Temel Bilgiler
Kanada: Eğitim Lokasyonları

Kanada Hakkında Bilmeniz Gereken 9 İlginç Bilgi

Yurtdışı eğitim için bir Kanada üniversitesine başvurmayı mı düşünüyorsun? Peki, Kanada hakkında bilgi sahibi misin? Senin için merak edilenleri araştırdık.

Kanada Hakkında Bilmeniz Gereken 9 İlginç Bilgi

Kanada, öğrenciler için yüksek kaliteli eğitim veren üniversiteleri, İngilizce ve Fransızca dillerindeki geniş kapsamlı lisans programları ve burs seçenekleri ile rüyalar ülkesi Amerika’dan sonra en popüler eğitim destinasyonudur. Son yıllarda Kanada, hem eğitim hem de kariyer alanlarında sıklıkla tercih edilirken bunda hükümetin göçmenlere uyguladığı politikanın büyük önemi vardır. Zira günümüzde, ülkedeki bir üniversiteye başvuran öğrencilerin aklına iki düşünce gelir: mezuniyetten sonra Kanada’da yaşam ve Kanada’da iş imkanları. Gelin, dünyanın en muhteşem doğal güzelliklerine sahip ülkelerinden biri olan Kanada hakkında bilgi alabileceğiniz ilginç detaylara birlikte göz atalım!

 

1. Yaşamak için dünyanın en iyi ülkesi

 

Yapılan birçok araştırma ve anket Kanada’nın dünyanın en yaşanabilir ülkesi olduğunu göstermektedir. Ekonomiden düşük vergilere, sağlıktan milli gelire, düşük suç oranlarından temiz havasına kadar ülke, özellikle Kanada’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin tercih ettiği bir destinasyondur.

 

 

Başta Kanada başkenti Ottawa olmak üzere Toronto, Montreal ve Vancouver gibi Kanada şehirleri, dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yer alır. Dünyanın en eğitimli ülkesi olarak da ilginç bir detaya sahip Kanada nüfusu, en az üniversite olmak üzere %90'dan fazla okur-yazar oranına sahiptir. Hoşgörülü ve kibar insanlarıyla dikkat çeken ülke, huzurlu ve güvenli bir hayat sürmek isteyenler için ideal bir yerdir. Teknolojiye dayalı Kanada ekonomisi, yüksek yaşam standartları ile bilinirken Kanada hükümeti, her yıl kapılarını binlerce nitelikli göçmene açar. 

 

2. Muhteşem güzellikte Kuzey Işıkları

 

Dünyanın en soğuk ülkesi aynı zamanda dünyanın en muhteşem doğa olaylarından biri olan Aurora Borealis yani kuzey ışıklarının en net ve yakın olarak görüldüğü yerlere sahiptir. Kanada’nın Yukon, Nunavut ve kuzeybatı toprakları, yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten uzaya saçılan parçacıkların oluşturdukları etkileşim olarak bilinen ve Kuzey kutbuna yaklaştıkça artan bu renk şöleni, özellikle Kasım ve Şubat ayları arasında yeşilimsi bir parlaklık ve bazen de soluk bir kırmızıyla gökyüzünü aydınlatır. Özellikle doğa severlerin ilk duraklarından olan Yukon, Kanada hakkında bilgi sahibi olacağınız Altına Hücum döneminin izlerini taşır. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

3. Noel Baba’ya mektup

 

Her yıl Noel zamanı, bir milyonun üzerinde mektup Noel Baba’ya ulaştırılmak üzere Kuzey Kutbu’na, yani Kanada’ya yollanır. Kanada posta servisinin desteklediği bu uygulama ilk olarak 34 yıl önce başlarken, günümüze kadar 20 milyonun üzerinde mektuba cevap yazılmıştır. Dünyanın her yerinden çocuklar Noel zamanı, dünyanın en soğuk ülkesi Kanada’ya Santa Claus’a mektup yazarak bir sonraki yıl için dileklerini dile getirirler. Noel Baba’nın yardımcıları elfler tarafından 30 dilde cevaplanan mektuplar için önemli olan resimli ve çizimli mektuplar göndermeniz, 16 Aralık’tan önce postaya vermeniz ve adresi doğru bir şekilde yazmanız. Denemek isteyenler için: Santa Claus, North Pole Hoh Oho, Canada.

 

4. Niagara Şelalesi

 

Kanada, Ontario eyaletinde yer alan Niagara Şelalesi, sıklıkla filmlere konu olunca daha çok Amerika’da yer aldığı düşünülse de, şelalenin sadece üçte biri Amerika’nın New York eyalet sınırları içerisindedir. Özellikle Marilyn Monroe’nun oynadığı Niagara filmiyle gündeme gelen ve turistlerin Kanada’da gezilecek yerler arasında ilk sırada ziyaret ettikleri şelale, ayrıca Süperman ve Karayip Korsanları filmlerine de ev sahipliği yapmıştır. Niagara Şelalesi, kuzey kutbundan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerden oluşmuş, 12 bin yıllık bir tarihe ve özellikle Kanada tarafında eşsiz gökkuşağı manzaralarına sahiptir. Kanada'da Gezilmesi Gereken 5 Yer için rehberimize göz at!

 

5. Mars kadar soğuk ülke

 

Son yıllarda Mars gezegeni ile ilgili yapılan araştırmalar ve yaşam belirtileri gündeme sık sık gelirken ortaya ilginç bilgilerde çıkmıyor değil. 1947 yılında Yukon’da kaydedilen -63 derece sıcaklık, yaklaşık olarak Mars yüzeyi ile aynı ısıya denk geliyor. Ortalama kış aylarında -25 lere kadar düşen sıcaklıkların normal olarak görüldüğü Kanada, Mars ile ilgili haberlerle sosyal medyada sıklıkla gündeme gelir. Kanada eğitim fikri sahibi öğrencilerin, soğuk havalar ve zorlu kış koşulları ilk başlarda gözünü korkutsa da, gelişmiş bir ekonomiye ve yaşam standartlarına sahip ülkenin bu konuda yürüttüğü çalışmalar insan hayatını kolaylaştırır cinsten. O halde dünyanın en soğuk ülkesi Kanada’da yaşam için hazırlıklara başlayabilirsin. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

6. Dinozorlar ülkesi

 

Kanada’nın Alberta Eyaleti’nde yer alan Dinozor Eyalet Parkı, UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Dünyanın en büyük dinozor mezarlıklarından biri olarak bilinen bölgede, 75 milyon yıl öncesine ait balık, amfibi, sürüngen, ilkel memeli ve dinozor dahil tarih öncesi yaşama ait fosiller bulunmuştur. Çoğu nehir yataklarına gömülü, kum ve çamurlarla kaplı kemiklerin 500 canlı türüne ve 40 tür dinozora ait olduğu saptanmıştır. 

 

7. Dünyanın en uzun caddesi

 

Kanada’nın Toronto şehrinde yer alan Yonge Street, 1790’lı yıllara uzanan geçmişiyle dünyanın en uzun caddesi ünvanını alarak Guinness rekorlarına adını yazdırmıştır. 1896 km uzunluğundaki cadde, Ontario Gölü’nden başlar. Arabayla bile en az 40 dakika süren caddenin bir ucundan diğer ucuna yürüyerek ortalama 9 saatte ulaşmak mümkün. Şehrin en canlı ve hareketli olduğu Yonge, aynı zamanda alışveriş, yemek ve eğlence merkezi olarak bilinir. 

 

8. Ünlü Kanadalılar

 

Kanada hakkında bilgi verdiğimiz yazımızda tanıdığımız pek çok ünlü ismin Kanadalı olduğu gerçeğiyle karşılaşırız. Bunlar arasında unutulmaz romantik şarkıları ve güçlü sesiyle dünya çapında  tanınırlılığa sahip Leonard Cohen’in yanı sıra Celine Dion, Bryan Adams, Justin Bieber, Michael Buble yer alır. Komedi sinemasının en popüler isimlerinden Jim Carrey ile ünlü aktörler Ryan Gosling, Seth Rogan, Ryan Reynolds ve Matrix filmindeki Neo karakteriyle herkesi büyüleyen Keanu Reeves ise Kanadalı sinemacılar arasındadır. Edebiyat alanında ise 1992 Booker Ödülü sahibi İngiliz Hasta romanının yazarı Michael Ondaatje ile Margaret Atwood vardır. Kanada aynı zamanda çağdaş sanatlar ve mimari alanlarında da çok sayıda önemli esere sahiptir.  

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

9. Kutup ayıları için hapishane

 

Kanada hakkında ilginç bilgiler arasında en sıra dışı olanı, Kanada'nın Churchill kasabasında kutup ayıları için bir hapishane olmasıdır. Eskiden uçak hangarı olarak kullanılan yapı, Ekim ve Kasım aylarında kasabadan geçerken evlere girip yiyecek çalan kutup ayıları için hapishaneye çevrilmiş. Kış göç döneminde kasaba halkının 2 katına yaklaşan kutup ayı nüfusunun artışı, halk için her yıl kabusa dönmektedir. 

 

Kanada hakkında bilgi için bunları da bilmenizde fayda var:

 

 • Kanadalılar özellikle kış olimpiyatlarındaki başarılarıyla bilinirken, ülkenin milli sporu buz hokeyidir.
 • Eğer aklınızda bir iş fikri varsa ya da iş adamıysanız Kanada düşük vergiler ve girişimcilere devlet tarafından verilen mali destekler ile göçmenlerin gözdesi durumundadır.
 • Ülkede eşcinsel evlilikler yasaldır.
 • Kanada nüfusu, dünyanın ikinci en mutlu insanlarıdır. Zira ülkeyi ziyaret ettiğinizde ellerinde pankartlarla mutluluklarını dile getiren ve karşısındakilere iltifatlar yağdıran insanlar görmeniz mümkündür.
 • Dünyanın ilk ananaslı pizzası yani Hawai pizzaları Kanada’da bulunmuştur.
 • Kanada'da yaşam gibi bir düşünceniz varsa Kanada'da içme sularının, şişelenmiş sulardan daha kaliteli olduğunu belirtelim.
 • Kanada nüfusu, Tokyo metropolünden daha az nüfusa sahiptir.
 • Kanada hakkında bilgi verdiğimiz yazımızda ülkenin, dünyanın geri kalanından daha düşük yerçekimine sahip olduğundan bahsedebiliriz. 
 • Suudi Arabistan ve Venezuela’dan sonra dünyanın üçüncü büyük petrol rezervleri ülkede bulunur. 
 • Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesidir.
 • Kanada'da bulunan göl sayısı, dünyanın geri kalanındaki göllerin toplamından daha fazladır.

 

Kanada hakkında bilgi veren yazımıza biraz ara verip Kanada eğitim sistemi ve Kanada’da eğitim ile ilgili içeriklerimize göz atmak ister misin? O halde Kanada'da Öğrenim Ücretleri, Kanada'da Yaşam ÜcretleriMezuniyetten Sonra Kanada'da Kariyer İmkanı ve Kanada'da Burslu Eğitim Veren 10 Üniversite Hangileri yazılarımıza linkten hemen göz at, fırsatları kaçırma!

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA