Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Dünyanın En Mutlu Şehirlerinde Yurt Dışı Eğitim Fırsatı

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın yıllık olarak yayınladığı World Happiness Report yani Dünya Mutluluk Raporu yayınlandı. 2020 raporu ilk kez dünyanın en mutlu şehirlerini sıraladı.

Dünyanın En Mutlu Şehirleri

Koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen sektörlerin başında eğitim gelirken, yurt dışında okumak isteyen uluslararası öğrenciler içinse eğitim hayallerinin bir süreliğine ertelenmesine neden oldu. Ancak bu süreçte, online seçenekler sunan çok sayıda eğitim kurumu ve hükümetler öğrenciler için çözümler üreterek, bu sıkıntılı dönemi atlatmalarına yardımcı olmaya çalışıyor. 

 

Yaşadığımız bugünlerin yakında sona ereceğini düşünerek, yüzünüzü biraz da olsa gülümsetecek ve hayallerinize kaldığınız yerden devam etmeniz için ilham verecek bir yazı hazırladık. Geçtiğimiz aylarda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın yıllık olarak yayınladığı World Happiness Report yani Dünya Mutluluk Raporu 2020 yayınlandı. 156 ülkenin yaşam beklentisi, GSYİH, sosyal destek, özgürlük gibi kriterlerinin incelenerek yayınlandığı rapor, ilk olarak 2012 yılında başlatılmıştır.

 

Bu yıl sıralamalarda Finlandiya, üst üste üçüncü kez dünyanın en mutlu ülkesi olarak listenin başında kalmaya devam ederken, onu Danimarka ve İsviçre izliyor. 2020 raporunun en büyük süprizi Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık ülkelerini geride bırakarak, ilk 10’da kendine yer bulan Lüksemburg oldu. 

 

Aynı zamanda World Happiness Report, bu yıl ilk kez Dünyanın En Mutlu Şehirlerini sıraladı. İlk 10’da İskandinav şehirlerinin hakimiyeti göze çarparken, Finlandiya’nın başkenti Helsinki dünyanın en mutlu şehri seçildi. Eğitim alabileceğiniz üniversitelere göre sıraladığımız listemize göz atın.

 

1. Helsinki, Finlandiya

 

Birleşmiş Milletler, Dünya Mutluluk Raporu 2020’de Finlandiya’nın başkenti Helsinki, dünyanın en mutlu şehirleri arasında ilk sırada yer aldı. Aynı zamanda Finlandiya’nın dünyanın en mutlu ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığı listede, Helsinki özellikle öğrenci memnuniyeti açısından büyük başarılara sahip. Zira şehir, hem uluslararası öğrencilere hem de vatandaşlarına iyi bir yaşamın temel unsurlarını sunuyor: hizmetlerin kullanılabilirliği ve kalitesi, güvenlik, temizlik ve doğa, iş-yaşam dengesi, refah ve yüksek yaşam standartları. Helsinki’de öğrenci yaşamı hakkında merak ettiklerinize yazımızdan göz atabilirsiniz. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: 4.000€ - 20.000€

 

2. Aarhus, Danimarka

 

Aarhus, Danimarka’nın geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanan en tarihi şehirlerinden biridir. Şehir, öğrenciler için parklar, yeşil alanlar, botanik bahçeleri, açık hava tiyatrosu, müzik tutkunları için konser salonu ve müzeler ile canlı ve hareketli bir şehir yaşamı sunar. Şehirdeki üniversiteler, hem İngilizce hem de Danca lisans ve yurt dışı yüksek lisans programları sunarken, özellikle işletme, mühendislik ve yaratıcı sanatlar gibi alanlar en çok terci edilenler arasındadır. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: 6.500€ - 18.000€

 

3. Wellington, Yeni Zelanda

 

Yeni Zelanda’nın güvenli, yaratıcı ve arkadaş canlısı başkenti olan Wellington, tüm dünyadan uluslararası öğrencilere yurt dışı eğitim almak için harika nedenler sunuyor. Şehir, dünyanın en güvenli 20 kentinden biridir. Öğrencilere rıhtımlar üzerinde molalar, sanat performansları, canlı etkinlikler sunarak okurken hayatı sevmeyi ve keyif almayı öğrenecekleri bir yaşam kalitesi sunan Wellington, aynı zamanda dünyanın en iyi eğitim kurumlarından bazılarına da ev sahipliği yapar. Sanat, gastronomi, tiyatro, müzik ya da dans… Wellington, tam da yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak ve ilham verecek üniversiteleri ve dünya lideri yaratıcı şirketlerde staj ve iş fırsatlarıyla harika bir şehirdir. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: 14.800$ - 21.540$

 

4. Zürih, İsviçre

 

İsviçre, bu yıl Dünya Mutluluk Raporu listesinde, Norveç ve İzlanda’yı geride bırakarak üçüncülüğe yükselmiştir. Ülkenin eğitim merkezi olan Zürih ise en mutlu öğrenci şehirleri arasında kendine ilk 10’da yer buluyor. Zürih, İsviçre’nin en büyük şehri olmasının yanı sıra, birçok uluslararası şirketin genel merkezine ev sahipliği yaptığı için dünyanın başlıca finans merkezlerinden biri olarak, bol kariyer seçenekleri ve yüksek yaşam standartları ile öğrenciler arasında popülerdir. Zürih Gölü civarında kurulan şehir, tarihi güzellikleri ve büyüleyici dağ manzaraları ile keşfedilecek muhteşem fırsatlar sunuyor. Zürih şehrinde öğrenci yaşamı hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: 850€ - 2.000€

 

5. Kopenhag, Danimarka

 

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, İskandinavya’nın kalbinde yer alır. Tüm dünyadan uluslararası öğrencileri modern ve kozmopolit yapısıyla büyüleyen şehir, eğlence parkları, yemyeşil alanları, bütçeye uygun restoranları, yüksek yaşam kalitesi ve düşük suç oranları ile ünlü bir cazibe merkezidir. Şehirde eğitim alabileceğiniz çok sayıda üniversite olduğu gibi öğrenciler için elverişli bir akademik ortam sunar. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: 6.000€

 

6. Bergen, Norveç

 

Yaklaşık 30 bin öğrencinin okumak için seçtiği Bergen şehri, Norveç’in endüstri ve ticaret merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Şehir, özellikle su ürünleri yetiştiriciliği, denizcilik, finans, açık deniz petrol teknolojisi ve yüksek öğrenim için uluslararası öğrencileri kendine çekiyor. Bergen, aynı zamanda müzik ve film festivalleri ile yılın her zamanı aktif kültürel etkinliklerle canlı ve hareketli bir şehir yaşamı sunarken, katılabileceğiniz bir dizi gönüllü organizasyonda sizi bekler. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: Devlet üniversitelerinde ücretsiz

 

7. Oslo, Norveç 

 

Norveç’in ekonomi ve siyaset merkezi olan başkent Oslo şehri, bankacılık ve denizcilik endüstrileri ile oldukça popülerdir. Oslo, her ne kadar dünyanın en pahalı şehirleri listesinde üst sıralarda kendine yer bulsa da Norveç’te eğitimin ücretsiz olması, bütçenizi dengelemenizi sağlayacaktır. Ülkenin en zenginlerinin de yaşadığı şehir merkezinde yer alan müzeler, galeriler, müzik mekanları, yıl içersinde sıklıkla gerçekleşen festivaller ve kültürel etkinlikler size harika seçenekler sunar. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: Devlet üniversitelerinde ücretsiz

 

▶️▶️ Daha fazlasını oku: Neden Norveç’te eğitim almalısınız?

 

8. Tel Aviv, İsrail

 

Israil’in ikinci büyük şehri olan Tel Aviv, genç nüfusu ve günün her saati karşılaşacağınız kültürel etkinlikleri ile benzersiz bir metropoldür. Akdeniz’e kıyısı olan şehir, güzel plajları ile öğrencilere okurken sayısız yapılacak alternatif sunar. Tel Aviv son yıllarda teknolojik araştırma ve inovasyon konusunda ün kazanmıştır. Hatta Orta Doğu’nun Silikon Vadisi olarak görülen şehir, araştırma kurumları ve Ar-Ge yatırımları ile dikkat çekiyor. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: 9.000$ - 15.000$

 

9. Stockholm, İsveç

 

İsveç’in başkenti Stockholm, yüksek yaşam kalitesi, zengin kültür ve mirası ile göze çarpar. Öğrenciler için samimi bir ortam sunan şehir, canlı gece hayatını ve kafeleri keşfetmek için çok sayıda alternatif sunuyor. 57 köprü ile birbirine bağlanan 14 ada üzerinde inşa edilen Stockholm, orta çağdan kalma binaları, Arnavut kaldırımları sokakları, müze ve sanat galerileri ile eşsiz bir ortama sahiptir. Bugün inovasyon ve yaratıcılık denilince ilk aklımıza gelen ülke olan İsveç’in, bu alanlarda iş imkanları en yüksek şehri olan Stockholm’da öğrenci yaşamı hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: 9.000€ - 15.000€

 

10. Brisbane, Avustralya

 

2 milyondan fazla nüfusu ile Avustralya’nın üçüncü büyük şehri olan Brisbane, aynı zamanda dünya sıralamalarında yer alan üç büyük üniversite ile de dikkat çekiyor. Son yıllarda hızlı bir büyüme kaydeden Brisbane, dünyanın en mutlu şehirleri arasında kendine yer bulurken, bunda diğer Avustralya şehirlerinde olduğu gibi göz alıcı plajların, güneşli iklimin, kültür ve sanatla dolu kozmopolit şehir merkezinin payı büyüktür. 

 

 

Ortalama öğrenim ücretleri: 25.600$

 

▶️▶️ Üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun