Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Bölüm Rehberleri

Amerika'da Lisans Eğitimi

836

Amerika'da lisans eğitimi genelde beşeri ilimlere dayalıdır. Seçeceğiniz bölüm ne olursa olsun sosyal bilimler, beşeri bilimler, dil ve fizik bilimleriyle ilgili dersler almanız gerekmektedir.


Amerika'da lisans derecesi 'bachelor's degree' olarak bilinir. Bu programlar fazlasıyla esnektir ve kendi çalışma planınızı kendiniz çizersiniz. Bachelor's degree belli bir kredi sahibi olduğunuzda size verilir ve bu genelde dört senenizi alır. Her bir dersin belli saatleri vardır. Dersler 3 veya 4 saatlik olup bachelor's degree sahibi olabilmek için 130 ile 180 kredi arasında bir krediye ihtiyacınız vardır.


Çoğu bachelor derece programı dört çeşit dersten oluşmaktadır. Ana dersler alınması mecburi derslerdir ve beşeri bilimler, sosyal bilimler ve matematik derslerinden oluşmaktadır. Major'ınız seçtiğiniz bölümdür ve bachelor's degree yolunda alacağınız derslerin 100 de 25'i ile 50 arasında bir oranı bu bölümün derslerini temsil eder. Minor bölümünüz ise alacaginiz derslerin oluşturduğu ikinci konsantrasyondur. Genelde major için alınan kredinin yarısı kadardır. Seçmeli dersler her hangi bir departmandan olabilir ve geri kalan krediler bunlardan oluşmaktadır.


Amerikan Üniversitelerine Kabul Şartları


Lise Sertifikası/IB Diploma


Uluslararası öğrenciler community college'a başvurudan önce 12 yıllık ilk ve orta ögrenimlerini tamamlamış olmalıdır. Lisans derecesinde bir programa giriş için şartları öğrenmek için kurumla iletişime geçin.


İngilizce dil becerisi


İngilizce yeterliliğinizi gösteren TOEFL( Test of English as a Foreign Language) puanınızı da göndermeniz gerecektir. Bazı üniversiteler TOEFL yerine IETLS sonuçlarını tercih ederler. Başvurudan önce üniversitenizin kabul ettiği testi ögrenmek için kurumla iletişime geçin


Diğer giriş testleri


Bazı üniversiteler öğrencilerin giriş testlerini almalarını ister. Üç tane ana test vardır, bunlar; SAT I (Scholastic Assesment Test), SAT II, Konu Testleri ve ACT( American College Testing)'dir. Bunlar şıklı sorulardan oluşan ve lisans eğitimi için becerileri ölçen sınavlardır. İlgilendiğiniz üniversiteye hangi testlerin gerektiğini sormayı unutmayın.

 

>>Amerika'da lisans eğitimi veren tüm üniversiteleri buradan görüntüleyin


Lisans Eğitimi için Kabul Süreci


Değişik kurumlara ulaşabilmek ve gereken testleri tamamlayabilmek için başlangıç tarihinden 12-18 ay öncesinde işlemlere başlayın. İlgilendiğiniz üniversitelerin listesini yaptıktan sonra başvurular için gerekenleri hazırlamaya başlayın.


Her kurumun kendine ait başlangıç tarihleri vardır. Bunlar genelde Ocak ve Mart ayları arasındadır ancak bazen daha erken veya sonra da olabilir. Başvurunuzu en kısa zamanda göndermeniz en mantıklısıdır.

Başvurular direk olarak kuruma yapılır ve gereken belgeler genelde aşağıdakilerden oluşmaktadır:


• Başvuru formu
• Başvuru ücreti
• Akademik referans, transkript
• Test puanları( TOEFL, SAT I, SAT II)
• Akademik amaçlarınızı, başarılarınızı belirten bir kişisel beyanat
• Referans mektupları, genelde öğretmenlerden veya iş verenlerden alınır
• Bazı üniversiteler lisans eğitim için masrafları karşılayabileceğinize dair finansal dökümanlar isteyebilir


Eylül dönemi için teklif mektubunu genelde Nisan ortasında alırsınız.


Community College Başvuru Süreci


Her kurumun kendine ait başlangıç tarihleri vardır. Bunlar genelde Ocak ve Mart ayları arasındadır ancak bazen daha erken veya sonra da olabilir. Başvurunuzu en kısa zamanda göndermeniz en mantıklısıdır.
Başvurular direk olarak kuruma yapılır ve genelde aşağıdakilerden oluşmaktadır


• Başvuru Formu
• Başvuru Ücreti
• Akademik referans, transkript
• İngilizce Dil Yeterlilik Testi ( TOEFL)
• Bazı üniversiteler lisans eğitim için masrafları karşılayabileceğinize dair finansal dökümanlar isteyebilir

 

>>Amerika'da lisans eğitimi veren tüm üniversiteleri buradan görüntüleyin.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

Şuna bir göz at...