Temel Bilgiler
Kanada: Eğitim Lokasyonları

Kanada Hakkında Bilmeniz Gereken 9 İlginç Bilgi

Kanada Hakkında Bilmeniz Gereken 9 İlginç Bilgi

Kanada, öğrenciler için yüksek kaliteli eğitim veren üniversiteleri, İngilizce ve Fransızca dillerindeki geniş kapsamlı lisans programları ve burs seçenekleri ile rüyalar ülkesi Amerika’dan sonra en popüler eğitim destinasyonudur. Son yıllarda Kanada’nın, hem eğitim hem de kariyer alanlarında sıklıkla tercih edilmesinde hükümetin göçmenlere uyguladığı politikanın büyük önemi vardır. Zira günümüzde, ülkede bir üniversiteye başvuran öğrencilerin aklına iki düşünce gelir: mezuniyetten sonra Kanada’da yaşam ve kariyer. Gelin dünyanın en muhteşem doğal güzelliklerine sahip ülkelerden biri olan Kanada hakkında bilmeniz gereken ilginç detaylara birlikte göz atalım!

 

1-Yaşamak İçin Dünyanın En İyi Ülkesi

 

Yapılan birçok araştırma ve anket Kanada’nın dünyanın en yaşanabilir ülkesi olduğunu göstermektedir. Ekonomiden düşük vergilere, sağlıktan milli gelire, düşük suç oranlarından temiz havasına kadar özellikle Kanada’da okumak isteyen uluslararası öğrencilerin tercih ettiği ülkede, Toronto, Montreal, Ottawa ve Vancouver en yaşanabilir şehirler arasındadır. Dünyanın en eğitimli ülkesi olarak da ilginç bir detaya sahip Kanada’da nüfusun yarıdan fazlası en az üniversite mezunu olmasının yanı sıra, hoşgörülü ve kibar insanlarıyla dikkat çeken ülke, huzurlu ve güvenli bir hayat sürmek isteyenler için ideal bir yerdir. Yüksek yaşam standartları ve teknolojiye dayalı endüstrisi ile Amerika’ya çok benzeyen Kanada hükümeti, her yıl kapılarını binlerce nitelikli göçmene açar. 

 

Yurtdışında eğitim alabileceğiniz üniversitelerle iletişime geçin. 

 

 

 

2-Kuzey Işıkları

 

Dünyanın en muhteşem doğa olaylarından biri olan Aurora Borealis yani kuzey ışıklarının en net ve yakın olarak görüldüğü yerler, Kanada’nın Yukon, Nunavut ve kuzeybatı topraklarıdır. Yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten uzaya saçılan parçacıkların oluşturdukları etkileşim olarak bilinen  ve Kuzey kutbuna yaklaştıkça artan bu renk şöleni, özellikle Kasım ve Şubat ayları arasında yeşilimsi bir parlaklık ve bazen de soluk bir kırmızıyla gökyüzünü aydınlatır. Özellikle doğa severlerin ilk duraklarından olan Yukon, Kanada hakkında birçok ilginç bilgiye sahip olacağınız Altına Hücum döneminin izlerini taşır. 

 

 

3-Noel Baba’ya Mektup Var

 

Her yıl Noel zamanı, bir milyonun üzerinde mektup Noel Baba’ya ulaştırılmak üzere Kuzey Kutbu’na, yani Kanada’ya yollanır. Kanada posta servisinin desteklediği bu uygulama ilk olarak 34 yıl önce başlarken, günümüze kadar 20 milyonun üzerinde mektuba cevap yazılmıştır. Dünyanın her yerinden çocuklar Noel zamanı Santa Claus’a mektup yazarak bir sonraki yıl için dileklerini dile getirirler. Noel Baba’nın yardımcıları elfler tarafından 30 dilde cevaplanan mektuplar için önemli olan resimli ve çizimli mektuplar göndermeniz, 16 Aralık’tan önce postaya vermeniz ve adresi doğru bir şekilde yazmanız. Denemek isteyenler için: Santa Claus, North Pole Hoh Oho, Canada.

 

 

4-Niagara Şelalesi

 

Kanada’nın Ontario eyaletinde yer alan Niagara Şelalesi, sıklıkla filmlere konu olunca daha çok Amerika’da yer aldığı düşünülse de, şelalenin sadece üçte biri Amerika’nın New York eyalet sınırları içerisindedir. Özellikle Marilyn Monroe’nun oynadığı Niagara filmiyle gündeme gelen ve turistlerin Kanada’da gezilecek yerler arasında ilk sırada ziyaret ettikleri şelale, ayrıca Süperman ve Karayip Korsanları filmlerine de ev sahipliği yapmıştır. Niagara Şelalesi, kuzey kutbundan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerden oluşmuş, 12 bin yıllık bir tarihe ve özellikle Kanada tarafında eşsiz gökkuşağı manzaralarına sahiptir.

 

 

5-Mars Kadar Soğuk Ülke

 

Son yıllarda Mars gezegeni ile ilgili yapılan araştırmalar ve yaşam belirtileri gündeme sık sık gelirken ortaya ilginç bilgilerde çıkmıyor değil. 1947 yılında Yukon’da kaydedilen -63 derece sıcaklık, yaklaşık olarak Mars yüzeyi ile aynı ısıya denk geliyor. Ortalama kış aylarında -25 lere kadar düşen sıcaklıkların normal olarak görüldüğü Kanada, Mars ile ilgili haberlerle sosyal medyada sıklıkla gündeme gelir. Kanada’da okumak isteyen öğrencilerin, soğuk havalar ve zorlu kış koşulları ilk başlarda gözünü korkutsa da, gelişmiş bir ekonomiye ve yaşam standartlarına sahip ülkenin bu konuda yürüttüğü çalışmalar insan hayatını kolaylaştırır cinsten. 

 

 

6-Dinozorlar Ülkesi

 

Kanada’nın Alberta Eyaleti’nde yer alan Dinozor Eyalet Parkı, UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Dünyanın en büyük dinozor mezarlıklarından biri olarak bilinen bölgede, 75 milyon yıl öncesine ait balık, amfibi, sürüngen, ilkel memeli ve dinozor dahil tarih öncesi yaşama ait fosiller bulunmuştur. Çoğu nehir yataklarına gömülü, kum ve çamurlarla kaplı kemiklerin 500 canlı türüne ve 40 tür dinozora ait olduğu saptanmıştır. 

 

 

7-Dünyanın En Uzun Caddesi

 

Kanada’nın Toronto şehrinde yer alan Yonge Street, 1790’lı yıllara uzanan geçmişiyle dünyanın en uzun caddesi ünvanını alarak Guinness rekorlarına adını yazdırmıştır. 1896 km uzunluğundaki cadde, Ontario Gölü’nden başlar. Arabayla bile en az 40 dakika süren caddenin bir ucundan diğer ucuna yürüyerek ortalama 9 saatte ulaşmak mümkün. Şehrin en canlı ve hareketli olduğu Yonge; aynı zamanda alışveriş, yemek ve eğlence merkezi olarak bilinir. 

 

 

8-Kanadalı Ünlüler

 

Kanada hakkında bilinmeyenleri sıraladığımızda tanıdığımız pek çok ünlü ismin Kanadalı olduğu gerçeğiyle karşılaşırız. Bunlar arasında unutulmaz romantik şarkıları ve güçlü sesiyle dünya çapında  tanınırlılığa sahip Leonard Cohen’in yanı sıra Celine Dion, Bryan Adams, Justin Bieber, Michael Buble; komedi sinemasının en popüler isimlerinden Jim Carrey ile Ryan Gosling, Seth Rogan, Ryan Reynolds ve Matrix filmindeki Neo karakteriyle herkesi büyüleyen Keanu Reeves; edebiyat alanında ise 1992 Booker Ödülü sahibi İngiliz Hasta romanının yazarı Michael Ondaatje vardır. Kanada aynı zamanda çağdaş sanatlar ve mimari alanlarında da çok sayıda önemli esere sahiptir.  

 

9-Kutup Ayıları İçin Hapishane

 

Kanada'nın Churchill kasabası, kutup ayıları için bir hapishaneye sahiptir. Eskiden uçak hangarı olarak kullanılan yapı, Ekim ve Kasım aylarında kasabadan geçerken evlere girip yiyecek çalan kutup ayıları için hapishaneye çevrilmiş. Kış göç döneminde kasaba halkının 2 katına yaklaşan kutup ayı nüfusunun artışı, halk için her yıl kabusa dönmektedir. 

 

 

Kanada hakkında bunları da bilmenizde fayda var;

 

 • Kanadalılar özellikle kış olimpiyatlarındaki başarılarıyla bilinirken, ülkenin milli sporu buz hokeyidir.
 • Eğer aklınızda bir iş fikri varsa ya da iş adamıysanız Kanada düşük vergiler ve girişimcilere devlet tarafından verilen mali destekler ile göçmenlerin gözdesi durumundadır.
 • Ülkede eşcinsel evlilikler yasaldır.
 • Kanadalılar, dünyanın ikinci en mutlu insanlarıdır. Zira ülkeyi ziyaret ettiğinizde ellerinde pankartlarla mutluluklarını dile getiren ve karşısındakilere iltifatlar yağdıran insanlar görmeniz mümkündür.
 • Dünyanın ilk ananaslı pizzası yani Hawai pizzaları Kanada’da bulunmuştur.
 • Kanada'da içme suları, şişelenmiş sulardan daha kalitelidir.
 • Tokyo metropolünden daha az nüfusa sahiptir.
 • Kanada, dünyanın geri kalanından daha düşük yerçekimine sahiptir.
 • Suudi Arabistan ve Venezuela’dan sonra dünyanın üçüncü büyük petrol rezervleri ülkede bulunur. 
 • Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesidir.
 • Kanada'da bulunan göl sayısı, dünyanın geri kalanındaki göllerin toplamından daha fazladır.

 

Faydalı Linkler:

Kanada'da Lisans Eğitimi Almanız İçin 7 Neden

Mezuniyetten Sonra Kanada'da Kariyer İmkanı

Kanada'da Eğitim Alabileceğiniz Üniversitelerin Listesi