Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Üniversiteye Başvuru

Birleşik Krallık'ta Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

Birleşik Krallık'ta Eğitim Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

Birleşik Krallık, bugün yüksek kaliteli eğitim alabileceğiniz dünyanın en iyi ülkelerine ve üniversitelerine sahiptir. Uluslararası sıralamalarda özellikle İngiltere üniversitelerinin ilk 10’da olduğu ve bugün dünyanın en iyileri arasında yer alan Oxford, Cambridge, UCL gibi okullar, öğrenciler arasında oldukça popülerken giderek artan eğitim ve yaşam masrafları öğrencilerin Birleşik Krallık’ta farklı ülke ve üniversite arayışlarına yönelmelerine neden olmuştur. Birleşik Krallık; İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın da olduğu 4 ülkeden oluşur. Mükemmel dil becerilerine sahip olacağınız bu ülkeler, zengin lisans ve lisansüstü programları ve küresel iş ağları ile göz doldurur. Yazımızda Birleşik Krallık’ta eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelere ve öğrenim ücretlerine ayrıntılı olarak göz atabilirsiniz!

 

University of Warwick

 

Birleşik Krallık’ta eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler arasında yer alan Warwick Üniversitesi, İngiltere’de 1965 yılında kurulmuştur. %20’den fazla uluslararası öğrenci nüfusuna sahip üniversite, araştırmada mükemmelliği ile dikkat çekerken, her yıl 120 ülkeden genç yeteneklere yüksek kaliteli eğitim imkanı sunar. Warwick Üniversitesi, günümüzde fen, edebiyat, tıp ve sosyal bilimlerden oluşan 4 fakültede zengin lisans, yüksek lisans ve araştırma fırsatlarına sahipken, mezunlarının ilk 6 ayda çalışma imkanı bulduğu İngiltere’nin en genç ve başarılı okullarından biridir. 

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 18.330£ - 23.380£

 

University of St Andrews

 

İskoçya’da 1413 yılında kurulan St Andrews Üniversitesi, günümüzde %40’ından fazlası uluslararası olan zengin bir öğrenci topluluğuna sahiptir. Üniversite, özellikle uluslararası ilişkiler, bilgisayar bilimleri ve fizik alanlarında popülerken, dünyanın üçüncü en eski İngilizce konuşan eğitim kurumu olması da ilginçtir. İskoçya’daki en iyi üniversite olarak sıralamalarda yer alan St Andrews, araştırmada mükemmelliği ile de göz doldurur. Üniversitenin ünlü mezunları arasında Cambridge Dükü Prens William yer alır. 

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 20.570£ - 28.200£

 

Loughborough University

 

İngiltere’de 1909 yılında kurulan Loughborough Üniversitesi, özellikle makine mühendisliği ve işletme eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında makul öğrenim ücretleri ile dikkat çeken en iyi üniversiteler arasındadır. Günümüzde %10 gibi bir uluslararası öğrenci potansiyeline sahip üniversitenin yeşil alanları ile dolu göz alıcı kampüsü, Birleşik Krallık ve Avrupa’nın en büyüklerinden biridir. Güçlü küresel bağlantıları ile bilinen üniversite, özellikle araştırmada mükemmelliği ile dikkat çeker. 

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 16.400£ - 20.500£

 

Birleşik Krallık'ta eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Lancaster University

 

İngiltere’nin Lancaster şehrinde kurulan Lancaster Üniversitesi, 100’den fazla ülkeden gelen %20’lik uluslararası öğrenci yoğunluğu ile dikkat çeken ülkenin en iyi devlet kurumlarından biridir. Hem araştırma hem de eğitim kalitesiyle göz dolduran üniversite, öğrencilerin yaratıcılığını ön plana çıkaracak müfredatları ve özellikle sanat ve tasarım ile yönetim gibi konularda popülerdir. Lancaster Üniversitesi, aynı zamanda Birleşik Krallık’ta yüksek lisans mezunlarının istihdam imkanı en yüksek ilk üç üniversitesi arasında yer alır. 

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 15.680£ - 30.330£

 

Durham University

 

Birleşik Krallık üniversiteleri arasında Durham Üniversitesi, akademik mükemmeliyeti ile dikkat çekerken, 150 ülkeden farklı kültürlerden gelen uluslararası öğrenci ve öğretim kadrosu ile göz doldurur. Üniversite, bugün 200’ün üzerinde lisans, 130 lisansüstü program ve araştırma imkanları ile öğrencilere zengin eğitim deneyimi sunarken, 3 fakültede sanat ve beşeri bilimler, fen, sosyal bilimler ve sağlık alanlarında hizmet verir. Genel olarak üniversiteye başvuran öğrenciler arasında psikoloji, bilgi teknolojileri, İngilizce konuları oldukça popülerdir.

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 17.400£ - 22.000£

 

University of Glasgow

 

İskoçya’da yer alan Glasgow Üniversitesi, 1451 yılında kurulmuş, dünyanın en iyi 100 üniversitesinden biridir ve Birleşik Krallık’taki en iyi araştırma kurumlarındandır. 120 farklı ülkeden %20’ye yakın uluslararası öğrenci nüfusuna sahip üniversite, özellikle ekonomi, MBA ve hukuk konularında oldukça popülerdir. 6 Nobel Ödülü sahibi Glasgow Üniversitesi, Birleşik Krallık’ın en eski mühendislik fakültesine ve İskoçya’nın da tek havacılık ve uzay mühendisliği bölümüne sahiptir. 

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 16.000£ - 42.000£

 

University of Edinburgh

 

1582 yılında İskoçya’da kurulan Edinburgh Üniversitesi, %30’a yakın uluslararası öğrenci yoğunluğuna sahiptir. Birleşik Krallık’ta eğitim almak için özellikle MBA, veterinerlik, mühendislik gibi en çok tercih edilen alanlarda popüler olan üniversite, dünyanın en büyük ve en prestijli araştırma ağırlıklı eğitim veren kurumlar arasındadır. Bugüne kadar tıp ve bilim alanında güçlü bir üne sahip Edinburgh Üniversitesi, aralarında telefon, anestezi ve penisilinin de olduğu çok sayıda buluşa imza atmıştır. Okulun ünlü mezunları arasında Charles Darwin, Graham Bell, Arthur Conan Doyle gibi isimler yer alır. 

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 18.800£ - 24.600£

 

Swansea University

 

Birleşik Krallık ülkelerinden biri olan Galler’de yer alan Swansea Üniversitesi, 1920 yılında kurulmuş araştırma odaklı eğitim kurumlarından biridir. %15’e yakın uluslararası öğrenciye sahip üniversite, lisansüstü mezunlarının istihdam imkanları ve öğrenci memnuniyeti açısından yüksek başarılara sahiptir. Birleşik Krallık’ta düşük maliyetli eğitim alabileceğiniz az sayıda üniversitelerden biri olan Swansea Üniversitesi, özellikle bilgisayar bilimi ve mühendislik alanlarında öğrencilerin tercihidir.  

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 12.000£ - 18.450£

 

Cardiff University

 

Birleşik Krallık’ta üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için Galler’de yer alan Cardiff Üniversitesi, %20’lere varan uluslararası öğrenci çeşitliliği ile göz doldurur. Üniversite, bugün psikoloji, hukuk ve MBA gibi alanlarda popülerken, öğrencilerine mühendislik, teknoloji ve sosyal bilimlerde geniş yelpazede uzmanlık ve araştırma imkanları sunar. Mezunlarının %95 işe yerleşme imkanı olan üniversite, dünya çapında kariyer fırsatları, öğrenci birlikleri, etkili ve heyecan verici ödüllü akademisyenleri ve Nobel Ödülü sahipleri ile öğrenciler için mükemmel deneyimler sağlar. 

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 15.080£ - 18.980£

 

Queen’s University Belfast 

 

1845 yılında, Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde kurulan Queen’s University Belfast, bugün özellikle tıp ve işletme gibi alanların tercih edildiği en iyi Birleşik Krallık üniversiteleri arasında yer alır. Üniversitenin 120 ülkeden, 3 bine yakın şirketle olan bağlantıları, mezunlarının %90’ından fazlası ilk 6 ay içerisinde bir işte çalışma imkanı bulurken, tüm dünyadan öğrencilerine sağladığı lisansüstü ve araştırma ağırlıklı burs imkanları ile göz doldurur. Ünlü mezunları arasında Liam Neeson, Stephan Rea gibi oyuncular ve Nobel edebiyat ödülü sahibi Seamus Heaney vardır. 

 

Öğrenim Ücreti Yıllık: 16.100£ - 20.100£

 

Birleşik Krallık’ta eğitim alabileceğiniz üniversitelerle iletişime geçerek; giriş koşulları, fakülteler, konaklama ve başvurular hakkında detaylı bilgi alın.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

Birleşik Krallık’ta burs veren en iyi 5 üniversite

Avrupa’da ücretsiz master eğitimi alabileceğiniz ülkeler

Birleşik Krallık’ta iş imkanı yüksek öğrenci şehirleri

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

İngiltere’de Bir Yüksek Lisans Programına Nasıl Başvurulur?

İngiltere, günümüzde 500,000’den fazla uluslararası öğrenciyle Amerika’dan sonra dünyanın en popüler eğitim destinasyonudur. Kültürel zenginliği, küresel çapta kabul görmüş ve saygın akademik yeterlilik kazanma fırsatı, prestijli eğitim kurumları ve dünya standartlarında araştırma olanakları ile ünlü olan ülke; Londra , Manchester, Birmingham, Glasgow gibi kozmopolit öğrenci şehirleri, eşsiz tarihi ve mimarisi ile göz doldurur. Gelin güçlü ekonomisi ve köklü

12.1K
article Img

İngiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Oxford ve Cambridge başta olmak üzere, 4 üniversite ile ilk 10’da yer alır. Sunduğu uluslararası kalitede eğitim sistemi, birbirinden modern ve donanımlı program seçenekleri, öğrencilere sağladığı kampüs ve  kariyer imkanları ile uluslararası eğitim almak isteyenlerin tercih ettikleri ilk ülkelerden biri durumundadır. Dünyaca ünlü bilim adamlarından, sinemanın en iyi aktör ve aktrislerine; yemek

11.1K
article Img

İngiltere'de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Okullar

İngiltere, günümüzde akademik mükemmelliği ve kaliteli programları ile tartışmasız dünyanın en iyi eğitim rotalarından biridir. Her yıl, bir milyonun üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapması sadece Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri ile sınırlı değildir. İngiltere’de üniversite okumak ve yaşamaya karar verdiyseniz öncelikle dünyanın her yerinde geçerli bir diplomaya, saygınlık ve tanınırlılığa, daha yüksek

2.5K
article Img

Complete University Guide 2024: En İyi İngiltere Üniversiteleri

Yurtdışı eğitim için doğru üniversiteyi seçmek bir öğrencinin verebileceği en zor kararlardan biri olabilir. Bu aşamada dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının olduğu Birleşik Krallık'ta eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Complete University Guide Lig Tabloları ilk kontrol etmeniz gereken sıralamalardan biri olmalıdır. 2024 yılı en iyi İngiltere üniversiteleri listesi henüz yayınlandı ve yurtdışın eğitim yolculuğunuz boyunca size rehberlik

500