ve Amerika’da çalışmak için başvurularınızı çok önceden yaptığınızdan emin olun.

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Mesleki