Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Finans

Amerika’da Eğitim Fiyatları

share image

Dünya çapında saygınlık kazanmış Amerikan üniversite sistemi, sunduğu benzersiz seçenekleri ve eğitim kalitesiyle pek çok öğrencinin hayallerini süslüyor. Fakat şöyle de bir gerçek var ki, Amerika’da eğitim ücretleri oldukça yüksek.


Hükümet üniversitelere belirli standart ücret uygulaması zorunlu koşmuyor. Bu yüzden eğitim ücretleri üniversitelerin sahip oldukları standartlara göre değişiyor.  Teknik eğitim veren kolejler, özel ve kamuya ait üniversiteler olmak üzere ülkede bir çok yüksek eğitim kurumu bulunuyor. Ve eğitim maliyetleri kendi içinde değişkenlik gösteriyor. Özel üniversiteler halk arasında en pahalı eğitim kurumu olarak bilinirken, özel üniversiteleri devlet üniversitleri ve devlet kolejleri takip ediyor fiyat sıralamasında.


Öğrenci adaylarına fikir vermesi açısında genel bir rehber hazırladık. Ama  size tavsiyemiz eğitim alacağınız kurumla mutlaka e bağlantı kurup günün fiyatlarını temin edinmeniz.


Lisans


Amerika’da lisans eğitim ücretleri eğitim modelleri ve eğitim kurumlarına göre çok büyük değişiklik gösterir. Yabancı öğrenciler için bu ücretler oldukça yüksek olabilir.  Yabancı öğrenciler için lisans eğitimi ücreti ortalama olarak yıllık US$ 16,320 - US$ 34,656 arasında hesaplanmıştır.


Özel bir eğitim kurumunda eğitim görmeyi düşünüyorsanız ücretler yıllık US$ 15,000 - US$ 30,000 arasında değişiklik gösterir. Hatta bazı üniversitelerde bu fiyat  $40,000’a kadar çıkabilir. Örneğin ülkenin en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard’ın 2013 - 2014 yılı eğitim ücreti US$38,891’dır.


Devlet kurumlarına ait kolejlerde ise yıllık eğitim maliyeti ortalama olarak US$10,000-US$20,000 arasındadır.  Yıllık olarak bu ücret US $ 2,527 civarında hesaplanmıştır.  Bu kolejlerde mezun olan öğrencilere lisans diplomasına benzer bir diploma sahibi olurlar ve lisans eğitimlerinin ilk yılından sonra başka bir üniversiteye transfer olabilirler.


Yüksek Lisans


Öğrenim maliyetleri lisans eğitimi maliyetlerinde olduğu gibi pek çok faktöre göre değişiklik gösterir. Fakat genellikle MBA, JD veya MD gibi profesyonel  eğitim programları, master ya da doktora programlarına göre çok daha pahalıdır.


Devlet üniversitelerinde yüksek lisans eğitim ücreti ortalama olarak  yıllık US$28,375 iken özel üniversitelerde bu ücret US$ 38,665’dir.  Tüm eğitim programı için beklenen eğitim ücreti maliyeti ortalama olarak US$ 23,520 ve US$ 79,317 arasındadır.

Doktora programları ücretleri devlet üniversitelerinde ortalama olarak US$ 32,966 iken özel üniversitlerde US$ 46,029 civarındadır.


İlgilendiğiniz eğitim programı ile ilgili öğrenim ücretleri için mutlaka yetkili kuruma danışınız ve aklına takılabilecek tüm sorularla ilgili mutlaka üniversite ile bağlantı kurunuz. 

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al