Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Bölüm Rehberleri

Amerika'da Diş Hekimliği Eğitimi

Amerika'da diş hekimliği
7549

Amerika’da Diş Hekimliği Eğitimi Almak… Zor mu Kolay mı?

 

Diş Hekimliği için, Türkiye’de lise eğitiminden sonra 5 yıl boyunca lisans eğitimi almanız gerekmektedir. Peki, bu dünyanın her yerinde böyle mi? Aslına bakarsanız hayır, çünkü diş hekimliği dünya çapında son derece popüler bir bölüm. Örneğin Norveç’te bir öğrencinin liseden mezun olduktan sonra diş hekimliği fakültesine başlaması söz konusu olamıyor. Benzer şekilde Amerika Birleşik Devletleri gibi bu alanda önde gelen ülkelerde oldukça seçici bir giriş yöntemi uygulanıyor.

Amerika’da diş hekimliği eğitimi almak için, başvuran öğrencilerin en az iki yıllık bir temel eğitim alması gerekiyor. Bu alanlar biyoloji, fizik, kimya, matematik, davranış bilimleri ve sosyal bilimlerden biri olabilir. Bununla birlikte adayların lisans mezunu olmaları büyük avantaj sağlamaktadır.

 

Amerika’da diş hekimliği eğitimi, iki yıllık temel sağlık bilimleri ile iki yıllık klinik eğitimler ile birlikte dört akademik yılı kapsamaktadır. Öğrenciler ikinci yılın sonunda Doctor of Dental Medicine(DMD) ya da Doctor of Dental Surgery (DDS) alanlarından birinde seçim yaparak klinik eğitimlerinde uzmanlaşırlar. Bu iki unvan da birbirine eşittir ve 4 yıl eğitim almayı gerektirir, ancak uygulama alanları farklılıklar göstermektedir. Yüksek lisans eğitimi DDS veya DMD alındıktan sonra yapılır, ancak eğitim ya da araştırma alanlarına yönelmek isteyenler dışında yüksek lisans pek tercih edilmez.

 

Mezun olacak öğrencilerin unvanlarını alabilmeleri için National Board Dental Examination’a girmeleri gerekmektedir. Bu sınav iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde temel tıp bilgisi sınanırken, ikinci bölümde diş hekimliği klinik eğitimi sınanmaktadır.

 

Başvuru Süreci

 

Başvurunuzu yapmak için aşağıda paylaştığımız işlemleri tamamlamanız gerekmektedir:

  • Fen ya da sosyal bilimler alanında ön lisans ya da lisans mezunu olmanız,
  • Okulunuz talep ediyorsa, The Dental Admission Test sonucunuz,
  • Başvuru yazınız,
  • Referans mektubunuz.

 

Bununla birlikte bu eğitimi almak için istekli olduğunuzu gösteren diş hekimliğine yakın bir alandaki ya da kamu sağlığı alanındaki çalışma tecrübeniz avantajınız olacaktır. Başvuru yazınızda neden üniversiteyi tercih ettiğiniz ve gelecekte Türkiye’de kariyer planlarınız olduğunu belirtmeniz başvurunuzun daha kolay kabul edilmesine yardımcı olacaktır.

 

Amerika'da diş hekimliği eğitimi veren üniversiteleri görüntüleyin

Referans mektubu yazmanıza yardımcı olacak yazımızı okuyun

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Lisans
YAZAR HAKKINDA

Amerika'da diş hekimliği

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.

Şuna bir göz at...