Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Vize Rehberleri

Amerika’da Öğrenci Vizesi ile Çalışma Koşulları

share image
Amerika’da öğrenci vizesi ile çalışma koşulları

Amerika dünyanın en katı göçmenlik yasalarına sahip olsa da yabancı öğrencilere belirli koşullar altında çalışma izni verilmektedir. Eğitim hayatınız boyunca part time bir işte çalışarak hem yabancı bir ülkede iş deneyimi kazanabilir hem de aynı zamanda ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Hangi vize tipi size ne kadar çalışma olanağı sunuyor? Sizler için detaylı bir dosya hazırladık.
 
Öğrenci vize ile Amerika’da çalışabilir miyim?
 
Amerika’da çalışma izini vize tipine göre farklılık gösterir. Yabancı öğrenciler F-1, M-1 ya da J-1 adı verilen vizelerden birine sahip olurlar.
F-1 ve J-1 tipi öğrenci vizesi, öğrencilere akademik yıl boyunca maksimum 20 saat olmak üzere kampus içerisinde çalışma izini veriyor. Tatillerde öğrencilerin 40 saate kadar çalışmalarına müsade edilir. 

M-1 tipi öğrenci vizesi sahibi öğrenciler ise kampüs içi ya da dışı herhangi bir işte eğitimleri boyunca çalışama hakkı sunulmaz.
 
F-1 vizesi
Amerikan üniversiteleri veya kolejlerine tam zamanlı kayıt yaptıran öğrenciler F-1 tipi öğrenci vizesine ihtiyaç duyar. 
 
 F-1 tipi öğrenci, eğitim hayatlarının ilk yıllarından sonra eğitim süresince haftada 20 saatle ve akademik tatillerde haftada yaklaşık 40 saatle sınırlı olmak üzere çalışabilirler. 
 
Öğrenciler eğitim hayatlarının ilk yılında, okulun sunmuş olduğu iş alternatifleri dışında başka bir işte çalışamazlar. F-1 öğrencisinin mali durumunda, “önceden tahmin edemediği bir değişiklik” meydana gelirse öğrenci USCIS bürosuna kampüs dışında part-time bir işte çalışma başvurusunda bulunabilir. Öğrencinin başvurusunun uygun görülmesi, sadece ekonomik güçlüklere bağlı olmayıp aynı zamanda kampus içerisinde bir iş bulamadığını da belgelemesi gerekmektedir.  Başvuru formu için US$ 380 ödenmesi gerekmektedir. Başvurunu maksimum üç ay içerisinde yanıtlanır ve bir yıl geçerliliği vardır. 
 
F-1 tipi öğrenci vizesi sahiplerinin kampüs içersinde iki iş seçeneği bulunur. Öğrenciler 
ya kampus içerisinde bulunan kitapçılarda, kafelerde, kütüphanede çalışabilir ya da okulda görevli olarak çalışabilirler. 

 
CPT (Curricular Practical Training) 

CPT çalışma izni eğitim aldığınız alanda, okul zamanı veya tatillerde çalışmanıza müsade eden okulunuzun uluslararası ofisi tarafından, akademik danışmanınızın onayı üzerine verilen çalışma hakkıdır. Öğrencinin herhangi bir dersi için staj zorunluluğu durumunda ya da kendi alanında bir işte deneyim kazanmak için çalışmak istemesi durumunda bu vizeye başvurulabilir.
Mezuniyet sonrası tercihli pratik staj eğitimi OPT (Optional Practical Training)

ABD’de en az 9 ay bir  eğitim programına (sertifika, master..ç) kayıt olmuş olan öğrencilerin program bitiminde eğitim gördükleri alanda sahip oldukları maksimum 12 aylık çalışma iznidir.
Eğitim programdan başarı ile mezun olan öğrenciler OPT yapmak istediğine dair eğitim aldıkları kuruma başvurmak zorundadır. 
 
M-1 vizesi
M-1 tipi öğrenci vizesi mesleki eğitim programlarına kayıtlı öğrencilere verilen bir vizedir ve bu tip vizeye sahip öğrenciler çalışma hakkına sahip değildirler. Eğer eğitim aldığınız alanda stajyer bir pozisyonda iş bulursanız, eğitiminiz sonrasında 6 aya kadar staj yapmak hakkına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda eğitim programınızın uzunluğuna ve uygunluğuna göre OPT vizesi ile de çalışabilirsiniz.

J-1 vizesi

J-1 vizesi Amerika’ya değişim programlarıyla gelmiş olan öğrenciler düzenlenmiş bir vize tipidir. Öğrencilere akademik yıl boyunca maksimum 20 saat olmak üzere tatillerde ise  40 saate kadar çalışmalarına müsade edilir.  J-1 tipi öğrenci vizesine sahip öğrenciler sadece kampüs içersindeki işlerde ya da geldikleri değişim programının bir parçası olarak araştırma görevlisi, asistan olarak okulda çalışabilirler.  Ekonomik zorluklara sahip öğrencilere bazı istisnai durumlarda  kampüs dışında çalışma izini de verilebilir.

Staj ve çalışma deneyimi

F-1 ve J-1 tipi öğrenci vizesine sahip öğrenciler haftada 20 saat olmak üzere ücretsiz staj hakkına sahip olurlar. Ücretsiz staj hakkına sahip olmak için bir takım kriterler mevcuttur;

Çalışılacak kurum ya da şirket öğrencinin eğitim aldığı alanda hizmet göstermelidir.
Stajyer herhangi bir işçinin pozisyonunu doldurmamalıdır.
Staj ücretsiz olmalıdır.
Staj eğitimi öğrencinin eğitim alanda gerçekleşmelidir.
M-1 vizesine sahip öğrenciler, eğer eğitim programları dahilinde değilse ücretsiz staj hakkından yararlanamaz.

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al