Temel Bilgiler
Kanada: Üniversiteye Başvuru

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi

6854

Kanada eğitim kalitesi, yabancı dil eğitimi ve kültürü ile son yıllarda bir çok öğrencinin gözdesi haline gelmeye başladı. Eğitim sürecinde ve sonrası iş imkanları ile bir çok öğrenci lisans veya yüksek lisans eğitimini Kanada’da sürdürmektedir. Bu yazımızda sizlere Kanada’da yüksek lisans şartları, süreci ve kabul şartlarını araştırdık.

 

Kanada'daki üniversitelerin yüksek lisans programlarına başvurabilmek için öncelikle 4 yıllık bir lisans programından mezun olmak gerekmektedir. Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler başvurdukları üniversite ve bölüme göre İngilizce ve Fransızca dilinde eğitim alma imkanına sahiptirler. İngilizce diline göre eğitim veren üniversite ve fakültelerde TOEFL sınavından en az 550 (yeni puanlama ile 230) şartı aranmaktadır. Bu sayı, bazı bölümlerde 600'e (yeni puanlama ile 250) kadar çıkabilmektedir. Fransızca eğitim alınmak istendiği takdirde TEF sınavından yeterli bir skor alınmalıdır. Kısaca TEF olarak bilinen sınavı anadili Fransızca olmayan kişilerin Fransızca dil seviyelerinin ölçülmesi için tasarlanmış bir Fransızca dil sınavıdır. TEF sınavı 2 saat 10 dakika süren 3 aşamalı zorunlu kısım ve 1.30 saat süren 2 aşamalı seçmeli kısımdan oluşmaktadır. Zorunlu kısımda okuma, dinleme ve kelime & dilbilgisi yapısından teste tabi tutulur. Seçmeli kısımda ise aday 1 saatlik süre verilen bir yazma ödevi ile yazma ve 35 dakikalık bir mülakat ile konuşma becerisini göstermek zorundadır. Öğrenciler TEF’ in dışında alternatif olarak TCF veya DELF sınavlarından bir tanesini de alabilirler.

 

>>Toefl sınavına hazırlık hakkında yazımızı okuyun.

 

Kanada Yüksek Lisans Programı Başvuru Belgeleri

  • Akredite bir üniversiteden lisans mezuniyeti
  • Lisans transkripti
  • 3 Akademik referans
  • CV
  • Personal Statement( Motivasyon mektubu)
  • GRE skoru (Teknik ve sosyal bilimler için bir çok üniversite tarafından istenmektedir.)
  • GMAT (İşletme ve diğer yönetim alanları ile ilgili master yapacaklardan bir çok üniversite ister)
  • TOEFL IBT 90 ve üzeri  veya IELTS Akademik modülden overall 6,5 ve her puan türünde 6’nın üzerinde olmak

 

>>Kanada'daki üniversiteleri aramaya buradan başlayabilirsiniz.

 

Başvuru evrakları incelendiğinde her evrak titizlikle hazırlanmalı ve tüm detaylara önem verilmesi gerekmektedir. İstenen akademik referanslar öğrencinin lisan derslerine giren öğretim üyelerinden olması önem taşımaktadır. Lisans transkripti mutlaka İngilizce veya Fransızca dilince okul onaylı olmalıdır. Motivasyon mektubu da öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerini objektif şekilde anlatan bir formatta olmalıdır. Motivasyon mektubunda Neden Kanada’da eğitim? Kanada’ya gitme amacı nedir? gibi çeşitli sorulara da cevap verilmelidir.

 

Kanada’da yüksek lisans programlarının süresi genellikle 1-2 yıl arasında değişmektedir. En çok tercih edilen bölümlerden olan MBA süresi 1 yıldır. Kanada’da master eğitimi genellikle Eylül-Ekim aylarında başlamakta ancak bu okullar için başvurular ise Mart-Nisan aylarında başlamaktadır.

 

Kanada; yurt dışından gelen öğrencilere akademik yıl boyunca haftada 20 saat, yaz tatillerinde ise tam gün çalışma izni vermektedir. Böylelikle yüksek lisans eğitiminiz boyunca hem çalışabilir hem de derslerinize devam edebilirsiniz. Yüksek lisans eğitimi boyunca üniversite öğrencilerinin staj yapmalarına yönelik üniversiteler tarafından programlar sunmaktadır.

 

Genel olarak bakıldığında iyi bir not ortalaması, yüksek bir dil puanı ve başvuru evraklarının titizlikle hazırlanması ile Kanada’da yüksek lisans eğitimi için bir çok adayın önüne geçebilirsiniz.

 

>>Kanada'da eğitim için önerdiğimiz 3 üniversite bölümü

 

Kanada’da eğitim fırsatları, üniversiteler ve makalelere ulaşmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bölüm ara

Kanada
Yüksek Lisans
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.