Temel Bilgiler
Japonya: Eğitim Lokasyonları

Japonya'da Eğitim Alabileceğiniz Öğrenci Şehirleri

Japonya Şehirleri

Günümüzde Japonya denilince aklımıza ilk olarak suşi, karaoke ve hızlı trenler gelse de, aslında biraz daha geriye gittiğimizde ülkenin binlerce yıllık zengin tarihi mirası ve eşsiz kültür özellikleri bizi karşılar. Ülkeye adım atmanızdan itibaren tapınaklar, antik kaleler ve imparatorluk saraylarının ihtişamı ile büyük şehirlerin parlak neon ışıkları, yüksek gökdelenleri, canlı ve eğlenceli yaşam tarzı gelenleri büyüler. Japonya’da eğitim almak isterseniz, ülkede okuma yazma oranının %100’e vardığını, University of Tokyo ve Kyoto University ile dünyanın en iyi eğitim kurumları arasında yer aldığını, hibrid araçlar ve robotlar üzerine yenilikçi yaklaşımları ile mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanlarında modern araştırma merkezleri ile dikkat çektiğini, Japonca’da akıcılık kazanabileceğinizi, mezuniyetten sonra ise Toyota, Honda, Nissan, Toshiba, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic, Cannon gibi sayısız uluslararası şirkette çalışma imkanı sunduğunu bilmekte fayda var. Gelin Japonya’da eğitim alabileceğiniz öğrenci şehirlerine, üniversiteler ve yaşam koşullarına birlikte göz atalım!

 

TOKYO

 

Eğer kalabalık, canlı ve hareketli şehir yaşamı hoşunuza gidiyorsa Tokyo, Japonya’da eğitim için en iyi şehirlerden biri olabilir. Ülkenin siyasi, ekonomik ve moda başkenti olan Tokyo, neon ışıkları ve modern yapısı ile kendinizi geleceğe adım atmış gibi hissedeceğiniz, heyecan verici bir ortam sunar. Dünyanın en büyük metropol alanlarından biri olan şehir; antik geçmişi, birinci sınıf sanat galerileri ve müzeleri, yenilikçi teknolojileri, Fuji Dağı’nın eşsiz görünümü, nefes kesen Sakura çiçekleri ve göz alıcı imparatorluk sarayları ile herkesi kendine çeker. Ancak şehrin büyüsüne fazla kapılmamanızı öneririz. Zira Tokyo, eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için yüksek kira ve gıda maliyetleri açısından biraz pahalı olabilir. Ama şehrin aynı zamanda yabancılar için dünyanın en fazla iş imkanı sunan metropol alanlarından biri olduğunu, Asya’nın en iyi yüksek öğretim okullarına sahip olduğunu, bilim ve teknoloji alanlarında mükemmel akademik fırsatlarının olduğunu belirtmekte fayda var. 

 

 

KYOTO

 

Japonya’nın tarihi merkez üssü olan Kyoto şehri, bahçeleri ve antik Japon mimarisinin en güzel örnekleri ile ülkeye gelenlere eşsiz bir deneyim yaşatır. Şehir özellikle UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve Altın Tapınak olarak bilinen Kinkaku-ji ile Kiyomizudera tapınaklarına, arnavut kaldırımlı sokaklara, zen bahçelerine, Arashiyama bambu ormanına ve geyşaların izini sürenlerin sıklıkla uğradığı Gion’a, ‘’Bir Geyşanın Anıları’’ filminde de yer alan Fushimi Inari tapınağına ev sahipliği yaparken, Kyoto günümüzde Japonya’nın tarihi ve eski başkenti olarak göz doldurur. Kyoto, bugün dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından olan Kyoto Üniversitesi’ne ve çok sayıda iyi okullara sahiptir. Tokyo’ya göre Japonya şehirleri arasında nispeten daha uygun yaşam koşulları öğrenciler için de tercih sebebidir. 

 

 

OSAKA

 

Japonya’da eğitim almayı düşünüyorsanız Osaka, ülkenin en iyi öğrenci şehirleri arasında ilk üçte yer alır. 10 binden fazla uluslararası öğreniye ev sahipliği yapan Osaka, aynı zamanda yüksek kaliteli eğitim kurumları, düşük ücretli yaşam imkanı, lezzetli yemekleri, kültür çeşitliliği ve eğlence mekanları ile dikkat çeker. Japonya’nın ekonomik ve kültürel merkezi olan Osaka, kolayca sosyalleşip arkadaş edinebileceğiniz, hoşgörülü insanların yaşadığı, lezzetli yemekler tadabileceğiniz, ikonik neon işaret panoları ile modern bir şehirdir. Aynı zamanda küçük işletmeler ve uluslararası şirketlerde çalışma imkanı bulabileceğiniz bir iş merkezi olarak karşımıza çıkar. 

 

 

HIROSHIMA

 

Çoğu insan için Hiroşima denilince ilk akla gelen, 1945’te atom saldırısı ile neredeyse tamamen yok olan bir şehir olsa da bugün modern yapısı, hızlı temposu ve ağaçlarla süslü sokakları ile Japonya’da eğitim için harika bir yerdir. Yeniden inşa edilmiş, kalabalık ortamı ile Japonya şehirleri arasında önemli bir yere sahip Hiroşima, özellikle Itsukuşima yani yüzen tapınak adı verilen  ve Miyajima adasında yer alan denizde dikili duran devasa kırmızı bir tapınak kapısı ile ziyaretçi akınına uğrar. Kimya ve makine sanayinin gelişmiş olduğu şehirde Mazda gibi çok sayıda uluslararası şirket öğrencilere iş imkanı sağlar. Ancak Japonca biliyor olmanız, ülkedeki rekabet ortamında size avantaj sağlayacaktır. 

 

  • Hiroshima University
  • Hiroshima Institute of University

 

KOBE

 

Japonya şehirleri arasında, ülkenin ticari anlamda batıya açılan ilk şehri olan Kobe, tarihi bir liman kentidir. Yeniden inşa edilen modern binaları ve tapınakları, canlı gece hayatı, restoranlar ve cafelerin sunduğu sosyalleşme imkanı ile Kobe, keşfetmek için eğlenceli bir yolculuk sunar. Dağların ve denizlerin arasında yer alan şehir, küçük olması nedeniyle yürüyerek gezebilme imkanı sunar. Kobe’de eğitim almak isterseniz, öğrenciler için çok sayıda özel ve kamu kurumu yer alırken, mezuniyetten sonra çalışma imkanı bulabileceğiniz Nestle, Procter&Gamble, Toys R Us gibi 100’den fazla uluslararası şirket yer alır. 

 

 

NAGOYA

 

Japonya’da eğitim almayı düşünüyorsanız, özellikle mühendislik ve teknoloji alanlarında önemli bir merkez olan Nagoya iyi bir seçenektir. Zira şehir, otomotiv ve havacılık ve büyüyen robotik endüstrisi ile öğrencileri kendine çeker. Nagoya’da özellikle Nagoya City Bilim Müzesi, Toyota Otomobil Müzesi, Nagoya Kalesi, Toyota Sanayi ve Teknoloji Hatıra Müzesi, Osu Kannon Tapınağı, Inuyama eski kale kasabası ve Japonya’nın en eski kasabalarından biri olan Takayama ilginizi çekebilir. Bir liman şehri olmasının avantajlarına sahip Nagoya oldukça gelişmiş modern alt yapısının yanı sıra, doğal güzellikleri, tarihi tapınakları ve nefes alabileceğiniz botanik bahçeleri ile de göz doldurur. 

 

 

YOKOHAMA

 

Japonya’nın ikinci en kalabalık şehri olan Yokohama; kendine özgü kimliği, kırmızı tuğlalardan oluşan farklı mimari tarzı, güzel körfez manzarası, kozmopolit yapısı, dünyanın dört bir yanından gelenlerin zenginleştirdiği lezzetli mutfağı, canlı sanat ve caz sahneleri ile öğrenciler için harika bir deneyim sunar. 1800’lü yıllarda Çinli göçmenler tarafından kurulan Chinatown, ikonik dönme dolap ve körfezde tekne turu şehirde yaşamayı düşünüyorsanız en iyi noktalardandır. Tokyo’ya göre daha düşük maliyetlerle yaşayabileceğiniz Yokohama, aynı zamanda bir liman kenti olmasının avantajlarına sahiptir. Japonya’nın dış ticarette Kobe şehri ile birlikte en önemli bağlantı noktası olan Yokohama, öğrenciler içinde önemli bir iş merkezi olarak görülür.

 

  • Yokohama National University
  • Kanagawa University

 

SAPPORO

 

Sapporo, öğrenciler için rahat ve çekici bir yaşam ortamı sunan Japonya’da bir şehir olarak karşımıza çıkar. Hokkaido adasında yer alan kalabalık şehir, nefes alabileceğiniz olağanüstü doğal güzellikleri, sistemli ulaşım ağları ve Tokyo, Osaka, Fukuoka gibi şehirlerle karşılaştırıldığında daha ucuz kiralar ve yaşam koşullarıyla dikkat çeker. Şubat ayında dünyanın her yerinden ziyaretçilerin katıldığı kar festivali, ünlü kar heykellerini görmek için harika bir deneyim olabilir. Kış sporları için dünyanın her yerinden hem kayak severleri hem de sporcuları ağırlayan Sapporo, ayrıca doğal kaplıcaları, otantik Japon kültürünü yaşayabileceğiniz şehir yaşamı ve konuksever insanları ile dikkat çeker. Aynı zamanda şehir, Japonca yeteneklerinizi artırmak için de iyi bir fırsattır. Zira Sapporo’da İngilizce çok az konuşulur. 

 

 

FUKUOKA

 

Güney Japonya’nın en büyük şehri olan Fukuoka, ülkede eğitim almak istiyorsanız gerçekten büyülü bir şehirdir. Canal City adı verilen büyük alışveriş ve eğlence kompleksi, kale harabeleri, Japonya’nın ilk Zen tapınağı olarak bilinen Shofukuji Tapınağı, her gece özel bir atmosfer sunan Yatai gıda tezgahları dikkat çekicidir. Modern bir şehir olan Fukuoka, samimi ve konuksever insanları ile uluslararası öğrencilere kendilerini yabancı hissetmeyecekleri bir ortam sunarken, ayrıca İngilizce konuşanların yaygın olduğu önemli bir iş ve eğitim merkezidir.

 

 

OKINAWA

 

Japonya ile demiryolu ve karayolu bağlantısı olmayan Okinawa adasında yer alan şehir, ülkenin kar yağmayan, mavi mercan kayalıkları, milli parkları, 160 adanın oluşturduğu benzersiz coğrafi konumu, kum plajları, nadir bitki ve hayvan türleri ile şehre gelenlere eşsiz bir deneyim sunar. Kendine özgü Japon kültür özellikleri, güvenli ortamı, daha az kalabalık ve çok daha ucuz şehir yaşamı ile öğrenciler için kaliteli ve rahat bir eğitim deneyimi sağlar. Şehirdeki üniversiteler, öğrencileri küresel topluma katkıda bulunacak lider bireyler olarak yetiştirirken, Japonca’yı ve Okinawa kültürünü dünyaya yaymak için de çalışırlar. 

 

  • University of The Ryukyus
  • Okinawa Institute of Science and Technology

 

Faydalı Linkler:

Japonya'da Gezmeniz Gereken Yerler

Japonya'da Eğitim Alabileceğiniz En Popüler Bölümler

Japonya'da Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler