Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Öğrenci Konaklama Bilgileri

Yurtta Kalmak için 5 Neden

share image

Yurtdışına eğitim için giderken kalacak yer seçenekleri arasında öğrenci yurduna rastlamanız pek muhtemeldir. Peki öğrenci yurtlarının avantajları neler?

 

Birçok öğrenci henüz okula başlamadan önce, yurtlar hakkında kötü hikayeler duyar ve bu nedenle ilk sene sonunda bir apartman dairesine taşınmak için plan yapar. Gerçekte ise kalacağınız yere bağlı olarak yurtlar her şey dahil bir otel benzeri olabilir. Yurtta kalmak, öğrenciye birkaç sene daha ev işlerinden uzak durmak için zaman kazandırır. Peki 20 yaşındaki bir insan için bunun ne gibi bir zararı olabilir ki?

 

İşte 4 senelik okul hayatı boyunca yurtta yaşamak için bazı sebepler:

 

1. Temizlik servisi dahil

 

Yurtta yaşamanın en güzel yanlarından biri temizlik servisinin dahil olması. Temizlikçiler sizin yerinize kirli işlerinizi yaparken, siz de bu durumda zamandan kazanmış olursunuz. Temizlik görevlileri genelde çöpünüzü boşaltır, sabun ve tualet kağıdını yeniler, banyoyu dezenfekte eder ve paylaşılan alanları süpürür. Zaten hayatınızın geri kalan süresince kendi temizliğinizi yapmak zorunda kalacağınızdan, bırakın bir veya dört seneliğine başkaları sizin işinizi görsün.

 

2. Okula yakınlık

 

Bu kriter aslında en önemlilerden biri olsa da, tercih yaparken yeterli derecede değer verilmediğini görüyoruz. Yurtlar genellikle okula yürüme mesafesinde konumlandırılmıştır ve bu sayede kafetarya, kütüphane, kampüsteki partiler, spor aktiviteleri ayağınızın altındadır. Ayrıca, ulaşım için harcayacağınız para da cebinizde kalır.

 

>>Öğrenciler için yurtdışında konaklama seçenekleri

 

3. Yeni insanlarla tanışma fırsatı

 

Genellikle 100 üzerinde öğrenciye ev sahipliği yaparak, yurtlar farklı insanlarla tanışmak için olanak sağlar. Bazı aktivitelerde, mutfakta veya yurdun paylaşılan bölümlerinde farklı insanlarla karşılaşıp tanışabilirsiniz.

 

4. Güvenlik

 

Yüksek güvenlikli bir apartmanda yaşamadığınız sürece, ki bunun biraz pahalı olacağını söylemek mümkün, apartmanların hemen hemen hepsi sadece kapı kilidi ile güvenlik sunar.

 

Buna karşılık yurtlar, oda anahtarının yanı sıra özel bir kart okuma sistemi ile de donatılmışlardır ve geceleri görevliler tarafından gözlemlenir. Bazı kampüslerde güvenlik için telefon veya kamera sistemi sunarken, okulların büyük çoğunluğu ise gece geç vakitte öğrencileri yurtda taşıyacak shuttle servisi sunar.

 

>>Kampüs dışında konaklama

 

5. Fatura yok!

 

Büyük ihtimalle bunun önemini tek başınıza yaşamadığınız sürece anlayamazsınız. Apartman dairesinin aksine yurtlarda aylık fatura ödemek zorunda değilsiniz, böylece fatura unutma veya geç ödeme gibi dertleriniz olmaz. Okul başlangıcında bir sömestr için ödeme yaparsınız ve buna genellikle faturalar, internet ve diğer hizmetler dahildir.

 

Yurt hayatı için okul hayatının bir parçası denilebilir ve en az okul hayatı kadar önemlidir. Böyle bir deneyimi hayatınız boyunca bir kez yaşabilirsiniz, o nedenle size önerimiz öğrencilik yıllarınızı iyi değerlendirin ve bir de yurt hayatını deneyin.

 

>>Dünyanın en modern yurtlarını buradan görüntüleyin.