Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Finans

Amerika’da Öğrenci Yaşam Masrafları

share image

Amerika; yurt dışı eğitimde en çok merak edilen ve tercih listesinin zirvesinde bir ülke! Amerika’da eğitim almaya karar verdiğinizde önünüzde planlamanız gereken birçok konu var! Bu konulardan biri de başvuru aşamasında ne kadar para harcayacaksınız ve Amerika’da eğitiminiz – yaşam giderleriniz ne kadar tutacak? Yazımızda Amerika’da öğrenci yaşam masraflarını listeledik.

 

Amerika'da eğitim ne kadar?

 

Amerika’da eyaletler arası ve okulların kalitesine göre eğitim maliyet değişiklik göstermektedir. Okul fiyatları 12.000$’dan başlayıp tıp ve sağlık bilimleri gibi bölümlerde 40.000$’a kadar çıkmaktadır. Özel üniversitelerin lisans program ücretleri yıllık minimum 25.000$’dan başlar. Masraflarınızı planlarken okul ücreti ile ilgili bilgileri başvurduğunuz üniversite ve istediğiniz bölümün web sitesinden mutlaka kontrol edin.

 

QS World Transparency Score verilerine göre 2014-2015 yılları için Amerika’da üniversitelerin ortalama ücretleri;

  • $16,325 (Devlet Okulları)
  • $23,410 (4 yıllık lisans programı – ABD Vatandaşları)
  • $37,229 (4 yıllık lisans programı – Yabancı Öğrenciler)
  • $46,272 (4 Yıllık Özel Okullar)

 

Amerika'da burslu eğitim veren üniversiteleri görüntüleyin

 

Yurt - Konaklama Masrafları

 

Her akademik yıl için yurt ücretleri 2.200$-5.500$    arasında, kalacağınız yerin kalitesi ve içerdiği hizmetler açısından değişmektedir. Yaklaşık 3300 okulun %70 inde yurt vardır. Yurtların çoğu üniversite kampüsün içerisindedir. Odalar genelde 2 kişilik olmakla birlikte tek kişilik odalar da mevcuttur. Odaların hepsinde yatak, masa ve dolaplar mevcuttur. Yurtlarda genellikle tuvaletler ve banyolar genel kullanım alanındadır. Bazı okulların yurtlarında ise bu olanaklar her odada olabilmektedir. Yurt masrafları konaklama ve belirli bir sayıda öğünü içerir. Yurt seçimleri akademik yıl başlamadan belirli bir süre önce yapılmalıdır. Yapılan yurt sözleşmesinde bütün öğünler içerilmediği takdirde, eklenilen her öğün için 100$-200$ ek ücret ödeyebilirsiniz.

 

Kampüs dışı konaklama seçeneği olarak tek kişilik mobilyalı oda kiralamak isterseniz, mevkiinin şehre yakınlığı ve uzaklığına bağlı olarak ayda 200$-450$ arasında seçenekler mevcuttur.

 

Mobilyalı iki odalı daire ( Amerikan Mutfak)  kiralamak isterseniz ayda 250$-650$ arasında bir ücreti gözden çıkarmalısınız.

 

Amerika'da öğrenci konaklama seçenekleri

Abd'de Para Biriktirmek

 

Ulaşım

 

Son derece kapsamlı ve gelişmiş olan toplu taşıma araçları tramvay, otobüs, metro şehir içi ulaşımında tercih edilmektedir. Öğrenci kartınızla birlikte şehir içi ulaşımınızı ortalama 80-120$ arasında hesaplayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de bulunan araç ehliyetinizin Amerika’da da 6 ay süreyle geçerli olacağını düşünürsek eyaletler arası ulaşımda araba da kiralayabilirsiniz.

 

Üniversite Hizmet ve İmkânlarını Kullanma Ücreti (Fees)

 

Dönem başlarında yenilenen ve okuldan okula değişen öğrencinin üniversitenin tüm hizmetlerinden yararlanmasına yönelik alınan katkı paylarıdır. Genellikle dönemlik 50 USD ile 200 $ arasında ücretlendirilir. Kitaplar ve ders malzemelerini de orijinal alırsanız yaklaşık 400$ tutmaktadır ancak 2.el kitap kullanımı ve takas yaygındır.

 

Sağlık Sigortası

 

Sağlık sigortası Amerika’da eğitim alacak öğrenciler için zorunlu bir harcamadır. Sağlık sigortası 1 akademik yıl için ödenir. Standart bir sigorta bedeli kapsamına göre ortalama 550 $ ile 1600 $ arasında değişmektedir.

 

Beslenme Giderleri

 

Eğer yurtta kalacaksanız büyük ihtimal ile yurt hizmeti içerisinde 1 öğün yemeğiniz verilecektir. Bu da yemek giderlerinizi ortalama 200-300 $ arasına çekecektir. Yemeklerini sürekli dışarıda yiyen öğrenciler için aylık yemek masrafı 300 $ ile 500 $ arasında değişir.

 

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Amerika’da eğitim almayı düşünüyorsanız okuyacağınız okul, yaşayacağınız şehir ve hayat standartlarınız harcamalarınızı belirleyecektir. Amerika’ya alışıncaya kadar 2-3 ay beklentinizin üzerinde harcama yapmanız normal ancak şehri tanıdıkça ve sosyal yaşam giderleriniz bir temele oturdukça bütçeniz de düzene girecektir.

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al