Temel bilgiler
İrlanda Cumhuriyeti: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

İrlanda'da İklim Özellikleri

5787

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşın yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.

 

İrlanda’daki ılıman iklimin en önemli sebebi yüksek dağların bulunmayışıdır. Böylece ılıman iklim bütün ülkede etkisini gösterebilmektedir. Bu iklim türü değişkenliğiyle ün salmıştır. Meteoroloji tahminlerinin en çok yanıldığı ülkelerden biri de İrlanda’dır. Örneğin hava günlük güneşlikken sağanak yağış bir anda baş gösterebilir. Bunun tam tersi de zaman zaman geçerli olmaktadır.

 

Kış ve sonbahar ayları serin ve yağışlı geçer. İlkbahar ve yaz ayları ise nispeten daha ılık geçmektedir. Ülkede yılın en az 200 günü yağışlı geçmekte olup yağış miktarı yılın dört mevsimine eşit bir şekilde dağılmıştır. Yıllık ortalama yağış miktarı bölgelere göre 800 ila 1400 milimetre arasında değişiklik gösterir. Güneybatı üzerindeki dik yamaçlarda yağışlar daha yoğundur. Burada yıllık maksimum yağış miktarı 3000 mm’ye ulaşır. Doğu kıyılarında ise yıllık yağış miktarı 600-700 mm arasında değişmektedir.

 

Sis özellikle kıyı bölgelerde çok karşılaşılan bir durumdur. Sisin en yaygın görüldüğü mevsim ise kıştır. Yaz sıcaklıkları 15-20 oC arasında değişmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında 10-15 oC olan sıcaklık kışın 5 dereceye kadar düşebilmektedir. Nadiren kar yağışına rastlanabilir.

Bölüm ara

İrlanda Cumhuriyeti
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

undergrad