Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Eğitim Lokasyonları

Avrupa'da Okumanız İçin 7 Sebep

share image

Avrupa; muhteşem tarihi, gösterişli mimarisi, birbirinden güzel şehirleri, dilleri ve kültürleri ile geçmişten günümüze herkesi büyülü dünyasıyla kendine çekmeyi başarmıştır. Avrupa bir reformlar kıtasıdır ve sanattan demokrasiye, endüstriden bilime ve teknolojiye kadar dünyayı etkileyen yeniliklere imza atmıştır. Kıtanın doğal güzelliklerinin yansıdığı ülkelerde çeşitli uluslara sahip farklı ırk, din ve dillerden 600 milyonun üzerinde insan yaşar. Dünyada üretilen endüstri ürünlerinin neredeyse yarısına sahip olan Avrupa’da yaşam seviyesi yüksek, nüfus artışı ise çok azdır.

 

Avrupa, Amerika’dan sonra dünyanın en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ülkeleriyle tanınır. Bunlar arasında QS Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında ikinci sırada yer alan Paris şehri ile Fransa, üçüncü olan Londra ile İngiltere, Berlin ve Münih ile de ilk onda bulunan Almanya öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülkelerdendir. Tabi bu ülkelerin tercih edilmesinde kültür ve sanattan modaya, tarih ve mimariden turizme kadar birçok etken vardır. Her yıl hatırı sayılır derecede öğrencinin eğitim almak için geldiği Avrupa’da okumanız için 7 sebebi sizler için derledik!

 

1-Yüksek Kaliteli Eğitim Sistemi

 

Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrencileri, dünyanın en eski ve yüksek kaliteli üniversiteleri, tarihi kütüphaneleri, zengin araştırma tesisleri, kampüsleri ve modern laboratuarları karşılar. Araştırmanın, yeniliklerin ve yaratıcılığın ön planda olduğu üniversitelerde hem lisans, hem de lisansüstü programlarda uluslararası öğrencilere yönelik İngilizce eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

 

Avrupa’da üniversite eğitimi, devlete bağlı olan Fransa, İtalya, Finlandiya ve Almanya gibi ülkelerde ücretsizken, İngiltere eğitim açısından en pahalı ülke iken; Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, University College London ve Imperial College London gibi üniversiteler ile dünya sıralamalarında ilk onda yer alır. Uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmak, dünya standartlarında prestijli üniversitelerde okumak, Nobel ödülü almış akademisyenlerden ders almak, bilimsel buluşlara ve araştırmalara birebir şahit olmak isterseniz eğer Avrupa’da eğitim hayatı sizi bekliyor diyebiliriz.

 

2-Öğrenci Şehirleri

 

Yurtdışında eğitim almayı düşünen çoğu uluslararası öğrencinin en çok tercih ettiği Avrupa şehirleri arasında Paris, Londra, Berlin, Roma, Floransa, Viyana ve Amsterdam yer alır. Özellikle muhteşem tarihi, kültür çeşitliliği, içinden geçen nehirleri ve mimari güzellikleri ile masalsı bir ortama sahip Avrupa şehirleri, eğitim almaya gelen öğrenciler için hayat boyu unutamayacakları deneyimlerle dolu olacaktır.

 

 

Sanatın ve mimarinin en güzel örneklerine sahip şehirlerde; Leonardo da Vinci’den Picasso’ya, Van Gogh’tan Rodin’e, Michelangelo’dan Gustav Klimt’e kadar birçok sanatçının yetiştiği ve eserlerini bıraktığı topraklarda gezmek, müzeleri ziyaret etmek, sanat galerilerini dolaşmak eğitim alırken bir yandan da rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır.

 

Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri için yazımıza göz atabilirsiniz!

 

3-İngilizce Eğitim

 

Avrupa’da eğitim dili ülkelere göre değişse de genel olarak çoğu uluslararası üniversite İngilizce eğitim programlarına sahiptir. Aynı zamanda dünya üzerinde en çok konuşulan dillere sahip kıtada, İspanyolca’dan İtalyanca’ya, Fransızca’dan Almanca’ya kadar birçok dili de öğrenme şansınız olur. Özellikle eğitim sonrası kariyer hayatına atılmak isteyen öğrenciler için özgeçmişlerine ekleyecekleri bir artı olan ikinci dil seçeneği, kıtadaki bazı üniversitelerde ücretsiz kurslarla desteklenmektedir.

 

Avrupa’da eğitim alacağınız ülkelerde edineceğiniz arkadaşlıklar, kampüs hayatı ve şehirdeki kültürel yaşam yabancı dilinizin gelişmesine, pratik yapmanıza ve bir dil kursunda öğrenemeyeceğiniz çoğu kalıpları ve kelimeleri öğrenmenize yardımcı olur.

 

4-Ulaşım ve Konaklama

 

Avrupa, yaklaşık 50 ülkeden oluşur ve eğitim için hangi ülkeyi seçerseniz seçin, ülkeler ile şehirlerarası yolculuk yapabileceğiniz ekonomik demiryolu ve otobüs ağına sahiptir. Uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği Inter-Rails tren yolculukları, okuldan arta kalan zamanlarda ve hafta sonlarında arkadaşlarınızla boş zamanlarınızı değerlendirmenizi, yeni yerler görmenizi ve keşfetmenizi sağlayan popüler bir yöntemdir.

 

Avrupa’da okumak isteyen öğrenciler için üniversitelerin sahip olduğu yurtlardan, kiralık evlere kadar konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Şehirlere göre değişen konaklama ücretleri İngiltere, Finlandiya, Norveç gibi ülkelerde biraz pahalı olsa da, Fransa gibi devletin uluslararası öğrencilerine kira yardımında bulunduğu ülkeler de yok değildir.

 

5-Kariyer Fırsatları

 

Avrupa, Amerika kadar büyük olmasa da gelişmiş iş sahalarına, uluslararası işletmelere sahiptir. Özellikle dünyanın en önemli üç moda merkezine ev sahipliği yapan Londra, Milano ve Paris şehirlerinin kıtada yer alması, bu alanda eğitim ve kariyer olanaklarını değerlendirmek isteyen öğrenciler açısından bulunmaz bir fırsattır.

 

Otomotiv sektörünün geliştiği Ferrari, Fiat, Maserati gibi markalarla İtalya, teknoloji alanında ise Nokia ile Finlandiya, Siemens ile de Almanya bu alanlarda eğitim almak isteyen öğrencilerine mezuniyetten sonra kariyer yapma fırsatı sunarlar. Aynı zamanda Google, Facebook, Microsoft gibi bilişim firmalarının genel merkezlerinin yer aldığı Avrupa’daki üniversiteleri tercih eden öğrenciler stajdan araştırmaya kadar birçok konuda destek alırlar.

 

6-Avrupa Kültürü

 

Avrupa’da kültür yaşamı kuzeyden güneye ve doğudan batıya çok farklı etnik yapıları barındırdığı için oldukça çeşitlidir. İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin Hindistan, Fas, Çin gibi ülkelerden aldığı dış göçler; yemek kültürüne ve yaşamlarına büyük ölçüde etki ederken İtalya, Yunanistan, Finlandiya, Macaristan gibi ülkeler hala kendi geleneklerine ve kültür alışkanlıklarına bağlı kalmaktadır. Avrupa’da okumak isteyen öğrencileri Hollanda’nın birbirinden lezzetli peynirleri, Fransa’nın tadına doyum olmayan tatlıları ve İsviçre’nin çikolataları karşılar.

 

Avrupa ülkelerinde 200’den fazla dil konuşulmakla beraber uluslararası geçerliliği olan tek dil İngilizcedir. Gideceğiniz üniversite ister Almanya, Fransa ya da İspanya’da olsun İngilizce programa sahip bir eğitim kurumu mutlaka bulunmaktadır. Aynı zamanda insanlarla iletişim kurma konusunda da güçlük çekmeyeceğiniz hareketli şehir hayatına sahip ülkelerde yurtdışından gelen öğrenci yoğunluğu sayesinde çok kolay bir şekilde arkadaşlarda bulabilirsiniz. 

 

 

Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrencileri tarih ve sanatın buluşma noktaları olan birbirinden güzel şehirler karşılar. Paris, Londra, Milano, Berlin, Madrid gibi bilindik şehirlerden farklı seçenekler arayanlara:

 

  • Ortaçağdan kalma kaleleri ile ünlü Edinburg,
  • Opera, müzik ve sanat galerileri ile Avrupa’nın başkenti olarak tanınan Brüksel,
  • Kuzey Avrupa kültürünü en iyi yansıtan ve dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olan Kopenhag,
  • Doğu Avrupa’nın Paris’i olarak bilinen Budapeşte,
  • Arnavut kaldırımlı sokakları ve zarif mimari örnekleri ile göz dolduran Prag,
  • Tuzdan Kale anlamına gelen ve ünlü besteci Mozart’ın da doğduğu yer olan Salzburg,
  • Masalsı bir görünüme sahip ve Polonya’nın en eski şehirlerinden olan Krakow şehirlerini görmelerini tavsiye ederiz.

 

7-Üniversiteler ve Burslar

 

Yurtdışında eğitim deyince Amerika’dan sonra en çok tercih edilen üniversitelerin yer aldığı Avrupa’da okumak öğrenciler için unutamayacakları bir deneyim olacaktır. Zira üniversiteler hem köklü geçmişleri hem de ödüllü akademisyenleri ve mezunları ile dikkat çekerler. Dünyanın en eski üniversitelerine sahip ülkelerin en bilindik olanı, kuruluşu 1088 yıllarına dayanan ve İtalya’da yer alan Bologna Üniversitesidir. Albrecht Dürer, Dante, Umberto Eco gibi ünlü mezunlara ve akademisyenlere sahip üniversite 90’dan fazla kütüphaneye sahiptir.

 

Bir diğer eğitim kurumu ise Oxford Üniversitesidir. Özellikle Nobel ödüllü akademisyenleri ve uluslararası öğrencilere açık Clarendon Bursu ile bilinen okulda, dersler laboratuar çalışmaları ve araştırmalarla desteklenir. Dünyanın en prestijli eğitim kurumu olan Oxford; Bill Clinton, Stephen Hawking, JRR Tolkien ve Oscar Wilde gibi tanınmış mezunlara sahiptir.

 

 

Aynı zamanda İspanya’da Salamanca Üniversitesi, Portekiz’de Coimbra Üniversitesi, İsviçre’de ETH Zurich, Almanya’da Münih Teknik Üniversitesi, Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi Avrupa’da eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler arasındadır.

 

Avrupa’da devlete ait çoğu üniversite ücretsizdir ve uluslararası öğrencilere yönelik burslar ve fonlar ile desteklenmektedir. Öğrencilerin yaşam standartlarını yükseltmek ve eğitimlerine katkıda bulunmak için kira ve yemek masraflarının karşılandığı ülkelerde mezun olmadan önce uluslararası öğrenciler için kurulan danışmanlık ofislerinde iş başvuruları, CV hazırlama ve kariyer planlarınız ile ilgili bilgiler alabilirsiniz.

 

Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrenciler için üniversitelerle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz!

 

Kaynak Siteler:

https://www.studyineurope.eu/

https://www.hotcoursesabroad.com/study-abroad-info/destination-guides/10-reasons-to-study-in-europe/