Temel bilgiler
Birleşik Krallık: En Son Haberler

Sık Sorulan Sorular: Koronavirüs ve İngiltere Vizesi

Koronavirüsün yarattığı mevcut durum göz önüne alındığında, çalışmalarınızı etkileyen kritik konularda netlik kazanmanın hayati önem taşıdığını biliyoruz. İngiltere hükümeti güncellenmiş vize bilgilerini yayınladı.

Sık Sorulan Sorular: Koronavirüs ve İngiltere Vizesi

Koronavirüs ile birlikte İngiltere hükümeti; vize başvuru süreci, vize sahiplerinin durumu ve İngiltere İçişleri Bakanlığı ile İngiltere Vize ve Göçmenlik Dairesi’nin özel sorumluluklarını tanıtarak yeni bilgiler yayınlamıştır. İngiltere'de eğitim almak için başvuruda bulunduysanız, İngiltere vizesine başvurma sürecindeyseniz ya da hali hazırda öğrenci vizesine sahipseniz, bu makaledeki sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız. 

 

1. Öğrenci vizem varsa ve şu anda İngiltere'de yaşıyorsam, bu benim için ne anlama geliyor?

 

İngiltere hükümeti İçişleri Bakanlığı, şu anda seyahat kısıtlamalarından etkilenebilecek herkes için bir kılavuz hazırlamıştır. Birleşik Krallık'a gelmiş ve geçerli bir vizeye sahip uluslararası bir öğrenciyseniz endişe etmek için bir nedeniniz olmadığını unutmayın! Vizenizin süresi dolmak üzere veya süresi dolmuş olsa bile etkilenmeyeceksiniz. İngiltere hükümeti mevcut durumdan dolayı kimseyi bundan sorumlu tutmayacak. İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın özel e-posta adresi olan CIH@homeoffice.gov.uk aracılığıyla onlarla iletişime geçmelisiniz. E-postada tam adınız, doğum tarihiniz, uyruğunuz, vize bilgileriniz ve uzatma isteğinizin nedeni de dahil olmak üzere önemli bilgilerinizi vermeniz gerekir. 

 

2. Tier 4 Öğrenci Vizem var ve İngiltere'de ikamet ederken online eğitim konusunda bir kısıtlama olduğunu biliyorum. Bu hala geçerli mi?

 

Tier 4 öğrenci vizesi hala İngiltere'de yaşıyorsanız, online eğitim almanıza izin vermez. Ancak, İngiliz hükümeti mevcut durumu özel bir durum olarak tanımlar ve uzaktan öğrenmeyi vize düzenlemelerinin ihlali olarak görmez. Bu durumda üniversitenin size verdiği garanti geri çekilmeyecektir.  Eğer ertelenmiş ya da eğitim programınızdan çıkmışsanız, düzenli raporlama prosedürlerini yerine getirmeniz gerekecektir.

 

▶️▶️ Daha fazlasını oku: İngiltere'de Lisans ve Master Eğitim Rehberi hakkında ayrıntılı bilgi alın.

3. Vize uzatması ile ilgili olarak durumumun resmi onayını nasıl alacağım?

 

Vize uzantınızın kanıtını sağlamanız isteniyorsa veya uzatma için başvurmak istiyorsanız, Koronavirüs Göçmenlik  sayfasını görüntülemeniz önerilir. Bu süre zarfında birçok çevrim içi hizmete ve kanala erişilebileceğinizi unutmayın!

 

4. Covid-19 Göçmenlik Ekibi sürecinin işe yarayacağını ve güvenilir olduğunu nasıl bilebilirim?

 

Covid-19 Göçmenlik Ekibi, bir dizi ilgili sorun hakkında yardım ve tavsiye sağlamak için oluşturuldu ve standart işlem prosedürlerine kesinlikle uyuyor. Ekip, tüm uygulamaları yüklemek, iletişim ve sorulara dikkat etmek için özel bir sisteme sahiptir.

 

5. Geçerli bir vizem var ve İngiltere'ye gitmeyi planlıyordum. Şimdi ne yapmalıyım?

 

Çeşitli ülkelerdeki mevcut seyahat yasakları göz önüne alındığında, İngiltere'ye gitmeden önce ülkenizin ilgili politikalarını okumanız şiddetle tavsiye edilir. Genel olarak konuşursak, hükümet web sitelerinde seyahat yasağı güncellemeleri var ve yerel düzenlemelere ve havayolu düzenlemelerine uymanız gerekiyor. İngiltere hakkında en son önemli bilgileri almak için www.gov.uk adresini ziyaret etmeniz gerektiğini unutmayın! Seyahat kısıtlamaları uygulanmış bir bölgedeyseniz, kaynaklara ve güncellemelere özel İngiltere Hükümeti koronavirüs portalından da erişebilirsiniz. Daha önce bir Tier 4 öğrenci vizesi aldıysanız, ancak salgın nedeniyle İngiltere'de eğitim alamıyorsanız, vize garantinizi etkilemeyecek şekilde internet üzerinden online eğitim alabilirsiniz.

 

▶️▶️ Üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun.

 

6. Kısa süre önce vize için başvurdum ve bunu yapmak için pasaportumu teslim etmek zorunda kaldım. Nasıl geri alacağım?

 

Vize başvuru hizmetleri için öncelikle, vize başvuru merkezinizle ve servis sağlayıcınızla görüşmelisiniz. Vize başvuru durumunuz ve mevcut aşamalarınız hakkında en etkili tavsiyeleri size sağlayacaktır.  Yerel kısıtlamaların izin verdiği bölgelerde, yerel pasaport başvuru sahibine postalanacaktır. Pasaportunuz İngiltere’deki Home Office’e gönderildiyse veya pasaportunuzun durumu hakkında endişeleriniz varsa, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı'nın özel e-posta CIH@homeoffice.gov.uk ile iletişime geçebilirsiniz.

 

7. Vize başvurusunda bulundum ancak süreci ertelemek ya da iptal etmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

 

Süreci görüşmek için İngiltere Vize ve Göçmenlik Departmanı ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Bölümün web sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca, yerel bir vize başvuru merkezi veya servis sağlayıcısı kullandıysanız, hangi adımları atmanız gerektiğini öğrenmek için onlarla iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda birçok ülkenin, katı kısıtlamalar uyguladığını, bu nedenle işlem sürecinin gecikebileceğini ve bunun da belgelerin postalanmasını etkileyebileceğini unutmayın!

 

▶️▶️ Daha fazlasını oku: İngiltere, Uluslararası Öğrencilere Yönelik Çalışmalarını Güncelledi!

 

8. Vize başvuru merkezleri şu anda açık mı?

 

Dünya genelinde vize başvuru merkezlerinin önemli bir kısmı şu anda kapalı veya düşük kapasitede çalışıyor. Sınırlı hizmetlerin sunulması muhtemeldir, ancak herhangi bir sorunuz olursa hala merkezlerle ve İngiltere Vize ve Göçmenlik Departmanı ile görüşme yapabilir ve iletişim kurabilirsiniz.

 

9. Vize başvuru randevusu ve görüşme yaptım. Bu hala gerçekleşecek mi?

 

İngiltere hükümeti, tüm vize başvuru görüşmelerinin, sürece devam etmenin güvenli olacağı zamana kadar geçici olarak askıya alınmasını tavsiye etti. Zaten bir röportaj rezervasyonu yaptıysanız, bununla ilgili bildirimler ve güncellemeler alırsınız.

10. İngilizce sınav merkezleri ne olacak?

 

Merkezler, bulundukları yerdeki yerel ve ulusal otoriteler tarafından uygulanan yasalara ve kısıtlamalara tabidir. Pek çok alanda, İngilizce yeterlilik sınav merkezleri sınav sayısını azaltma hatta durdurma kararı aldı. Özel bilgiler IELTS resmi web sitesini ziyaret ederek edinilebilir.

 

▶️▶️ Daha fazlasını oku: Covid-19 Sürecinde IELTS ve TOEFL Testlerinde Son Durum

 

11. Ülkem için en güvenilir bilgiyi nasıl edinebilirim?

 

İngiltere hükümetinin, vize başvuru sürecini yürütmek için dünya çapında birçok iş ortağı vardır. Avrupa, Afrika veya Orta Doğu'nun bir parçasıysanız, bölgenizdeki ortakların web sitelerini ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Diğer ülkeler için Birleşik Krallık hükümetinin küresel ortak web sitesini kullanarak güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 

▶️▶️  İngiltere'de eğitim almak isterseniz, sitemizde yer alan formu doldurarak, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık talep edebilirsiniz.

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al