Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Finans

Üniversite Eğitiminde Dünyanın En Ucuz 10 Ülkesi

Yurtdışında Ucuz Eğitim

Yurtdışında okumak, öğrenciler için alışılmadık, harika bir deneyimdir ve bir üniversiteye başvurmayı düşünen çoğu öğrenci, ülkelerinin dışında eğitim almak, yaşamak ve çalışmak için farklı alternatifleri değerlendirirler. Günümüzde yüksek seviyelere ulaşan yurtdışı eğitim turizmi, ülkeler için ciddi bir itibar ve gelir kaynağına dönüşürken, her yıl giderek artan üniversite ücretleri öğrencilerin eğitim imkanlarını zorlayabiliyor. Bu açıdan çoğu uluslararası öğrenci, düşük ücretli ya da ücretsiz eğitim veren üniversiteleri araştırarak bütçelerine uygun ülkeler seçme yoluna giderler. Gelin yurtdışında okumak için eğitim ve yaşam masraflarının çeşitliliği ile bir araya getirdiğimiz, dünyanın en ucuz 10 ülkesi hangisi birlikte göz atalım!

 

İTALYA

 

İtalya, geçmişten günümüze resim, heykel, mimari, edebiyat, tasarım gibi alanlarda dünyanın en önemli kültür ve sanat merkezi olarak hem turistleri hem de uluslararası öğrencileri kendine çekmeyi başarmıştır. Muazzam bir kültürel ve tarihi mirasa sahip ülke; her biri dünya çapında üne sahip Roma, Floransa, Milano, Venedik gibi şehirleri, eşsiz mutfağı, pizza, spagetti ve parmesan gibi ikonik lezzetleri, Leonardo da Vinci, Galileo Galilei, Marco Polo, Alessandro Volta gibi meşhur mucitleri, bilim adamları ve sanatçıları ile göz doldurur. Ülke dünyanın en eski ve halen eğitim veren okulu, Bologna Üniversitesi’ne ev sahipliği yaparken, yaşam maliyetlerine bakıldığında İngiltere, Amerika ve Kanada gibi ülkelere göre nispeten daha düşüktür.

İtalya'da öğrenim görmenin maliyeti oldukça düşüktür fakat bazı bölümler için İtalyanca bilmeniz gerekebilir. 

 

GÜNEY AFRİKA

 

Güney Afrika ya da resmi adıyla Güney Afrika Cumhuriyeti, dünyanın en çeşitli, karma kültürlerine ve milletlerine ev sahipliği yapan birkaç ülkeden biridir. Çok kültürlü yapısı ile ‘’gökkuşağı ulusu’’ olarak adlandırılan Güney Afrika, Hindistan’dan sonra en çok resmi dile sahip ülke olarak bilinir. Afrikancanın genel olarak yaygın bir şekilde konuşulmasına rağmen İngilizce, hem iş hem de eğitim sektörünün ana dilidir diyebiliriz. Ülke son yıllarda, %95’lere varan yüksek okuma yazma oranları ile dikkat çekerken, Cape Town ve Johannesburg gibi dünya çapında metropol şehirleri ile uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapar. Çarpıcı doğal manzaralara ve dünyanın en zengin bitki örtüsü ile yaban hayatına sahip Güney Afrika, bu alanlarda ülkede eğitim almak ve araştırma yapmak isteyen öğrencilerin gözdesi durumundadır. Ülkede yaşam ve eğitim ücretleri oldukça düşüktür ve Güney Afrika'nın dünya sıralamalarında ilk 200’de yer alan eğitim kurumu olan Cape Town Üniversitesi, aynı zamanda dünyanın ilk kalp naklinin yapıldığı yerdir ve bilimsel araştırmalar konusunda lider bir kurumdur. 

Yaşam ve konaklama masrafları senelik ortalama 10.000$'dır fakat ülkede suç oranları yüksektir. Öğrencilerin yaşadığı büyük şehirlerde bu durum herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır.

 

AVUSTURYA

 

İsviçre, İtalya, Macaristan, Almanya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin arasında sıkışmış gibi görülen nispeten küçük ama dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan Avusturya, muhteşem sarayları, barok mimarisi ve doğal güzellikleri ile çarpıcı merkezlerden biridir. Ülkenin ünü, özellikle dünyaca ünlü besteci Mozart ve psikanalitik kuramın kurucusu Sigmund Freud ile sıklıkla anılırken, özellikle Viyana şehriyle müzik ve sanat alanında uluslararası öğrenciler için popüler eğitim destinasyonlardandır. Avusturya, yurtdışında düşük ücretli eğitim almak isteyenler için dünya çapında en iyi ilk 200 üniversite arasında yer alan University of Vienna ve Vienna University of Technology ile göz doldurur. 

Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler için öğrenim ücretleri oldukça düşüktür fakat ülkede öğrenim görmek için iyi seviyede Almanca bilmek gerekmektedir.

 

TAYVAN

 

Eğitimde dünyanın en ucuz ülkeleri arasında yer alan Tayvan, özellikle Hsinchu Bilim Parkı ile teknoloji meraklılarının gözdesi durumundadır. Ülkede aynı zamanda işletme, mühendislik ve medya popüler konular arasında yer alır. Tayvan’da eğitim almayı düşünüyorsanız özellikle ülkenin ekonomik ve kültürel başkenti olarak bilinen Taipei, gökdelenlerin ve antik tapınakların bir arada yükseldiği muhteşem mimari öğeleri ve Asya’nın en iyi üniversitelerinden olan National Taiwan University ile göz doldurur. 

 

ALMANYA

 

Fikirler ülkesi olarak bilinen Almanya; saygın üniversiteleri, yüksek yaşam kalitesi, düşük öğrenim ücretleri, Çin ve Japonya’dan sonra dünyanın dördüncü büyük ekonomisi, otomotiv, elektronik ve kimya endüstrisi, özellikle bilim ve mühendislik alanındaki sayısız başarıları ile uluslararası öğrencileri kendine çeker. Aynı zamanda ülke; Berlin, Münih, Heidelberg, Köln, Frankfurt gibi birdirinden güzel orta çağ mimarisine ve gökdelenlere sahip hareketli, hızlı tempolu ve göz alıcı şehirleri ile popülerdir. Almanya’nın en iyi üniversiteleri arasında Technical University of Munich ve Ludwig Maximilian University of Munich yer alır. 

Almanya öğrenim ücretleri bakımından öğrencilerin en rahat edeceği ülkelerden birisidir ve Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler için yıllık ortalama okul ücretleri 4.000$'dir. Ülkede eğitim almak için ön koşullardan biri Almanca dil yetkinliğidir. 

 

MALEZYA

 

Yağmur ormanları, milli parklar, görkemli plajlar, çarpıcı ada manzaraları ile Malezya, Asya’nın ve dünyanın en egzotik ülkelerindendir. Budist tapınakların, ihtişamlı camilerin, renkli Hindu türbelerin parıltılı gökdelenlerle yükseldiği ülke, tüm yıl boyunca katılabileceğiniz eğlenceli kültür festivallerine ev sahipliği yapar. Malayların, Çinlilerin ve Hintlilerin oluşturduğu nüfusu ve etnik yapısı ile zenginleşen kültürü, Malezya’nın en dikkat çekici özelliğidir ve ülkeye gelen uluslararası öğrencilere farklı deneyimler sunar. Asya’nın yükselen öğrenim merkezlerinden olan ülkede özellikle Universiti Malaya ve Universiti Putra Malaya uluslararası popülerliğe sahiptir. 

 

MEKSİKA

 

Kuzey Amerika’nın coğrafi parçası olmasına rağmen, Latin Amerika ülkesi olarak bilinen ve milli dil olarak İspanyolcanın konuşulduğu Meksika, günümüzde gelişen ekonomisi ile dikkat çeker. Öğrenciler için sıcakkanlı, samimi insanları, kendine özgü kültürü, zengin tarihi, antik Maya harabeleri ve fajitas, burrito, salsadan oluşan leziz Meksika mutfağı ile göz dolduran ülkede iş ve eğitim dünyasında İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkenin başkenti olan Mexico City, 20 milyonluk nüfusu ile dünyanın en yoğun metropollerindendir ve renkli, heyecan verici bir dünya sizi bekler. Ülkenin en iyi üniversiteleri Universidad Nacional Autonoma de Mexico ve Instituto Technologico y de Estudios Superiores de Monterrey dünya sıralamalarında en iyi 200 eğitim kurumu arasında yer alır.

Okul ücretleri devlet üniversitelerinde en fazla 1.000$ olsa da özel üniversitelerde 10.000$ civarındadır.

 

HİNDİSTAN

 

Yurtdışında ucuz eğitim arıyorsanız, Hindistan; yüksek kaliteli eğitim kurumları, renkli yaşamı, aralarında Hinduizm, Sihizm ve Budizm’in de olduğu kültürel çeşitliliği ile uluslararası öğrencilere sıradışı deneyimler yaşatır. Ülkenin başkenti olan New Delhi, kalabalık nüfusu ile bunaltıcı bir üne sahip olsa da Indian Institute of Technology Delhi ve University of Delhi ile Asya’nın en iyi üniversitelerine sahiptir. Aynı zamanda Bombay şehri, Bollywood film endüstrisinin merkezi olarak ününün yanı sıra parlak gökdelenleri, şık gece klüpleri, antik çarşıları, çekici restoranları ile büyük bir zenginliğe sahiptir. Bilgi teknolojileri sektörünün merkezi olan Bangalore şehri ise Amerika’nın Silikon Vadisi olarak kabul edilir. 

Yıllık eğitim ücretleri oldukça cazip olsa da uluslararası öğrencilere çalışma izni verilmemektedir.

 

POLONYA

 

Yurtdışında üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için Polonya, ülkenin fantastik kültürünü, zengin tarihini ve yüksek kaliteli eğitim sistemini keşfetmek için eşsiz fırsatlar sunar. Polonya, dünya çapında tanınmış yazarları Stanislaw Lem, Adam Mickiewicz, yönetmen Roman Polanski ve besteci Frederic Chopin ile uluslararası üne sahiptir. 50.000’in üzerinde yabancı öğrenciyle bugün ülke, popüler bir eğitim destinasyonu olmasının yanında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Varşova ve Krakow şehirleri ile Avrupa’nın kültür ve sanat merkezi olarak anılır. Polonya’nın en iyi üniversitesi olan University of Warsaw, Lehçenin yanında İngilizce eğitim seçenekleri ile göz doldurur. 

Polonya'da eğitim masrafları diğer ülkelere kıyasla oldukça düşüktür fakat burs fırsatları kısıtlı olduğu için muhtemelen tüm masrafları kendinizin karşılamak zorunda kalabilirsiniz.

 

ARJANTİN

 

Güney Amerika’nın en büyük ikinci ülkesi olan Arjantin, çarpıcı doğal güzellikleri ile macera ve keşif arayan öğrencilere, eğlenceli ve sıradışı deneyimler sunar. Eğitimde dünyanın en ucuz ülkeleri arasında yer alan Arjantin denilince, tango ve müzik ilk aklımıza gelenler arasındadır. Avrupa, Amerika ve Asya’nın da olduğu farklı milletlerden 90.000’e yakın uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülke, Universidad de Buenos Aires ile dünya sıralamalarında ilk 100’de yer alır. Ülkenin başkenti Buenos Aires, Güney Amerika’nın Paris’i olarak adlandırılırken, şehre gelenleri büyüleyici renkleriyle kendine hayran bırakır. Aynı zamanda Rosario şehri, Che Guevara’nın doğduğu yer olarak ayrı bir üne sahiptir. 

 

 

Hangi ülkeye gideceğinize karar veremiyorsanız yurtdışı eğitim uzmanlarımızla görüşün ve kişisel tavsiyeler alın!

Uzmanla görüşün

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

Ülkelere Göre Öğrencilere İş İmkanı Sağlayan Üniversiteler

Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler

Yurtdışında Okumanın Avantajları