Temel Bilgiler
Kanada: Once you arrive - Okunması gerekenler

Kanada'da Yapılması Gereken 5 Şey

Eğitim için Kanada'ya gidiyorsanız nereleri görmelisiniz, neler yapmalısınız? İşte burada bir kaç öneri...

Kanada Kayak
5555

1- Hokey Maçlarını Kaçırmayın

 

Buz hokeyu Kanada'nın ulusal bir sporudur. Toronto Maple Leafs, the Edmonton Oilers ve the Vancouver Canucks gibi ülkenin en büyük takımları the National Hockey League (NHL) - Ulusal Hokey Liginde oynamaktadır.

 

Bu oyunlar genelde televizyonda yayınlanmakta, o yüzden evinizde televizyondan ya da online olarak izleyebilirsiniz ya da bir barda kalabalıkla beraber seyredebilirsiniz. Ama tabiki de, bizim önerimiz şu ki, tüm atmosferi yaşayabilmemiz için oyunları canlı olarak seyretmeniz. Yalız tabi sadece NHL oyunları değil, ikinci lig takımlarının oyunları da oluyor, ve onlar da oldukça geniş bir fan kitlesine sahip ve bu oyunlarda daha çok kavga, atışma oluyor, bu da bir bakıma onları heyecanlı ve popüler kılıyor. 

 

Spor, topluma karışma ve çevrenizdekilerle bağ kurma açısından harika bir yol.

 

2- Kış Sporlarını Keşfedin

 

Kanada iklim kosullari zaten kis sporlarinin dogusunu temsil ediyor ve Kanada'lilar, bu sporun bir parcasi olarak buyuyorlar, yani diyecegimiz o ki; bu sporlar onlarin kaninda var. Hockey'in haricinde ulkenin her bir tarafinda kayak, snowboard, artistik buz pateni, curl ve daha bir cok inanilmaz sporlar yapilmakta.

 

Eger sicak iklimli bir yerde buyumusseniz, muhtemelen Kanada sizin icin bir ilk olacak bu sporlari denemede. Ama su da bir gercek ki, kis sporlari Türkiye'de de gittikçe yaygin bir hal almakta.

 

Kanada'da bir okuldan mezun oldugunuzda veya ulkeden ayrildiginizda, muhtemelen bu sporlardan birinde profesyonel olacaksinizdir ve geri dondugunuzde arkadaslarinizi de ilgilenmeleri yonunde etkileyeceksinizdir.

 

3- Yazın Kamplara Katılın

 

Kanada, kamp yapmak ve çevrenizdeki doğayı anlamak acısından dehset güzel bir doğaya sahip.Muhtelemen, yurtdışından gelmiş öğrencilerin ihtiyaç duyduğu her şeye rahatça ulaşabileceği modern şehirlerde okuyor olacaksınız fakat bu şehirlere karşın ülkenin doğal güzelliğini hissedebileceğiz alanları kesinlikle görmelisiniz. Başlıca kamp sporları Alberta'daki Waterton Lakes Ulusal Parki, ve Ontario'daki Lake Superior Provincial Parki ve Silent Lake'de yer almaktadır.

 

Muhteşem açık havada kamp yapmak, yeni arkadaşlıklar kurmak için harika bir yol. Ayrıca, Kanada geyikleri ve bir çok başka hayvanların hayatlarına da tanık olabilirsiniz, yalnız yanınıza içliklilerinizi ve sıcak tutmasi için diğer gerekli malzemeleri almayı sakın utumayın! İnanilmaz derecede soğuk!!!

 

4- Köpek Kızağına Binin

 

Kanada'nın harika manzarasını, kızak köpekleri sizi çekerken  izleyin.

 

Bu, hayatta kesinlikle bir kere tecrübe edilmeli. Özellikle de, o anı bir akşam kız arkadaşınız ya da erkek arkadaşınızla paylaşıyorsanız! Köpek kızağının asıl amacı güney ve kuzey Poles'dan taşımacılıktı fakat şimdi Kanada'nın en uç köşelerine yavasça ulaşmak için yapılan çok popüler bir etkinlik.

 

İsterseniz sadece arkanıza yaslanarak ilerleyebilir, isterseniz de dizginleri kendiniz çekebilirsiniz. Ayrıca, köpeklerin hayranıysanız, rehberiniz sizi onlar hakkında eğitebilir de. Bu arada, Alberta'daki Banff Milli Parkı ve Ontario'daki Algonquin Parkı köpek kızakları için gidebilecegiz en iyi yerlerden bir kaçı.

 

5- Tim Hortons Bağımlısı Olabilirsiniz..

 

Tim Hortons, kahve ve doughnuts konusunda oldukça meşhur bir restoranlar zinciridir. Yaklaşık 3,500'ün üzerinde restoran vardır ve Kanadalılar her sabah uyanabilmek için kendilerini Tim Hortons'un kahvesini içerken bulur. Restoranların hemen hemen hepsi ulaşımı çok kolay şekilde merkezidir. Özellikle uzun  sınav geceleri ve erken saatlerdeki dersler sayesinde onların düzenli müştersi olursanız hiç şaşırmayın. Hem sıcak bir şeyler içmek, Kanada'nın o soğuk havası için fazlasıyla cazip olacaktır. Bizim favorimiz ise Flatbread Breakfast Panini(ekmeği) ile Dark Roast, denemelisiniz!!


Kanada'daki üniversiteleri buradan görüntüleyin!

Şuna bir göz at...

Bölüm ara

Kanada
Yüksek Lisans
YAZAR HAKKINDA

Kanada Kayak

Digital Content Editor for Turkish Market of Hotcourses