Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Neden Polonya'da Eğitim Almalısın?

Neden Polonya'da Eğitim Almalısın?

Birçok öğrenci yurtdışı eğitim tercihini yaparken Amerika, İngiltere, Kanada ya da Almanya gibi ülkeleri seçerken Polonya, genellikle unutulmuş bir destinasyon olarak karşımıza çıkabiliyor. Ancak ülke, akademik ve turistik konumu ile bakıldığında Avrupa’nın popüler ülkeleri arasında hiçte azımsanmayacak bir yeri hak ediyor. Yüksek öğretimin beşiği konumundaki Polonya, prestijli üniversitelerin oluşturduğu göz alıcı şehirleri ve dost canlısı insanları ile eğitim almak ve yaşamak için harika bir seçim olacaktır. 

 

Avrupa’nın merkezinde yer alan Polonya, son yıllarda kaydettiği ekonomik büyüme ile dikkat çekerken, yüzlerce yıllık tarihi ve zengin kültürü ile ülkeye gelenlere eşsiz bir yaşam deneyimi sunar. Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan köklü üniversiteleri ve yüksek öğrenim sektörü, her yıl çok sayıda uluslararası öğrenciyi kendine çekerken giderek popüler bir eğitim merkezi haline geliyor. Gelin, neden Polonya’da eğitim almalıyız, ayrıntılara adım adım birlikte göz atalım!

 

Yüksek standartlarda üniversiteler

 

Polonya, günümüzde çoğu devlete bağlı olmayan 500’den fazla üniversiteye ve 70 binden fazla uluslararası öğrenciye sahiptir. Her biri hükümet tarafından denetlenen, araştırma ve öğretim kalitesine göre belirli bir standarta uyma zorunluluğuna sahip okullar ve üniversiteler, en iyi tıp, hukuk, mühendislik ve işletme okullarında üst düzey ve dünya standartlarında İngilizce programları ile uluslararası öğrencilere hizmet verir. Aynı zamanda 200’den fazla İngilizce yüksek lisans programına sahip ülkede, bazı programlar Almanca olarak da mevcuttur. Polonya’da lisans düzeyinde eğitim 3 yıl sürerken, yüksek lisans 1-2 yıl arasında, doktora programları ise 3 ya da daha fazla süreyi kapsar. Ülkede özellikle müzik ve güzel sanatlar akademileri oldukça popülerdir.

 

Polonya, özellikle 1364 yılında Krakow şehrinde kurulan ülkenin en eski eğitim kurumu Jagiellonian University ile yabancı öğrencilere zengin bir akademik miras sunar. Papalar ve kralları mezun eden okul, dünyanın eğitim için ilk devlet bakanlığının kurulmasına kadar köklü bir geçmişe sahiptir ve ülkede bilimin beşiği olarak kabul edilir. 

 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversitelerle iletişim kurmak ister misiniz? Ayrıntılar burada.

 

Uygun eğitim ve yaşam maliyetleri 

 

Polonya’da üniversite okumak, batı Avrupa ve İskandinav ülkelerine göre iki kat daha ucuzdur. Eğitim ücretleri düşük olduğu gibi yaşam maliyetlerinin de ucuz olması Polonya’yı, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında herkes için mükemmel bir yer yapar. Üniversite ücretleri devlet üniversitelerinde yıllık 2.230$ ile 4.180$, özel kurumlarda ise 6.600$’a kadar çıkar. 

 

Polonya’da yaşam maliyetlerine bakıldığında ise nispeten düşük olmasına rağmen, bunda bulunduğunuz şehrin ve yaşam tarzınızın etkisi önemli rol oynayacaktır. Konaklama da dahil olmak üzere yaşam masraflarınız için ayda 650$ yeterli olacağı gibi öğrenci yurdunda tek kişilik oda için 110$ ile 160$ arasında bir ücret ödersiniz. 

 

AB üyesi olmayan öğrencilere burs imkanları

 

Polonya üniversite ücretleri, öğrenciler için oldukça cazip olsa da yurtdışında okumanın kolay olmadığı da bir gerçektir. Bu nedenle hükümet, uluslarası öğrenciler için çok çeşitli finansal yardımlar sunmaktadır. Bunlar arasında;

 

 • BUWIWM, devlet üniversiteleri ve enstitülerde eğitim almak isteyen öğrencilere ve araştırmacılara yöneliktir. 
 • HEIS, Polonya’da eğitim almak için başvurduğunuz üniversitenin devlet destekli burslarıdır. 
 • Erasmus+ olarak bilinen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen yaygın burslar için değişim programlarına katılabilirsiniz.

 

Hangi burslardan yararlanabileceğinizi öğrenmenin en kolay yolu konsolosluklardan yardım almak ya da internet üzerinden araştırma yaparak burs veren kurumlara danışmak olacaktır. 

 

Canlı öğrenci yaşamı

 

Bugün Polonya’da geçmişte hiç olmadığı kadar uluslararası öğrenci varken, onların oluşturduğu kültür çeşitliliği ve canlı öğrenci yaşamı dikkat çekicidir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapısı Polonya’da öğrenci olmak için macera dolu bir deneyim sunarken, ülke nüfusunun çoğunluğunun, özellikle gençlerin kentlerde yaşaması, yaşadığınız şehirde sosyalleşmeniz için harika fırsatlar sunar. Polonya’da her yıl düzenlenen tiyatro, film ve müzik olmak üzere 300 kadar sanat festivali ve etkinlikler düzenlenir. 

 

Okurken çalışma fırsatları

 

Polonya’da eğitim alırken çalışmak istiyorsanız eğer, size iyi haber! AB üyesi ya da olmayan ülkelerden gelen öğrenciler, Polonya’da okurken çalışma iznine ihtiyaç duymadan, maksimum saat sınırı olmadan tam zamanlı olarak bir işe girebilirler. Daha güzeli ise Polonya’da bir üniversiteden mezun olduğunuzda da çalışma iznine ihtiyacınız yoktur. Ancak eğitim aldığınız alanda mezun olmadan iş aramaya başlasanız iyi olur. Zira oturum izniniz sona ermeden bir iş sözleşmesi imzalamanız gerekir. Böylelikle Polonya’da kalabilir ve dilediğiniz kadar çalışmaya devam edebilirsiniz. Bir öğrenci olarak Polonya’da eğitiminize devam ederken, okuduğunuz alana bağlı olarak ücretli ya da ücretsiz staj yapma şansınız da olduğunu unutmayın. 

 

Polonya’da çalışmak isteyen öğrenciler için İngilizcenin en önemli gereklilik olduğunu söylemek doğru olur. Ayrıca Fransızca, Almanca, Çince ya da İspanyolca bilmek ve bilgi teknolojisi alanında becerilere sahip olmak iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bilim ya da teknoloji alanlarında ise Microsoft, Google, Intel gibi çok uluslu şirketlerin merkez ofislerinde çalışabilir ya da aldığınız diplomayla farklı bir ülkeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca Polonya’da büyük şehirlerde iş bulma imkanınız daha fazla olacaktır, zira işsizlik oranı %2-3 civarındadır. Aynı zamanda Polonya’da lisans eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin %80’inin, yüksek lisans ya da doktora yapmak için kalmayı tercih ettiğini de bilmeniz de fayda var.

 

Misafirperver Polonyalılar

 

Polonya’ya gelen öğrencilerin karşılaştığı ilk şey, Lehlerin konukseverliği olacaktır. Yabancılara karşı iki kat nazik oldukları konusu üzerine şakalar bile yapılan ülkede, eğer Polonyalı arkadaşlarınız sizi ülkeye ve kültüre alışmanız için turlara çıkarır ya da bir partiye, kahve içmeye kafeye davet ederlerse şaşırmayın. Polonya’da her ne kadar yaşlılar İngilizce konuşamıyorsa da, ülkeye gelenlere yardımcı olmak konusunda ellerinden geleni yaparlar. Gençler arasında ise İngilizce iletişim konusunda oldukça rahat olursunuz. 

 

Polonya hakkında ilginç bilgiler

 

Nobel Ödülü kazanan ilk kadın olan ki aynı zamanda iki kez kazanan ilk kadın olan Marie Curie,  ünlü gökbilimci Nicolaus Copernicus, klasik müziğin yaşamış en ünlü besteci ve piyanisti Fredric Chopin, yönetmen Roman Polanski, yazar Stanislaw Lem dahil birçok ünlü ismin doğduğu bu topraklar, aynı zamanda sıradışı buluşlar ve araştırmaların da merkezi olmuştur. Polonya hakkında ilginç bilgilere göz atmanız da fayda var;

 

 • Avrupa’nın en büyük dokuzuncu ülkesidir. 
 • Polonya, açık alanlarda yaşayan insanlar anlamına gelen Polska kelimesinden gelmektedir.
 • Polonyalı mühendis Ignacy Lukasiewicz, 1853’te sokaklarda kullanılan ilk modern gaz yağı lambasını icat etmiştir. 
 • Polonyalı astrofizikçi Jan Heweliusz, ay yüzeyinin doğru haritasını çizen ilk kişidir. 
 • Ülkede yaşayan Polonya nüfusu kadar bir o kadar da Polonya dışında yaşamaktadır. 
 • Dünyada anayasayı kullanan ikinci devlet olan Polonya, Avrupa’da ise ilk kullanandır. 
 • Polonya alfabesinde 32 harf bulunur.
 • Polonya doğumlu Helena Rubinstein, ilk sudan etkilenmeyen rimeli üretmiştir. 
 • Wroclaw’da bulunan Piwnica Swidnicka, 1275 yılında kurulmuş hala yemek yenen dünyanın en eski restoranıdır. 
 • Avrupa’nın en büyük açık hava festivali Woodstock, 1995’teb beri Polonya’da yapılır.
 • Avrupa’da hala bizonların yaşadığı tek ülke Polonya’dır. 
 • İlk lateks prezervatif 1915’te Julius Fromm tarafından icat edildi. 
 • Polonya, Malbork adı verilen dünyanın en büyük kalesine sahiptir. 

 

Sihirli Polonya şehirleri

 

Polonya, doğu ile batının bir araya geldiği büyüleyici şehirlere sahip güzelliklerle dolu bir ülkedir. Mimari ve sanatın eşsiz kültürleriyle harmanlandığı ülkenin her köşesinde dramatik ve harika bir tarih karşımıza çıkar. Tüm şehirlerin, tarihi olayların tanıklığını yapan eski kiliseler, meydanlar ve binalarla dolu olduğu Polonya, dünyanın en muhteşem kalelerine ev sahipliği yaparken, görkemli kalelerin korunmasına ayrı bir özen gösteriyor. 

 

 • Varşova, Polonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Vistula nehrinin iki kenarına kurulu şehir, özellikle UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan eski şehir bölgesi ile büyüleyici güzelliklere sahiptir. Her ne kadar 2. Dünya Savaşı’nda şehrin büyük bir bölümü zarar görse de küllerinden doğan şehir, tarih, sanat ve kültür merkezi olarak bugünkü durumuna gelebilmiştir.  
 • Krakow, Polonya’nın ikinci büyük şehridir ve günümüzde ekonomik, kültürel ve akademik konumu ile öğrenciler arasında popülerdir. Varşova kadar savaştan çok fazla zarar görmeden çıkan Krakow, kraliyet ailesinin eski merkezi olarak çarpıcı mimarisi ve sanat hazineleri ile turistlerin gözdesidir. Şehir, Avrupa’nın en büyük Ortaçağ kent meydanı, muhteşem gotik Wawel Kalesi ve art nouveau tarzı sofistik kafeleri ile sanatçıların ve düşünürlerin gözdesi olmuştur. 
 • Zodz Lodz, Polonya’nın sanayi ve iş merkezidir. Ülkede kalmayı düşünüyorsanız, Lodz University, Polonya’da üniversite okumak için harika bir seçenek olabilir. 
 • Poznan şehri Paris ve Moskova güzergahında yer almasıyla önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bugün kentin ekonomik gücü, hem uluslararası ticaret fuarları hem de yabancı yatırımcılarla daha da artmıştır. Çok sayıda araştırma enstitüsü ve üniversite ile eğitim ve iş fırsatları sunan şehir oldukça popülerdir. 

 

En çok okunan yazılarımıza göz atın;

Neden Kanada’da eğitim?

Neden Norveç’te eğitim?

Neden Güney Kore’de eğitim?