Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Avrupa Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Gerçekler

Avrupa Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Gerçekler

Avrupa, Avustralya’dan sonra dünyanın en küçük ikinci kıtasıdır. Günümüzde ise dünya ekonomisinin üçte birini elinde tutar. Yurtdışında eğitim almayı düşünen uluslararası öğrenciler sanat, kültür, tarih ve mimarinin büyülü buluşmasına tanık olmak için sıklıkla Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, İsviçre gibi ülkeleri tercih ederken, Avrupa’da yaşam standartlarının yüksekliği, düşük işsizlik oranları ve kariyer imkanları dikkat çekicidir. Kıtadaki uluslararası tanınırlılığa, köklü tarihe ve saygınlığa sahip üniversiteler, her yıl dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda öğrenciyi ağırlar. Gelin Avrupa’da eğitim almadan önce bu güzel kıta hakkında bilmeniz gereken ilginç gerçeklere birlikte göz atalım.

 

Avrupa’nın Anlamı

 

Sami dillerinde ‘güneşin battığı taraf’ anlamına gelen Avrupa, ismini ilk olarak Fenikelilerden alır ve Yunanlılara Europa olarak geçer. Yunan mitolojisinde Europa, Fenike Kralı Agenar’ın güzeller güzeli kızıdır. Prensese aşık olan Zeus, beyaz bir boğa görünümüzde Europa’nın güvenini kazanır ve onu boğa sırtında Girit’e kaçırır. Zeus’tan Minos, Sarppedon ve Rhadamnthys adında 3 çocuğu olur ve Ege Denizinin batısında bulunan ülkelere Europa adı verilir.

 

En Kaliteli Üniversiteler

 

Avrupa’da eğitim almayı düşünüyorsanız eğer, size güzel haberlerimiz var. Zira Avrupa ülkeleri, dünyanın en eski, prestijli ve uluslararası standartlarda üst sıralarda yer alan eğitim kurumlarına ev sahipliği yapar. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden öğrenciler, okumak için Avrupa ülkelerini tercih ederler. Bunda kıtadaki çoğu ülkede düşük ya da ücretsiz eğitim imkanlarının, burs seçeneklerinin ve mezuniyetten sonra kariyer olanaklarının payı büyüktür. Avrupa, dünyanın en eski eğitim kurumlarından biri olan İtalya’da Bologna Üniversitesi’nden QS Dünya Üniversite Sıralamalarında ilk 10’da yer alan Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, ETH Zurich ve Imperial College London’a kadar çok sayıda okulla yabancı öğrencilere hizmet verir. 

 

 

Avrupa’nın En Uzun Yer Adı

 

Birleşik Krallık’ta bulunan Galler’de bir kasabanın adı olan  ve  tek kelimede yaklaşık 58 harften oluşan Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, Avrupa’nın en uzun yerleşim yeri adına sahiptir. Kısa adı Llanfairpwllgwyngyll olan alışılmadık kasaba ismini, Finlandiya’da Ateritsiputeritsipuolilautatsijanka, İrlanda'da Siemieniakowszczyzna ve Polonya’da bulunan Newtownmountkennedy izler. 

 

Modanın Merkezi

 

Her ne kadar Amerika’nın New York şehri dünya moda başkenti olarak bilinse de, özellikle 1930’lardan beri moda tarihine yön veren isimlerin başında Avrupalı modacılar gelir. Chanel markasının kurucusu Coco Chanel, Lanvin’in kurucusu Jeanne Lanvin, İtalyan Elsa Schiaparelli, Christian Dior, Yves Saint Laurent, İspanyol Cristobal Balenciaga, Fransız Hubert de Givenchy, Gianni Versace bunlardan sadece birkaçıdır. Paris, Londra ve Milano moda haftaları dünya moda trendlerine yön verir. Aynı zamanda uluslararası çapta en iyi moda okulları arasında yer alan İngiltere’de Central Saint Martins ve London College of Fashion, İtalya’da Istituto Marangoni, Fransa’da ESMOD, Beşçika’da Antwerp Royal Academy of Fine Arts Avrupa’da bulunur. 

 

 

En Çok Ziyaret Edilen Yeri

 

Avrupa hakkında bilinmeyenler denildiğinde, tarihi ve kültürü ile herkesi büyüleyen bu güzel kıtanın en çok ziyaret edilen yerinin Paris’teki Disneyland olduğunu biliyor muydunuz? İtalya, Almanya, Avusturya, İspanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanında 1992 yılında tamamlanan ve kapılarını ziyaretçilere açan bir eğlence parkının bu kadar çok ilgi göreceğini kim tahmin edebilirdiki! 

 

Avrupa’nın En Büyük Şehri

 

Antik çağlardan beri gizemini ve büyüsünü koruyan, Asya ve Avrupa arasında köprü vazifesi gören, kentsel tarihi yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanan ve hiç şüphesiz dünyanın en güzel yerlerinden bir olan İstanbul, 14 milyonu geçen nüfusu ile Avrupa’nın en büyük şehridir. Onu sırasıyla, Moskova ve Londra izler. 2010 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti seçilen şehir, tarih boyunca çok sayıda imparatorluğa başkentlik yapmıştır. Napoleon Bonaparte, şehre olan hayranlığını ’’Dünyada tek bir devlet olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.’’ diyerek dile getirmiştir.

 

 

İcatlar Kıtası

 

Hayatımıza yön veren ve renk katan çoğu icadın ilk çıkış yerlerinin Avrupa ülkeleri olduğu ve özellikle bilim alanında sayısız buluşa sahip oldukları kuşkusuzdur. Gelin birkaçına birlikte göz atalım;

 

  • İlk MP3, akordeon, otomobil, röntgen cihazı, klarnet, gramofon, kontak lens, bilgisayar gibi icatlar Alman buluşudur. 
  • İlk denizaltı İrlandalı mühendis John Philip Holland tarafından bulunmuştur. 
  • İlk gözlükler 1200’lerde Roma İmparatorluğu zamanında icat edilmiştir. 
  • İlk sprey Norveçli kimya mühendisi Erik Rotheim tarafından icat edilmiştir. 
  • İlk dinamit İsveçli bilim adamı Alfred Nobel tarafından 1867 yılında bulunmuştur. 
  • İlk renkli televizyon İskoçyalı mucit John Baird tarafından 1928 yılında icat edilmiştir. 
  • İngiliz matematikçi Alan Turing, bilgisayar bilimlerinin öncüsü olarak kabul edilir. 
  • İngiliz bilgisayar bilimcisi Tim Berners Lee, dünya çapında internetin kullanılabilirliğini sağlayan ‘www’ internet web ağını icat etmiştir. 

 

Güçlü Ekonomi

 

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip Avrupa, bu özelliği ile en zengin kıtadır. Otomotivden mühendisliğe, tekstilden kimyaya, sağlıktan yenilenebilir enerji ve inovatif sektörlere kadar çoğu alanda uluslararası şirketlere ve oluşumlara sahiptir. Avrupa’da eğitim almayı düşünen öğrenciler İtalya’da endüstriyel tasarım, İngiltere’de makine mühendisliği, Fransa’da moda tasarımı, Almanya’da elektrik mühendisliği gibi popüler alanlarda bir üniversiteye başvurabilir ve mezun olduktan sonra çalışma imkanı bulabilir. Avrupa ülkeleri, dünya genelinde işsizlik oranlarının düşüklüğü, refah yaşamları ve yüksek maaş seçenekleri ile dikkat çeker. Kıtadaki en fakir ülkenin yaşam standartları bile dünya genelinden daha yüksektir. 

 

 

30 Dakikada Afrika’ya Yolculuk

 

Avrupa kıtasından Afrika’ya sadece 30 dakikada feribotla İspanya’nın Tarifa şehrinden Fas’ın Tangier şehrine geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Kıtalararası bu yolculuk hem keyifli hem de eşsiz manzaralar sunarken, İspanya ve Fas’ta ziyaret edebileceğiniz sayısız güzellikler sizi bekliyor olacaktır. Eğer İspanya’da eğitim almayı düşünürseniz bu sıradışı imkanı deneyimlemenizi öneririz. 

 

Avrupa’nın En Eski Ülkesi

 

Avrupa hakkında ilginç bilgiler  denilince, kıtanın en eski ülkesi olan Bulgaristan’dan bahsetmemek olmaz. Çağlar boyunca aynı adı koruyan ve milattan sonra 681 yılına uzanan tarihiyle Avrupa’da en eski devlet olma ünvanına sahiptir. Günümüzde özellikle tarihi başkent Sofya ile hem öğrencilerin hem de turistlerin uğrak yeri olan ülke, büyüleyici mimari örnekleri ve samimi insanları ile dikkat çeker.

 

 

Nobel Ödüllerinin Merkezi

 

İlk olarak 1901 tarihinde İsveçli bir kimyager ve mühendis olan Alfred Nobel’in vasiyetnamesi ile kurduğu Nobel Vakfı tarafından verilen prestijli ödüller, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmeyi amaçlar. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi fizik, kimya, ekonomi alanında, Karolinska Enstitüsü fizyoloji veya tıp alanında, Norveç Nobel Komitesi ise edebiyat ve barış alanındaki ödülleri vermektedir. Dünya genelinde çoğu Avrupa ülkesi bir ya da daha fazla Nobel Ödülüne sahipken, özellikle İngiltere, Almanya ve Fransa en çok layık görülen ülkeler arasındadır. 

 

Dünyanın En Büyük ve En Küçük Ülkeleri

 

Geçmişten günümüze çok sayıda krallık ve imparatorluğa ev sahipliği yapan Avrupa, hem dünyanın en küçük bağımsız devleti olan Vatikan’ı hem de en büyük ülkesi olan Rusya’yı barındırır. Vatikan Şehir Devleti, İtalya’nın Roma şehrinde 0,44 kilometrekarelik bir alanı ve yaklaşık 500 kişilik bir nüfusu kapsarken UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Rusya ise 6,592,800 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkesidir. 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir;