Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Mimarlık Eğitiminde En İyi 7 Ülke

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

Mimari, tutkunuz mu? Kendinizi gökdelenler, müzeler, sıradışı binalar, eğlence merkezleri, konutlar ya da özel mekanlar tasarlarken mi hayal ediyorsunuz? Yurtdışında mimarlık eğitimi almak, bol bol seyahat etme fırsatı yakalamak, yüksek kazançlar, yabancı bir ülkede çalışma imkanı, dünyada fark yaratacak ve yüzyıllar boyunca ayakta kalacak bir eser inşa etme fikri sizi heyecanlandırıyor mu? O halde mimarlık eğitimi ve mimar olmak için yaratılmışsınız.

 

Peki, yurtdışında mimarlık eğitimi almaya ne dersiniz? Eyfel Kulesi, Taj Mahal, Empire State, Parthenon gibi dünyanın en çarpıcı eserlerini yerinde görme, tarihe tanıklık etme, modern mimari eserleri yaratacağınız bir ekibin içinde yer almak için yurtdışında mimarlık okuyabileceğiniz en iyi 7 ülke yazımızda. 

 

1-İTALYA

 

Yüzyıllar boyunca çok çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan İtalya, uluslararası öğrenciler için mimari, sanat, tasarım ve modanın merkezi olarak dünyanın en ilgi çekici eğitim rotalarından biridir. 1088 yılında kurulan ve Avrupa’nın ilk modern eğitim kurumu olan Bologna Üniversitesi ile aralarında çok sayıda mimar, yazar, bilim adamı ve ressamdan oluşan mezunları ile göz dolduran İtalya; esneklik, karmaşık sorunları çözme yeteneği, yaratıcı yaklaşımlara olan teşvikleri ile inanılmaz başarılara sahip eğitim sistemi, fizik, tıp, matematik, biyoloji ve eczacılık alanlarındaki buluşları ile dikkat çeker. Bugün İtalya denilince Kolezyum, Pantheon, Sistine Şapeli ve Vatikan gibi mimari tarihinin en önemli yapılarından bazılarına ev sahipliği yapan Roma şehri ile Floransa, Milano, Siena, Venedik gibi şehirler akla gelir. İtalya’da mimari eğitimi alabileceğiniz en iyi okullar; 

 

 

2-İNGİLTERE

 

Londra şehri ile dünyanın en önemli iş, finans ve kültür merkezlerinden biri olan İngiltere, yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Amerika’dan sonra ilk tercihtir. Bunda İngilizce dilinde eğitim alma fırsatının, mükemmel yüksek eğitim sisteminin, Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü üniversiteleri ile zengin bir deneyim vaat etmesinin payı büyüktür. Tarih, kültür ve mimarinin merkezi olan İngiltere, tasarım odaklı bir ülkedir ve bu alanlarda çok sayıda önemli esere ev sahipliği yapar. Bunlar arasında Stonehenge, Westminster Abbey, London Tower, British Museum, Oxford Castle, Roma hamamları en ünlü mimari yapılardan bazılarıdır. İngiltere’de mimarlık eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

 

3-AMERİKA

 

Amerika, her alanda olduğu gibi yurtdışında mimarlık eğitimi veren üniversiteler açısından da zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Avrupa’daki gibi yüzlerce yıllık tarihi binalara sahip olmasa da, Amerika’nın bizi büyüleyen en önemli yapıları New York ve Chicago gibi şehirlerinde yükselen ve muhteşem görsel şölenler sunan gökdelenleridir. Aynı zamanda modern mimarinin de en güzel örneklerine sahip Amerika, bugün yabancı öğrenciler için mimarlık ve tasarım üzerine eğitim alabilecekleri çok sayıda üniversite ve mezuniyetten sonra çalışabilecekleri kurumlara sahiptir. Bugün özellikle mimar Frank Gehry’nin inşa ettiği ve Los Angeles’ta yer alan Walt Disney Concert Hall ile Ray and Maria Stata Center oldukça ilgi çekicidir. 

 

 

4-HOLLANDA

 

Hollanda, yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için özellikle Amsterdam ve Rotterdam gibi şehirleri ile kültür, tarih, tasarım ve benzersiz mimari örnekler sunar. Ülkeye gelen öğrencileri şirin mi şirin kanalların etrafında yükselen rengarenk ve karakteristik binalar karşılarken, her yere kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bisikletler, ikonik yel değirmenleri ve laleleri keşfetmek için bol bol zamanınız olacaktır. Van Gogh, Remrandt, Vermeer gibi ressamlara ev sahipliği yapan Hollanda’da mimarlık eğitimi alacak öğrenciler, hem ortaçağ hem de modern mimarinin en güzel örneklerini yakından görme ve inceleme fırsatı bulurlar. Bunlar arasında özellikle beş katlı yeşil bir gemi görünümündeki Science Center Nemo bilim müzesi, 1488’de inşa edilen ve surların kapısı olarak bilinen en eski seküler yapılardan Waag, 1512’de inşa edilen ve savunma kulesi olarak bilinen Montelbaanstoren, Groningen’de Tasman Tower, Hollandalı mimar Piet Blom tarafından 55 derecelik açı ile tasarlanmış küp evler, Rene van Zuuk tarafından tasarlanan ve ARCAM olarak bilinen Amsetardam Mimarlık Merkezi bunlardan sadece birkaçıdır. 

 

 

5-SİNGAPUR

 

Çin, Malay ve Hint kültürlerinin birleştiği, Asya’nın en egzotik ve modern ülkelerinden biri olan Singapur; adaların oluşturduğu eşsiz manzaraları, lezzetli yemekleri, alışveriş merkezleri, canlı gece hayatı, gökdelenleri ve lüks yaşam tarzı ile dikkat çeker. Singapur öğrenciler içinse tam bir teknoloji, mimari ve tasarım merkezi olarak görülürken, ülkede resmi dilin İngilizce olması, dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alma şansı, işsizlik oranlarının düşüklüğü, yüksek maaşlar ve uluslararası şirketlerde çalışma imkanları ile sıradışı bir eğitim rotası olarak karşımıza çıkar. Singapur’da mimari eğitimi veren üniversiteler, eleştirel ve yaratıcı düşünme üzerine odaklanırken, uygulamalı tasarım stüdyolarında projelerinizi ve çizimlerinizi hayata geçirme, yarışmalara hazırlanma, gezilere katılma ve dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerde mimarlık eğitimi veren profesörlerin atölye çalışmalarında yer alma fırsatı bulursunuz. 

 

 

6-ALMANYA

 

Almanya, bir mimari tutkunu ve mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için öğrenim göreceğiniz üniversiteler listenizin başında olması gereken ilk ülkelerden biri olmalıdır. Almanya’nın karmaşık tarihi; Karolenj, Romanesk, klasik, Rönesans, Barok, modern ve postmodern olarak birçok stilin etkisini göreceğiniz mimari yapıların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ülke, çevre dostu teknolojiler ve mimarilere ev sahipliği yapan Freiburg şehri ile Daniel Libeskind, David Chipperfield, Richard Rogers ve Rem Koolhaas gibi günümüzün tanınmış mimarlarının eserlerinin yer aldığı Berlin şehri ile göz doldurur. Berlin bugün çok sayıda müzesi ile Avrupa’nın sanat başkentlerinden biri olarak kabul edilirken mimari ve tasarım üzerine tanınmış üniversiteleri ile öğrenciler için cazibe merkezidir. 

 

 

7-ÇİN

 

Binlerce yıllık tarihi ile birçok sanatsal stile ve Doğu dünyasının en çarpıcı mimari yapılarına ev sahipliği yapan Çin, günümüzde Yasak Şehir, Çin Seddi, Tiananmen Kapısı ve Tianning Tapınağı gibi tarihi ve yapısal harikaları ile ziyaretçi akınına uğrar. Son yıllarda özellikle modern tasarımı ile dikkat çeken ve ‘’kuş yuvası’’ olarak bilinen Bejing Ulusal Stadyum’u ile mimari meraklılarının gözdesi olan Çin, bu alanda çok sayıda yüksek kaliteli eğitim kurumuna sahiptir. Daha modern mimari yapılar için Şangay şehri, size nehir boyunca eşsiz bir gezinti keyfi sunacaktır. Şehrin ikonik kulesi Oriental Pearl Tower, ışıltılı Jing’an Temple ve Shanghai Tower yakından görmeniz gereken en önemli yapılardır. 

 

 

Ayrıca bakınız:

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak İçin 7 Neden

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm