Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Finans

Dünyanın En İyi Üniversitelerinde Ücretsiz Eğitim

Dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarında ücretsiz eğitim almak ister misin? Senin için ücretsiz üniversiteler ve programlar hakkında kapsamlı bir araştırma yaptık. Daha fazlasını okumaya devam et.

Dünyanın En İyi Üniversitelerinde Ücretsiz Eğitim

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin akıllarındaki en önemli sorulardan biri, öğrenim için yapacakları harcamalar olacaktır. Zira hem eğitim almak hem de öğrenci bütçenizle yaşamaya çalışmak çok da kolay olmayacaktır. Bu nedenle yurtdışında üniversite okumak isteyen çoğu öğrenci ücretsiz eğitim alabilecekleri ülkelerde okumayı dolayısıyla da üniversiteleri seçmeyi tercih ederler. Bugün, dünya çapında Almanya, İtalya, Norveç, Lüksemburg gibi çoğu ülke, uluslararası öğrencilere ücretsiz eğitim imkanı sunarken Avusturya, Fransa, Hindistan, Meksika, Taiwan, Malezya gibi ülkeler ise düşük ücretli eğitim fırsatları ile dikkat çekerler. Yazımızda yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için dünyanın en iyi üniversiteleri ve ülkelerinde ücretsiz üniversiteler ve daha fazlasına yer verdik. Keyifli okumalar!

 

1. University of Oslo, Norveç

 

Norveç’in en eski ve en büyük üniversitesi olan University of Oslo, 1811 yılında kurulmuş, Avrupa’nın en prestijli yüksek öğrenim kurumlarındandır. 30 bine yakın kayıtlı öğrenciye sahip üniversite, özellikle kimya, biyoloji, bilim ve matematik, ekonomi gibi alanlarda zengin lisans program çeşitliliği ile dikkat çeker. 4 Nobel Ödülü ile araştırmada mükemmellik ve kalitesini ortaya koyan üniversitenin 49 İngilizce master programına sahip olduğunu ve İngilizce lisans programlarının az sayıda olduğunu da belirtmekte fayda var. 

 

  • Öğrenim Ücreti: 2023/2024 akademik yılından itibaren, Oslo Üniversitesi, AB/AEA dışındaki ülkelerden gelen öğrencilerden öğrenim ücreti almaya başlayacaktır. Buna göre Oslo Üniversitesi için öğrenim ücretleri, programlara göre değişiklik gösterecek şekilde yaklaşık 16.000 Euro'dan başlayacaktır. 

 

2. University of Cologne, Almanya

 

1388 yılında kurulan University of Cologne, Almanya’nın en eski ve en büyük üniversitelerinden biridir. Bugün, 50 binden fazla kayıtlı öğrenciye sahip okul, özellikle hukuk, tıp, işletme ve beşeri bilimler alanlarda zengin lisans ve yüksek lisans programları ile dikkat çekerken, aralarında yaşlanmayla ilgili hastalıklar, kuantum madde ve malzemeleri, davranışsal ekonomi mühendisliği, sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasi dönüşümler gibi konularda güçlü araştırma imkanları ile göz doldurur. 

 

  • Öğrenim Ücreti: Dönemlik katkı payı 250€

 

3. University of Luxembourg, Lüksemburg

 

Yurtdışında düşük ücretli eğitim alabileceğiniz üniversiteler arasında yer alan University of Luxembourg, 2003 yılında kurulmuş Almanca, Fransızca ve İngilizcenin konuşulduğu çok dilli ve disiplinlerarası çalışmalara sahip uluslararası bir kamu araştırma kurumudur. Özellikle işletme, mühendislik, hukuk, matematik ve bilgisayar bilimi, sağlık ve tıp bilimleri gibi alanlarda 400’den fazla İngilizce program çeşitliliğine sahip üniversite, bilgi teknolojileri, uluslararası finans, iş hukuku gibi konularda zengin araştırma imkanları da sunar. 

 

  • Öğrenim Ücreti: Dönemlik 200-400€ arasında katkı payı ödenir

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

4. University of Bergen, Norveç

 

Norveç’te 1946 yılında kurulmuş, yurtdışında üniversite okumak için ücretsiz üniversiteler arasında ilk sırada yer alan University of Bergen, araştırma odaklı devlet tarafından finanse üniversitesidir. Hem Norveç hem de uluslararası öğrenciler için ücret talep etmeyen okul, 6 fakültede sosyal bilimler, sağlık ve tıp, mühendislik, yaratıcı sanatlar ve tasarım gibi alanlarda İngilizce lisans ve lisansüstü program sunan Avrupa’nın en iyi eğitim kurumlarından biridir. Aynı zamanda Norveç’in deniz ekosistem değişiklikleri konusunda araştırmalara yürüten en büyük deniz üniversitelerinden biri olan University of Bergen, İklim Araştırma Merkezi ile Avrupa’nın önde gelen araştırma merkezlerinden birine sahiptir. 

 

  • Öğrenim Ücreti: Dönemlik katkı payı 590 NOK

 

5. Scuola Normale Superiore di Pisa, İtalya

 

Yurtdışında üniversite okumak için ücretsiz üniversiteler arasında bir diğeri de 1810 yılında İtalya'da kurulmuş Scuola Normale Superiore eğitim kurumudur. Tüm dünyadan başarılı öğrencilere yüksek kaliteli eğitim sunmak için İtalya’da kurulmuş kamu araştırma kurumlarından biri olan üniversite akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler için zengin laboratuvar aktiviteleri, kültürel etkinlikler ve araştırma imkanları ile göz doldurur. Üstelik SNS, lisans ya da lisansüstü programlara başvuruda bulunan öğrencilerine ücretsiz konaklama, yemek, araştırma hibesi, yıllık cep harçlığı gibi geçim masrafları için ek ödenekler sunar. 

 

  • Öğrenim Ücreti: Ücretsiz

 

6. RWTH Aachen University, Almanya

 

Yurtdışında ücretsiz eğitim veren üniversiteler arasında en prestijlilerden biri olan RWTH Aachen University, Almanya’da 1870 yılında kurulmuştur. Üniversitenin sanayi ile olan güçlü bağları, mezuniyetten sonra öğrencilere özellikle mühendislik alanlarında iş imkanları sunar. Almanya’nın ve Avrupa’nın en ünlü teknoloji okullarından biri olan RWTH, her yıl çok sayıda öğrenci, bilim adamı ve araştırmacıyı uluslararası düzeyde yüksek kaliteli programlardan faydalanmak için davet eder. 

 

  • Öğrenim Ücreti: Dönemlik katkı payı 318.66 Euro

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

7. ETH Zurich, İsviçre

 

Yurtdışında ücretsiz üniversiteler denildiğinde İsviçre, pahalı bir ülke olarak göz ardı edilir ama eğitim ücretsiz ya da çoğu zaman düşük ücretlidir. İsviçre’de 1855 yılında kurulan Swiss Federal Institute of Technology yani ETH Zurich, çığır açan araştırma imkanları, ilham verici mükemmel eğitimi ve Nobel ödüllü akademisyenleri ile dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olması hiçte şaşırtıcı değildir. QS dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 2024 yılında yedinci olarak yer alan ETH Zurich, özellikle bilim ve teknoloji alanlarında zengin lisans ve lisansüstü programlara sahiptir. Günümüzde IBM, Google gibi şirketlerle olan işbirlikçi çalışmaları ve aralarında Albert Einstein, Wilhelm Conrad Röntgen gibi mezunları ile öğrenciler için sınırsız imkanlar sunan üniversite aynı zamanda burs seçenekleri ile de göz doldurur. 

 

  • Öğrenim Ücreti: Dönemlik 730 CHF

 

8. Sant’Anna School of Advanced Studies, İtalya

 

İtalya’da ücretsiz eğitim imkanı sunan diğer bir okul olan Sant’Anna School of Advanced Studies, 1987 yılında kurulmuş en iyi devlet okullarındandır. Ekonomi, hukuk, siyasal bilimler, biyoteknoloji, tıp bilimleri gibi alanlarda zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahip üniversite, deneysel bilimler ve sosyal bilimler olarak iki fakülteden oluşur. Üniversite, İtalya’nın en önemli politik ve bilimsel beyinlerine ev sahipliği yaparken, Times Higher Education tarafından 50 yaş altı genç üniversiteler arasında ilk 10’da yer almıştır.  

 

  • Öğrenim Ücreti: Ücretsiz

 

9. University of Wurzburg, Almanya

 

1402 yılında kurulan Almanya’nın en eski eğitim kurumlarından biri olan University of Wurzburg, aralarında tıp, hukuk, teknoloji ve ekonominin de olduğu 10 fakültede tüm dünyadan uluslararası öğrencilere hizmet verir. Son derece zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahip üniversite, Wilhelm Röntgen’in de 1901 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmesi ile 14 Nobel Ödülü sahibi bilim adamı ve akademisyene ev sahipliği yapmıştır. Üniversite özellikle bulaşıcı hastalıklar konusunda tıp, biyoloji, kimya ve eczacılık alanlarında araştırma odaklı eğitim alma imkanı sunar. 

 

  • Öğrenim Ücreti: Dönemlik 156€

 

10. Technical University of Munich, Almanya

 

1868 yılında Almanya’da kurulan Technical University of Munich, dünyanın en iyi mühendislik ve bilişim teknolojisi eğitimi veren üniversitelerinden biridir. 17 Nobel Ödülüne layık görülen okul, dünya çapında 170 üniversite ile ortak çalışmalara ve 13 fakültede 35 binden fazla öğrenciye sahiptir. Cambridge ve Oxford’dan sonra Avrupa’nın en saygın üniversitelerinden biri olan Technical University of Munich, özellikle fen bilimleri, mühendislik bilimleri, yaşam bilimleri, tıp ve ekonomi üzerine odaklanırken üst düzey araştırma imkanları ve girişimci eğitim sistemi ile göz doldurur. 

 

  • Öğrenim Ücreti: Yıllık katkı payı 124-300€ arasında

 

 

Yurtdışında üniversite okumak için ücretsiz üniversiteler hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre sıra geldi sitemizden sizin için seçtiğimiz faydalı linklere: Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 BölümYurtdışında Ülkelere Göre Kaçırmamanız Gereken BurslarYurtdışında Düşük Ücretli Eğitim Veren 5 ÜlkeÜniversitenin İlk Günü İçin 10 Faydalı İpucu

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans