Temel bilgiler
İrlanda: Eğitim Lokasyonları

İrlanda Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

İrlanda Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

İrlanda ya da İrlanda Cumhuriyeti, yaşamak ve ziyaret etmek için mistik ve harika bir yerdir. Yüzyıllar boyunca uğradığı sayısız savaşa rağmen bugün bağımsız ve güçlü bir ulus olarak karşımıza çıkan İrlanda’ya, her yıl birçok insan gizemli kültürü ve muhteşem tarihi hakkında bilgi edinmek için akın ediyor. Günümüzde yeşil rengin hakim olduğu büyüleyici doğası ile göze çarpan ülke, Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J.R.R. Tolkien'e de ilham kaynağı olmuştur. Gelin, bu güzel ülkede eğitim almak ve yaşamak isteyenler için İrlanda hakkında bilmeniz gereken ilginç gerçeklere göz atalım.

 

1- İrlanda’nın sembolleri 

 

İrlanda hakkında bilgi denildiğinde ülkeye özgü bilinen çok sayıda ilginç gelenek, kültür özellikleri ve semboller bulunur. Yeşil renk, arp ve gayda gibi müzik aletlerinin kullanıldığı folklorik müzikleri, stepdancing adını verdikleri dansları, ünlü edebiyatçıları ve pub kültürleri bunlardan sadece birkaçıdır. Ancak İrlanda’nın kullanılan tek resmi ulusal sembolü, bilinenin aksine Shamrock yani üç yapraklı yonca ya da Kelt haçı değil, arptır. Aynı zamanda sık sık eğri bir şapka ve deri önlükleri ile özdeşleştirilen Leprikon adı verilen periler İrlanda folklorunda geniş yer bulur. Omuzunuzun üstüne sığabilecek bu minik insanların İrlanda’nın her yerine çok sayıda altın gömdüklerine inanılır. Bugün hala çoğu İrlandalı, perilerin varlığına ve kültürlerinde perilerin kendilerine ve ailelerine mutluluk ve güzel şeyler getireceğini düşünür. İrlanda kültürü hakkında ayrıntılı bilgi için makalemize göz gezdirin. 

 

2- Saint Patrick, aslında İrlandalı değil

 

Genel olarak İrlanda’da eğitim alırken yeşil rengin hakimiyeti dikkatinizi çekecektir. Ülkenin doğasıyla özdeştirilen yeşil renk, aynı zamanda İrlanda’nın koruyucu azizlerinden biri olan Saint Patrick’in işareti olan üç yapraklı yoncanın da rengidir. Her yıl 17 Mart’ta kutlanan ve 5 gün süren Aziz Patrick gününde, sadece İrlanda değil tüm dünyada çok sayıda ülkede insanlar ve sokaklar yeşil renge bürünür.

 

3- Guinness ve rekorlar kitabı

 

İrlandalılar, dünyanın en çok bira tüketen ikinci milletidir. Dünyaca ünlü biraları Guinness, İrlanda’ya özgü siyah, yoğun köpüklü bir bira türüdür ve Arthur Guinness tarafından 1759 yılında kurulan bira fabrikasında üretilmektedir. Aynı zamanda Guinness, dünyaca ünlü rekorları barındıran Guinness Rekorlar Kitabına da ismini verirken, bir barda çıkan iddianın sonucu firma tarafında basılmaya başlanan kitap serisi bugün en çok satanlar arasında ilk sıradadır ve rekorlar kitabında yer alır.

 

4- İrlandalıların sadece %10’u doğal kızıl 

 

Kızıl saçlılar denilince genel olarak ilk aklımıza gelen İrlandalılar oluyor. Hatta yurtdışında genelde bir kızıl saçlı görenler ‘’Oh, you’re ginger? So, you must be Irish.’’ derler. Aslında bu kanı hiçte yanlış değil. Zira son yıllarda İngiliz Prens Harry’nin kızıl saçlarından yola çıkarak, kızıl saçların kökeninin İngilizlere ait olduğunu söyleyenler olsa da, Avrupa’nın genetik kökenlerini inceleyen web sitesi Eupedia’ya göre en yüksek kızıllık yüzdesi, bugün 10 ile 30 arasında olan İrlanda’ya ait. Onu İskoçya ve İngiltere izliyor. Kızıl saçlılar, dünya nüfusunun sadece %2’sinde rastlanan ender bir gen ve en nadir bulunanı ise İrlanda’da çokça rastlayacağınız mavi gözlü kızıllardır. 

 

5- İrlanda dışında yaşayan İrlandalılar

 

İrlanda’nın nüfusu şu anda yaklaşık 4.8 milyon civarındadır. 1845 ve 1852 yılları arasında yaşanan Büyük İrlanda Kıtlığı’ndan önceki nüfusu ise 4 milyondan daha azdı. Aradan geçen bunca zaman, nüfusun artmamasındaki en büyük etken ise özellikle Amerika’ya yapılan büyük göç dalgasıdır. Bugün dünyadaki yaklaşık 80 milyon insanın İrlanda pasaportuna sahip olduğu biliniyor. Avustralya nüfusunun neredeyse yarısının İrlanda soyundan geldiği, Amerika’da ise 39 milyondan fazla İrlanda kökenli Amerikalının yaşadığı tahmin edilmektedir. 

 

İrlanda’da eğitim almak istiyorsanız, tüm sorularınızı yurtdışı eğitim danışmanlarımıza yönlendirin.

6- Oscar Wilde’ın şehri Dublin

 

Bugüne kadar dünyanın en ünlü edebiyatçılarına ev sahipliği yapan İrlanda ile bütünleşen bir diğer isim ise Oscar Wilde’dır. Dublin’de Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde ismiyle doğan ve Trinity College’da eğitim gören yazar daha sonra burs kazanarak gittiği Oxford Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Aynı zamanda Dublin şehri Nobel Ödüllü yazar George Bernard Shaw ve Samuel Beckett ile aralarında James Joyce, Jonathan Swift ve Bram Stoker’ın da olduğu zengin bir edebiyatçılar topluluğuna ev sahipliği yapar. 

 

7- White House bir İrlandalı tarafından tasarlandı

 

White House olarak bilinen ve Amerika Birleşik Devletleri’nin sembollerinden biri olan Beyaz Saray, George Washington tarafından başkentin yeri belirlendikten sonra yapılması planlanmıştır. White House’un tasarımı, açılan bir yarışmada birinciliği kazanan James Hoban isimli bir İrlandalı mimara aittir. Dublin Kraliyet Cemiyeti’nde mimarlık eğitimi alan Hoban, İrlanda’dan Amerika’ya göç etmiş ve Beyaz Saray’ın inşasının tamamlanmasından sonra ölümüne dek, eşi ve 10 çocuğu ile burada bahçede yer alan kırmızı tuğla bir evde yaşamıştır. Aynı zamanda Oscar heykelinin de tasarımcısı, İrlandalı sanat yönetmeni Cedric Gibbons’tur. 

 

8- İrlanda eğitim sisteminin merkezi Trinity College

 

Trinity College, İrlanda’nın en prestijli ve eski üst düzey eğitim kurumu olarak 1592 yılında Queen Elizabeth tarafında kurulmuştur. Dublin Üniversitesi’ne bağlı olan kolej, Oxford ve Cambridge üniversitelerinde de bulunan kolejler model alınarak oluşturulmuştur. Aralarında Oscar Wilde, Bram Stoker ve Samuel Beckett gibi tanınmış isimlerin mezun olduğu okul, altında gizli tünelleri ve şarap mahzenlerini barındırırken, Dublin’in en popüler turistik merkezlerinden biri olarak her gün binlerce kişiyi ağırlar. The Times tarafından dünyanın en iyi 100 ve Avrupa’nın en iyi 50 üniversitesinden biri olarak derecelendirilen tek İrlanda üniversitesi olan Trinity College, aynı zamanda ülkenin en eski ve büyük kütüphanesi ile de göz doldurur. Kütüphane, İngiltere ve İrlanda’da basılmış her kitabın bir kopyasını saklarken, en meşhur kitap ‘’The Book of Kells’’ olarak bilinen Latince yazılmış bir el yazması İncil’dir. Aynı zamanda Dublin’de yer alan Chester Beatty Müze ve Kütüphanesi’nde el yazması çok sayıda Kuran vardır. 

 

İrlanda’da yer alan tüm üniversitelerin listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

9- İrlandaca, ülkede konuşulan üçüncü dil

 

İrlanda hakkında bilmedikleriniz arasında yer alacak bilgilerden biri de ülkenin iki resmi dile sahip olmasıdır. Bunlar İrlandaca ve İngilizcedir. 5 milyona yakın nüfusa sahip ülke, zamanla aldığı göçler ile İrlandaca konuşan insan sayısında da azalmalar olmuş. Bugün en yaygın konuşulan dil İngilizce olduğu için çoğu insan bunu ilk dil olarak kabul ederken, onu Lehçe, Fransızca, İspanyolca, Portekizce gibi diller izler. Aynı zamanda İrlanda dilinde ‘’Evet’’ ya da ‘’Hayır’’ yoktur. Çoğu dilde yaygın olarak kullanılan bu iki kelime için doğrudan bir çeviri bulunmayan İrlandaca da, bunun yerine sorulan soruya karşılık olarak ’’yaparım ya da yapmam, gelirim ya da gelmem’’ gibi fiil formları kullanılır.

 

10- Kaleler ülkesi İrlanda 

 

İrlanda Cumhuriyeti, yüzlerce yıl öncesine dayanan birbirinden güzel sembolik kalelere sahiptir. Hatta derler ki, yolunuzu kaybettiğinizde kaleler size yol gösterici olacaktır. Ülkede, 30 binden fazla kale bulunur. Tarihi, savaş ve şiddetle dolu olan bu güzel ülke, aileleri ve köyleri istilacılardan korumak için yüzyıllar boyunca kaleler inşa etmişlerdir. Günümüzde kalelerin çoğu hala ayakta ve ziyarete açıkken, en eskilerinden biri ise Dublin’de yer alan ve 1204 yılında kurulan Dublin Kalesi’dir. 

 

İrlanda’da eğitim almayı düşünüyorsanız, bu bilgilerde aklınızda olsun;

 

 • İrlanda bayrağında yer alan yeşil, İrlanda’nın Gael geleneğini ve Katolikleri, turuncu William’ı izleyenleri ve Protestanları, ortadaki beyaz ise barışı temsil eder. 
 • İrlandalılar, dünyanın üçüncü en büyük çay tüketen ulusudur. 
 • İrlanda’nın ulusal sporları olan Hurling ve Gaelic’in tarihi 3 bin yıl öncesine dayanır. 
 • Dünya çapında Dublin isminde birçok şehir bulunmaktadır. Amerika’da 12, Avustralya’da 6, Kanada’da ise bir adettir. 
 • Microsoft, Google, Amazon, Apple gibi şirketlerin merkez ofislerine ev sahipliği yapan İrlanda, aynı zamanda Avrupa bilgisayarlarının %25’inin üretildiği yerdir. 
 • İrlanda; Star Wars, Braveheart, Harry Potter gibi birçok ünlü filmin çekildiği yerdir. 
 • İrlanda’nın en uzun tek kelimeli yer adı Muckanaghederdauhaulia kasabasıdır. 
 • Sadece Dublin’de 1000’den fazla bar vardır. Sean’s Bar, İrlanda’nın ve dünyanın en eski barı olarak tarihi 900 yılına kadar uzanır ve onu Dublin’de yer alan, 1198 yılından beri hala açık olan The Brazen Head izler.
 • Dublin şehri, Avrupa’nın en genç nüfusuna sahiptir. Şehirdekilerin %50’si 25 yaşın altındadır. 
 • İlk denizaltı, İrlandalı mühendis John Philip Holland tarafından icat edilmiştir. 
 • 1800’lerde İrlanda’nın nüfusu Amerika’nın neredeyse iki katıyken 2000’lerde Amerika’nın nüfusu İrlanda’nın 60 katıdır. 
 • Amerika ile özdeşleşen Cadılar Bayramı’nın orijinali İrlanda kökenli Samhain Festivalinden türemiştir. 
 • İrlanda’da yer alan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Newgrange, 5000 yıllık tarihi ile Mısır Piramitleri ve Stonehenge’ten daha eski bir sit alanıdır. 
 • Dublin’deki Phoenix Park, New York’ta yer alan Central Park’ın iki katı büyüklüğündedir. 
 • Nijerya, Guinness birasını İrlandalılardan daha çok tüketir. 
 • İrlanda hakkında en ilginç bilgilerden bir diğeri ise ülkede hiç yılan yoktur. Yılan ülkesinden kurtularak buraya gelen koruyucu azizleri Saint Patrick’in yılanları uzaklaştırdığına inanılır. 
 • İrlanda’da eşcinsel evlilik yasaldır. 1978’de prezervatifin ve 1997’de boşanmanın yasallaştığı bir ülke için böyle ileri görüşlü bir hareket oldukça şaşırtıcı görülebilir. 
 • St. Valentine’in külleri Dublin şehir merkezindeki Whitefriar sokak kilisesindedir. 
 • Royal Cork Yatch, dünyanın en eski yat kulübüdür. 
 • İrlanda’da bulunan Hook Lighthouse, 800 yıllık tarihi ile Avrupa ve dünyanın bilinen ve hala çalışan deniz feneridir. 
 • İrlanda 7 kez Eurovision şarkı yarışmasını kazanmıştır.

 

En çok okunan yazılarımıza göz atın;

Kanada hakkında bilmeniz gereken 9 ilginç bilgi

Almanya hakkında bilmeniz gereken 10 ilginç bilgi 

İtalya hakkında 10 ilginç bilgi

Okunması gerekenler

article Img

İrlanda Kültürü Hakkında Merak Edilenler

Yüksek öğretim bakımından dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip İrlanda, dünya standartlarında araştırma olanakları ve lider küresel şirketlerde kariyer fırsatları ile uluslararası öğrenciler için son yılların en popüler eğitim destinasyonlarından olmuştur . Avrupa’nın en girişimci ülkelerinden biri olarak her yıl 161 farklı milletten 35.000 yabancı öğrenciyi ağırlayan İrlanda, günümüzde yemyeşil doğa manzaraları, büyüleyici tarihi ve ilginç

62.7K
article Img

İrlanda'da İklim Özellikleri

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşın yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.   İrlanda’daki ılıman iklimin en

16.7K
article Img

Eğitim için Neden İrlanda'yı Seçmelisiniz?

Avrupa’da eğitim almayı düşünüyorsanız aklınıza ilk gelecek ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi büyük ülkeler! Avrupa haritasını açtığınızda İngiltere’nin yanında küçük bir ülke gözünüze çarpacaktır, İrlanda yurt dışı eğitimde çokça adı duyulmasa da eğitim görmeniz için size bir çok sebep sunuyor. Bu yazımızda neden İrlanda’da eğitim görmelisiniz konusunu ve İrlanda’nın avantajlarına ışık tutacağız.   Güçlü Uluslararası İlişkiler Yapısı

4.5K