Çerez Bildirimi

Kişiselleştirilmiş içerik, ilgili reklamlar ve gelişmiş işlevlerle size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Tümüne izin vererek, Çerez Bildirimi'ne göre çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Tercihlerinizi dilediğiniz zaman Çerezleri Yönet ekranı üzerinden değiştirebilirsiniz.
Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Finans

Amerika’da Öğrenci Yaşam Masrafları

Amerika’da yeni bir hayatın hayalini mi kuruyorsun? O halde senin için hazırladığımız Amerika’da yaşam masrafları hakkında rehberimize göz at!

Amerika’da Öğrenci Yaşam Masrafları

Her yıl çok sayıda öğrenci, Amerika’da üniversite okumak, yaşamak ve çalışmak için ülkeye akın ediyor. Haliyle Amerika’da, öğrencilere seçebilecekleri çok geniş yelpazede imkanlar sunuyor. Çeşitliliğe sahip bir ülke olan Amerika Birleşik Devletleri, tüm dünyadan gelen öğrenciler için en güvenli yerlerden biridir. ABD'de eğitim almaya karar verdiyseniz, ülkeyi yurtdışında eğitim hedefiniz olarak görmenin akıllıca bir karar olmasının birçok nedeni vardır. Yüksek kaliteli eğitim sistemi ve dünyanın en iyi üniversiteleri, başlangıç için karar vermenizde önemli rol oynayacaktır. Tabii buna fırsatlar ülkesi Amerika’da geniş bir ağ oluşturma ve mezuniyetten sonra çalışma imkanı bulmayı da eklemekte fayda var. Zira ülke dünyanın en iyi şirketlerine ve teknoloji devlerine ev sahipliği yapıyor. 

 

Peki, Amerika’da eğitim almanın maliyeti nedir? ABD’de lisans ve lisansüstü derecelerde okumak isteyen öğrenciler yaşam masrafları için ne kadar para gerekir? Ayrıntıları sizin için araştırdık. 

 

Amerika’da ortalama öğrenim ücretleri ne kadar?

 

Amerika’da yaşam masraflarını hesaplamadan önce bir üniversiteye başvuracak öğrencilerin eğitim için ne kadar ücret ödeyeceklerini bilmelerinde fayda var. Dünyanın en iyi yüksek öğretim sistemine sahip ABD’de eğitim alacak öğrenciler, lisans ve lisansüstü programlar için yıllık ortalama 10.000 ile 55.000 ABD Doları arasında bir bütçe ayırmalılardır. Amerika’da lisans programları için devlet üniversitelerinde yıllık 26.290$, özel üniversitelerde ise 35.830$ civarında ortalama bir ücret ödenir. Bazı eğitim kurumlarında rakamlar bunun çok üstüne bile çıkabilirken tıp ya da MBA programları 70.000 dolar civarındadır. Amerika’da Eğitim Fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

 

Peki, Amerika’da yaşamak için ne kadar para gerekir? 

 

ABD'de yaşam maliyeti oldukça pahalıdır ve Amerika’da ücretsiz eğitim mümkün değildir, ancak ülkede eğitim ve yaşam masraflarınız için size finansal destek sağlayacak, başvuruda bulunabileceğiniz çok sayıda burs imkanı vardır. Amerika’da yaşam masrafları, yılda yaklaşık 10.000 ila 18.000 ABD Doları arasındadır ve bu da aylık ortalama 1.000 ila 1.500$ eder. Buna konaklama masraflarınız, oda ve yemek, yemek, seyahat, ders kitapları, hava koşullarına uygun giysiler ve eğlence masrafları da dahildir. Kısaca harcamalarınıza ilişkin listemize göz atarak, ABD’de yaşam maliyeti hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz: 

 

  • Kitaplar ve çalışma materyalleri: Yılda yaklaşık 900 ila 2.000$
  • ABD içindeki seyahat masrafları: 300 ila 700$
  • Konaklama: Yıllık 5.000 ila 7.500$
  • Daire kiralamanın maliyeti: ayda 500 ila 1.500 dolar arasında olacaktır, ancak okulun konumuna bağlı olarak daha yüksek olabilir. 
  • Gıda maliyeti: Yılda yaklaşık 2.500$
  • Giyim: Yıllık 500$
  • Kişisel harcamalar: Yılda 2.000$

 

Şehirlere göre Amerika’da aylık yaşam masrafları ne kadar?

 

Amerika, farklı eyaletlerde çok farklı yaşam maliyetleri olan büyük bir ülkedir. Bu nedenle de ülkede eğitim almaya karar verirken hangi şehirde okuyacağınıza doğru karar vermelisiniz. Daha düşük yaşam masrafları olan Oklahoma City, Arkansas, Utah, Minnesota gibi şehirlerin yanında San Francisco, New York, Boston ve Los Angeles gibi hem dünyanın en iyi üniversiteleri hem de yüksek yaşam standartları ile dikkat çeken şehirler mi?

 

  • Boston: 1.500-3.000$
  • Atlanta: 1.200-2.200$
  • New York: 1.700-3.000$
  • San Francisco: 2.200-4.000$
  • New Orleans: 1.100-2.000$ 
  • Houston: 1.000-2.000$ 

 

Amerika’da konaklama için ne kadar ödersiniz?

 

Amerika’da eğitim alacak uluslararası öğrenciler için hemen hemen tüm üniversiteler öğrenci yurtlarına sahiptir ve üç tür konaklama seçeneği mevcuttur: kampüs içi konaklama, kampüs dışı konaklama ve aile yanında konaklama. ABD'de konaklama maliyetleri, genel yaşam maliyetleri kadar çeşitlidir:

 

  • Tek yatak odalı daireler, 600 USD'den 3.000 USD veya daha fazlasına kadar çıkabilir.
  • Paylaşımlı odalar için aylık 450 USD ödersiniz. 
  • Üniversitelerde ortalama oda ve pansiyon maliyetleri, dört yıllık devlet kolejlerinde yıllık 9.800 USD ve özel kolejlerde 11.100 USD civarındadır. 

 

Kampüs içi konaklama da öğrenci üniversitenin kampüsünde, bir öğrenci odasında veya öğrenci dairesinde yaşar. Amerika öğrenci yurt fiyatları pahalı bir öneridir, ancak üniversiteye ve öğrencilere gerçekten hızlı bir şekilde aşina olmanıza yardımcı olur. Kampüs dışı konaklamalarda ise kampüs dışında arkadaşlarınızlar özel veya ortak bir daire kiralayabilirsiniz. Bu daha az maliyetli bir seçenektir. Son olarak, bir aile ile yaşamak, kampüs dışında konaklamaktan daha pahalı olabilir, ancak Amerikan kültürünü daha yakından tanıma imkanı bulursunuz.  Amerika’da Öğrenciler için Konaklama Seçenekleri rehberimize göz atın. 

 

Konaklama ile birlikte ödeyeceğiniz ek masraflar neler?

 

  • Elektrik: 50-100 USD /ay
  • Isıtma: 50-100 USD /ay
  • İnternet: 45-50 USD /ay
  • Telefon aboneliği: 50 USD /ay
  • Su, kanalizasyon ve çöp: Ev sahibi genellikle bunları karşılar, ancak ödemeniz gerekiyorsa, bunlar üç ayda 50-75 USD'ye mal olur. 

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşarken, konut ve kamu hizmetleri için muhtemelen ayda yaklaşık 1.000 ile 1.500 dolar bütçe ayırmanız gerekecektir.

 

Amerika’da gıda için ne kadar ödeme yaparsınız?

 

Amerika’da aylık yaşam masrafları bütçenize gıda maliyetlerini de eklemenizde fayda var. Genel olarak beslenme alışkanlıklarınıza ve konaklama tercihinize göre değişiklik gösterecek olan bu harcamalar, 400-600 ABD doları arasında olacaktır. Amerika öğrenci yurtları için gıda maliyetleri, yaklaşık 250 USD/ay ödemeniz gereken kampüs içi yemek planlarını seçebilirsiniz. Numbeo sitesinden aldığımız verilere göre gıda için Amerika’da aylık gider listesi şu şekildedir:

 

  • Ucuz bir restoranda yemek: 15.00$
  • 1 litre süt: 0.86$
  • Ekmek (500 gram): 2.76$
  • 1 kilo pirinç: 3.97$
  • 12’li yumurta: 2.31$ 
  • 1 kilo tavuk fileto: 9.28$
  • 1 kilo elma: 4.53$
  • 1 kilo domates: 4.29$
  • 1,5 litre su: 1.80$
  • 1 kilo patates: 2.57$ 

 

Amerika’da ulaşım için ne kadar bütçe ayırmalısınız?

 

Amerika’da yaşam masrafları listenizde olması gereken bir diğer aylık gider ise ulaşımdır. ABD'de araba kullanmak oldukça ucuzdur ve şehir merkezlerinin dışında özel bir araca sahip olmak normaldir. Ancak, büyük şehirlerde metro, otobüs gibi toplu taşıma sistemini kullanmak öğrenciler arasında hem zaman hem de ulaşım kolaylığı açısından daha çok tercih edilir. Genel olarak, üniversitelerin sunduğu öğrenci indirimleri de olabileceği gibi aylık toplu taşıma kartı 45-100$ arasındadır. Amerika: Toplu Taşıma İçin Öneriler rehberimize göz atın. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Amerika yaşam masrafları açısından öğrenciler için biraz pahalı gelebilir. Bu açıdan ABD’de eğitim almak ve Amerika’da yaşamak istiyorsanız, öncesinde iyi bir araştırma yapmanızı öneririz. Sizin için Amerika'da Okumak İsteyen Öğrencilere Burs İmkanı Sağlayan Programlar, Amerika'da En Çok Kazanan Meslekler ve Mezun Maaşları, Öğrenciler İçin Amerika’da Burslu Eğitim Rehberi, Amerika'da Okurken Çalışmak, Mezuniyet Sonrası Amerika'da Çalışmak gibi başlıklarda hazırladığımız içeriklerimize göz atın.   

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA