Temel bilgiler
İrlanda: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

İrlanda'da İklim Özellikleri

share image

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşın yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.

 

İrlanda’daki ılıman iklimin en önemli sebebi yüksek dağların bulunmayışıdır. Böylece ılıman iklim bütün ülkede etkisini gösterebilmektedir. Bu iklim türü değişkenliğiyle ün salmıştır. Meteoroloji tahminlerinin en çok yanıldığı ülkelerden biri de İrlanda’dır. Örneğin hava günlük güneşlikken sağanak yağış bir anda baş gösterebilir. Bunun tam tersi de zaman zaman geçerli olmaktadır.

 

Kış ve sonbahar ayları serin ve yağışlı geçer. İlkbahar ve yaz ayları ise nispeten daha ılık geçmektedir. Ülkede yılın en az 200 günü yağışlı geçmekte olup yağış miktarı yılın dört mevsimine eşit bir şekilde dağılmıştır. Yıllık ortalama yağış miktarı bölgelere göre 800 ila 1400 milimetre arasında değişiklik gösterir. Güneybatı üzerindeki dik yamaçlarda yağışlar daha yoğundur. Burada yıllık maksimum yağış miktarı 3000 mm’ye ulaşır. Doğu kıyılarında ise yıllık yağış miktarı 600-700 mm arasında değişmektedir.

 

Sis özellikle kıyı bölgelerde çok karşılaşılan bir durumdur. Sisin en yaygın görüldüğü mevsim ise kıştır. Yaz sıcaklıkları 15-20 oC arasında değişmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında 10-15 oC olan sıcaklık kışın 5 dereceye kadar düşebilmektedir. Nadiren kar yağışına rastlanabilir.

Okunması gerekenler

article Img

İrlanda Kültürü Hakkında Merak Edilenler

Yüksek öğretim bakımından dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip İrlanda, dünya standartlarında araştırma olanakları ve lider küresel şirketlerde kariyer fırsatları ile uluslararası öğrenciler için son yılların en popüler eğitim destinasyonlarından olmuştur . Avrupa’nın en girişimci ülkelerinden biri olarak her yıl 161 farklı milletten 35.000 yabancı öğrenciyi ağırlayan İrlanda, günümüzde yemyeşil doğa manzaraları, büyüleyici tarihi ve ilginç

67.1K
article Img

Eğitim için Neden İrlanda'yı Seçmelisiniz?

Avrupa’da eğitim almayı düşünüyorsanız aklınıza ilk gelecek ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi büyük ülkeler! Avrupa haritasını açtığınızda İngiltere’nin yanında küçük bir ülke gözünüze çarpacaktır, İrlanda yurt dışı eğitimde çokça adı duyulmasa da eğitim görmeniz için size bir çok sebep sunuyor. Bu yazımızda neden İrlanda’da eğitim görmelisiniz konusunu ve İrlanda’nın avantajlarına ışık tutacağız.   Güçlü Uluslararası İlişkiler Yapısı

5.1K