Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Gazetecilik Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

Gazetecilik Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

Küresel meseleler, siyaset, sanat ya da spor ile ilgileniyor musunuz? Peki, sosyal sorunlar hakkında farkındalık yaratmak mı yoksa ünlülerin dünyası mı daha çok ilginizi çekiyor? Ya da yeni yerler gezmek ve farklı kültürlerden insanları tanımak mı isterdin? O halde gazetecilik bölümü tam sana göre! 

 

Gazetecilik nedir?

 

Televizyon ve radyodan, gazete ve dergilere, web sitelerinden sosyal medyaya kadar gazetecilik günlük hayatımızın bir parçasıdır. Britannica Ansiklopedisi'ne göre gazetecilik nedir sorusunun cevabı "... haberlerin ve ilgili yorumların, broşürler, haber bültenleri, gazeteler, dergiler, radyo, sinema filmleri, televizyon, kitaplar, bloglar, web yayınları gibi medya aracılığıyla toplanması, hazırlanması ve dağıtılmasıdır.” Günümüzde ise gazetecilik izleyicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak gelişen bir bölümdür. 

 

Gazetecilik alanı ve onunla ilişkili diğer alanlarda çalışmak için gazetecilik bölümü okumak zorunlu olmasa da rekabetçi sektör, ister istemez bu alanda başarılı olmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip gazetecilik bölümü mezunlarını arıyor. Dolayısıyla bu meslekte ilerlemek için İngilizce, tarih, siyaset, sosyal bilimler gibi alanlarda da okuyabilirsiniz, ancak gazetecilik okumak sizi bir adım öne geçirecektir.  

 

Neden gazetecilik eğitimi?

 

Günümüzde online yayıncılığın, büyüyen ilk 3 sektörden biri olduğunu düşünürsek, neden gazetecilik okumalısınız sorusunun yanıtı açıktır. Gazetecilik dereceniz ile geliştireceğiniz yazı yazma becerisi ise size birçok endüstride istihdam imkanı sunacaktır. Peki, bunların dışındaki nedenler ne olabilir?

 

 • Her zaman hareket halinde olacağınız esnek bir iş hayatı sizi bekler
 • En son haberleri ilk öğrenen ve başkalarına duyuran siz olursunuz
 • Farklı sektörlerden birçok insanla ağ kurabilir, aralarında birçok tanınmış insanın olduğu bağlantılara sahip olursunuz
 • Birçok etkinlik, davet, seminer ya da festival gibi aktivitelere ücretsiz seyahat ve ücretsiz biletler alırsınız

 

Gazetecilik bölümü giriş koşulları nelerdir?

 

Yurt dışında gazetecilik okumak istiyorsanız ve İngilizce ana diliniz değilse öncelikle bu dilde yeterliliğe sahip olmanız gerekiyor. Bu açıdan IELTS sınav için minimum 7.0 puan almak yeterli olacaktır. Yurtdışı eğitim kurumlarının yüksek bir IELTS giriş puanı istemesinin en önemli nedeni, bölümün öğrencilerden yüksek düzeyde yazılı ve sözlü İngilizce bilgisi talep etmeleridir. 

 

Eğer İngilizceniz bu kadar iyi değilse endişelenmeyin! Yurtdışında eğitim veren çoğu üniversite lisans öncesi pathway olarak bilinen hazırlık programlarına sahiptir. IELTS hakkında daha fazla bilgi almak için de rehberimize göz atabilirsiniz. 

 

Gazetecilik eğitimi alabileceğiniz en iyi üniversiteler hangileri?

 

OS World University Rankings sıralamalarında gazetecilik alanında 2021’in en iyi ilk 5 üniversitesi şu şekildedir;

 

 1. University of Amsterdam - Hollanda
 2. University of Southern California
 3. LSE - İngiltere
 4. University of Texas at Austin - Amerika
 5. Stanford University - Amerika

 

Gazetecilik bölümü ayrıntıları

 

Hem basılı hem de online medya endüstrisinde profesyonel bir gazeteci olarak çalışmaya hazırlayan bölüm, Amerika, Kanada gibi ülkelerde genel olarak 4 yılda tamamlanır. Birleşik Krallık’ta ise lisans derecesi 3 yıldır ve 1 yılda yüksek lisans sürer. Bölüm sayesinde gazeteciliğin ilkeleri ve temel becerilerini öğrenme şansı bulur ve gazetecilik üzerine yoğunlaşırsınız. Eğer spor, magazin ve moda gibi belirli bir gazetecilik türüne ilgi duyarsınız, bu tür uzmanlık dereceleri sunan üniversitelerde yüksek lisans yapabilirsiniz. 

 

Yurt dışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Gazetecilik okumak için sahip olmanız gereken beceriler hangileri?

 

Gazetecilik eğitimi alacak öğrencilerin öncelikle temel becerilerden biri olan yazma konusunda yetilere sahip olması gerekir. Aynı zamanda bölümün en önemli gereksinimi, güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip öğrencilerdir. 

 

 • Meraklı ve ilham verici
 • Yenilikçi ve yaratıcı
 • Mükemmel yazma becerileri
 • Rekabetçi 
 • Medya ve haberlere ilgili
 • Siyaset, müzik, sanat, spor, film gibi belirli bir konu hakkında tutkulu
 • Gerçeği arama arzusuna sahip

 

CV’niz için sahip olmanız gereken nitelikler neler? 

 

Gazetecilik bölümü dersleri, öğrencileri mezuniyetten sonra iş yaşamına hazırlayacak şekilde modüle edilmiştir. Bu açıdan eğitiminiz süresince araştırma, sorgulama, raporlama, röportaj ve yazma gibi bir dizi temel gazetecilik becerisi kazanırsınız. Aynı zamanda video, kurgu, ses, stenografi, içerik yönetimi ve web tasarımı gibi teknik becerilere de sahip olursunuz. Peki, işverenler tarafından aranan diğer hangi nitelikler CV’nizde yer almalı?

 

 • Kritik analiz
 • Liderlik
 • Esnek, yaratıcı ve özgür yaklaşım
 • Çok yönlülük 
 • Bilgileri etkili ve açık bir şekilde iletme 
 • Takım olarak çalışma
 • Son teslim tarihlerine uyma

 

Gazetecilik mezunu ne iş yapar?

 

Gazetecilik okumak, öğrencilere yaratıcılık, yazma, iletişim ve araştırma gibi becerilere sahip olmalarını sağlayarak bir dizi kariyere kapı açar. Bugün gazetecilik bölümü mezunlarının çoğu gazeteci ya da dergi ve gazete editörü olarak çalışırken bunların büyük bir bölümü ise dijital platformlarda mesleklerini yapıyor. Gazetecilik mezunlarının küçük bir kısmı lisansüstü derecelerde eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapmaya yöneliyor. Mezunların %94’ü altı ay içerisinde iş bulan gazetecilik maaşları ise yeni başlayanlar için yıllık ortalama 25.000 ile 50.000$ civarındadır. 

 

Genel olarak gazetecelik bölümü iş imkanları şu şekildedir;

 

 • Gazeteci 
 • Editör yardımcısı
 • Dergi editörü
 • Muhabir
 • Haber spikeri 
 • Siyasi risk analisti
 • Web içerik yöneticisi
 • Yazar

 

Gazeteciliğin en büyük özelliklerinden biri esnekliktir. Bu açıdan sahip olduğunuz gazetecilik bölümü derecesiyle reklam yazarı, dijital metin yazarı, multimedya uzmanı, bilim yazarı, çevirmen, yapımcı ve yönetmen, reklamcılık, siyaset, yayıncılık ile halkla ilişkiler sorumlusu gibi çok farklı işlerde çalışabilirsiniz. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA