Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Üniversiteye Başvuru

Dünyanın En İyi Teknoloji Okulları: Caltech mi, MIT mi?

STEM ile ilgili bir alanda kariyer yapmak isteyenler için, Massachusetts Institute of Technology ve California Institute of Technology, hem lisans hem de yüksek lisans dereceleri için en iyi okullardır.

Caltech mi, MIT mi?

Bilim ve teknoloji alanlarında eğitim almak ya da uzmanlaşmak istiyorsanız, muhtemelen Amerika’nın en prestijli ve dünyanın en iyi teknoloji okullarından ikisi olan Caltech ve MIT hakkında az çok bilgiye sahipsinizdir. Biri doğu diğeri ise batı yakasında yer almasına rağmen geleceğin bilim adamları, teknoloji liderleri ve matematikçileri için benzersiz fırsatlar sunar. 

 

Peki, hangisi daha iyi ya da ‘’Caltech mi, MIT mi’’ hangisi size daha uygun? Kılavuzumuzda iki üniversite hakkındaki temel farkları gözden geçirip Caltech ya da MIT’in sizin için en doğru seçim olup olmadığına karar vermenizi kolaylaştırıyoruz.

 

Caltech mi, MIT mi?

 

Yurt dışı teknoloji okulları denilince aklımıza ilk gelen üniversiteler arasında yer alan Caltech ve MIT, bugün dünyanın en iyi eğitim kurumları arasında ilk 5’te kendilerine yer buluyor. Genel olarak iki rakip okul arasındaki eğitim ve giriş istatistiklerini karşılaştırdığımızda ikisinin de; 

 

  • Özel bir eğitim kurumu olduğunu
  • Ivy League okulları birliğinin bir parçası olmadığını
  • US News Amerika’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında MIT’nin üçüncü, Caltech’in ise 12. sırada yer aldığını
  • %7 kabul oranına sahip olduklarını
  • Caltech’te bölüm sayısının 28, MIT’de ise 56 olduğunu
  • Öğrenci-Fakülte oranının, her iki okul için de 3:1 olduğunu söyleyebiliriz. 
  •  

Massachusetts Institute of Technology incelemesi

 

Massachusetts Institute of Technology, Amerika’nın kültürel açıdan en canlı ve tarihi şehirlerinden olan Boston’a yakın 150.000’den fazla nüfusa sahip bir üniversite kasabası olan Cambridge’te 1865 yılında kurulmuştur. 89 Nobel Ödülü sahibi ve çok sayıda yaratıcı mezun üreten MIT, bilimsel ilerleme ve sağlam araştırma merkezleri ile üne kavuşmuştur. 

 

California Institute of Technology’e yakından bakış 

 

California Institute of Technology, Los Angeles’ın yaklaşık 18 kilometre doğusunda yer alan Pasadena’da 1891 yılında kurulmuştur. 2,233 öğrenciye sahip olan Caltech, zorlu giriş koşulları ile %7 kabul oranına sahiptir. Yani her 100 öğrenciden sadece 7’si kabul edilir. Bugüne kadar 38 Nobel Ödülü sahibi mezuna ev sahipliği yapan üniversite, NASA’nın Jet Propulsion Laboratory’de dahil olmak üzere üç küresel araştırma tesisine ev sahipliği yapar. 

 

Finansal destekler

 

Dünyanın önde gelen araştırma üniversiteleri arasında yer alan ve Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilere finansal destekler sunan Caltech ve MIT, özellikle bilim ve teknoloji alanında yenilikleriyle dünyaca ünlüdür ve öğrencileri kendine çeker. 50 bin doların üstünde olan öğrenim ücretlerine karşılık her iki üniversitede burs çeşitliliği açısından zengindir. Caltech, lisans öğrencilerinin %51’ine ihtiyaca dayalı finansal yardım sunuyor ve bu da üniversiteye girmek için rekabeti arttırıyor. MIT ise lisans eğitimine başvuruda bulunan uluslararası öğrencilerin %72’sine cömert mali yardım paketleri sunar. 

 

Güçlü oldukları alanlar

 

Yurt dışı teknoloji okulları araştırıyorsanız, Caltech ve MIT kesinlikle ilk tercih olmalıdır. STEM konularında güçlü olan okullar, aynı ana dallara sahip değiller. MIT, bilim ve teknoloji programlarına daha sıkı odaklanan Caltech’e göre beşeri bilimler, sanat ve sosyal bilimler konularında daha geniş bir yelpazeye sahiptir ve aralarında kimya, bilgisayar bilimi, inşaat, elektrik ve makine mühendisliği, matematik ve fizik gibi alanlarda ilk sıradadır. 

 

Sonuç olarak

 

Amerika’nın iki karşı ucunda yer alan California Institute of Technology ve Massachusetts Institute of Technology, dünyanın en başarılı öğrencileri için en gelişmiş eğitim programlarını sunuyor. Her ikisi de dünya çapında bilim ve teknolojiye katkılarıyla bilinirken, bağışlarının büyük bir kısmını araştırma ve geliştirme çalışmalarına harcıyor. Sıralamalarda her ne kadar MIT’in üstünlüğü görülse de dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında sürekli olarak ilk 10’da yer almak ikisinin de başarılı olduğunu gösterir. 

 

Amerika’nın en iyi üniversitelerini keşfedin!

 

Caltech ya da MIT ile ilgili araştırma yapıyorsanız, harika makaleler sizi bekliyor;

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde okumanız için 10 sebep

Dünyanın en iyi üniversiteleri açıklandı: 2021 yılı QS sıralaması

Harvard mı, Yale mi?

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al