Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Gazetecilik Eğitimi Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

Yurt dışı gazetecilik eğitimi alarak dünyanın farklı ülkelerinde birçok alanda iş fırsatları bulabileceğini biliyor muydun?

Gazetecilik Eğitimi Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

Yeni ve ilginç bir gerçeği keşfetmek, bol bol seyahat etmek, kendinizi dünyaca ünlü bir starın ya da politikacının yanında röportaj yaparken bulmak ister misiniz? Gazetecilik okumak, size tam da hayalini kurduğunuz eşsiz bir gelecek sunar. Peki, başarılı bir gazeteci olmak için ne yapmak gerekir? 

 

Dünyanın birçok ülkesinde çok sayıda profesyonel ve yüksek kaliteli gazetecilik okulu bulabilirsiniz. Yazımızda son derece titiz programlarıyla öğrencilerini mükemmel bir kariyere hazırlayan gazetecilik eğitimi alabileceğiniz en iyi üniversitelere yer verdik.

 

 

1. University of Texas at Austin

 

Austin'de kurulan üniversitenin Moody Koleji, gazetecilik alanında lisans derecesi sunan dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alır. Öyleki QS sıralamalarında medya ve iletişim alanında dünyanın en iyi dördüncü üniversitesi seçilmiştir. Öğrenciler, dört yıllık eğitimleri boyunca dijital portföylerini oluşturarak onları lisansüstü kariyer için gerekli becerilerle donatabilirler. Araştırmaları sırasında öğrenciler, gazeteciliğin ötesinde ağlar yaratmalarını sağlayan iletişim özelliklerini öğrenirler. 

 

2. University of Missouri 

 

Missouri Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi, Amerika’daki ilk gazetecilik okulunun öncülük ettiği orijinal pratik öğrenim yöntemi olan Missouri Metoduna ev sahipliği yapıyor. Dergi gazeteciliği, stratejik iletişim, foto muhabirliği, basılı ve dijital haberler ile radyo-televizyon gazeteciliği bunlardan bazılarıdır. Gazetecilik kursları, deneyim yoluyla öğrenmeyi vurgulayan Missouri Metodunu kullanırken öğrenciler staj programlarını tamamlandıktan sonra ihtiyaç duydukları gazetecilik deneyimine de sahip olurlar.

 

3.Stockholm University

 

İsveç'te bulunan Stockholm Üniversitesi, 1878'de kurulmuştur. Öğrencilere doğa bilimleri ve beşeri bilimler alanında uzmanlaşma fırsatı sunan bir devlet üniversitesi olan Stockholm, dünyanın her yerindeki akademisyenler ve öğrenciler tarafından tanınır. Gazetecilik alanında mükemmel lisans, doktora ve yüksek lisans programları sunan Stockholm Üniversitesi’nde eğitim almak, yalnızca gazetecilik kariyeriniz için değil, yaşam deneyiminiz için de mükemmel fırsatlar sunacaktır. 

 

4. Northwestern University

 

Üniversite, gazetecilik alanında mükemmel lisans ve lisansüstü dersleri olan prestijli Medill Gazetecilik Okulu'na ev sahipliği yapmaktadır. Kurumun mezunları arasında Nobel ve Pulitzer Ödülleri'nin birden fazla kazananı var. Ayrıca, Chicago şehrinde ve hatta Doha, Katar'da kampüsleri vardır. Ayrıca San Francisco ve Washington DC'de akademik programlar sunmaktadır.

 

5. London School of Economics and Political Science

 

LSE medya ve iletişim bölümü, yüksek lisans ve doktora derecelerinde ekonomi, siyaset ve hukuktan sosyoloji, muhasebe ve finansa kadar gerçek dünya konularını incelemekle ünlüdür. Öğrenciler 12 veya 24 aylık bir medya ve iletişim programına kayıt olabilir, gazetecilik ile ilgili derslerden daha küçük seminerlere kadar, öncü medya profesyonelleriyle görüşmelere katılma, modern gazeteciliği ve toplum üzerindeki etkisini araştırma fırsatı bulurlar.

 

6. University of Helsinki

 

Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi, ülkedeki en eski ve en büyük üniversitelerden biridir. Üniversite, kitle iletişim araçları ve gazetecilik kursları da dahil olmak üzere araştırma için 11 fakülte ve 11 enstitüye sahiptir. Kurumdaki iletişim bölümü çok özeldir ve üniversite, her yıl, öğrencileri oldukça rekabetçi bir sınava girdikten sonra kabul eder. Bu kadar yüksek standartlar, gazetecilik bölümü veya sunduğu diğer herhangi bir çalışma alanı için Helsinki’yi mükemmel bir okul yapıyor.

 

7. Stanford University

 

Stanford’da bulunan bu özel araştırma üniversitesi, gazetecilik hukuku ve multimedya hikaye anlatımı dahil olmak üzere çeşitli konuları kapsayan özel yazma kursları ile gazetecilik alanında yüksek lisans programını destekler. Stanford Üniversitesi gazetecilik programı, aynı zamanda öğrencilerin gazetecilik alanındaki en güncel ve yükselen trendler hakkında fikir alışverişinde bulunmaları için bir tartışma forumuna ev sahipliği yapar. Disiplinlerarası çalışmaları ve akademik mükemmelliği ile dünya çapında tanınan Stanford Üniversitesi'nde gazetecilik okumak isteyen öğrenciler, kamu sorunları ve dijital medya hakkında rapor yazmak, analiz etmek ve yetkin bir şekilde yazmak için gerekli becerileri kazanacak ve geliştireceklerdir.

 

8. University of Sheffield

 

Üniversite, gazetecilik kursları için örnek bir bölümle İngiltere'dedir. İngiltere'deki en yüksek dereceli gazetecilik okuludur. İlginç bir şekilde, lisans ve lisansüstü programlar dünyanın her yerinden öğrencileri çekmektedir. Öğrenciler, uygulamalar aracılığıyla yüksek eğitimli görsel medyaya ve basılı gazetecilere dönüşüyor. Birleşik Krallık'ta gazetecilik yapmak isteyen herkes için, University of Sheffield çok rağbet görmeye devam ediyor.

 

Yurt dışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

9. University of Oxford 

 

28 İngiliz Başbakanı da dahil olmak üzere uzun ünlü Oxonians listesiyle tanınan Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesidir. Çok sayıda öğrenci yayınları ve radyo istasyonları ile Oxford Üniversitesi, İngiltere'nin en başarılı gazeteci ve yayıncılarının bazıları için zemin olmuştur. Üniversite gazetecilik dersleri vermese de, öğrenci dergileri ve yayınları üzerinde çalışarak kazanılan deneyim vazgeçilmezdir. 

 

10. University of Melbourne

 

1853'te Avustralya'da kurulan Melbourne Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendine ilk 50’de yer bulur. Kurum, yıllar boyunca başarılı gazeteciler yetiştirmekle tanınır. Bu nedenle, Avustralya sınırları dışında gazetecilik okumak isteyen öğrenciler tarafından oldukça talep gören bir üniversitedir. 

 

11. University of California, Berkeley 

 

UC Berkeley Gazetecilik Enstitüsü, gazetecilik alanındaki seçeneklerini keşfeden okul veya üniversite mezunları için mükemmel özel eğitimi destekleyen bir lisansüstü okuldur. Öğrenciler, yerel haber hikayelerinin nasıl rapor edileceği ve üretileceğinden güçlü multimedya araçları ve dijital teknolojilerle başa çıkmaya kadar her şeyi öğrenir. Lisans öğrencileri, sosyal medya dünyasında bir izleyici kitlesini nasıl çekeceklerini öğrenirken, raporlama ve yazma teknikleri konusunda ilk elden deneyim kazanırlar.

 

12. National University of Singapore

 

Tanınmış bir okul olan Singapur Ulusal Üniversitesi, Asya kıtasında mükemmellik merkezi olarak sıralanan en iyi kurumlardan biridir. Medya çalışmalarında ve diğer ilgili disiplinlerde öğrencilerin uygulamalı deneyim yoluyla öğrenme yöntemini benimseyen fakülte, daha fazla yaratıcılığı ve yeniliği teşvik etmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

 

13. New York University

 

New York City'deki dünyanın kar amacı gütmeyen araştırma üniversiteleri arasında yer alan New York Üniversitesi, 1831’de kurulmuştur. Üniversite, film ve medya çalışmalarının yanı sıra mükemmel bir üst düzey gazetecilik programına sahiptir. Ayrıca mezunları arasında birkaç Pulitzer Ödülü almış ünlü isme de ev sahipliği yapan New York Üniversitesi, mükemmel bir müfredata ve zenginleştirilmiş lisans ve lisansüstü programlara sahiptir. 

 

14. Boston University

 

Boston Üniversitesi, gazeteci yetiştirmek için en sevilen kurumlardan biridir. Üniversitenin gazetecilik alanında hem lisans hem de lisansüstü programları Amerika’nın en iyileri arasındadır. Gazetecilik bölümü, öğrencilerin gazetecilik becerilerini geliştirirken ilgi alanlarında sağlam bir temel oluşturmasını sağlar. Boston Üniversitesi, öğrencilere kampüs içinde veya dışındaki çok sayıda kuruluşta staj imkanı sunar. 

 

15. University College London 

 

UCL, dünyanın en iyi 20 'süper seçkin' üniversitesi arasında yer alır. Üniversite, medya sosyolojisinden İskandinavya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerindeki alternatif gazetecilik uygulamalarını kapsayan daha özel konulara kadar çok çeşitli gazetecilik programlarına sahiptir. UCL ayrıca daha fazla uygulamalı deneyim arayan öğrencilerin becerilerini pazarlama, sosyal medya, halkla ilişkiler ve iletişim dahil olmak üzere çok çeşitli pozisyonlarda geliştirebilecekleri bir ortam sunar.

 

16. Massachusetts Institute of Technology

 

Mühendislik ve fizik bilimlerindeki kapsamlı programlarıyla tanınan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, gazetecilik okumak isteyen öğrenciler arasında da oldukça popülerdir.  öğrencilerin medya sanatları ve diğer çeşitli uygulamalar arasında eleştirel analiz, işbirlikçi araştırma ve tasarım öğrenip uygulayabilecekleri karşılaştırmalı medya çalışmaları ve yazma kursu sunuyor. 

 

17. Harvard University

 

Cambridge, Massachusetts'teki özel bir Ivy League araştırma üniversitesi olan Harvard Üniversitesi, dünyanın en ünlü üniversitelerinden biridir ve dijital çağda bir gazeteci olarak başarı için gerekli becerileri edinme konusunda kaynaklarla donatılmış kapsamlı bir gazetecilik lisans programına sahiptir. 12'den fazla çeşitli kursu genişleten öğrenciler, gazetecilik alanında daha derin bir anlayış geliştirirken, yazma ve raporlama becerilerine daha fazla güven duyarlar.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA