Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Avrupa'da Öğrenciler İçin En İyi Kültür Festivalleri

Dünyaca Ünlü Festivaller

Yurtdışında eğitim almaya karar veren Türk öğrencilerin, Amerika’dan sonra en çok tercih ettikleri eğitim rotası olan Avrupa ülkeleri, bugün dünya çapında milyonlarca öğrenciye ev sahipliği yapar. Dünyanın en kaliteli ve ilk 10 arasında yer alan University of Oxford, University of Cambridge, ETH Zurich bunlardan sadece birkaçıdır. Aynı zamanda mühendislik, hukuk, tıp gibi kök disiplinlerde İngiltere, Almanya, İtalya, Hollanda gibi ülkelerde eğitim almak, öncü araştırmalarda kendinize yer bulmak, aralarında İngilizcenin de olduğu 24 resmi dilden birini öğrenmek, düşük ücretli eğitim ve burs fırsatlarından yararlanmak Avrupa’da eğitim almayı öğrenciler için daha cazip kılmaktadır. Bugün kariyerinde başarılı olmaya çalışan çok sayıda öğrenci Avrupa’da okumak için başvuruda bulunurken, çok sayıda ülke yabancı mezunlarına üniversiteden sonra kalmaları için birçok iş imkanı sunar. 

 

Aynı zamanda Avrupa’da bulunan Paris, Londra, Edinburgh, Münih, Venedik, Amsterdam gibi çok sayıda şehir, öğrenciler için sayısız kültürel ve sanatsal etkinliklerle doludur. Trenle ya da diğer ulaşım araçlarıyla, Avrupa’nın bir ucundan diğerine rahatlıkla seyahat edebileceğiniz ülkelerde, katılabileceğiniz sayısız kültür festivallerinden bazılarını sizler için araştırdık. 

 

Venedik Karnavalı - İTALYA

 

Sanatıyla tüm Avrupa’yı etkisi altına almış İtalya, dünyaca ünlü festivaller arasında yer alan Venedik Karnavalı ile gelenlere büyüleyici bir ortam sunar. Her yıl Şubat ayında başlayan etkinlikler Mart ayına kadar devam ederken kışın ortasında rengarenk ve sıcacık bir dünya sizi içine çeker. Venedik Karnavalı, 14. yüzyılda Venedik’te baş gösteren veba salgınında insanların yüz ve vücutlarında bıraktıkları izleri gizlemek amacıyla maskeler takıp, uzun kıyafetler giyerek ve yüzlerini boyayarak dolaşmalarıyla başlamış ve sonrasında festivale dönüşmüştür. En iyi kostümün, en güzel maskenin seçildiği yarışmalar, balolar, parti ve etkinlikler tüm karnaval boyunca sizi bekler. 

 

Oktoberfest - ALMANYA

 

Münih şehrinde 1810 yılından beri devam eden Oktoberfest, ülkenin en tanınmış yurtdışı kültür festivali olmasının yanı sıra, dünyanın en büyük halk festivali olarak da bilinir. Eylül ayının sonlarından Ekim başına kadar her yıl, 2 hafta süren festivalin ana teması bira olmasının yanında, canlı müzik, kostümlü geçit törenleri, folklorik kıyafetler, konserler ve yarışmalar olmazsa olmazlar arasındadır. Her yıl, 5 milyondan fazla katılımcıyı ağırlayan şehirde, festival boyunca dağıtılan tüm biralar Münih yapımıdır. 

 

La Tomatina - İSPANYA

 

İspanya’nın Valencia şehrinde, her yıl Ağustos ayının son çarşambası yapılan La Tomatina yani Domates Festivali, yurtdışı festivalleri arasında en çılgınlarından biridir. Genel olarak medyada sadece son gün yapılan domates savaşını görsek de, 1900’lerin ortasında başlayan ve gelenek haline gelen bu etkinlik bir hafta boyunca konserler, yarışmalar, geçit törenleri ve eğlenceli gösterilerle devam eder. 1 saat süren domates savaşında yaklaşık 30 bin kişi, 40 bin domatesle kıyasıya bir savaşa girer ve ortaya kırmızı rengin hakim olduğu sıradışı bir görüntü çıkar.

 

Up Helly Aa - İSKOÇYA

 

Avrupa’da okumak isteyenlerin katılabileceği en ilginç festivallerden biri olan Up Helly Aa, Ateş Festivali, Ocak ayının son Salı günü yapılır. İskoçya’nın Shetland Takımadalarında yer alan Lerwick limanı boyunca güneşin batışıyla çalınan davullar eşliğinde koyun postu giymiş, elinde miğfer ve kalkan bulunan binlerce vikingli meşaleleri yakarak ateş festivalini başlatır. Vikinglerin Norveç’ten İskoçya’ya gelişlerinin kutlandığı festival boyunca geçit törenleri, havai fişekler ve müzikli eğlencelerin yapıldığı etkinlik, bir viking gemisinin meşalelerle ateşe verilmesiyle son bulur. 

 

Tomorrowland - BELÇİKA

 

Belçika’nın Antwerp şehrinde, 2005 yılından bu yana yapılan Tomorrowland, elektronik dans müzik festivali dünyanın en büyük müzik festivallerinden biridir. Her yıl Temmuz ayının son iki haftası düzenlenen etkinlik, bugüne kadar Armin van Buuren, David Guetta, Moby, Tiesto, Avicii gibi ünlü isimleri ağırlamıştır. 2018 yılında 400 bin katılımcının geldiği festival, her yıl daha fazla müziksevere ev sahipliği yaparken, dünyanın en çok sevilen müzik festivaline bugüne kadar binden fazla ünlü DJ katılmıştır. 

 

Cooper Hill’s Chesee Rolling Fest - İNGİLTERE

 

Dünyaca ünlü festivaller arasında İngiltere’nin Brockworth kasabasında 200 yıldan fazladır yapılan peynir yuvarlama festivalinden bahsetmemek olmaz. Brockworth’de yaşayan köylüler tarafından geleneksel olarak başlatılan ve her bahar gerçekleştirilen etkinlik, günümüzde dünyanın her yerinden insanların ilgisini çeker olmuştur. Genel olarak tepenin üstünden biri 4 kilogram diğer üçü ise birer buçuk kilogram ağırlığındaki peynirler aşağıya fırlatılırken, 1 saniye arayla arkalarından koşanlar yokuş aşağı hızları 112 km’ye ulaşan peynirleri yakalamaya çalışır. 2010 yılında sakatlanmaların ciddi boyutlara ulaşması nedeniyle iptal edilen festivalin hala yapıldığını da belirtelim.  

 

Xanthi’s Old Town Festival - YUNANİSTAN

 

Yunanistan’ın İskeçe şehrinde, 1991 yılından bu yana her sonbahar başında eğlenceli ve unutulmaz anlar yaşayacağınız Xanthi’s Old Town Festivali kutlanır. Yunanistan’ın yerel sanatçılarının yanı sıra tüm dünyadan ünlü isimlerin katıldığı festival süresince tiyatro oyunları, resim ve fotoğraf sergileri, kitap fuarları ve konser etkinliklerine katılabilirsiniz. Festical sayesinde İskeçe’nin büyüleyici eski şehir ortamında hem tarihi mekanları hem de renkli ve geleneksel mimari özellikleriyle dikkat çeken konakları ve sokakları ile harika bir festivalde kendinizi bulursunuz. 

 

Woodstock - POLONYA

 

Polonya’da her yıl, Kostrzyn şehrinde yer alan Odra nehrinin yanında düzenlenen Woodstock Festivali, 1995’ten bu yana yapılan dünyanın en kapsamlı rock müzik festivallerinden biridir. Sevgi, dostluk, müzik sloganı ile başlayan Avrupa’nın en büyük açık hava festivali olan Woodstock, aralarında Prodigy, Helloween, Stranglers gibi gruplarında olduğu çok sayıda rock, punk rock, reggae, elektronik müzik türlerinde müzik severleri ağırlar. 2014 yılında 750 bin kişiye ev sahipliği yapan festival, aynı zamanda geleneksel çamur banyoları ile meşhurdur. 

 

North Sea Jazz - HOLLANDA

 

North Sea Jazz, dünyanın en büyük caz festivali olarak Rotterdam’da yer alan Ahoy Koser salonunda 1976’dan günümüze dek gerçekleştirilmektedir. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden, aralarında Miles Davis, Tony Bennett, Stan Getz, Sarah Vaughan, Alicia Keys, Erykah Badu, Ella Fitzgerald, B.B. King gibi caz sanatçıların yer aldığı festival, her yıl 20 binden fazla ziyaretçiye ulaşır. Eğer New Orleans jazz, avant-garde jazz, blues, funk, soul, hiphop ve R&B’den hoşlanıyorsanız, yaklaşık 2 hafta boyunca her akşam süren konserleri kaçırmamanızı öneririz. Aynı zamanda her yıl Paul Acket Ödülü ile yeni caz yetenekleri keşfedilir. 

 

Ayrıca bakınız;

Avrupa Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Gerçekler

Fransız Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hollanda Kültürü

İtalya Kültürü