Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz En Popüler Konular

Yurtdışında Popüler Bölümler

Yurtdışı eğitim, öğrenciler için geleceklerini şekillendirebilecekleri en yararlı deneyimlerden biri olabilir. Yabancı bir ülkede okumayı seçmek, bir yandan dünyaya olan bakış açınızı değiştireceği gibi tek başınıza bir çok işin üstesinden gelmeye çalışarak kendinize olan güveninizin artmasına neden olacaktır. Çoğu işveren için en önemli özellikler arasında yer alan yabancı dil becerileri, uluslararası deneyim, yeni bir kültüre ve ülkeye adapte olma becerileri kariyer imkanlarınızı da artıracaktır. Bu açıdan yurtdışında eğitim alacağınız üniversiteleri ve bölümleri seçerken geleceğinizi düşünerek doğru kararlar verdiğinize ve ilgi alanlarınıza uygun konular olduğuna dikkat edin. Yazımızda yurtdışı eğitim alabileceğiniz en popüler konulara yer verdik. 

 

Biyomedikal Mühendislik

 

Biyomühendislik olarak da bilinen biyomedikal mühendislik, biyoloji ve mühendislik alanında karar veremeyen öğrenciler için fırsatlarla dolu bir bölümdür. Tıp ve teknolojiyi birleştiren bölüm, tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ve çözüm üretilmesini, kısacası tıbbi sorunlara mühendislik yaklaşımı getirmeyi amaç edinen bir daldır. Sağlık alanında problemlerin çözümü, elektronik ve mekanik cihaz ve yazılımların tasarlanması, mevcut olan yöntemlerin geliştirilmesi, kalp pilleri, diyaliz makinesi, yapay organlar, ultrason, röntgen gibi tıbbi cihazların üretimi ve tasarımı, yapay zeka sistemlerinin tasarımı gibi konular biyomedikal mühendisliği kapsar. Gelişen teknoloji ve artan nüfus, bu alandaki uzmanlara daha çok ihtiyaç duyulmasına neden olurken iş imkanları ve kazançlarına bakıldığında dünya çapında en popüler meslekler arasında da ilk sıralarda yer alır. 

 

Aktüerya Bilimi

 

Yurtdışında popüler bölümler arasında yer alan aktüerya bilimi, ilk olarak 1700’lü yıllarda İngiltere’de ortaya çıkarken, 20. yüzyılda Amerika’da gelişimini tamamlamış ve üniversitelere girmiştir. Bugün her ne kadar Türkiye’de çok fazla tanınmasa da yurtdışında hem lisans hem de lisansüstü derecelerde eğitim alma imkanı bulacağınız aktüerya bilimi, istatistik ve matematiğe ilgi duyan ekonomi, matematik, istatistik ve finans gibi disiplinleri bünyesinde barındıran çok yönlü bir bölümdür. Genel olarak yangın, kaza, deprem, sel gibi öngörülmeyen olayların finansal etkilerini inceleyen bilim dalı olarak tanımlanabilir. Öğrenciler için giderek artan istihdam imkanları ile de dikkat çeken aktüerya bilimi, güçlü analitik ve problem çözme becerilerinin yanı sıra mükemmel matematiksel zekaya sahip olmanızı gerektirir. Mezunlarının özellikle muhasebe sigorta ve finans sektörlerinde iyi paralar kazandığı bölüm Amerika’da en çok kazanç getirisi olan alanlar arasında ilk sıradadır. 

 

Havacılık Mühendisliği

 

Havacılık mühendisliği, uçakların tasarım ve inşası, gelişimi ve test edilmesi ile ilgilenen mühendislik alt dallarından biridir. Eğer siz de havacılık alanında büyük icatlar ve keşiflere öncülük etmek isterseniz bu bölüm tam size göredir. Son yıllarda mesleki gelişim fırsatları ile umut verici maaşlar ve zengin kariyer fırsatları sunan havacılık mühendisliği, günümüzde özellikle Hindistan, Çin, Amerika ve Avrupa’da popüler bölümler arasında yer alır. Bugün, İngiltere’deki çoğu üniversite, mezunlarına Rolls Royce, British Airways gibi havacılık şirketlerinde iş imkanı sunarken dünya çapında en iyi üniversiteler arasında;

 

 

Hukuk

 

Yurtdışında eğitim alabileceğiniz en popüler bölümler arasında hukuk bölümünü görmek hiçte sürpriz olmamıştır. Hukuk lisans derecesine sahip öğrenciler için eğitim alacakları konular oldukça çeşitlidir. Son yıllarda özellikle kriminolojinin sıklıkla tercih edildiği İngiltere, İtalya, Amerika, İsviçre gibi ülkelerde uluslararası hukuk, ticaret hukuku, AB ve insan hakları hukuku, bankacılık hukuku gibi alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. Unutmayın, hukuk bölümü mezunlarına ve avukatlara her zaman ihtiyaç vardır ve çoğu sektörde olduğu gibi teknoloji alanında da Google, IBM, Facebook, Apple gibi şirketlerde iş imkanları oldukça çoktur. 

 

Çevre Mühendisliği

 

Çevre mühendisleri, çevre sorunlarını çözme ve çevre güvenliğini geliştirmek için mühendislik ile biyoloji ve kimya gibi bilimsel ilkeleri kullanan bir daldır. Hava ve su kirliliğinin kontrolü, atıkların ortadan kaldırılması, geri dönüşüm, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi konular üzerine çalışmalar yapan çevre mühendisliği bölümünde lisans derecesini tamamlayan öğrenciler, hükümet ve sivil toplum kuruluşlarında çalışabilirler. Bugün özellikle sürüdürülebilirlik ve temiz çevre konusunda İsveç, Finlandiya gibi ülkeler, üniversitelerle yaptıkları ortak araştırmalar ile dikkat çekerken, dünyada da Kanada, Japonya, Avustralya gibi ülkelerde çevre mühendisliği lisansüstü programlarının çeşitliliği göz doldurur. 

 

Psikoloji

 

Genel olarak insan davranışlarını ve altında yatan sebepleri inceleyen bilim dalı olarak bilinen psikoloji, bugün yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler arasında popüler bir seçimdir. Daha çok Amerika, Kanada, İngiltere ve Avusturya gibi ülkelerin tercih edildiği psikoloji bölümü ile öğrenciler deneysel psikoloji, sağlık psikolojisi, klinik psikoloji, psikometri gibi alt dallarda uzmanlaşırlar. Bugün, dünya çapında yüksek kazançlara sahip olan psikoloji mezunları, özellikle nöropsikoloji doktora derecesi ile 90.460$ civarında ortalama bir kazanç sağlarlar.

 

Bilgisayar Bilimleri ve Matematik

 

Bilgisayar bilimleri ve matematik, bugün yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için dünyanın en iyi bölümlerinden biridir. Günümüz dijital çağında bilgisayar programları hayatımızın her alanında yer alırken, bilgisayar bilimleri mezunlarına olan ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Siz de IT danışmanı, bir geliştirici ya da sistem yöneticisi olarak kariyer yapmak, yüksek lisans programlarına kayıt olarak iş imkanlarınızı artırmak ve yüksek maaşlar kazanmak isterseniz bu alanda yurtdışında üniversite okumak tam size göre olacaktır. Bugün bilgisayar bilimleri ve matematik alanında eğitim alabileceğiniz en iyi ülkeler arasında başta Amerika olmak üzere İngiltere, Hollanda, Almanya ilk sıralarda yer alırken öğrenciler için sayısız iş fırsatları sunar. 

 

Deniz Biyolojisi

 

Günümüzde dünya çapında en popüler bölümler arasında yer alan marine biology ya da deniz biyolojisi; derin suları keşfetmek, benzersiz yaşam alanı içinde yaşayan hayvanları ve organizmaları incelemek isteyen öğrencilere sayısız fırsatlar sunar. Deniz biyolojisi çok geniş bir alandır ve bu yüzden çoğu araştırmacı davranış, teknik ve ekosistem üzerine belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyebilir. Artan dünya nüfusu ile birlikte gıda, su ve enerji kaynakları giderek azalırken yiyecek, su ve barınak üretmek için okyanustan faydalanma konusu giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır. 

 

Tıp

 

Geçmişten günümüze geçerliliğini kaybetmeyen konulardan olan tıp, bir üniversiteye başvuracak öğrenciler için ilk tercihler arasındadır. Bugün insan refahını ve hastalıklardan korunmayı artırmak, tanı ve tedavileri uygulamak doktorlar, hemşireler, cerrahlar ve hekimler tarafından sağlanır. Her yıl binlerce öğrenci bu ritüeli gerçekleştirmek için tıp bölümünde okumayı seçer. Mezun olduktan sonra iş kaygısı yaşamayacağınız, ancak zorlu şartlarda çalışmaları ve uzun bir eğitim dönemini gerektiren bölüm, özellikle yüksek kazançları nedeniyle öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilirken aşağıdaki ülkelerde tıp eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

 

 

Fizyoterapi

 

Hastalık, yaralanma, sakatlık ve yaşlanma gibi durumları tedavi etmek ve sağlıklarını geliştirmek için insanlara yardım edebileceğiniz fizyoterapi bölümü, bugün ilginç kariyer imkanları ve yüksek kazançları ile dikkat çeker. Bir fizyoterapistin tedavi programları arasında masaj, terapötik egzersiz, elektroterapi, biyomekanik, kinesiyoloji yer alır. Eğer yüksek lisans düzeyinde eğitiminize devam etmek isterseniz, egzersiz fizyolojisi, mesleki rehabilitasyon ve bilişsel rehabilitasyon üzerine master programlarına katılabilirsiniz. Bir fizyoterapist olarak geriatri tıp, yoğun bakım, ruh sağlığı, ortopedi, pediatri gibi belirli alanlarda iş imkanı bulabilirsiniz.

 

Faydalı Linkler:

Yurtdışında Başvurabileceğiniz En İlginç Konular

Yurtdışında Hangi Ülkede, Hangi Bölümü Okumalısınız?

İşverenler Neden Yurtdışında Okuyanları Tercih Ederler?