Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Kariyer

Amerika’da Okuldan Sonra Çalışma İmkanı

amerika'da kariyer
7379

Amerika’da Okuldan Sonra Çalışma İmkanı

 

17 trilyon dolardan fazla gayri safi milli hasılası ile dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, devasa yüz ölçümü ve kalabalık nüfusuyla, uzun bir süre daha bu unvanını koruyacak. Teknolojiden sağlığa, finanstan sinemaya, müzikten modaya kadar hemen hemen her sektör için en büyük pazar konumunda olan Amerika Birleşik Devletleri, Walmart, ExxonMobil, Apple, Chevron, McKesson, General Motors, AT&T gibi dünyanın en çok gelir elde eden şirketlerine de ev sahipliği yapıyor.

 

Üniversitede okurken ya da mezun olduktan sonra çalışmak için Amerika Birleşik Devletleri, pek çok alanda büyük imkanlar sunuyor.

 

Amerika’da Okurken Çalışmak

 

Amerika’da okurken F-1, M-1 ve J-1 olarak adlandırılan üç çeşit vize türünden birine sahip olmanız gerekmektedir. Bu vizelerden F-1 ve J-1 çalışma izni sunarken, M-1 vize sahiplerinin çalışma hakkı bulunmamaktadır.

 

F-1 vize türü, kolej ya da üniversite öğrencilerine verilmektedir ve çalışma izni sadece kampüs içi ile sınırlandırılmıştır. Bu vizeye sahip olan öğrenciler haftada 20 saat yarı zamanlı (part time) olarak çalışabilmektedir. Tatil dönemlerinde ise bu süre haftada 40 saate kadar çıkabilmektedir.

 

J-1 vize türü, öğrenci değişim programlarıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen öğrencilere verilmektedir ve çalışma izni F-1 vizesi gibi, kampüs içi ile sınırlandırılmıştır. J-1 vizesi de, benzer şekilde eğitim dönemi için haftada 20 saat, tatil dönemlerinde haftada 40 saat ile sınırlandırılmıştır.

 

M-1 vizesi ise mesleki eğitim programlarına katılan öğrenciler içindir ve çalışma izni bulunmamaktadır.

 

Amerika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

 

Okulunuzdan mezun olduktan sonra, dilerseniz Optional Practical Training’e (OPT) başvurabilirsiniz. Bu sayede, eğitim gördüğünüz alanda 12 aya kadar Amerika’da çalışma izni alabilirsiniz. Bu pek çok başarılı öğrencinin Amerika Birleşik Devletleri’nin de kariyerinin ilk adımı olmaktadır.

 

Eğer okuduğunuz bölümde staj zorunluluğu bulunuyorsa ya da tatillerde kendi alanınızda çalışmak istiyorsanız Curricular Practical Training’e (CPT) başvurabilirsiniz.

 

OPT ve CPT Amerika’da üniversite öğrencileri ve yeni mezunları için uygulanan çalışma izinleridir. Başka bir ülkede üniversiteden mezun olup Amerika’da çalışmak istiyorsanız bunun için H-1B vizenizin olması gerekmektedir.

 

Amerika Birleşik Devletleri H-1B vize başvurularını senede bir kez, Nisan ayında kabul etmektedir. Bunun için de size sponsor olabilecek bir şirkette işe kabul edilmeniz gerekmektedir. Eğer Amerika’da H-1B vizesi için çalışmak ve süre kaybetmemek istiyorsanız, iş başvurularınızı Nisan ayından önce tamamlamanız gerekiyor.

 

Bunun dışında, kendi işinizi kurarak ya da halihazırda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bir şirkete ortak olarak da Amerika’da çalışabilirsiniz. Bunun için E-2 yatırımcı vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

 

Amerika’nın En Popüler Meslekleri

 

Amerika’da geniş coğrafyası, zengin yer altı kaynakları ve gelişmiş ekonomisi sebebiyle pek çok farklı sektöre ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple teknoloji, sağlık, finans ve eğlence sektöründe mühendis, iş analisti, pazarlama uzmanı, IT yöneticisi, yazılım mühendisliği son derece popüler meslekler.

 

Amerika’da İş Aramak

 

Amerika’nın coğrafi büyüklüğü, sektörlerin de farklı şehirlerde yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. Örneğin Texas’ta petrol sanayisine yönelik mühendislik bölümleri öne çıkarken, Los Angeles’ta devasa sinema sektöründe grafik ve tasarımcı ihtiyacı çok daha fazla popüler durumdadır. Bu sebeple, Amerika’da yaşamak istediğiniz yere göre ya da uzmanlığınıza göre uygun eyalet ya da şehirde iş aramanız sizin için çok daha faydalı olacaktır.

 

Amerika’da Indeed, Monsterjobs, Glassdoor, USAJobs gibi büyük servisleri kullanabilirsiniz.

 

Internship.com, staj aramaları ve başvuruları için en popüler portallerden biridir.

 

Teknoloji alanında mezunsanız, sadece teknoloji alanına odaklanan Dice.com gibi dikey iş arama sitelerini de kullanabilirsiniz.

 

Son olarak LinkedIn, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan profesyonel iş ağıdır. LinkedIn’in iş arama servisi de pek çok iş ilanını görüntüleyip başvurmanıza yardımcı olacaktır.

 

Amerika'da yaşam ve eğitim hakkındaki diğer yazılarımızı buradan okuyun.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Mesleki
YAZAR HAKKINDA

amerika'da kariyer

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.