Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

Dünya Genelinde Öğrenciler Cadılar Bayramı’nı Nasıl Kutlar?

share image

Cadılar Bayramı kapıda ve bu bayram, yurtdışındaki öğrenciler için kitaplarını bir kenara bırakıp biraz korkutucu yaramazlıklar yapmak için fırsat!

 

Cadılar Bayramı’nın farklı ülkelerde farklı biçimlerde kutlandığını biliyor muydunuz? Farklı bölgeler/ülkeler, katılacak çok sayıda farklı etkinliklerin yanı sıra aynı zamanda bu tatilin mitolojisi ile ilgili farklı özelliklere vurgu yapar. Hadi uluslararası hayalet trenimize atlayın ve sizi dünya genelindeki Cadılar Bayramı kutlamaları turuna çıkaralım - ama bağırmak yok!

 

Birleşik Krallık ve ABD

 

 

Ekim ayı geldiğinde hem Birleşik Krallık hem de ABD’de Cadılar Bayramı çılgınlığı başlar (özellikle ABD’de) ve bu tatil inanılmaz derecede ticari bir boyut kazanmıştır. Dükkanlar bu bayram için özel kostüm ve parti malzemeleri depolar; kafeler normal ürünlerinin özel bal kabağı aromalı versiyonlarını çıkarır ve TV kanalları ise korku filmleri ile dolar. Bu da dışarı çıkmak isteseniz de evde kalmak isteseniz de o gece yapacak bir şeyleriniz olacağı anlamına gelir.

 

Öğrenciler için kulüp ve barlarda özel Cadılar Bayramı temalı geceler düzenlenir ve özel müzik listeleri hazırlanır (tabii ki özellikle Michael Jackson’ın Thriller isimli parçasına yer verilir). Eğer Moda & Tekstil öğrencisiyseniz, becerilerinizi kullanabilir ve bu gece için göz alıcı kostümler yaratabilirsiniz. Bu kostümler geleneksel veya korkunç olabilir (örn: vampir veya zombi gibi) veya iyi bilinen hayali bir karakter olabilir - ne kadar yaratıcı olursa o kadar iyi! Kadın öğrencilerin giydikleri kıyafetler oldukça cüretkar olabilir - ya da isterseniz korkunç veya gülünç görünen tercihler de yapabilirsiniz. Cadılar Bayramı’nda insanların su dolu bir kaba kafalarını sokup içinde yüzen elmaları ağızlarıyla yakalamaya çalıştıkları elma-tutmaca (apple-bobbing) partilerin en sevilen aktivitelerinden biridir. Ardından “Trick or Treating” oynanır - bu oyun küçük çocukları olan aileler arasında, kırsal bölgelerde daha yaygındır. En bilindik “trick - şakalar” arasında evlere yumurta atma ve binaların veya kent simgelerinin tuvalet kâğıdıyla kaplanması yer alır.

 

Hong Kong

 

 

Hong Kong’taki doğu ve batı etkilerinin karışımı Cadılar Bayramı’nı kutlarken tam olarak nerede olduğunuza dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Yue Lan (Aç Hayaletler Festivali) adını verdikleri bu kutlama, o gün serbest bir şekilde ortalıkta dolandığına inanılan ölü ruhları yatıştırmak için bir fırsat olarak görülür. Kimseye görünmemeleri için ölüleri memnun etmek adına onlara paralar sunulur ve meyve resimleri yakılır. Ancak Ocean Park ve Disneyland Hong Kong’taki etkinlikler batı izlerinin daha çok görüldüğü ticari kutlamalar da mevcuttur.

Bilindiği üzere Hong Kong pek gelişmiş bir ülke değildir - çok sayıda uzun apartman binaları arasında çocukların gezinmesi mümkün olmadığından Trick or Treating oynamak o kadar kolay olmayacaktır. Bunu yapmak istiyorsanız sadece yaşadığınız sokakla sınırlı kalmanız gerekecek.

 

Singapur        

 

Singapur’daki Cadılar Bayramı kutlaması Hong Kong’a benzerdir - o gün, cehennem kapılarının açıldığına ve ruhların sevdiklerini ziyarete geldiklerine inanılır. Ancak Singapur’da kültüre ve geleneklere biraz daha bağlı kalınır. Ülke genelinde, tamamı bölgedeki vatandaşlar tarafından organize edilen Çin opera ve müzik performansları sergilenir.

 

İrlanda

 

 

ABD ve Birleşik Krallık’a benzer olarak İrlanda’da da sadece o ülkeye özgü olan bazı etkinlikler mevcuttur. “Elma Isırmaca” (Snap Apple), Apple-Bobbing adı verilen oyuna benzerdir ancak elmalar bir ipten sarkıtılır. “Knock-a-dolly” oyununda ise çocuklar evlerin kapılarını çalar ve ev sahibi açmadan kaçarlar. Bu tür yaramaz şakaların yanı sıra lezzetli yemekler de vardır - örneğin “Barmbrack” adı verilen geleneksel meyveli kek… Bu kek içerisine sarılı bir nesne konularak pişirilir - bu nesnenin ne olduğuna bağlı olarak geleceğin tahmin edildiğine inanılır. Catering bölümünde okuyan öğrenciler bu keki kendileri yapmayı deneyebilirler.

 

İsveç

 

 

Tarihi, insanların ölen yakınlarını andıkları Alla Helgons’a (Azizler Yortunu) yakın olması sebebiyle Cadılar Bayramı, İsveç’te pek popüler değildir - dolayısıyla insanların orada neden kostüm giyecek ruh halinde olmadıklarını anlayabilirsiniz. Ancak öğrencilere bir önceki Cuma günü yarım günlük bir tatil verilebilmektedir.

 

Kaynak: https://www.hotcoursesabroad.com/study-abroad-info/before-you-leave/how-students-celebrate-halloween-around-the-world/