Temel Bilgiler
Kanada: Eğitim Lokasyonları

Kanada Vancouver Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanada Vancouver

Vancouver'da Yaşam

 

Vancouver, Kanada’nın batısında Britanya Kolumbiyası (British Columbia) eyaletinde bulunan bir kıyı ve liman şehridir. Ülkenin bu kesiminde bulunan en kalabalık nüfuslu şehirdir, Kanada genelinde ise 8. en kalabalık şehirdir.

 

Şehrin tarihi, ilk olarak ‘Granville’ (veya değirmen işçileri için bir bar açan yerli bir mülk sahibinin adı olan ‘Gastown’) denilen bir yerleşim yeri olarak kurulduğu zaman olan 19. yüzyılın sonlarına doğru kereste sanayiciliğinin yapıldığı döneme kadar uzanmaktadır. Su kenarında bulunan bu yer, hızlı bir şekilde iç kesime doğru büyüyerek önce Granville; daha sonra da Kanada Pasifik Demiryolu büyütülmeye başladığında ve şehrin nüfusu arttığında Vancouver (Kâşif Kaptan George Vancouver’ın anısına) adını almıştır.

 

Şehrin limanı ülkedeki en büyük liman olup, şehri ülkeye mal ithalatı ve ülkeden mal ihracatı için bir merkez haline getirmiştir. Vancouver için kazanç sağlayan diğer bir sektör ise film ve televizyon sektörüdür - Vancouver, resmedilmeye değer güzelliği ile pek çok Amerikan TV programı ve sinemasına sahne olmuştur. Bu da Vancouver’ın hem turist hem de uluslararası öğrencileri çekebilmesinin büyük bir sebebidir.

 

Vancouver, halkın yarısından fazlasının anadilinin İngilizce olmadığı çeşitliliklerle dolu bir şehirdir. Şehirde büyük bir Asya topluluğu yaşamaktadır - halkın %25’i anadillerini Çince olarak belirtmiştir. Vancouver’da bulunan Chinatown (Çin Mahallesi) Kuzey Amerika genelinde 3. en büyük Chinatown’dur. Şehirde en yaygın olarak konuşulan diller arasında Punjabi ve Vietnam dili de yer almaktadır.

 

Vancouver’ın övündüğü en büyük noktalardan biri de şehrin tüm dünya genelinde en yaşanabilir şehirlerden biri olarak seçilmiş olmasıdır (2014’te 3. sırada yer almıştır). Bu kültür ve eğitim gibi (Kanada’da nerede öğrenim göreceğine karar verirken her uluslararası öğrencinin dikkate alması gereken faktörler) temel faktörlere dayalıdır. Dolayısıyla yaşam giderlerinin nispeten biraz yüksek olmasına rağmen Vancouver’daki yaşam biçimi şehri gerçek anlamda cazip kılmaktadır.

 

Bunun önemli sebeplerinden biri de Vancouver’daki ılıman iklimdir. Vancouver’a yılda 15 günden daha az kar yağmaktadır - bu da pek çok insanın Kanada hakkında düşündüklerinin aksine (sürekli kar yağması gibi) büyük bir fark yaratır. Vancouver aslında ülkede genelinde en çok güneş alan şehirdir.

 

Kanada'da Eğitim Hakkında Merak Edilenleri Uzmanlarımıza Sorun!

Kısa Bir Vancouver Turu

 

Eğer dışarıda olmayı seviyorsanız, Vancouver yaşamak için harika bir yerdir. Güneşli günlerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Şehirdeki Stanley Parkı, Kuzey Amerika’nın 3. en büyük parkıdır - hatta New York’un ünlü Central Park’ından 10 kattan daha fazla büyüktür. Burada, Park’ın muhteşem manzarası olan 9 km’lik deniz duvarı boyunca bisiklet sürebilirsiniz. Park’ta aynı zamanda, ülkedeki en büyük akvaryum olan ve 70.000’den fazla canlıya ev sahipliği yapan Vancouver Akvaryumu da mevcuttur. Ayrıca, hem karada hem de Stanley Park’ı çevreleyen suda yapabileceğiniz çok sayıda etkinlik mevcuttur.

 

Sudan bahsetmişken, Granville Adası Halk Pazarı’na gitmek için su taksilerini kullanabilirsiniz. Balık, et, meyve, sebze, peynir, ekmek, el işi.... Burada, her biri yerel ve el emeği ile üretilen çok fazla şey bulabileceksiniz.

 

Her yıl yaz aylarında Shakespeare Festivali ‘Bard on the Beach’ düzenlenir. Vanier Park’ta çadırlar kurularak, su kenarında yapılan konuşmalar ve ilgili etkinliklerin yanı sıra farklı Shakespeare çalışmalarına ilişkin çeşitli performanslar sergilenir. Festival, yerli halka Shakespeare eserlerini yüksek kaliteli bir biçimde sunmak amacıyla 25 yılı aşkın bir süredir düzenlenmeye devam etmektedir. Eğer beşeri bilimler alanında öğrenim gören bir öğrenciyseniz veya sadece kültüre ilişkin biraz fikir edinmek istiyorsanız bu Festivale mutlaka bir göz atmalısınız!

 

Şehrin güçlü Asya nüfusu Asya mutfağına özgü çok sayıda lezzet seçeneği bulabileceğiniz anlamına gelir. Pek çok insan, Kuzey Amerika genelinde en ilginç yemek deneyimlerinin Vancouver’da yaşandığını belirtmektedir ve bunun nedenini anlamak zor değildir. Şehrin etrafında kurulduğu benzersiz ve eski mahalle Gastown çok sayıda şık bar, restoran ve gece kulübüyle doludur (aynı zamanda Vancouver’ın temeli olan, değirmen işçileri için açılan barı inşa eden mülk sahibi “Gassy Jack’in” de bir heykeli mevcuttur).

 

Vancouver’da Öğrenim Görebileceğiniz Üniversiteler?

 

Vancouver’da bulunan yükseköğretim kurumları arasında Britanya Kolumbiyası Üniversitesi, Langara College, Vancouver Sanat Enstitüsü ve Emily Carr Sanat ve Tasarım Üniversitesi yer alır.

 

 

Kanada'da eğitim hakkında daha ayrıntılı bilgi için;

Neden Kanada'da Eğitim

Kanada'da Başvurabileceğiniz 3 Burs Seçeneği

Kanada'da Eğitim Alabileceğiniz En Popüler Bölümler