Temel bilgiler
YURTDIŞI EĞİTİM BİLGİ : Essentials - Okunması gerekenler

Öneriler: En İyi Notlar Nasıl Alınır?

share image

Etkili tekrar etme

 

Herhangi bir teste girmeden önce yapabileceğimiz en yararlı şeylerden birinin tekrar etmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak kaçımız etkili tekrar etmeyi biliyor? Aldığınız dersin içeriğini tamamen kapsayan bir tekrar yaptığınızdan emin olmak için tekrar gerektiren her şeyin bir listesini yaptıktan sonra bir revizyon takvimi belirleyin. Bu sayede hiçbir konunun es geçilmediğinden emin olabilir ve konuları daha küçük parçalar halinde gözden geçirerek algılama konusunda da kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

 

Tekrar sürecinizde sizi rahatsız edebilecek ve dikkatinizi dağıtabilecek etkenlerden de kaçınmak için boş bir odanız varsa -televizyonsuz bir oda idealdir- orada yalnız çalışabilirsiniz. Bu süreçte mümkün olduğunca İnternet'ten, özellikle de sosyal medya sitelerinden, uzak durmalısınız.

 

Bazıları tüm günü rahatsız edilmeden ve odaklanarak etkin çalışır, fakat insanlar genellikle kısa dikkat ve odaklanma sürelerine sahiptir. Beyninize dinlenmesi için zaman tanımak iyi bir fikir; çoğu uzman 60- 90 dakika arası çalışmanın ideal olduğunu söylüyor. Bundan daha uzun süre çalışmayı planlıyorsanız biraz atıştırmalık ve su stoklayarak mutfağa gidip gelmekten kurtulabilirsiniz.

 

Çalışma mükemmelleştirir

 

Gireceğiniz sınav hangisi olursa olsun; örneklerini İnternet'te bulmanız mümkün. Bulduğunuz anda bu örnekleri bilgisayarınıza indirmeniz çalışmanıza büyük katkı sağlayabilir. Eğer bir sınıf ortamında öğrenim görüyorsanız öğretmeniniz size bu gibi örnekleri temin etmelidir.

 

Bu tip test örneklerini sınav formatına alışmak ve kendi gelişiminizi takip etmek amacıyla çözmeniz çok önemli. Bu örnekleri çözerek yalnızca güçlü ve zayıf yönlerinizi saptamanıza yardımcı olmakla kalmaz, testi gerçek zaman kısıtlaması ile ne dereceye kadar çözebildiğinizi de öğrenmenizi sağlar. Ne kadar egzersiz yaparsanız sınavda panikleme olasılığınız o kadar düşük olur ve böylece sorulara daha iyi odaklanabilirsiniz.

 

Aynı zamanda sınavdan önce kondisyonunuzu da kuvvetlendirmelisiniz; özellikle saatte bir gibi aralıklarla mola vermeye alıştıysanız. Sınavın bir parçası olarak oturduğunuz yerden kalkmadan, odaklanarak, sürenin sonuna kadar düşüncelerinizi toplamak ve yazınızı tamamlamak zorundasınız. Bu nedenle 3-4 saatlik bölümler halinde çalışmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Hazırlık ve sınav yerine varış

 

Sınav performansınız üzerinde pek çok faktörün etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunlar arasında odaklanmanızı belirleyebilecek hidrasyon oranınız bulunmaktadır. 2 saatten uzun sürecek bir sınava giriyorsanız yanınızda mutlaka su götürmelisiniz.

 

Stres düzeyinizi azaltacak ve normalleştirecek tüm yöntemler odaklanma konusunda faydalı olacaktır. Sınavlar her zaman stres yaratır, ancak bu stres aşırı olmadıkça motivasyon sağlamakla beraber aşırı iken de azaltılabilir. Örneğin sınav salonuna önceden gidip ortama alışmak ve ihtiyacınız olacak eşyaları yanı başınıza yerleştirmek stres düzeyinizi normalleştirebilir.

 

Sınav Esnasında

 

Sınav sırasında süreyi ve hızınızı iyi ayarlamalısınız. Başlamadan önce kaç sorunuz olduğuna ve her birine ayırabileceğiniz zamana bir göz atın; yarım saatinizi ilk iki soruya ayırdıktan sonra kalan üçü de son yarım saate sıkıştırmak istemezsiniz! Her ihtimale karşı sınavda bir kol saatiniz bulunmalı; sınav salonunda saate yakın oturmanızı garantilemediyseniz tabii.

 

Her ne yaparsanız yapın, soruların üzerinde dikkatli düşünüp karar verdiğinize ve her soruya verebileceğiniz tüm yanıtları yazdığınıza emin olun. Sorulara tamamen doğru cevap veremeyeceğinizden şüphelenseniz bile cevap yazmaya özen gösterin. Bu tip sınavlarda yanlış cevaplarınız için doğruların sayısında azalma yaratacak şekilde cezalandırılmayacaksınız ne de olsa.

 

Kendinize iyi bakın

 

Bu son derece basit görünen tavsiye genelde çalışma esnasında gözden kaçıyor ve unutuluyor; ancak sağlık konusu es geçilemeyecek kadar önemli. Sınavınızı da olumsuz etkileyebilecek bu durum karşısında özenli olmalısınız. Tekrar etmek ve çalışmak önemlidir ancak beyninizi yoracak kadar çok bilgi yüklemeye çalışmanın da bir faydası olmaz. Sınavınıza hazırlanırken yediklerinize, uyku düzeninize ve günlük egzersizinize dikkat etmeyi unutmamalısınız.

Okunması gerekenler

article Img

TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır

İngilizce konuşulan bir ülkede üniversitede okumak isteyen uluslararası bir öğrenciyseniz, TOEFL sınavına girmeniz gerekebilir. İngilizce bir lisans veya yüksek lisans programı için gerekli İngilizce dil becerilerine sahip olduğunuzdan emin olmanızı sağlayacak olan TOEFL sınavı, IELTS ile birlikte İngilizce diliyle en alakalı standartlaştırılmış sınavlardan biridir. İngilizce dilindeki bu yeterlilik için en belirgin iki sınav olmasına rağmen neden TOEFL tercih

151.2K
article Img

Yurtdışı Eğitim Başvurusu Yaparken CV'mi Nasıl Hazırlamalıyım?

Yurtdışında eğitim almak, öğrenciler için CV yani özgeçmişlerine ekleyecekleri en önemli niteliklerden biri olacaktır. Zira, mezun olduktan sonra iş başvurularında ön sıralara geçmenizi, işverenin de CV’nizdeki yurtdışı eğitim, dil bilgisi ve yabancı bir ülkede yaşam deneyiminizi görmesini ve daha olumlu geri dönüşler almanızı sağlar.   Son yıllarda, dünyanın farklı ülkelerinde yurt dışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenci sayısı giderek

34.4K
article Img

Mülakat Nedir, Nasıl Hazırlanılır?

Üniversite mülakatları, ilk bakışta korkutucu görünebilir, ancak yurt dışında okumak için seçtiğiniz üniversite başvurularının da en önemli ve en son adımlarından biridir. Bir mülakat ile karşı karşıyaysanız muhtemelen gergin olmanız doğaldır, ancak sizi nelerin bekleyeceği ile ilgili de bir fikre sahip olmanız görüşmenizi daha rahat ve kolay atlatmanızı sağlayacaktır. Rehberimiz, mülakat nedir, bir üniversite mülakatına nasıl hazırlanılır, mülakat türleri nelerdir

9.2K
article Img

Üniversiteye giriş testleri

Bazı üniversiteler başvuracak kişilerin yalnızca eğitimlerinden önceki yeterliklerine bakmayıp programda başarılı olacaklarını kanıtlayacak becerilere sahip olduklarını gösterecek testlere girmelerini de bekler. Eğitim programınıza başlamadan önce almak zorunda kalabileceğiniz bazı temel testleri gözden geçirdik.   ATAS Academic Technology Approval Scheme (ATAS) testi 2007'de teknolojik silahların geliştirilmesinde kullanılabilecek bilgi ve

6.1K