Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Once you arrive

İngiltere'de Eğitim için 5 Sebep

share image

İngiltere; Avrupa’nın eğitim konusunda en iyi ülkelerinden biri! İngilizce eğitim, MBA fırsatları, üniversite – sanayi işbirliğinin üst seviyede olması ve dünyaca ünlü üniversiteleri ile İngiltere size eğitim için birçok seçenek sunuyor. İngiltere’de eğitim konusunda kafanızda soru işaretleri varsa yazımızı sonuna kadar okuyun çünkü İngiltere’de eğitim almanız için çok geçerli sebeplerimiz var!

 

1. Üniversite Kalitesi

 

QS World University Rankings® 2015/16 verilerine göre dünyanın en iyi üniversiteleri listesinin ilk 10 sırasında İngiltere’den 4 üniversite, ilk 100’de ise 19 üniversite yer almaktadır. University of Oxford, University of Cambridge, UCL (University College London), Imperial College London üniversiteleri ile ilk 10 sıralamasında ön plana çıkan İngiltere’de üniversite eğitiminin kalitesi tartışılamayacak kadar üst düzeyde! İnter disipliner eğitim anlayışı ile bölümler arası iletişimin üst düzey olduğu İngiltere’de yüksek lisans ve doktora seçenekleri harika bir kariyer planı yapabilirsiniz. Aynı zamanda üniversite öğrencilerinin en önemli ihtiyaçlarından biri olan okudukları üniversitenin dünya çapında tanınır ve akredite olması ile ilgili de İngiltere üniversiteleri size bu imkanları sunuyor. İngiltere’de lisans eğitimi genellikle okunan bölüme bağlı olarak 3 yıl boyunca sürmektedir. Bununla birlikte staj zorunluluğu olan bölümlerde bu süre 4 yıla çıkabilmekte; tıp, diş hekimliği gibi bölümlerde ise bu süre 4-5 akademik yıl sürebilmektedir. İngiltere’de lisans eğitimi sırasında öğrenciler bölümleriyle ilgili dünya standartlarında eğitim almanın yanı sıra, yurt dışından gelen pek çok öğrenci ile uluslararası bir ortamda bulunmanın avantajından yararlanırlar.

 

2.Kariyer Fırsatları

 

İngiltere’de eğitim görüyorsanız öncelikli hedeflerinizden biri de eğitiminiz sonrası İngiltere’de kalarak çalışma hayatınızı bu harika ülkede sürdürmek olacaktır. İngiltere’de bulunan üniversiteler hem okul döneminde sağladığı staj olanakları hem de okul sonrası sağladığı kariyer fırsatları ile ön plana çıkıyor. Kariyer hedefiniz yüksek lisans yapmak ve sonrasında doktora ile akademisyen olmak ise şanslısınız çünkü İngiltere’de birçok program size bu imkanı sunuyor. Hedefiniz çalışma hayatına girerek özel sektörde kariyerinizi sürdürmekse İngiltere Avrupa’da en yüksek maaş veren ve kariyer hedeflerinizi en iyi şekilde gerçekleştirebileceğiniz ülkelerden biri! İngiltere’de yapabileceğiniz meslekler ve gelirleri için “İngiltere’de Mezunların En Çok Para Kazandığı 10 Meslek” yazımıza göz atabilirsiniz. İngiltere’de iş arayabileceğiniz siteler; Indeed, Totaljobs, LinkedIn . Bununla birlikte öğrenciliğiniz döneminde staj imkanlarını bulmak ve başvurmak için Internwise ve Studentjob servislerini kullanabilirsiniz.

 

İngiltere'de eğitim sonrası kariyer yapmanız için rehberimizi okuyun.

 

3. İngilizce Eğitim

 

İngilizcenin anavatanı olan İngiltere, dilinizi geliştirmek istiyorsanız ilk tercihiniz olacaktır. İngiltere’de eğitim aldığınızda hem teknik, hem iş hem de sosyal İngilizcenizi geliştireceğiniz kesin. İngiltere; eğer dil seviyeniz yeterli değilse üniversite eğitiminiz öncesi hazırlık sınıfı okuma imkanı vermektedir. İngiltere’de eğitim hayatınızı tamamladığınızda üst düzey bir İngilizce bilgisi kazanarak TOEFL ve IELTS gibi sınavlardan yüksek puan alabilirsiniz. Dil eğitimi; kariyeriniz için gerçekten çok önemli, birçok şirket yabancı dil seviyesi iyi olan personellerle çalışmak istiyor. İngiltere’de eğitim aldığınızda birçok şirket size İngilizce bilip bilmediğinizi sorma gereği duymayacaktır ve bu harika yurt dışı tecrübesi ile iş başvurularında öncelikli adaylardan biri olacağınız kesin.

 

İngiltere'deki üniversitelerin broşürünü indirin

 

 

4. Tarih ve Kültür

 

Tiyatro, sahne sanatları ve görsel sanatlarla dolu bir ülke İngiltere! Öğrencilik yaşamınızda öğrenim gördüğünüz ülkenin tarih ve kültür öğeleri önem taşımaktadır. Muhteşem kaleler, tarihi kiliseler ve nefes kesen mimari eserleriyle İngiltere özgün bir kültürel tarih sunmaktadır. Sadece müzeleri gezmeniz bile size genel kültür ve tarih açısından çok şey katacaktır. Westminster Abbey’de tarih yolculuğuna çıkmak, Natural History Museum’da 1 gününüzü geçirmek, Madame Tussaud’s Balmumu Müzesini ziyaret etmek hayatınızda unutamayacağınız deneyimlerden olacaktır. İngiltere’de okuduğunuz takdirde 4 farklı kültürü de tanıma fırsatı bulacaksınız. Birleşik Krallık İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan ve yaklaşık 61.4 milyon nüfusa sahip bir alandır. Dünyadaki kültür çeşitliliği açısından en zengin ülkelerden biri olan İngiltere'de eğitiminiz sona erdiğinde 4 kültürü de özümsemiş olacaksınız!

 

5. Sosyal Hayat ve Gezi

 

Kabul edelim ki öğrenciler her ne kadar eğitim standartlarını ölçüt olarak kabul etse de, ülkenin sosyal hayatı ve seyahat fırsatları öğrencilerin ilgisini çeken öncelikli konulardan! Sosyal hayat anlayışınız ister kültürel organizasyonlar olsun isterse de cafe-bar-gece hayatı olsun İngiltere tüm beklentilerinizi karşılayacaktır. İngiliz yerel halkın sosyal hayatı genelde çay-tiyatro-park alanları üçgeninde olsa da İngiltere’de arkadaşlarınızla yapabileceğiniz birçok sosyal aktivite mevcut! Aynı zamanda İngiltere’den hava yoluyla tüm Avrupa ülkelerin gidebilirsiniz. İngiltere’de küçük şehirlerde bile bir havaalanı bulunuyor ve öğrencilik döneminiz boyunca Avrupa gezisi planlayabilirsiniz.

 

İngiltere'deki üniversitelerle iletişime geçin

 

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al