Temel Bilgiler
Kanada: Bölüm Rehberleri - Okunması gerekenler

Kanada'da Master Eğitimi Alabileceğiniz En İyi 10 Bölüm

Kanada'da Master Eğitimi Alabileceğiniz En İyi 10 Bölüm

Kanada, dünyanın en iyi yurtdışı eğitim alabileceğiniz ülkelerinden biridir. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci, daha kaliteli öğrenim fırsatları, dünya çapında araştırmalara imza atmış üst sınıf akademisyenleri, uluslararası derecelerde ilk sıralarda yer alan üniversiteleri, bütçenize uygun maliyetli ve burslu okuma şansı, öğrenciyken haftada 20 saate kadar çalışma imkanı, mezuniyet sonrası çalışma izni kolaylığı ile Kanada, mükemmel olanaklara sahip harika bir eğitim destinasyonudur. 

 

Birleşmiş Milletler tarafından yaşamak için dünyanın en iyi yerlerinden biri seçilen ülke, Montreal ve Toronto gibi şehirlerinde sürdürülebilirlik, doğal güzellik ve güvenlik gibi kriterlere bakıldığında yüksek düzeylerde olmasının yanında öğrenciler içinde heyecan verici deneyimler sunar. Kanada’da okumak için bir yüksek lisans programına başvuracak öğrenciler için giriş koşulları katılmak istediğiniz programlara göre değişiklik gösterirken, en az iki yıl sürecek olan programlara başvuru tarihleri ise popüler konularda şansınızı arttırmak için bir yıl önceden hazır olmanızı gerektirebilir. 

 

Genel olarak dil yeterliliği ve finansman, başvurular için en önemli konular arasındayken, Kanada’da yüksek lisans eğitimi maliyeti 6,900$ ile 25,000$ arasında değişebilir. Ülkede özellikle finansman, grafik tasarım, insan kaynakları, bilgi teknolojisi ve mühendislik gibi popüler konular, hem eğitim hem de iş imkanları ile göz doldurur. Yazımızda Kanada’da master eğitimi alabileceğiniz en iyi 10 bölüme, üniversite seçeneklerine ve ortalama kazançlarına yer verdik!

 

1-Bilgisayar Bilimleri

 

Kanada, son yıllarda yurtdışı eğitim ve iş imkanları arayanlar için en popüler ülkedir. Gelişen teknoloji ve büyüyen ekonomisi ile özellikle bilgisayar bilimleri alanında uluslararası öğrencilerin dikkatini çeken Kanada, veri bilimi ve robotik konusunda yüksek lisans programlarında geniş bir yelpaze sunuyor. Projeler, araştırmalar ve BT şirketlerinde staj imkanları ile göz dolduran ülkede, inovasyon alanındaki çalışmalar öğrencilere Blackberry, Hootsuite, Shopify gibi şirketler de sayısız fırsatlar sağlar. Kanada’da bilgisayar bilimleri bölümünden mezun olan öğrenciler, özellikle veritabanı analisti, yazılım mühendisi, bilgisayar programcısı, siber güvenlik uzmanı olarak çalışabilir. 

 

 • En İyi Okullar: University of Waterloo, University of Toronto. 
 • Ortalama Kazanç Yıllık: 111.010$

 

2-İnşaat Mühendisliği

 

İnşaat mühendisliği alanında Kanada’da master okumak isteyen öğrenciler için heyecan verici imkanlar sizi bekler. Genel olarak binaların, yolların, köprülerin, kanalların, barajların tasarım, yapım ve bakımı ile ilgilenen mühendislik dallarından biri olan inşaat mühendisliği, çok sayıda iş fırsatı ile göz doldurur. Kanada’da bu alanda master programları 1-2 yılda tamamlanırken, uluslararası öğrenciler için giriş koşulları arasında 4 yıllık bir lisans derecesini tamamlamış olmak ve TOEFL test sonucu ilk sırada yer alır. Kanada’da inşaat mühendisliği yüksek lisans eğitimi sunan üniversitelere burada ulaşabilirsiniz. 

 

 • En İyi Okullar: University of British Columbia, Queen’s University
 • Ortalama Kazanç Yıllık: 83.088$

 

3-Eczacılık

 

Kanada’da yüksek lisans eğitimine başvuran öğrenciler arasında oldukça popüler olan eczacılık bölümü, pratik temel eğitim ile uygulamalı çalışmaları birleştiren bir alt yapıya sahiptir. Eczacılık bölümü giriş gereksinimleri arasında TOEFL ya da IELTS skoru, lisans diploması, GRE test sonucu yer alır. Master eğitimi, staj ve tezin yanı sıra araştırma odaklı dersleri içerir. Eczacılık derecesi ile uluslararası öğrenciler, Kanada’da özel ilaç firmalarında teknisyen, hastane ve kliniklerde eczacı ya da ilaç sektöründe danışman, satış ve pazarlama departmanlarında iş imkanı bulabilir. Kanada, gelişen eczacılık sektörü, güçlü ekonomisi ve üniversitelerin sanayi ile olan ilişkileri nedeniyle eğitim için harcadığınız parayı mezun olduktan sonra birkaç yılda hızlı bir şekilde kazanabileceğiniz harika fırsatlar sunar. 

 

 • En İyi Okullar: University of Waterloo, Dalhousie University, Memorial University of Newfoundland.
 • Ortalama Kazanç Yıllık: 120,000$

 

4-Elektrik Mühendisliği

 

Elektrik mühendisliği, elektrik ve elektronik sistemlerini anlamak, tasarlamak ve üretmekle ilgili son yılların en popüler mühendislik dalları arasındadır. Kanada’da elektrik mühendisliği alanında yüksek lisans programları çok çeşitlidir ve öğrencilerin yaratıcılık, iletişim, mantıksal becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Ulaşım, sağlık, inşaat, yapay zeka ve robotikte dahil olmak üzere bir dizi yeni teknolojinin geliştirilmesine, heyecan verici araştırmalara ev sahipliği yapar. Çoğu mühendislik dalları gibi çok güçlü kariyer potansiyeline sahip bölümden mezun olduktan sonra havacılık ve uzay, medya, ulaştırma, savunma ve sağlık sektöründe geniş yelpazede iş imkanları sunar. Kanada'da elektrik mühendisliği master eğitimi veren tüm üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 • En İyi Okullar: University of British Columbia, Queen’s University
 • Ortalama Kazanç Yıllık: 130.000$

 

5-İnsan Kaynakları Yönetimi

 

Kanada’da işgücü piyasası en yüksek bölümler arasında yer alan insan kaynakları yönetimi ile geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. İnsan kaynakları bir şirketin en önemli parçalarından biridir ve bu alanda yüksek lisans yapıp uzmanlaşmak, işverenler tarafından en çok aranan niteliklerdir. İnsan kaynakları yönetimi konularında Kanada’da master programları tercih eden uluslararası öğrenciler, mezuniyetten sonra çeşitli şirketler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarda iş imkanı bulurlar.

 

 • En İyi Okullar: Memorial University of Newfoundland, York University.
 • Ortalama Kazanç Yıllık: 109,492$

 

6-Ekonomi

 

Ekonomi, belli bir bölge içerisindeki iş gücü, sermaye ve doğal kaynakların üretim, ticaret, dağıtım, tüketim ve değişimi ile ilgili etkinlikleri inceleyen bilim dalıdır. Genel olarak sınırlı kaynakları yönetmek için en iyi yol olarak ifade edilen ekonomi alanında Kanada, eğitim almak için dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına sahiptir. Ülkede ekonomi üzerine master programları 1-2 yıl arasında tamamlanırken, genel gereklilikler arasında GRE ve TOEFL puanları gelir. Kanada’da ekonomi dereceleri öğrencilere araştırma ve iletişim, etkili sunum ve problem çözme gibi beceriler kazandırır. Aynı zamanda belirli iş alanlarında mali müşavir, analistçi, yatırım bankacılığı, istatistikçi olarak çalışabilirsiniz.  

 

 • En İyi Okullar: University of Western Ontario, University of British Columbia, McGill University.
 • Ortalama Kazanç: 80,000$ - 100,000$

 

7-Makine Mühendisliği

 

Kanada’da bir üniversitede makine mühendisliği alanında yüksek lisans okumak, modern laboratuvarlarda araştırma fırsatı ve dünya standartlarında eğitim deneyimi sunar. En geniş kapsamlı ve kazançlı mühendislik dallarından biri olan bölümde, özellikle mühendislik yönetimi, operasyon yönetimi, proje yönetimi gibi programlarda master eğitimi alma imkanınız olur. Makine mühendisliği alanında lisansüstü iş piyasası oldukça geniştir ve mezunlarının ilk 6 ayda iş bulduğu bilinmektedir. Kanada’da hem yüksek kazançlı bir işte çalışmak hem de yüksek lisans derecenizle prestijli bir konuma yükselmek isterseniz, makine mühendisliği bölümü tam size göredir. Kanada’da makine mühendisliği yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 • En İyi Okullar: University of Toronto, University of Ottawa, Fanshawe College.
 • Ortalama Kazanç: 93,826$

 

8-Psikoloji

 

İnsan aklı ve davranışlarını inceleyen bilim dalı olan psikoloji; kendinizi tanıma, etrafınızdaki insanları daha iyi anlama ve iletişim kurabilme, kritik düşünme gibi çok sayıda beceriyi kazanma imkanı sunar. Kanada’da psikoloji bölümü master programları içinde davranışsal nöroloji, çocuk gelişimi, bilişsel bilim gibi konular yer alır. Bugün Kanada’da psikoloji yüksek lisansını tamamlayan uluslararası öğrenciler, genel olarak dünyanın en kaliteli üniversitelerinde asistanlık yapma imkanına sahiptirler. Aynı zamanda okullar, hastaneler, klinikler ve danışmanlık firmalarında iş fırsatları sunar. 

 

 • En İyi Okullar: University of
 • Ortalama Kazanç: 93,893$

 

9-MBA

 

Kanada, bugün özellikle yerli ve uluslararası, MBA eğitimi almak isteyen öğrenciler için dünyanın en iyi yerlerinden biridir. Ülkede 90’dan fazla MBA programlarına sahip üniversite yer alırken, genel olarak 10 ay ile 2 yıl arasında tamamlanmaktadır. Başvurular için 4 yıllık lisans mezunu olmak, iş deneyimi, GMAT puanı, IELTS ya da TOEFL test sonuçlarından biri ve %70 program tabanlı bir GPA not ortalamasına sahip olmanız gerekir. Kanada’da bir MBA programından mezun olan öğrenciler için ülkede çok sayıda iş imkanı da bulunmaktadır. Kanada'da MBA eğitimi veren üniversitelere buradan göz atabilirsiniz. 

 

 • En İyi Okullar: University of Western Ontario, University of British Columbia, McGill University.
 • Ortalama Kazanç: 80,000$

 

10-Petrol Mühendisliği

 

Kanada’da yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi bölümler arasında yer alan petrol mühendisliği, dünya çapında ham petrol ve doğal gaz rezervlerinin bulunması, üretimi ve yönetimi ile ilgili alandır. Genel olarak yüksek kazançlı işler arasında son yıllarda üst sıralarda yer alan petrol mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler, özellikle ülkede Alberta bölgesinde istihdam olanakları bulur. Zira Kanada, dünyanın üçüncü büyük petrol rezervlerine sahip ülkesidir. Bu açıdan hükümet ve özel sektörlerde artan iş fırsatlarının sizi beklediğini söylemekte fayda var. 

 

 • En İyi Okullar: University of Calgary, University of Alberta. 
 • Ortalama Kazanç: 95,000$ - 150,000$

 

Bu yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Kanada’da Burslu Eğitim Veren 10 Üniversite

Yurtdışı Eğitimde Ülkelere Göre Öğrenim Ücretleri

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm