Temel Bilgiler
Almanya: Finans

Öğrenciler İçin Almanya’da Ücretsiz Üniversiteler

Almanya’da eğitim almayı mı düşünüyorsun? Peki, ülkedeki devlet üniversitelerinin tüm dünyadan öğrenciler için ücretsiz eğitim verdiğini biliyor musun?

Almanya’da Ücretsiz Üniversiteler

Dünyanın en iyi üniversitelerinde ücretsiz eğitim almak istiyorsanız, Almanya sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Almanya’da ücretsiz eğitim, sadece Alman vatandaşları ya da AB üyesi ülkelerden gelenler için değil, tüm uluslararası öğrencilere sunulmaktadır. Üstelik, Almanya’da öğrenim ücreti yerine dönemlik 200-300€ civarında bir katkı payı ödenir ve bu kayıt ücretlerinin miktarı genellikle üniversiteye ve programa bağlıdır. Aynı zamanda dönemlik ücretler, öğrenci otobüs kartları, öğrenci kafeleri ve diğer idari ücretler gibi küçük masrafların karşılanmasına yardımcı olurlar. 

 

Peki, Almanya’da ücretsiz eğitim için Almanca bilmen gerekiyor mu? Hayır. Almanya’da bulunan 200’den fazla üniversite, Almanca bilmeyen yabancı öğrencilere İngilizce eğitim veren 2,000’den fazla ücretsiz lisans ya da yüksek lisans programı sunmaktadır. Almanya’da öğrenim ücreti ödemeden eğitim almak istiyorsanız sizin için en iyi üniversiteler ve burs olanakları hakkında harika bir rehber hazırladık. Keyifli okumalar!

 

1. Free University of Berlin

 

Adı gibi verdiği eğitiminde ücretsiz olduğu Free University of Berlin, Almanya’da 1948 yılında Soğuk Savaş döneminde kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Almanya başkenti Berlin şehrinin tam kalbinde yer alan FU Berlin, biyokimyadan küresel tarihe, felsefeden siyasete kadar İngilizce eğitim alabileceğiniz çok sayıda derece programı sunar. 

 

 • QS: Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 127, Almanya’da 4. sırada
 • THE: 83. sırada 
 • U.S. News: En İyi Küresel Üniversiteler arasında 95, Almanya’nın en iyi 5. üniversitesi 

 

FU Berlin, tüm dünyadan öğrencilerin eğitimlerine tam olarak konsantre olmalarını sağlamak için Deutschlandstipendium burs programı ile onları desteklemektedir. Program yetenekli öğrencileri ayda 300 Euro ile desteklerken öğrencilerin üniversiteye kayıt olmaları ya da  bir lisans programına başlamak için kabul mektubu almış olmaları gerekmektedir. Burs başvurusu için bu linke göz atabilirsiniz. 

 

Almanya'da eğitim hakkında daha fazla bilgi için faydalı linklerimize göz atın: Almanya’da Eğitim ve Yaşam Ücretleri, Almanya'da Burslu Öğrenim Görebileceğiniz Üniversiteler, Almanya'da Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler, Almanya'da Üniversiteye Nasıl Başvurulur?

 

2. Technical University of Munich

 

Almanya’nın en iyi üniversiteler sıralamalarında ilk 5 içerisinde kendine yer bulan Münih Teknik Üniversitesi, 1868 yılında kurulmuştur. Araştırma kalitesi ve mükemmel eğitimi ile 17 Nobel ödülü sahibi yetiştirmiş olan TUM, özellikle STEM alanlarında Almanya’da ücretsiz üniversite arayanlar için harika bir seçimdir. 

 

 • QS: Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 50, Almanya’da 1. sırada
 • THE: Dünyanın en iyi üniversitesi listesinde 38, Almanya’da 2. sırada 
 • U.S. News: En İyi Küresel Üniversiteler arasında 74, Almanya’nın en iyi 3. üniversitesi

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Münih'te bir ana kampüse ve Heilbronn, Freising, Garching şubelerine sahip olan üniversite, öğrencilerden 62€ ile 144€ arasında değişen dönemlik bir ücret alır. Üniversite aynı zamanda Singapur’da da bir şubeye sahiptir. Aynı zamanda TUM, öğrenciler için çok çeşitli burs programları sunmaktadır. Aşağıdaki finansal destekler için üniversitenin burs sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 • Uluslararası Öğrenci Bursu: Şu anda kayıtlı olan lisans öğrencilerine dönem başına 500€ ile 10.500€ arasında bir kerelik mali yardım sunar. 
 • Oskar Karl Forster Bursu: TUM’da en az iki yılı tamamlamış olan lisans ve yüksek lisans öğrencileri için 100 ile 500 Euro arasında kitaplar ve eğitim materyalleri için hibeler sunar. Ayrıca doktora adayları için 100 ile 400€ arasında tez basımı için hibe sağlar. 

 

3. Ludwig Maximilian Munich University

 

Almanya’nın en büyük ikinci üniversitesi olan Ludwig Maximilian Münih Üniversitesi, 1472 yılına uzanan tarihi ile Avrupa’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olarak tanınır. Almanya’nın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alan Münih’te kurulan üniversite, 50 binden fazla öğrenci nüfusu ve 40’dan fazla Nobel ödülü ile eğitim ve araştırma da dünya lideridir. Bir devlet üniversitesi olarak hem yerli hem de yabancı öğrencilere ücretsiz eğitim sunan LMU, hukuktan ekonomi ve işletmeye kadar 20 fakültede hizmet verir. 

 

 • QS: Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 64, Almanya’da 3. sırada
 • THE: Dünyanın en iyi üniversitesi listesinde 32, Almanya’da 1. sırada 
 • U.S. News: En İyi Küresel Üniversiteler arasında 46, Almanya’nın en iyi 1. üniversitesi

 

LMU, lisans derecesinde çoğu programda öğrenim ücreti almaz, ancak her dönem için 200€ değerinde bir katkı payı ödemeniz gerekir. Aynı zamanda üniversite, uluslararası öğrenciler, doktora adayları ve araştırmacılar için çok sayıda finansal destek sunuyor. Burs başvuruları hakkında üniversitenin resmi web sitesine göz atabilirsiniz. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

4. Humboldt University Berlin

 

Humboldt Berlin Üniversitesi, Almanya başkenti Berlin’de 1810 yılında kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir. Almanya'da doğa bilimleri, sanat ve beşeri bilimleri kapsayan çok çeşitli lisans ve lisansüstü programlarıyla ünlü olan Humboldt Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ücretsiz eğitim vermesi ile de öğrenciler için tercih sebebidir. HU Berlin’de eğitim almak için 300 Euro civarında bir dönem ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda Humboldt, öğrencilere finansal ya da fikirsel destek sağlayan çok sayıda burs programına sahiptir. Burs başvurusu için gerekliliklere bu linkten göz atabilirsiniz. 

 

 • QS: Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 128, Almanya’da 5. sırada
 • THE: Dünyanın en iyi üniversitesi listesinde 74. sırada 
 • U.S. News: En İyi Küresel Üniversiteler arasında 78, Almanya’nın en iyi 4. üniversitesi

 

5. University of Bonn

 

1818’de kurulmuş olan Bonn Üniversitesi, Almanya’da ücretsiz üniversite arayanlar için dönem başına 300€’luk bir öğrenim ücreti ile öğrenciler için mükemmel bir seçimdir. 130’dan fazla ülkeden 35,000 öğrenciye eğitim veren Bonn, 7 fakültede 200’den fazla derece programı sunarken dünyanın en seçkin ve en iyi ağlara sahip araştırma üniversitelerinden biri olması ile tanınır. Son yıllarda üniversite, diğer Alman üniversiteleri arasında en çok Nobel ödülü kazanmış mezun yetiştirmiştir. 

 

 • THE: Dünyanın en iyi üniversitesi listesinde 112. sırada 
 • U.S. News: En İyi Küresel Üniversiteler arasında 119. sırada 

 

Bonn Üniversitesi, Almanya’da ücretsiz eğitim sunmasının yanı sıra öğrencilere çok çeşitli finansal destekler de sunmaktadır. Burs başvurusu için bu linke göz atabilirsiniz. Bursların çoğu öğrencilerin Almanya’da yaşam masrafları ya da ek eğitim masraflarına katkıda bulunmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle Bonn şehrinde yaşarken harcayacağınız aylık 600 ile 800€ civarındaki ortalama yaşam maliyeti için bu desteklerden faydalanabilirsiniz. 

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA