Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi
10515

Mimarlık, fiziki yapılar tasarlama ve kurma sanatıdır. Evler, ofisler, köprüler, alışveriş merkezleri, okullar, oteller, havalimanları gibi çok çeşitli büyüklükte ve karmaşıklıktaki yapıların çiziminden başlayarak işlevsel hale gelene kadarki tüm süreçteki çalışmaları kapsayan mimarlık, dünyanın hemen her ülkesinde son derece zorlu bir eğitim ve teknik beceri gerektirmektedir.

 

Mimarlık eğitimi, sağladığı geniş vizyonla mezunlarına başarılı bir kariyerin kapılarını açar. Mezunlar mimarlık ofislerinde çalışabilecekleri gibi, aynı zamanda kendi ofislerini de kurarak iş hayatına başlayabilirler.

 

Mimarlık, diğer iş kollarına nazaran şehir hayatıyla son derece iç içedir. Çünkü insanlar mimarların tasarladıkları binaları kullanırlar ve tam da bu sebeple özellikle şehirlerin sembolü haline gelen binalar, mimarlarıyla birlikte anılırlar. Örneğin İstanbul’daki Süleymaniye Camii Mimar Sinan ile birlikte anılır. Bu açıdan mimarlık eğitimi, özellikle başarılı işlerle taçlandırılırsa mimara mesleki başarı ve doyum duygusu yaşatır.

 

Yurt dışında mimarlık eğitimi veren üniversiteleri buradan görüntüleyin!

 

Siz de mezun olduktan sonra yurt dışında mimarlık okumak ya da yurt dışında mimarlık master’ı (yüksek lisansı) yapmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi

 

Yurt dışında mimarlık eğitimi almak için okul özelinde başvuru koşullarını taşımanız gerekmektedir. Çünkü yurt dışında mimarlık başvuru koşulları, aynı ülkedeki iki farklı üniversite için bile farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple okumak istediğiniz okulun başvuru koşullarını incelemenizi öneririz.

 

Bazı okullar portfolyo isteyebilirken bazı okullar portfolyoya gerek görmeyebilir.

 

İngilizce eğitim veren bir okula başvuracaksanız, okulun isteyeceği IELTS/TOEFL dil yeterlilik puanını sağlamanız gerekmektedir.

 

Bunun yanı sıra, lise ya da üniversite eğitiminize ait notlarınız talep edilmektedir. Burada özellikle lise öğrencisiyseniz dikkat etmeniz gereken nokta, bazı okulların yurt dışı mimarlık eğitimi başvurularında Fizik, Matematik ve Kimya derslerin almış olmanızı şart koşmasıdır. Bu dersleri almadıysanız, üniversite eğitiminiz öncesi hazırlık kurslarına gitmeniz gerekebilir.

 

Yurt dışında mimarlık eğitimi veren üniversiteleri buradan görüntüleyin!

 

Mimarlık Eğitimi Sonrası Çalışma

 

Mimarlık eğitiminde sonra çalışabilmeniz için ilgili ülkenin resmi Mimarlık kuruluna kayıtlı olmanız gerekmektedir. İngiltere’de The Architects Registration Board, Amerika Birleşik Devletleri’nde National Council of Architectural Registration Boards (NCARB), Türkiye’de ise Mimarlar Odası bu kayıt işlemlerini gerçekleştirmektedir. Amerika’da ve İngiltere’de mimarlık hayatına başlayabilmeniz için ilgili kurumların talep ettikleri dokümanları sağlamalı ve hazırladıkları sınavı geçmelisiniz.

 

Yurt dışında mimarlık eğitimi aldıktan sonra Türkiye’de çalışmak istiyorsanız, YÖK’ten denklik belgenizi almanız gerekmektedir. Bununla birlikte, üniversitenizden aldığınız ders kredilerinin Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) karşılıkları ve derslerin Türkçeye çevrilmiş içerikleri istenmektedir.

 

Yurt dışında mimarlık okumak isteyen tüm adaylarımıza profesyonel ekibimizle yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Bölüm ara

Ülke seçin
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi

İstanbul’daki kariyerini geride bırakarak 2014’te Londra’ya taşındı. Dünyada yazılmış her şeyi okuma gibi imkansız görünen bir hayali var. Henüz yolun başında sayılır, ama denemeye devam ediyor.