Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : En Son Haberler

Covid-19 Sürecinde Öğrencilere Online Staj Fırsatları

Covid-19 Sürecinde Öğrencilere Online Staj Fırsatları

Staj sezonu yaklaşırken, koronavirüs öğrencilerin yaz dönemi için planlarını değiştirmelerine neden oldu. Salgın nedeniyle tüm dünyada durma noktasına gelen hayat, başta eğitim olmak üzere çok sayıda sektörü etkisi altına alırken, aradan geçen 4-5 aylık zamanda ise öğrenciler evde karantinada kaldı. Üniversiteler ise bu süreçte kapanırken, online eğitime geçiş yaptı. Peki, yaz stajı için hazırlık yapan öğrenciler ve yakında bir üniversiteden mezun olacak gençler için profesyonel beklentiler ne olacak? 

 

Staj sezonu yaklaşırken öğrenciler ne yapacak? 

 

Salgının etkisi bazı ülkelerde hafiflese de bu seyahat kısıtlamalarının ya da normal yaşamın kısa bir süre içerisinde eski haline geleceği anlamına gelmiyor. Bu nedenle yaz stajları için çoğu şirket ya da küçük işletmeler yeni çözümler üretirken, sahada birebir bulunmanızı gerektirmeyen online yani uzaktan staj fırsatları gittikçe daha popüler hale geliyor. Yaz stajları hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

Uzaktan staj daha mı avantajlı?

 

Corona günlerinde bazı şirketler, uzaktan formata geçmediği için çoğu staj programını iptal ederken, bir kısmı da ya online staj fırsatları sunuyor ya da başlangıç tarihlerini geciktiriyor. Peki, sektör liderleriyle birebir temasa geçemeyeceğiniz ve saha stajı deneyimi bulamayacağınız online stajların avantajları var mı?

 

  • Esnek çalışma saatleri.
  • Evden çalışma imkanı.
  • Staj sertifikası ya da tavsiye mektubunu tıpkı geleneksel staj yapanlarda olduğu gibi alabilme.
  • Geleneksel stajda olduğu gibi başka bir ülke ya da şehre gitmeniz, bir ev kiralamanız ya da gıda ve yol gibi masraflar için bütçe ayırmanız gerekmez. 

 

Online stajın dezavantajları var mı?

 

Koronavirüsle birlikte tüm dünyada öğrenciler, teknolojiyle daha çok zaman harcarken daha önce deneyimlemedikleri bazı dijital yeniliklerle karşılaştılar. Buna göre üniversiteler, salgın nedeniyle hem öğrencilerinin hem de çalışanlarının sağlığını düşünerek kapılarını kapatırken dersler, sınavlar, sunumlar ve son günlerde stajlar gibi birçok etkinlik online olarak gerçekleştirilmeye başlandı. Öğrencilerin yaz dönemi için yurt dışı staj başvurusu yaptığı, ancak tarihlerin ertelenmesi ya da iptal edilmesiyle beraber tekrar staj arayışına girdiği bu süreçte, online eğitim gibi online staj imkanları da bir anda popülerleşti. Peki, online stajların dezavantajları var mı?

 

  • Saha stajındaki gibi çalışanlar ve işverenlerle birebir temasınız olmaz. 
  • Profesyonel ağ oluşturmak da zorlanabilirsiniz.
  • Bazı şirketler maaş vermediği gibi staj sertifikası da alamayabilirsiniz. 
  • Ancak herhangi bir staj deneyimine sahip değilseniz, bu salgın döneminde online staj çok avantajlıdır. 

 

Yurtdışı eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Uzaktan staj nasıl yapılır?

 

İşletmelerin kapanması ve yeni koronavirüsün getirdiği sosyal mesafeli önlemler nedeniyle çoğu ülkede işsizlik rekor seviyelere ulaşsa da nasıl adapte olacağınızı biliyor ve yaratıcılığınıza güveniyorsanız online stajlar tam size göre olacaktır. Çünkü online hareket eden işverenler, sanal olarak çalışacak öğrenciler için iş fırsatları sunuyor. Buna göre dijitalleşmeye giden staj programlarının uzunluğu kısaltılırken, daha çok proje tabanlı ve esnek uygulama yöntemlerine geçilmiştir. Örneğin; 10 haftalık bir staj programı, şu anda iki ya da 4 haftalık ücretli sanal stajlara yerini bırakmış durumda. 

 

Uzaktan staj nasıl bulunur?

 

Pandeminin yoğun olarak etkisini gösterdiği Amerika, İngiltere gibi ülkeler, salgın sırasında yeni yetenekleri çekmeye ve elde tutmaya devam etmek için staj programlarında değişiklik yapıyor. Bu dönemde online staj programları sunan teknoloji devleri arasında Google, Apple, Twitter, IBM, Microsoft, Amazon gibi teknoloji devleri yer alıyor. Çoğu şirket yıl boyunca alacağı stajyerlerle uzaktan çalışacağı ve bunların tüm dünyadan olacağını açıkladı. 

 

Online staj başvurularını şirketlerin web sitelerinde yer alan kariyer sayfalarından yapabileceğiniz gibi Indeed, LinkedIn, Idealist gibi yurt dışı staj bulabileceğiniz web sitelerine göz atabilirsiniz. 

 

Neden online stajı düşünmelisiniz?

 

Son yıllarda iş piyasasında online ya da işyeri dışından çalışma şekli bazı yenilikçi şirketlerde trend haline gelirken koronavirüs ile birlikte online staj ya da işler daha çok gündeme gelmeye başladı. Peki, neden online staj başvurusu yapmalısın? Seyahat kısıtlamalarının olduğu bu dönemde yurt dışında uluslararası bir şirkette staj deneyimi yaşamak için harika bir fırsat seni bekliyor. Koronavirüsün öğrenciler için en büyük avantajlarından biri bu olsa gerek. Zira şu anda çoğu işveren, sadece bulundukları ülkelerden değil, tüm dünyadan stajyerlere kapılarını açmış durumda.

 

Hangi bölümde okuyanlar için online staj imkanları var?

 

Bu süreçte çok sayıda sektör, öğrenciler için geniş kapsamlı online staj imkanları sunuyor. Bunlar arasında eğitim, teknoloji, yazılım mühendisliği, finans, danışmanlık, medya geliyor. Bunun yanında staj programlarını iptal eden şirketlerin çoğu ise ulaşım, seyahat, moda, güzellik, eğlence gibi sektörlerden geliyor. 

 

Peki, stajınız iptal edilir ya da bir staj ayarlayamazsanız ne olur?

 

Stajınız iptal edilmişse, özgeçmişinizi ya da LinkedIn profilinizi gözden geçirebilirsiniz. İkinci bir başvuruya kadar becerilerinizi arttırabilirsiniz. Ücretli stajlar yerine gönüllü çalışmalara katılabilir, EdX ya da Coursera gibi ücretsiz bir platform aracılığıyla bir kurs alabilir, ağınızı güçlendirebilir, lisansüstü eğitim almayı düşünüyorsanız MCAT, GRE gibi sınavlara hazırlanabilirsiniz. 

 

Koronavirüs salgını ile güncel bilgilere göz atın;