Temel bilgiler
İrlanda: Bölüm Rehberleri

İrlanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için iş fırsatları ile dikkat çeken İrlanda’da eğitim almak ister misiniz? İrlanda yüksek lisans programları, yüksek lisans başvuru süreci ve burs imkanları rehberimizde.

İrlanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

Ilıman bir deniz iklimine sahip yemyeşil kırları, doğal güzellikleri ve antik Kelt harabeleri ile meşhur Avrupa’nın sevimli adası İrlanda, son yıllarda yurtdışında eğitim almak isteyenlerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biridir. Dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerin güler yüzlü ve dost canlısı bir şekilde karşılandığı ülke, dünya çapında tanınan üniversiteleri, zengin kültürel mirası ve canlı sosyal hayatıyla yüksek lisans öğrencilerini karşılar. 

 

Yüksek kaliteli eğitim sistemiyle tanınan İrlanda yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere yüksek kaliteli bir eğitim ve küresel bir perspektif sağlar. İrlanda üniversiteleri, disiplinler arası araştırmaları ve dünya çapında kabul gören mezunları ile bilinirler. Yazımızda her geçen gün ilginin arttığı İrlanda yüksek lisans eğitimi hakkında genel bir bakış, yüksek lisans başvuru süreci ve koşullarının nasıl olduğunu birlikte inceleyelim.

 

İrlanda yüksek lisans eğitimi nedir?

 

Günümüzde birçok öğrencinin kaliteli, güvenli ve farklı kültürlerden insanlara olan misafirperver yaklaşımları sebebiyle tercih ettiği İrlanda yüksek lisans programları hem ekonomik hem de İngilizce dilindedir. Özellikle dünyanın önde gelen bilişim firmaları olan Google, Facebook, Microsoft gibi şirketlerin Avrupa genel merkezlerinin Dublin’de yer alması, staj ve iş imkanlarının olması, bu alanda eğitim alacak öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Ülke de genel olarak eğitim alan öğrenciler için modern ve çok amaçlı kampüs seçenekleri, yazılı ve dijital kaynakların bulunduğu kütüphaneler, hem iş hayatlarında hem de akademik kariyerlerinde yararlı olacak bireylerin yeteneklerine göre düzenlenen dersler bulunmaktadır.

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

İrlanda yüksek lisans programları neler?

 

İrlanda üniversiteleri, disiplinler arası araştırmaları, dünya çapında tanınan mezunları ve öğrencilere sunduğu çeşitli fırsatlarla bilinirler. Ülkedeki üniversitelerin yüksek lisans programları, mühendislik, bilim, işletme, sanat, insan bilimleri ve sosyal bilimler dahil olmak üzere birçok alanda sunulur. Aynı zamanda bu programlar, genellikle araştırma projeleri, tezler veya stajlar gibi uygulamalı bileşenler içerir ve öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. İrlanda’da Eğitim Almak İçin En Çok Tercih Edilen Bölümler hangileri rehberimizden öğrenin. 

 

İrlanda’da yüksek lisans başvuru süreci nasıl?

 

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin başvuru koşulları ve belgeleri kurumlara göre değişiklik göstermekle beraber, genel olarak aynıdır. Yüksek lisans başvuru süreci, genellikle üniversiteye doğrudan ve online başvuru yaparak gerçekleştirilir. Başvuru belgeleri, İngilizce dil yeterliliği sınav sonuçları, referans mektupları ve kişisel beyanı içerebilir. Bazı programlar için, GRE veya GMAT gibi standart testler de gereklidir. Aynı zamanda yüksek lisans başvuru süreci, başvurulan programın ve üniversitenin gerekliliklerine göre değişebilir. Bu nedenle İrlanda yüksek lisans başvuru işlemi için zamanında ve doğru bilgi almak önemlidir.

 

Yüksek lisans başvuru belgeleri nelerdir?

 

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • Lisans diploması veya mezuniyet belgesi – Yeminli tercüman tarafından İngilizce olarak çevirisi yapılmış olmalı
 • Lisans transkripti – Yeminli tercüman tarafından İngilizce olarak çevirisi yapılmış olmalı
 • Akademik dil yeterlilik sınavı sonucu programlara göre değişiklik göstermekle beraber IELTS sınavı puanı  6 - 6,5 veya TOEFL sınavı puanı en az 90 olmalı. Eğer İngilizce seviyeniz yetersizse yüksek lisans öncesi pre-master hazırlık programlarına da katılabilirsiniz
 • Pasaport – Resimli sayfanın fotokopisi
 • İrlanda Öğrenci Vizesi
 • Okuyacağınız üniversiteden kabul belgesi
 • Niyet mektubu – Seçtiğiniz programa neden katılmak istediğinizden, geleceğe yönelik plan ve hedeflerinize kadar sizi anlatan bir yazı
 • Referans mektubu eğitim alacağınız kuruma ve bölüme göre 1-3 arasında değişmektedir
 • Özgeçmiş – Eğer varsa staj ve iş tecrübelerinizi ekleyebilirsiniz
 • Portfolyo – Genellikle güzel sanatlar, endüstriyel tasarım gibi bölümler için hazırlanması gerekir.

 

Yüksek lisans eğitimi veren İrlanda üniversiteleri hangileri?

 

İrlanda yüksek lisans eğitimi veren birçok üniversite ve koleje sahiptir. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, kendi ilgi alanlarına ve araştırma hedeflerine uygun üniversiteleri seçebilirler.

Dünya çapında tanınan yüksek öğrenim kurumları ile bilinen ülkenin yüksek lisans eğitimi veren en iyi üniversiteleri arasında şunlar yer almaktadır:

 

 • Trinity College Dublin: İrlanda'nın en ünlü üniversitelerinden biri olmakla kalmaz, aynı zamanda en eski ve en saygın üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. Yüksek lisans öğrencileri, Trinity College Dublin'de 200'den fazla yüksek lisans programı arasından seçim yapabilirler.
 • University College Dublin: İrlanda'nın en büyük üniversitelerinden biridir. Yüksek lisans başvuru yapacak öğrenciler, farklı alanlarda 300'den fazla yüksek lisans programı arasından seçim yapabilirler.
 • University of Galway: İrlanda'nın en eski üniversitelerinden biridir. Özellikle fen bilimleri, mühendislik ve insan sağlığı alanlarında yüksek lisans programları sunmaktadır.
 • Dublin City University: İrlanda'nın en yeni üniversitelerinden biridir. Yüksek lisans öğrencileri, işletme, hukuk, mühendislik, bilim ve sanat alanlarında birçok seçenek arasından seçim yapabilirler.
 • University College Cork: İrlanda’da yüksek lisans başvuru yapacak öğrenciler için işletme, sağlık, fen bilimleri, eğitim, mühendislik ve beşeri bilimler gibi birçok alanda yüksek lisans programları sunmaktadır. 

 

İrlanda yüksek lisans eğitiminin süresi kaç yıl?

 

İrlanda’da lisans eğitimi bölümlere göre 3 ile 6 sene arasında değişmekle beraber yüksek lisans programları bir ya da bazı kurumlarda iki yıl sürmektedir. Bitirmek için eğitim aldığınız bölümde tez sunmanız gerekir. Yüksek lisans sonrası 2 yıllık doktora eğitimi ve arkasından en az 5 yıllık bir süreyi kapsayan yüksek doktora gelir. Genel olarak çoğu üniversite, lisans yaptığınız alanda master yapma şartı arasa da bazı programlarda ki ön kurslarla farklı alanlarda da yüksek lisans yapabilme şansınız olabilir.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

İrlanda yüksek lisans başvuruları ne zaman yapılır?

 

İrlanda’da akademik yıl, Eylül ve Haziran ayları arasında devam etmektedir. Yüksek lisans başvuru aşaması için öncelikle online olarak eğitim alacağınız akademik yıl başlamadan 2 ay önce Nisan ve Temmuz ayları arasında yapmanızda fayda var. Başvurulara dönüşler 1 ya da 1,5 ay içerisinde cevaplanmaktadır. Eğitim aldığınız bölümle alakalı yüksek lisans programlarına kayıt yaptırdığınız takdirde dönüşler hem daha erken hem de kabul edilmeniz daha kolay olacaktır. İngilizce yeterliliğiniz de yüksek lisans başvuru esnasında kabul almanıza etki eden en önemli faktörlerden biridir.

 

İrlanda yüksek lisans ücretleri ne kadar?

 

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alacak alan öğrencilerin bu ülkeyi tercih etmelerinin en büyük nedenlerinden biri de eğitim ve konaklama ücretlerinin diğer Avrupa ülkelerindekine göre daha uygun olmasıdır. Ortalama olarak yüksek lisans programları 9.950€ ile 37.000€ arasında değişmektedir. Bunun yanında bir yıllık konaklama masrafınız eğitim alacağınız kurumun bulunduğu şehre ve bölümünüze göre değişmekle beraber 5.000€ ile 10.000€ arasındadır. Bu ücretler, İrlanda vatandaşları veya İrlanda'da ikamet eden öğrenciler için daha düşük olabilirken, ülke dışından gelen öğrenciler için daha yüksek olabilir. İrlanda’da Öğrenim Ücretleri ve İrlanda’da Yaşam Ücretleri hakkında ayrıntılara hemen göz atın. 

 

İrlanda’da yüksek lisans bursu var mı?

 

İrlanda’da burs veren kurumlar arasında başta üniversiteler ve özel kurumlar tarafından sağlanan çok çeşitli finansal destek seçenekleri mevcuttur. Bunlar, genellikle uluslararası öğrenciler için tasarlanmıştır ve yüksek lisans başvuru sürecinde dikkate alınır. Bazı yüksek lisans bursu çeşitleri, öğrencinin maddi durumuna ve başarılarına dayalı olarak verilirken, diğerleri belirli bir alanda başarı gösteren öğrencilere sunulur. İrlanda’da Sizi Harekete Geçirecek 3 Burs Seçeneği için rehberimize göz atın. 

 

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi sonrası iş imkanları var mı?

 

Elbette, İrlanda'da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, iş fırsatları açısından da birçok avantaja sahiptir. İrlanda, teknoloji, finans, sağlık, turizm ve diğer birçok sektörde iş fırsatları sunan bir ülkedir. Son yıllarda özellikle İrlanda başkenti Dublin şehrinde yer alan Silikon Vadisi, dünya çapındaki birçok teknoloji şirketinin ofislerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, İrlanda yüksek lisans programlarında teknoloji alanında uzmanlaşan öğrenciler, aralarında Apple, Google, Facebook gibi teknoloji şirketinde kariyer yapma fırsatlarına sahip olabilirler. Mezuniyetten Sonra İrlanda'da Kariyer Yapmanız İçin 8 Neden rehberimize göz atın. 

 

İrlanda’da çalışmak isteyenler için bir diğer sektör ise finans sektörüdür. Zira Dublin Finans Merkezi, birçok finansal hizmet sağlayıcısına ev sahipliği yapmaktadır. Bu açıdan İrlanda yüksek lisans programlarından mezun olan öğrenciler, finans sektöründe kariyer yapma fırsatlarına da sahip olabilirler. Sağlık sektörü de İrlanda'da önemli bir istihdam kaynağıdır. Ülkedeki birçok hastane ve sağlık kuruluşu, dünya çapındaki birçok sağlık profesyonelini çekmektedir. 

 

Sonuç olarak, İrlanda yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen öğrenciler, üniversitelerin web sitelerindeki bilgilendirici bölümlerini sitemizden ziyaret ederek, başvuru gereksinimleri, burs seçenekleri, eğitim maliyetleri ve diğer detaylar hakkında bilgi edinebilirler. 

 

Bölüm ara

İrlanda
Yüksek Lisans