Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Mimarlık Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler

Binaların tasarımını sürekli olarak çiziyor ve hayranlık duyuyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise doğru yere geldiniz sizin için mimarlık eğitimi veren en iyi üniversiteleri araştırdık.

Mimarlık Eğitimi Veren En İyi Üniversiteler

Hem sanatsal hem de bilimsel becerilerinize güveniyor, binaların tasarımına ve inşasına tutkuyla bağlıysanız mimarlık okumak sizin için doğru bölüm olabilir. Mimarlık nedir sorusuna kısaca, büyük yapıları ve binaları tasarlama sanatı ve bilimidir diyebiliriz. Bu açıdan da mimarlar, insaların kullanımına uygun yapılar tasarlar ve uygularlar. 

 

Mimarlık okumak, sizi ödüllendirici ve sürekli gelişen bir kariyere götüren çok çeşitli beceri ve bilgilerle donatırken uzmanlaşmayı seçtiğiniz mimarlık bölümleri ise çok farklı sektörlerde iş imkanı sunar. Peki, hangi üniversiteler mimarlık okumak için en iyisidir? Yazımızda dünyanın en iyi mimarlık okullarını, QS World University Rankings sıralamalarını referans alarak sizler için araştırıyoruz. 

 

1. Massachusetts Institute of Technology

 

QS Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamalarında mimarlık alanında ilk sırada yer alan üniversite, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’dür. MIT SAP, Massachusetts'de bulunan Massachusetts Institute of Technology'nin beş okulundan biridir. 1865 yılında William Robert Ware tarafından kurulan okul, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk resmi mimari müfredatı ve bir üniversite kuruluşu bünyesinde faaliyet gösteren dünyadaki ilk mimarlık programını sundu. 

 

Aralarında mimarlık programları ve derecelerinin olduğu çok sayıda konuda küresel bir üne sahip olan MIT Mimarlık ve Planlama Okulu, beş bölümden oluşmaktadır: Mimarlık ve Şehircilik; Yapı Teknolojisi; Mimarlık ve Sanatta Tarih, Kuram ve Eleştiri; Hesaplama ve Aga Khan İslam Mimarisi Programı. 

 

Başvuru sahipleri MIT'de iki lisans dalından birini seçebilirler: Bachelor of Science in Architecture and Bachelor of Science in Art and Design. Her iki program da yaratıcılığı ve tartışmayı teşvik etmek için mimarlık dersleri, atölye çalışmaları, stüdyolar ve seminerlerin bir karışımından oluşur. MIT mimarlık programları, her yıl yaklaşık 230 lisansüstü öğrenciye kapılarını açar. Bu lisansüstü programların çoğu resmi olarak STEM konuları olarak kabul edilir, bu da öğrencilerin Optional Practical Training yani OPT çalışma izinlerini iki yıl uzatabilecekleri anlamına gelir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Okumanız İçin 10 Sebep hakkında yazımıza göz atın. 

 

2. University College London

 

Dünyanın en iyi üniversiteleri denildiğinde Londra merkezli UCL, birçok uluslararası öğrenci için en iyi seçimdir. University College London Barlett Mimarlık Fakültesi, dünyanın en iyi mimarlık ve şehir planlama okullarından ikisi olan Bartlett Mimarlık Okulu ve Bartlett Planlama Okulu'na ev sahipliği yapmaktadır.  UCLunduğu dört derece ile dünyada 2. sırada yer almaktadır: Mimarlık Lisans, Mimari ve Disiplinlerarası Çalışmalar BSc, Mimarlık Yüksek Lisans ve Mimari Tasarım MEng.

 

UCL, alanında uzman ve uluslararası üne sahip öğretim görevlileri ile 175 yılı aşkın bir süredir mimarlık öğretmektedir. Bölüm, diğer tüm okullardan daha fazla RIBA yani Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü madalyası kazandı. Mimarlık alanında lisansüstü bir kurs arıyorsanız, UCL bu düzeyde aralarında peyzaj mimarlığı, mimari ve tarihi kentsel ortamlar, mimari tasarım ve kentsel tasarım da olmak üzere 17 adet mimarlık programları sunmaktadır. İngiltere'de Mimarlık Eğitimi hakkında rehberimize göz atın. 

 

 

Bu düzeydeki bazı programlar için öğrencilerden uygulamalarının bir parçası olarak bir portföy hazırlamaları ve her yıl farklı talimatlar içeren bir değerlendirme görevini tamamlamaları istenebilir. Bir yüksek lisans derecesinin ardından mimarlık sevginizi daha da geliştirmek istiyorsanız, okul ayrıca çok beğenilen dört  doktora  mimarlık derecesi sunmaktadır. 

 

Dünyanın en iyi üniversiteleri mimarlık eğitimi için sizi bekliyor. Mimarlık bölümü hakkında daha fazla bilgi almak için Mimarlık Eğitimi ve Kariyer Fırsatları, Mimarlık Eğitiminde En İyi 7 Ülke, Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak İçin 7 Neden makalelerimize göz atın.  

 

3. Delft University of Technology

 

Hollanda’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, dört mimarlık bölümü ile öğrencileri karşılar: Mimarlık, Mimari Mühendislik ve Teknoloji, Çevre Yönetim Sistemi ve Şehircilik. Yaklaşık 3,000 öğrenci ve yüzlerce araştırmacıya ev sahipliği yapan üniversite; dinamik, farklı ve uluslararası odaklı bir ortamda eğitim veriyor, araştırma yapıyor ve çalışmaları destekliyor. 

 

Mimarlık lisans derecesi sadece Hollandaca öğretilirken, tüm yüksek lisans programları İngilizce olarak yürütülmektedir. Bu seviyede aralarından seçim yapabileceğiniz beş uzmanlık vardır: Mimari, Peyzaj Mimarlığı, Yapı Teknolojisi, Şehircilik, Çevre Yönetim Sistemi. Şehircilik ve Yapı Bilimleri alanında yüksek lisans mimarlık programları tam zamanlı olarak 24 ayda tamamlanır. Bu program, aynı zamanda teknoloji, mühendislik, tasarım ve  sosyal bilimlere ek olarak sürdürülebilir kalkınmayı araştırır.

 

Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, yüksek lisans derecesine giriş için en az %75’lik bir CGPA'ya (kümülatif not ortalamasına) ihtiyacınız var ve lisans derecenizin yüksek lisans programıyla yakından ilgili bir konuda olması gerekiyor. Ek olarak, uluslararası öğrencilerin  her bölüm için en az 6.0 olmak üzere toplam 6.5 IELTS puanına ihtiyaçları vardır. 

 

4. ETH Zurich 

 

1854 yılında İsviçre’de kurulan ETH Zürih Mimarlık Bölümü, dünyadaki en eski ve en iyi mimarlık okullarından biridir. D-ARCH, bu ününü hem öğretimin yüksek kalitesine hem de araştırmaların olağanüstü sonuçlarına borçludur. Uzun bir geleneği temsil eden bu köklü öğretim ve araştırma yaklaşımı, enstitülerle yakın işbirliği içinde çalışan esnek tasarım stüdyolarının yapısında kendini gösterir ve D-ARCH’daki lisans ve yüksek lisans mimarlık derslerinin tüm aşamalarında deneyimlenir. Lisanstan sürekli eğitime kadar programlar genel olarak mimariye, entegre bina sistemlerine ve peyzaj mimarlığına bölünmüştür. Ayrıca, diğerlerinin yanı sıra özel bir Mimarlık Teknoloji Enstitüsü'ne sahiptir.

5. Harvard University

 

GSD olarak da bilinen Harvard Tasarım Okulu, Massachusetts'te bulunan Harvard Üniversitesi'ndeki profesyonel lisansüstü okuldur. GSD, tasarım alanlarında küresel bir akademik lider olarak kabul edilir. Mimarlık dersleri ilk olarak 1874'te Harvard Üniversitesi'nde verildi ve dünyanın en eski peyzaj mimarlığı programı 1893'te kuruldu. Aynı zamanda Kuzey Amerika'nın en eski kentsel planlama programı 1900’de Harvard Üniversitesi’nde kurulurken GSD, 1936'da mimarlık, şehir planlama ve peyzaj mimarlığının üç alanını tek bir lisansüstü okulda birleştirerek resmi olarak kuruldu. Harvard Hakkında 10 İlginç Bilgi rehberimizde. 

 

Harvard Tasarım Okulu, bugün mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir planlama, kentsel tasarım, gayrimenkul, tasarım mühendisliği ve tasarım çalışmaları alanlarında yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. GSD'nin 13.000'den fazla mezunu vardır ve aralarında Pritzker Ödülü sahibi Philip Johnson, Thom Mayne, IM Pei ve Jose Rafael Moneo Valles ünlü mimarlar yer alır. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Harvard Üniversitesi Yine Birinci!

 

Peki, bu dünyanın önde gelen üniversitelerinden birinde mimarlık diploması almak için gerekenlere sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Beklemeye gerek yok, bugün başvurmak için eğitim uzmanlarımızdan ücretsiz destek sizi bekliyor. 

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA