Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurt Dışında Mühendislik Okumak

3567

Türk Dil Kurumu’na göre, mühendis kelimesinin sözcük anlamı “insanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse”dir. Oldukça uzun ve kapsamlı bir tanım olsa da mühendisler tam da bu tanımdaki gibi pek çok çeşitli alanda insanların hayatını kolaylaştıracak çözümler üretir. Mühendislik ise bilimsel teorileri pratikle bütünleştiren ve son derece geniş bir çalışma alanı sunan bir bilim dalıdır.

 

Neden Okunmalı?

 

Mühendislik, çok uzun süredir dünyanın en çok ihtiyaç duyulan iş kollarından biri olma özelliğini sürdürüyor. Teknoloji alanındaki gelişmelere paralel olarak bilgisayar, uzay, uçak, elektronik, makine, endüstri mühendisliği;  inşaat ve mimari sektördeki talep doğrultusunda inşaat; yeryüzü keşifleri ve yer altı kaynakları araştırmaları için jeoloji, maden mühendisliği gibi mesleklere olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.

 

İş gücü ihtiyacı ile birlikte, mühendislik eğitimi mezunları son derece başarılı bir kariyer şansına sahip olurlar. Alınan kaliteli eğitimin yanı sıra, dünyaca ünlü çok uluslu şirketlerin bünyesinde staj ve çalışma imkanı ve ortalamanın çok üzerinde maaş fırsatları da mühendislik eğitimini cazip kılmaktadır.

 

Kimler Okumalı?

 

Mühendislik eğitimi sayısal odaklı olduğu için özellikle Matematik alanında başarılıysanız mühendislik eğitimi tam size göre olabilir. Bunun yanı sıra, Fizik ve Kimya alanında da başarılı olmanız eğitiminiz sırasında size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

Bununla birlikte mühendislik eğitimi, insanlar için daha verimli çözümler sunmayı amaçladığı için sayısal alandaki başarınıza ek olarak yaratıcı düşünceleriniz  ve problem çözme becerileriniz de eğitiminize katkı sağlayacaktır.

 

Başvuru Süreci

 

Eğer yurt dışında mühendislik eğitimi almak istiyorsanız başvuru koşulları farklılık gösterdiği için, okulunuzun talep ettiği başvuru koşullarını sağlamanız gerekmektedir.

 

Yurt dışında mühendislik okumak için okulunuzun talep ettiği dil sınavından yeterli puanı almanız öncelikli şartlardan biridir. Ek olarak lisede aldığınız dersleri gösterir not dökümleriniz, referans mektuplarınız da son derece önemlidir.

 

Kariyer Fırsatları

 

Mezun olduğunuz mühendislik bölümüne bağlı olarak kariyer fırsatları değişiklik göstermektedir. Örneğin elektronik, bilgisayar gibi teknoloji odaklı bir bölümden mezun olan mühendisler büyük şirketlerin yazılım ya da donanım departmanlarında kariyerlerine adım atabilirler. Makine ve endüstri mühendisleri büyük şirketlerin üretim, Araştırma-Geliştirme (ARGE) ya da teknoloji departmanlarında çalışmaya başlayabilirler.

 

Tüm bunların yanı sıra mühendislik eğitimi mezunları eğitimde kazandıkları tecrübeler ile kendi alanlarının dışında da son derece başarılı işlere imza atabilirler.

 

Siz de yurt dışında mühendislik eğitimi almak istiyorsanız, üniversiteleri buradan görüntüleyebilirsiniz.

Şuna bir göz at...

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans
YAZAR HAKKINDA

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.