Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Eğitim Lokasyonları

Neden Kuzey İrlanda’da Eğitim?

Son yıllarda Kuzey İrlanda’nın, Birleşik Krallık’ta eğitim almak isteyen öğrenciler arasında en popüler ülkelerden biri haline geldiğini biliyor muydunuz? Daha fazlası rehberimizde.

Neden Kuzey İrlanda’da Eğitim?

Sıklıkla İrlanda ile karıştırılan ve anlam kargaşası yaratan Kuzey İrlanda, aslında aralarında İngiltere, İskoçya ve Galler’in de olduğu Birleşik Krallık ülkelerinden biridir. İrlanda Cumhuriyeti olarak bildiğimiz İrlanda ile birlikte Avrupa’nın üçüncü büyük adası olan İrlanda Adası’nda yer alır. Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast, bağımsız bir cumhuriyet olan ve adanın güney kısmında kalan İrlanda başkenti ise Dublin’dir. Yani Kuzey İrlanda ile İrlanda aynı ülke değildir. 

 

Son yıllarda Birleşik Krallık’ta eğitim görmek ve yaşamak isteyen öğrenciler, program çeşitliliği, daha uygun yaşam maliyetleri, güneye erişim kolaylığı ve gelişen film endüstrisi ile Kuzey İrlanda’da eğitim almayı tercih ediyor. Nobel Ödüllü bilim adamları, oyun yazarları, aktörler ve müzisyenleri mezun eden Kuzey İrlanda üniversiteleri her derecede birinci sınıf eğitim sunuyor. Gelin, neden Kuzey İrlanda’da eğitim almanız gerektiği hakkında merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

Öğrenciler için daha uygun yaşam maliyetleri

 

Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık’ta eğitim almak, yaşamak ve çalışmak isteyen uluslarası öğrenciler için en uygun fiyatlı ülkedir. Birleşik Krallık üniversiteleri için yılda ortalama 12.000£ civarında bir ücret ödersiniz. Bu açıdan Kuzey İrlanda’da da ortalam öğrenim ücretleri çok fazla değişmez. Ancak üniversitelere ve programlara göre değişiklikler olabilir. Örneğin; Ulster Üniversitesi’nde lisans öğrenim ücretleri 14.910£, Queen’s Üniversitesi’nde 17.235£ olarak belirlenmiştir. 

 

Kuzey İrlanda’da yaşam maliyetleri ise eğitim ücretlerine nazaran daha uygun ve iç açıcıdır. Özellikle başkent Belfast, uygun fiyatlı yaşam seçenekleri ile Birleşik Krallık’taki en düşük yaşam maliyetine sahip şehir ve en düşük öğrenci kira ücretlerinin olduğu şehir olarak ödüller almıştır. Bu açıdan Kuzey İrlanda’da yaşamak için konaklama dahil müzik, yemek, alışveriş, ulaşım, sinema biletleri ve dışarı çıkma gibi çok sayıda ek masraflar için de daha az ödersiniz. Yani öğrenciler için Kuzey İrlanda’da yaşam maliyeti, konaklama seçeneklerinize ve alışkanlıklarınıza bağlı olarak yıllık ortalama 5.500 ile 7.500£ arasında olacaktır. Öğrenciler İçin Birleşik Krallık’ta Yaşam Ücretleri ve Birleşik Krallık’ta Öğrenim Ücretleri hakkında rehberimize göz atın. 

 

Dünya sıralamalarında yer alan üniversiteler

 

Birleşik Krallık’ın en küçük ülkesi olan Kuzey İrlanda, hem QS hem de THE gibi dünya en iyi üniversiteleri ve eğitim kurumlarının sıralandığı listelerde yer alan üç saygın ve kaliteli üniversiteye sahiptir. Aynı zamanda 2 üniversite koleji, 6 ileri eğitim koleji ve bir tarım-gıda-arazi temelli koleji vardır. 2022 yılı QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Queen’s University, ilk 200 üniversite arasında yer almıştır. 

 

  • Queen’s University, Belfast: 300'den fazla derece programı ile çeşitli seviyelerde ve geniş bir konu yelpazesinde akademik dereceler sunan üniversite, 1845 yılına uzanan tarihi ile Birleşik Krallık’taki en eski dokuzuncu üniversitedir. 80'den fazla ülkeden 1,700 uluslararası öğrenciye sahip Queen’s, Oxford, Cambridge ve Imperial College London ile birlikte İngiltere'nin önde gelen 24 araştırma üniversitesinden oluşan Russell Group'un bir üyesidir. Üniversitenin en ünlü mezunu Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Seamus Heaney’dir. 
  • Ulster University: 80'den fazla ülkeden 2.000'den fazla uluslararası öğrencisi ile Ulster Üniversitesi, çok çeşitli disiplinlerde kariyer odaklı lisans ve lisansüstü programlar sunar. 
  • Open University: Uzaktan / online eğitim ve araştırma temelli bir üniversite olan Open University, öğrenmek isteyen herkese online programlar sayesinde eğitim alma imkanı sunar. Üniversitenin Kuzey İrlanda'da kayıtlı yaklaşık 3600 öğrencisi vardır ve 169 öğretmen ile Belfast'taki merkezde bulunan 46 personel tarafından desteklenmektedir.

 

Muhteşem doğa ve göz alıcı şehirler

 

Kuzey İrlanda’da bulunan Giant’s Causeway’in UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldığını biliyor muydunuz? Peki, televizyon tarihinin en çok izlenen diziler listesinde yer alan Game Of Thrones dizisinin birçok sahnesinin Kuzey İrlanda’da çekildiğini biliyor muydunuz? Kuzey İrlanda’da eğitim alırken kalelerden doğa harikalarına kadar yapılacak çok sayıda aktivite ve gezilecek çok sayıda yer bulacaksınız. Zira ülke, başta Belfast olmak üzere Derry, Bushmills, Enniskillen gibi çok sayıda büyüleyici şehirde tarih, kültür ve efsanelerle dolu eşsiz deneyimler sunar. 

 

Kuzey İrlanda başkenti Belfast, Titanik’in inşa edildiği yer olarak bilinirken bölge özellikle edebi kültürü ile Oscar Wilde ve Samuel Beckett gibi yazarlara ev sahipliği yapmaktadır. 20. yüzyılda Belfast, İrlanda'nın tütün, halat yapımı, keten ve gemi yapımıyla ünlü sanayi merkeziydi. Londonderry olarak bilinen Derry şehri ise İrlanda’daki tek tamamen tarihi duvarlarla çevrili şehirken Hristiyanlığı adaya getiren mitolojik St Patrick figürü ise Kuzey İrlanda’nın dördüncü yüzyıla uzanan tarihine ışık tutuyor. 

 

İngilizceyi daha uygun fiyatta öğrenin 

 

İngilizce öğrenmek ya da İngilizce dil becerilerinizi geliştirmek için Birleşik Krallık’ta, Kuzey İrlanda’dan daha uygun ücretli bir ülke bulamazsınız. Özellikle Belfast ve Derry şehirleri, İngilizce eğitim veren dil okulları ile ünlüdür ve size Londra ya da Dublin gibi popüler şehirlere göre daha uygun ücretli alternatifler sunar. Dil Eğitimi Alabileceğiniz En İyi 10 Dil Okulu hangileri?

 

Öğrencilere çalışma fırsatı

 

Kuzey İrlanda’nın da dahil olduğu Birleşik Krallık’ta bir üniversitede okuyorsanız, sahip olduğunuz öğrenci vizesi ile haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. Tatillerde ise haftada 40 saate kadar çalışabilirsiniz. Mezuniyetten sonra ise ülkede çalışmak isteyen öğrenciler için özellikle BT, muhasebe ve finans alanlarında istihdam imkanı yüksektir. Birleşik Krallık'ta İş İmkanı Yüksek Öğrenci Şehirleri hakkında merak ettiklerinize göz atın. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA