Temel Bilgiler
Kanada: Kariyer

Kanada'da Kariyer Yapmanız için 7 Neden

Kanada'da Kariyer Yapmanız için 7 Neden

Ekonomik zenginlik, bir ülkenin dünya çapında hem eğitim, hem de kariyer platformlarında üst seviyelerde olmasına katkıda bulunan en önemli göstergelerden biridir. Bugün Kanada, yapılan küresel araştırmalarda Amerika ve İngiltere’yle beraber, bir üniversiteye başvurmak ve mezun olduktan sonra ülkede kalıp çalışmak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Bunda dinamik ve sürekli gelişen şehirlerin, kültürel çeşitliliğinin, İngilizce ve Fransızca dil seçeneklerinin, çevresel faktörlerin, istihdam olanaklarının, hoşgörülü ve kibar insanların etkisi büyüktür. Son yıllarda özellikle göçmenlere sunulan fırsatlar, refah yaşam, düşük vergiler ve yüksek maaş seçenekleri ile gündeme gelen Kanada’da kariyer yapmanız için nedenlere birlikte göz atalım!

 

1-Kültür ve Yaşam Çeşitliliği

 

Kanada’da yaşam düşünceniz varsa eğer, dünyanın en çeşitli din, kültür, dil ve iletişim özgürlüğüne sahip insanlarının bulunduğu bir ülkeyle karşılaşırsınız. Fransızca’nın yanında İngilizce’nin de resmi dil olarak kabul edildiği Kanada, ülkeye gelenlere el değmemiş doğal yaşamı, kış sporları, dünyanın en uzun kıyı şeridi, gölleri ve büyüleyici dağları ile eşsiz deneyimler yaşatır. Birleşmiş Milletler’in 2017 Dünya Mutluluk Raporu’nda, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerle ilk 10’da yer alan Kanada; yaşam süresi, ekonomi ve sosyal destek gibi faktörlere bakıldığında dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülkeler arasındadır. Ülkede yapabileceğiniz biribirinden güzel aktiviteler şöyledir;

 

  • Grönland buzullarının arasında tekne ve kano macerası yapabilir,
  • Vancouver’da Mart ayı ortalarında gerçekleşen Pasifik Balina Festivali’ne katılarak, her yıl yaklaşık 20 bin gri balinanın bahar yolculuğunu izleyebilir,
  • Dünyanın en muhteşem olaylarından Aurora Borealis’in en iyi gözlemlendiği Yellowknife’ta kuzey ışıklarını Nisan ve Ağustos ayları arasında daha yakından gözlemleyebilir, 
  • Dünyanın en meşhur Quebec City Buz Oteli’nde şömineli odalarda bir gece geçirebilir, 
  • Churchill’de, kutup ayılarını ve beyaz Beluga balinalarını izleyebilir, 
  • Alberta eyaletinde, Dinozor Eyalet Parkı’nı ziyaret ederek, 40 tür dinozora ait fosilleri inceleyebilirsiniz. 

 

 

2-Kanada ve Göçmenlik

 

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ikinci ülkesi olan Kanada, her yıl daha iyi bir yaşam ve kazanç için gelen farklı milletlerden göçmene ev sahipliği yapar. Diğer ülkelere göre, Kanada göçmenlik hakkı kazanmak daha kolaydır. Hatta birçok ülke son yıllarda yıllık göçmen alım sayılarını azaltsa da, Kanada bu konuda sınırlamaya gitmemiştir. Ülke özellikle öğrenciler ve akademisyenler için, vize ve çalışma programlarını her yıl daha çok iyileştirmeye gitmektedir. Eğitim ve sağlık alanında dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan Kanada, aynı zamanda nitelikli ve vasıflı göçmenler için sayısız iş imkanı ile göz doldurur. 

 

3-Kariyer Olanakları

 

Kanada günümüzde; düşük vergiler ve devlet tarafından sağlanan mali desteklerle iş dünyasının ve yatırım yapmak isteyen girişimcilerin gözde ülkelerinden biri durumundadır. Dünyanın en büyük 10 canlı ekonomisi arasında yer alan ülkenin özellikle teknoloji ve mühendislik alanındaki istihdam olanakları dikkat çekicidir. Kanada’da çalışmak isteyen ve bir öğrenim kurumundan yeni mezun öğrencilerin ilk 6 ay içerisinde iş bulma oranları oldukça yüksektir. Özellikle bilimsel araştırmalar ve doktora programları için mezuniyetten sonra kalmayı düşünen öğrenciler ve akademisyenler, uluslararası çapta başarıları ve ödülleri ile adından söz ettiren Kanada üniversitelerini tercih ederler. Bunun yanında istihdam imkanlarının yoğun olduğu şehirler arasında Toronto, Vancouver, Montreal ve Quebec gibi şehirler gelirken, yaşam maliyetlerinin Amerika ve İngiltere’ye göre nispeten daha uygun olduğu söylenebilir. 

 

Kanada’da iş imkanları için Jobs Canada, Talent Egg gibi uluslararası iş arama sitelerine göz atabilir, Kanada hükümetinin resmi sayfası CIC üzerinden özgeçmişinizi yükleyerek iş imkanlarına bakabilir ve Volunteer Canada gibi sitelerde kendinize gönüllü işler ve projeler bularak sosyal iş ağınızı güçlendirebilirsiniz. 

 

 

4-En Popüler Meslekler

 

Kanada’da kariyer yapmak isteyen öğrenciler ve yeni mezunlar için, Suudi Arabistan ve Venezuela ile dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkede özellikle petrol mühendisliği ile ilgili istihdam olanaklarının artmasına sebep olmuştur. Aynı zamanda Kanada; internet, telekomünikasyon, e-ticaret ve robotik gibi konularda gelişen teknolojisiyle göz doldurur. Bilgisayar bilimleri alanında eğitim almayı düşünüyorsanız; güvenlik sistemleri geliştirme, biyo-bilişim ve tomografi, bilgisayar destekli tasarım gibi alanlarda iş imkanları yüksektir. Amerika ve Japonya’dan sonra dünyanın en büyük oyun geliştiricisi olan ülkede; 3D grafik, web tasarım, oyun tasarımı, programlama, yapay zeka, oyuncu arayüzleri gibi konularda kendinizi geliştirebileceğiniz alanlarda çalışma imkanınız yüksekken, Shopify, Hootsuite, Siemens gibi teknoloji şirketleri de mezun öğrenciler için iş imkanı sunar. Aynı zamanda Kanada; işletme, ekonomi, mühendislik, sağlık sektörü, gıda ve kimya endüstrilerinin uluslararası çapta geliştiği General Motors, Air Canada, Bayer, Sandoz Canada, L’Oreal Canada gibi şirketlerle de adından söz ettirir. 

 

5-Montreal’den Toronto’ya Şehir Rehberi

 

  • Economist İstihbarat Biriminin (EIU) küresel yaşanabilirlik anketine göre bu yıl Vancouver, Avustralya’da bulunan Melbourne’un ilk sırada yer aldığı dünyanın en yaşanabilir kentleri içerisinde 7. olmuştur. Ülkenin 3. en büyük metropolü olan şehir, farklı etnik kültürlere sahip insanların ve uluslararası öğrencilerin yaşadığı kozmopolit bir ortama sahiptir. Kayakçılık ve snowboard gibi kış sporları ile ünlü şehirde özellikle Canadian Rockies olarak bilinen kayalık dağlarının ihtişamı, yemyeşil ormanları ve gölleri gerçekten mükemmeldir. Hollywood ve New York’tan sonra Kuzey Amerika’nın en kapsamlı film üretim merkezi olan şehir, tiyatro etkinlikleri, Vancouver Uluslararası Film Festivali ve canlı müzik sahneleri ile göz doldurur. 

 

  • QS En İyi Öğrenci Şehirleri endeksinde birinci sırada yer alan Montreal, Kanada’nın kültür başkentidir. Yaratıcı endüstrileri, sanat merkezleri, canlı gece yaşamı, kafe kültürü, tiyatro ve müzik etkinlikleri ile tanınan Montreal, aynı zamanda Paris’ten sonra dünyanın Fransızca konuşan en büyük ikinci şehridir. McGill Üniversitesi ile uluslararası saygınlığa sahip kentin yabancı öğrencilere sağladığı uygun yaşam koşulları ve destekleride dikkat çekicidir. Montreal’de özellikle her yıl düzenlenen Jazz Festivalini ve Havai Fişek Festivalini kaçırmamanızı öneririz. 

 

  • Toronto, Kanada’nın en büyük şehri ve ticaret merkezi olmasının yanı sıra, nüfusun yarısından fazlasını göçmenlerin oluşturduğu şehir, dünyanın kültür çeşitliliğinin en fazla olduğu yerlerdendir. Şehrin yaşamına ve özellikle mutfak kültürüne yansıyan bu çeşitlilik sayesinde heyecan verici bir deneyim yaşarsınız. Chinatown, Little Italy, Greektown, Koreantown gibi azınlık mahallelerinde dolaşırken kendinizi büyülü bir atmosferin içersinde bulurken, şehrin sembolleri arasında yer alan CN Tower ve Toronto Zoo hayvanat bahçeside göz doldurur. Kanada’nın eğlence, medya ve yaratıcı endüstrilerinin merkezi olan şehir, Toronto Üniversitesi ile uluslararası öğrenciler için Kanada’da en önemli eğitim destinasyonları arasındadır. 

 

 

6-Yüksek Kazançlar

 

Kanada, yüksek yaşam standartları ve OECD raporlarındaki sağlam iş-yaşam dengeleri ile dikkat çeker. Bunda düzenli çalışma saatlerinin, mesai olarak ödenen ekstra ücretlerin payı büyüktür. Genel olarak ülkede günde 8 saat, haftada ise 40 saat çalışılırken en yüksek gelire sahip iş alanı sağlık ve tıp mezunlarına aittir. Kanada’da çalışmak isteyen ve bir eğitim programından yeni mezun öğrenciler için ülkede ortalama yıllık kazançların avukatlar için; 76.000$, inşaat mühendisleri 65.000$, hemşireler 66.000$, petrol mühendisleri 69.000$, doktorlar ve diş hekimleri için 116.000$ arasında olduğunu belirtmekte fayda var. 

 

7-Mezuniyetten Sonra Kanada’da Kalma

 

Öğrenciler için Kanada iş imkanı ile doludur, demek pek de yanlış olmayacaktır. Zira her yıl yaklaşık 250 bin göçmene kariyer fırsatı sunan ülkedeki bir üniversiteden mezun öğrenciler için PGWP yani mezuniyet sonrası çalışma izni programı yer alır. Öğrenciyken kampüs içerisinde ilk yıl 20 saate kadar, sonrasında çalışma iznine başvurarak kampüs dışında da çalışma hakkı kazanırken, mezun olduktan sonra ise sahip olacağınız mezuniyet belgesi ya da transkript ile 90 gün içerisinde çalışma izninizi almanız gerekir. En fazla 3 yıla, en az ise 8 aya kadar verilen izinler öğrencinin eğitim aldığı süreye göre değişiklik gösterebilir. 

 

Ayrıca bakınız;

Kanada’da Eğitim Alabileceğiniz Üniversitelerin Listesi

Mezuniyetten Sonra Kanada’da Kariyer İmkanı

Kanada’da Gezilmesi Gereken 5 Yer