Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Cadılar Bayramı Nedir, Dünya Genelinde Nasıl Kutlanır?

Yurt dışında eğitim almayı planlıyorsanız, dünya genelinde öğrenciler Cadılar Bayramı’nı nasıl kutlar ve hangi etkinlikler düzenlenir merak ediyor olabilirsiniz?

Cadılar Bayramı Nedir, Dünya Genelinde Nasıl Kutlanır?

Yurt dışı eğitim almanın en güzel taraflarından biri de dünya çapında etkinlik ve festivalleri eş zamanlı ve birebir yaşayarak deneyimlemek olacaktır. Peki, Cadılar Bayramı’nın nerede olduğunuza bağlı olarak, dünyanın farklı ülkelerinde biraz korkutucu ve bir o kadar da eğlenceli biçimlerde kutlandığını biliyor muydunuz? O halde, hayalet trenimize atlayın ve sizi dünya genelindeki Cadılar Bayramı kutlamaları turuna çıkaralım, ama çığlık atmak yok!

 

Cadılar Bayramı Nedir?

 

Her yıl, 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı, dünyanın en eski bayramlarından biridir. Hristiyan dininde 1 Kasım günü kutlanan All Saint’s Day yani Azizler Günün’nün arifesi olan All Hallow’s Eve’den kısaltılan Halloween’in tarihi, aslında çok daha eskilere dayanıyor. Orijinali Antik Britanya’da, pagan Keltler’in kutladığı Samhain Festivali yani hasat bayramıdır. Yazın bitip kışın geldiği ve ölülerin kutsandığı ilahi bir dönem olan Samhain, zamanla cadılar, periler, hayaletlerle özdeşleşerek popülerleşmiş ve günümüzdeki şeklini almıştır. 

 

Amerika

 

Amerika’da her yıl tüketilen şekerlerin dörtte birinin Cadılar Bayramı için satın alındığını biliyor muydunuz? Halloween kutlamaları, Amerika’da 19. yüzyılda ülkeye göç eden İrlandalı göçmenlerle başlanmıştır. Bugün, dünyaca ünlü Halloween film yapımları ve sinema sektörünün katkılarıyla Cadılar Bayramı, ülkede o kadar popüler hale geldi ki, birçoğumuz bu bayramın bir Amerikan geleneği olduğunu düşünüyoruz. 

 

Cadılar Bayramı kostümleri, Halloween makyajı, içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulan ve içinde bir mum yakılan jack-o-lantern adını verdikleri balkabağı, elma şekeri filmlerde sıklıkla rastladığımız ve Amerika’yla özdeşleşen geleneklerdir. Öyle ki, çocuklar Halloween günü, hava karardıktan sonra en korkunç kostümleri ile kapı kapı dolaşarak ‘’Trick or Treat’’ yani ‘’şeker mi yoksa şaka mı’’ diye sorarlar ve birbirinden leziz şekerlemeleri torbalarına doldururlar. Aslında çoğumuzun çocukluk yıllarında Şeker Bayramı’nda komşu kapılarını çalarak yaptığı etkinliğe benziyor değil mi? 

 

 

Amerika’da eğitim alan öğrenciler içinse etkinlik bir hayli gösterişli ve eğlenceli geçer. Cadılar Bayramı ne zaman 31 Ekim’i gösterse, tüm ülkede Halloween kostüm partileri, en iyi kostüm yarışmaları, canlı şovlar, animasyon gösterileri, hayalet turları, geçit törenleri başlar. Halloween deyince, tabii ki Michael Jackson’ın Thriller isimli parçası ile vampir veya zombi gibi en popüler Cadılar Bayramı kostümleri de unutulmamalıdır.

 

▶️▶️ Amerika Hakkında 20 İlginç Bilgi ve Amerika'da Üniversiteye Başvururken İpuçları için yazılarımızı inceleyebilirsiniz. 

 

Birleşik Krallık

 

Britanya’da Cadılar Bayramı geleneği kökeni Amerika’dan çok daha eskilere dayanıyor. Hatta All Souls’Day olarak bilinen Halloween’da ortaçağa kadar ‘’soul cake’’ adı verilen küçük yuvarlak kurabiyeler hazırlanırdı ve şarkı söyleyerek kapıdan kapıya giden çocuklar ve yoksullara verilirdi. Kurabiyeler hindistan cevizi, tarçın ve zencefilden oluşurdu.  

 

Ekim ayı geldiğinde hem Birleşik Krallık hem de ABD’de Cadılar Bayramı çılgınlığı başlarken, Sevgililer Günü’nde olduğu gibi bu bayramda inanılmaz derecede ticari bir boyut kazanmıştır. Dükkanlar bu bayram için özel kostüm ve parti malzemeleri satarken, kafeler normal ürünlerinin özel bal kabağı aromalı versiyonlarını çıkarır ve evde kalmak isteyenler içinse TV kanalları korku filmleri ile dolar.

 

 

İngiltere’de öğrenciyseniz, Cadılar Bayramı temalı geceler ve ona uygun özel müzik listelerine her cafe ve barda rastlayabileceğinizi söyleyelim. Aynı zamanda Cadılar Bayramı’nda insanların su dolu bir kaba kafalarını sokup içinde yüzen elmaları ağızlarıyla yakalamaya çalıştıkları apple-bobbing yani elma-tutmaca partileri, en sevilen aktivitelerden biridir. Ardından “Trick or Treat” oynanır ve bu oyun küçük çocukları olan aileler arasında, kırsal bölgelerde daha yaygındır. En bilindik “trick - şakalar” arasında, evlere yumurta atma ve binaların veya kent simgelerinin tuvalet kâğıdıyla kaplanması yer alır.

 

▶️▶️ İngiltere Hakkında Bilmeniz Gereken 18 İlginç Gerçek ve 5 Kasım günü Birleşik Krallık'ta kutlanan Guy Fawkes Günü için yazılarımıza göz atabilirsiniz. 

 

Hong Kong

 

Hong Kong’taki doğu ve batı etkilerinin karışımı Cadılar Bayramı’nı kutlarken tam olarak nerede olduğunuza dikkat etmeniz gerekebilir. Yue Lan yani Aç Hayaletler Festivali adını verdikleri bu kutlama, o gün serbest bir şekilde ortalıkta dolandığına inanılan ölü ruhları yatıştırmak için bir fırsat olarak görülür. Kimseye görünmemeleri için ölüleri memnun etmek adına onlara paralar sunulur ve meyve resimleri yakılır. Buna karşın Hong Kong’taki Halloween kutlamalarında batı izlerinin daha çok görüldüğü DisneyLand, ticari kutlamaların merkezi olmuştur.

 

Singapur 

 

Singapur’daki Cadılar Bayramı kutlaması Hong Kong’a benzerdir ve o gün, cehennem kapılarının açıldığına, ruhların sevdiklerini ziyarete geldiklerine inanılır. Ancak Singapur’da kültüre ve geleneklere biraz daha bağlı kalınır. Ülke genelinde, tamamı bölgedeki vatandaşlar tarafından organize edilen Çin opera ve müzik performansları sergilenir.

 

▶️▶️ Dünyanın En Sıradışı Noel Kutlamaları hangi ülkelerde yapılıyor biliyor musun?

 

İrlanda 

 

ABD ve Birleşik Krallık’a benzer olarak İrlanda’da da sadece o ülkeye özgü olan bazı etkinlikler mevcuttur. Snap apple olarak bilinen ve bir ipten sarkıtılan elmaların ısırılmaya çalışıldığı “Elma Isırmaca”, Knock-a-dolly adı verilen ve çocukların evlerin kapılarını çaldığı ve ev sahibi açmadan kaçtıkları oyunlar en bilinenleridir. Bu tür yaramaz şakaların yanı sıra Cadılar Bayramı’na özel yapılan lezzetli yemekler de vardır. Barnbrack adı verilen geleneksel meyveli kek en bilinenidir. Bu kek, içerisine sarı renkte bir nesne konularak pişirilir ve bu nesnenin ne olduğuna bağlı olarak geleceğin tahmin edildiğine inanılır. 

 

 

Jack-o-lantern adı verilen kabakların oyulma geleneği ise yine İrlanda’dan geliyor. Geleneksel bir Kelt hikayesinde Jack adında bir adam şeytanı kandırır ve bu yüzden öldükten sonra şeytan, onun yolunu aydınlatmak için geceyi yanan bir kömür parçasıyla ışıldatır. Jack bu kömür parçasını, oyulmuş bir şalgamın içine koyarak rivayete göre Halloween gecesi gezintiye çıkar. İrlandalılar, Jake’ın fenerinin korkutucu versiyonlarını şalgamlara oyarak, kötü ruhları kovmak için pencere ve kapı önlerine koymuşlardır. Amerika’da ise balkabağına oyulmasında, bölgede bu sebzenin yoğun olarak yetiştirilmesinin payı vardır. 

 

▶️▶️ İrlanda Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi ve İrlanda Kültürü Hakkında Merak Edilenler için rehberlerimize göz atın. 

 

Latin Amerika

 

Halloween kutlamaları, Meksika ve İspanya gibi Latin Amerika ülkelerinde 31 Ekim gecesi başlayıp 2 Kasım’a kadar 3 gün boyunca kutlanır. Ruhların varlığının yoğun olarak hissedildiği bu dönem, pek çok aile ölen akrabalarını onurlandırmak için evlerinde bir sunak inşa eder ve oraya çiçekler, şekerler ve en sevdiği yiyecekler konulur. Gelen ruhun ziyafete dalmadan önce ellerini yıkayabilmesi için biraz su ve havlu bırakılırken, geriye dönüş yolunu bulması için de mumlar ve tütsüler yakılır. 

 

Yurt dışında eğitim almak için sitemizdeki üniversite broşürlerini indirerek; bölümler, burs çeşitleri, konaklama ve giriş koşulları hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA