Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Essentials - Okunması gerekenler

Amerika: Toplu Taşıma İçin Öneriler

3122

ABD geniş yüzölçümü ile ulaşımın zorluk çıkarabileceği büyük bir ülke. Amerika'da toplu taşıma kullanımı yerel bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Şehrin göbeğinde bir üniversitede okumak ve kırsal kesimlerde oturuyor olmak da elbette kullanacağınız ulaşım araçlar açısından değişikliğe neden olabiliyor. Merak etmeyin, her halükarda ulaşım sistemini sizin için kolaylaştıracak. önerilerimiz var!

 

Karayolu

 

ABD'de her şehir ve kasabada karayolu kullanılıyor. Ancak karayolunda toplu taşıma kullanmanın elverişliliği ve kolaylığı da bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor. Genellikle yolunuzu bulmanızın en kolay yöntemi olan otobüs servisini aynı zamanda ucuzluğu ile de taksi gibi taşıtlardan çok tercih edeceksiniz.

 

Gideceğiniz şehirde aynı zamanda genel bir otobüs durağı bulunduğundan ihtiyacınız olan bilgileri oradan edinebilirsiniz. Otobüslerin rotaları, bilet fiyatları ve öğrenci indirimlerinin yanı sıra düzenli yolculukları daha ucuza mal edebileceğiniz aylık ve haftalık biletleri de buradan alabilirsiniz. Otobüs garında görebileceğiniz danışmadakilerden yardım isteyebilirsiniz, ve size yardımcı olmak isteyeceklerdir. Bu bilgilere online olarak da ulaşmanız mümkün; kontrol etmeyi unutmayın.

 

İlk haftanızda size verilecek bilgilendirme paketinde yerel taksi firmalarına ulaşmanız için iletişim bilgileri de verilecektir. Taksiye ihtiyaç duyduğunuzda ideal olarak adı bilinen, güvenilir bir firmaya başvurmaya dikkat etmeli ve kişisel güvenliğinizi öncelikli tutmalısınız. Eğer bu bilgi pakete dahil edilmemişse eski öğrencilerden ve orada yaşayanlardan güvenilir bir taksi firmasının bilgilerini rica edebilirsiniz.

 

Amerika'daki çoğu şehirde öğrenciler bisiklet kullanma konusunda teşvik edilir. Böylece trafikte sıkışma ve kirlilik azaltılmaya çalışılır

 

Metro ve Yeraltı Ulaşım

 

ABD'de bazı büyük şehirlerde bulunan yeraltı raylı sistem ile New York, Boston, Philadelphia, Washington gibi temel şehirlerde kolay ve hızlı ulaşımdan yararlanabilirsiniz.

 

Metro sistemiyle ulaşımı daha hesaplı hale getirmek için aylık veya haftalık ulaşım kartı alabilirsiniz. Ne sıklıkta kullandığınıza ve nereden nereye gittiğinize bağlı olarak bu size avantaj sağlayabilir. Aynı şekilde, bazı şehirlerde öğrencilere sunulan indirimleri de araştırmalısınız.

 

Şehirlerarası Yolculuk

 

ABD'de trenler genellikle düzenli ve saatinde hareket eder ancak seyahatinizi önceden planlamazsanız pahalıya patlayabilir. Sıklıkla tercih edilmeyen zamanlarda satın alınan biletler genellikle talebin yoğun olduğu dönemlere göre ucuzdur. Aynı şekilde, biletler yolculuktan ne kadar önce alınırsa o kadar aza mal edilebilir. Pahalı tarifelerden kaçınmak için seyahatinizi birkaç ay önceden planlamalı ve biletinizi hemen almalısınız.

 

Bununla beraber, hangi bilet tipinin size daha uygun olduğunu da araştırmalısınız. Bir şehre gidecekseniz gidiş dönüş yerine iki ayrı gidiş almak daha ucuza gelebilir. Öte yandan, birçok yere gidecekseniz interrail biletler daha ucuz olabilir.

 

Şehirlerarası yolculukta otobüsten başka coach tipinde araçları kullanma şansınız var. Biletler çabuk tükenebiliyor ancak tüm yolculuğu coach ile yapabilirseniz raylı sistemden çok daha ucuza getirebilirsiniz. Ancak bunun da bir sebebi var; bu şekilde raylı sistemde olacağından daha yavaş ve gecikme riskini göze alarak yola çıkmış oluyorsunuz. Ucuz olmasının yanında ne yazık ki zaman gerektiriyor.

 

Yine de Amerika'nın çok büyük bir ülke olduğunu gözden kaçırmamalısınız. Yolculuk sırasında kullanılabilecek çeşitli araçlara uyum sağlamak durumundasınız. Eğer mümkünse, hem tren hem coach için kullanılabilecek indirimli tarifeleri araştırmalısınız.

 

Seyahatinizi Planlarken

 

Nereye nasıl ulaşacağınızı önceden bildiğiniz bir seyahat planı yaparak yaşayacağınız stresi en aza indirebilir ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Google Maps, journey planner Google Maps journey planner gibi uygulamaları kullanarak planlama aşamasını hızlandırabilirsiniz. Kullanması çok kolay olan bu uygulamalarda sadece seyahatin başlangıç ve bitiş noktasını girmeniz yeterli!

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA