Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Finans

Amerika’da Öğrenim Ücretleri

Amerika’da öğrenim görmeyi ve bir üniversiteye başvurmayı mı planlıyorsunuz? O halde Amerika üniversite fiyatları hakkında merak edilenler, en iyi üniversiteler ve burs başvurusu imkanları rehberimizde.

Amerika’da Öğrenim Ücretleri

Amerika Birleşik Devletleri, bugün öğrencilerin en sevdiği yurtdışı eğitim destinasyonlarından biridir. Yüksek akademik standartı nedeniyle dünyanın her yerinden öğrenciler, uluslararası düzeyde tanınan dereceler almak için ülkeye gelirken, Amerika’da yaşam ve çalışma fikri milyonlarca öğrencinin hayali olmaya devam ediyor. Amerika’da eğitim almakla ilgileniyorsanız, sizin için en önemli konulardan birini yani Amerika üniversite fiyatları ve öğrenim maliyetleri hakkında en güncel bilgileri ele alıyoruz. Keyifli okumalar!

 

Amerika üniversite fiyatları ortalama ne kadar?

 

Dünyanın en iyi yüksek öğrenim rotalarından biri olan Amerika’da eğitim görmenin pahalı olduğu herkes tarafından bilinir. Bu nedenle sizin için öncelikle ortalama ücretlerin ne kadar olduğundan bahsederek başlayacağız. Amerika’da öğrenim ücretleri, ortalama yıllık 10.000 ile 55.000 ABD Doları arasındadır. Bunu özellikle, ülkede okumak konusunda kararsız olanlar için veriyoruz. Ancak rehberimizin geri kalan kısmında, tüm ücretler ve finansman seçenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri vererek kendiniz için en uygun olanı seçmenize yardımcı olacağız. Bu arada Amerika’da Öğrenci Yaşam Masrafları hakkında rehberimize de göz atabilirsiniz. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Lisans ve lisansüstü programlarda Amerika üniversite fiyatları ne kadar? 

 

Amerika’da üniversite ücretleri, okumak istediğiniz eyaletlere, üniversitelere ve lisans ya da lisansüstü derecelere göre farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle başvurularınızı yaparken üniversitelerinize öğrenim ücretleri hakkında en son güncellemeleri sormanızda fayda var. 

 

Genel olarak Amerika’da eğitim kurumları devlet ve özel üniversiteler, 2 yıllık Community Colleges adı verilen ön lisans eğitimi veren kolejler ya da liberal sanat kolejleri olarak farklı kategorilere ayrılır. Nispeten devlet üniversiteleri, daha düşük maliyetlere sahiptir. Uluslararası öğrenciler, Amerika’da lisans dereceleri için devlet üniversitelerinde yıllık 30.000$, özel üniversitelerde ise 35.000$ civarında ortalama bir ücret öderler. Bu ücretler, yüksek lisans ve doktora dereceleri için daha düşük ya da yüksek olabilir. Aşağıda verilen maliyetler, gösterge niteliğindedir ve kurumunuzla iletişime geçerek net bilgilere ulaşmanızı öneririz. 

 

 • Lisans: 25.000$ - 50.000$
 • Yüksek Lisans: 22.000$ - 55.000$
 • Doktora: 28.000$ - 55.000$

 

Bazı üniversitelerde rakamlar yılda 50.000 ABD Doları üzerine bile çıkabilir. Daha ucuz bir alternatif olarak, bir devlet üniversitesinde maliyetleri düşük tutmak için burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Bir kez daha, belirli bir kursun ücretlerini kurum veya bölümün kendisiyle teyit etmenizi tavsiye ederiz. 

 

Bölümlere göre Amerika’da öğrenim ücretleri ne kadar?

 

Amerika, yaygın olarak seçebileceğiniz beşeri bilimler, sanat ve eğitim alanlarında öğrenim ücretleri bakımından daha ucuzken tıp ve mühendislik gibi konular yüksek eğitim ücretleri ile dikkat çeker. Aynı zamanda lisansüstü düzeyde eğitim alabileceğiniz, MBA programları genellikle yıllık ortalama 70.000$ civarındadır ve bu, eğitim alacağınız üniversitenin prestijine göre de değişecektir. 

 

Amerika, yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için zengin program çeşitliliğine sahiptir. Peki, yüksek lisans programlarında eğitim almak için hangi bölümlere ne kadar ödeme yapmanız gerekiyor? 

 

 • Mühendislik - 47.000$
 • Hukuk - 50.000$
 • Bilgi Teknolojisi - 55.000$
 • Sosyal Bilimler - 35.000$

 

Amerika’da eyaletlere göre öğrenim ücretleri ne kadar? 

 

Amerika üniversiteleri için öğrenim ücretlerini bulmak biraz kafa karıştırıcı olabilir. MIT, Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Caltech, Yale Üniversitesi gibi hem popüler hem de prestij ve saygınlığa sahip üniversiteler yüksek öğrenim ücretleri ile sizi zorlayabilir, ancak genel olarak Amerika’da öğrenim ücretleri her eyalette o kadar pahalı değildir. 50 eyaletten oluşan Amerika’da, lisans dereceleri için yıllık ortalama üniversite ücretleri sizin için bir araya getirdik. 

 

 • Massachusetts: Devlet üniversiteleri 15.100$ - Özel üniversiteler 30.950$
 • New York: Devlet üniversiteleri 14.250$ - Özel üniversiteler 21.750$
 • Pensilvanya: 18.150$ - Özel üniversiteler 24.900$
 • Florida: 8.700$ - Özel üniversiteler 17.650$
 • Teksas: 12.450$ - Özel üniversiteler 17.750$
 • California: 11.750$ - Özel üniversiteler 22.000$
 • Michigan: 13.450$ - Özel üniversiteler 19.450$

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Düşük maliyetleri ile dikkat çeken Amerika üniversiteleri hangileri?

 

Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği Amerika eyaletleri, yoğun nüfuslu New York ya da Kaliforniya olsa da bütçeye önem veren uluslararası öğrenciler için popülerlik ilk sırada olmuyor. US News tarafından yayınlanan bir araştırma, 355 okul arasından Amerika’daki uluslararası lisans öğrencileri için 13.778$ ile 26.608$ arasındaki yıllık maliyetlere sahip üniversiteleri açıkladı. Toplam maliyetler okul ve katkı ücreti ile oda masrafını da kapsayabiliyor. Üniversite maliyetleri konusunda endişeliyseniz Amerika'da Burslu Eğitim Veren Üniversiteleri sizin için araştırdık. 

 

 • Western Michigan University - 26.608$
 • Murray State University - 23.958$
 • California State University, Fresno - 23.685$
 • Eastern Kentucky University - 20.886$
 • Brigham Young University - 13.778$
 • University of New Orleans - 23.435$

 

Amerika üniversiteleri için burslu eğitim mümkün mü?

 

Amerika üniversite fiyatları en yüksek ülkelerden biri olmasının yanı sıra ülkedeki hayat pahalılığı da uluslararası öğrencileri endişelendiriyor. Ancak rehberimizde göreceğiniz gibi ülkede çok sayıda üniversite, yabancı öğrencilerin zorluk çekmemesi için bir dizi burs başvurusu seçeneği sunuyor ve milyonlarca dolar yatırım yapılıyor. 

 

Yüksek üniversite ücretleri ve prestijleri ile bilinen ABD üniversiteleri, aynı zamanda en cömert finansman fırsatlarını da sunuyor. Massachusetts Institute of Technology üniversitesine başvuran öğrencilerin %91’i mali yardım alıyor. Caltech, lisans öğrencilerine %60, lisansüstü derecelerde ise %99’a kadar finansal destek sunuyor. Öğrenciler İçin Amerika’da Burslu Eğitim Rehberi ve Fulbright Akademik Araştırma Bursu Hakkında Merak Edilenler için bu yazılarımız size yardımcı olacaktır. 

 

 

Burs başvurusu yapmadan önce araştırma yapmanız çok önemlidir. Zira bazı burslar, hangi konuda eğitim alacağınıza, cinsiyetinize, yaşadığınız ülkeye, hangi eyalette ve üniversitede okumaya karar verdiğinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Başvurularınızın kabul edilmesi içinse akademik başarınızın ve finansal ihtiyacın büyük rol oynayacağını bilmenizde fayda var.

 

Amerika üniversite fiyatları hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre Amerika’da eğitim almak istiyorsanız, üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun ya da üniversite ve bölüm seçimi yapmanızda size yardımcı olacak faydalı makalelerimize göz atın: Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?, Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle!, Hotcourses Turkey'den Öğrenciler İçin Kullanışlı Araçlar

 

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA