Temel bilgiler
YURTDIŞI EĞİTİM BİLGİ : Essentials - Okunması gerekenler

Mülakat: Püf Noktaları ve Öneriler

1992

Kariyerinizin bir noktasında mutlaka mülakata alınacaksınız. Bu bir lisans programına girmek için de olsa, ilk işiniz için de olsa bazı püf noktalarına dikkat ederek iş hayatına atılımınızı kolaylaştırabilirsiniz.

 

Biz de tam bu noktada devreye giriyor ve herkesin korkuyla baktığı mülakatları başarıyla geçmeniz için size yardımcı olacak önerilerimizi sunuyoruz!

 

Hazırlanmak

Kendinizi profesyonel ve estetik bir şekilde sunmak istiyorsanız, iyi bir mülakat geçirmek isteyen herkesin yapması gerektiği gibi, hazırlık aşamasının bir takım elbise ve düzgün saçlardan öte olduğunu anlamalısınız. Bugünlerde üniversiteye başvuran hem genç hem de daha olgun kişilerin öncelikle istedikleri programda yer almayı hak ettiklerini kanıtlaması gerekiyor.

 

Öğreniminiz hakkında gerçekten istekli ve ciddiyseniz önceden araştırma yapmalısınız. Kampüs günlerine katılamıyorsanız yine de programı iyice araştırmalısınız. Neden özellikle bu alanda eğitim almak istiyorsunuz? Bu akademik kurum neden sizi tercih etmeli? Öğrenci adaylarında aradıkları kriterler nelerdir? Kendinize bu gibi soruları sorun; bunlara cevap verebildiğiniz sürece mülakat esnasında konuştuğunuz kişiyi programa girmeyi hak ettiğinize ikna etmek konusunda çok daha iyi bir fikre sahip olursunuz!

 

Mülakat Tipi

Görüşmeler, özellikle de uluslararası geçmişi olan başvuranlarla yaşanabilecek yüz yüze iletişim sağlayamama gibi konularla ilgili olarak, birçok formatta gerçekleşebilir. Pek çok üniversite öğrencileri telefonla veya Skype gibi video bağlantısıyla mülakata alabilir. Bu durumda Skype'ta gerçekleşecek görüşmeye de yüz yüze görüşme gibi muamele etmek gerekir.

 

Doğru ve uygun giyinmek her zaman faydalıdır; mülakatı sessiz ve özel bir alanda yapmak da öyle. Çoğu kurum sizi arayacakları zamanı önceden ayarlayarak etrafınızda başkalarının olmadığı bir zaman dilimi bulmayı tercih edecektir. Böylece rahatsız edilmeden konuşabilirsiniz.

 

Yüz yüze görüşmeye katılacaksanız gideceğiniz mekana zamanında ulaşmak sizin sorumluluğunuzdadır. Mümkün olduğunca erkenden orada olmaya çalışarak kaybolma veya trafikte takılma riskini göz önüne almalısınız.

 

Aynı şekilde, eğer Skype üzerinden veya yüz yüze iletişim kuramayacaksanız, telefonla mülakata girebilirsiniz. Bu durumda ise telefonunuzu her zaman yakınınızda ve duyabileceğiniz şekilde bulundurun, şarjının bitmediğinden ve sesinin açık olduğundan emin olun.

 

Mülakatta Sorulabilecekler

Mülakat sorularının çoğu programa uygun olup olmamanız üzerinedir. Yeterlikleriniz ve deneyimleriniz de söz konusu olabilir ancak büyük ölçüde karşınıza çıkacak sorular şu şekildedir: Neden bu programı istiyorsunuz? Neden bu üniversiteyi tercih ettiniz? Sizi özel kılan neler var? Güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir? Üniversitemize ne gibi katkılarınız olabilir?

 

Bu sorulara verilecek cevapları önceden düşünmeli ve kendinizden emin biçimde cevap vermeye hazır olmalısınız.

 

Görüşmeyle ilgili tavsiyeler

Mülakatlara giderken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey de hazırlıklı gitmektir. Bu yalnızca soruları önceden düşünmeniz gerektiğini değil aynı zamanda detaylar üzerinden de geçmeniz gerektiğini gösterir. Nereye gitmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Zamanı ve tarihi doğru bildiğinizden emin misiniz?

 

Mülakat tekniklerini çalışmanın yanında sorulara dürüstçe cevap vermeye de dikkat etmelisiniz. Mülakatlar yalnızca programa uygunluğunuza karar vermek için değil programın sizin isteklerinizle örtüşüp örtüşmediğini de görmek içindir. Eğer dürüst olmazsanız kapasitenizi aşan ve aşırı zor bir programa da alınabilirsiniz.

 

Görüşme esnasında rahat olun. Söylemek yapmaktan kolay fakat rahat olduğunuzda mülakatı gerçekleştirecek kişinin de gerilmeyeceğini unutmayın. Rahat davranmak aynı zamanda konuya ve programa duyduğunuz ilgiyi de açığa çıkaracaktır. Eğer genelde fazla endişeli biriyseniz mülakattan önce birkaç derin nefes almayı unutmayın.

 

Bazen hileli ve zor sorularla karşılaşabilirsiniz; beklenmedik olan bu sorulara yalnızca dürüst ve açık cevaplar vermelisiniz. Daha önce düşünülmemiş bir cevap verdiğiniz için gerilmeden, düşündüğünüzü uygun bir şekilde söylemeniz yeterlidir.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA