Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Essentials - Okunması gerekenler

Amerika: Yeme, İçme ve Mutfak

amerikan yemek, yemek kültürü
9062

Yıllarca "yeni dünya" olarak bilinen ve pek çok göçmeni barındıran Amerika, kültürel çeşitliliğini mutfağına da yansıtmış. İspanyol, İngiliz, Fransız, Afrika ve Karayip mutfaklarından etkilenmiş.

ABD'de yiyeceklerin hotdog ve patates kızartmasından ibaret olduğu düşüncesi tamamen yanlış. Fast food her ne kadar sıklıkla kullanılan bir yöntemse de buna alternatif diğer yiyecekler denemeye değer. Kişisel tercihlerinize göre damak tadınıza uyan bir şeyler bulmanız son derece kolay.

 

Yerel Yemeklerin Tadını Çıkarın

Amerikan mutfağı tarifi ve tanımı zor, ancak her eyaleti ayrı düşünerek yerel yiyeceklerin bölgeye özelleştiğini görmek mümkün. Bu demek oluyor ki, nerede okuduğunuza bağlı olarak Amerikan mutfağının bir bölümünü tatma şansınız her zaman var.

Civardaki güzel yiyecekleri de yerel halktan tavsiyeler alarak keşfetmenizi öneririz. Neyle karşılaşacağınız belli olmaz, çok sevdiğiniz yiyeceklerle tanışmanız ve tavsiye istediğiniz eski öğrenciler arasından bir arkadaş edinmeniz de olası!

Henüz gelmişseniz ve daha birileriyle tanışmamışsanız online tavsiyeler için The Lonely Planet gibi siteleri dolaşmak iyi bir fikir olabilir. Bölgenizdeki görülmeye değer yerleri ve restoranları böylece kolay bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Amerika'nın ne kadar büyük olduğunu göz önüne alarak kültürel çeşitliliğini de anlayabilirsiniz. İşte bölgelere göre belli başlı Amerikan mutfağı örnekleri:

 

New England

ABD'nin kuzeydoğusunda yer alan bu eyalette İngiliz kolonilerinden esinlenilen yiyeceklerle karşılaşmak mümkün. Bunun yanında Maine ıstakozu ve birçok balık türü de bölgeye renk katıyor; bir deniz mahsulü aşığı iseniz bu eyaletteki Boston gibi şehirler sizin için ideal bölge olabilir.

 

Güney mutfağı ve soul

Güney eyaletlerinin çoğunda ağır soslar ve kızarmış yiyeceklerle karşılaşabilirsiniz. Yemeklerin çoğunda domuz eti ve piliç kullanılır. Bu yiyecekler genelde ızgarada veya kömürde yavaşça pişirilir.

Köle ticaretinin getirisi olarak güney eyaletlerine yerleşen Afrika-Amerikalı pek çok kişinin tercihi olan soul yemekler, Afrika aromalarını ve baharatlarını da taşır.

 

Kaliforniya

Muhteşem kumsallarıyla göz kamaştıran Güneşin Şehri Kaliforniya aynı zamanda türlü sebze ve meyvenin de yetiştiği bir alan. Avant garde deneysel mutfağın kurucusu Kaliforniya, temel yiyecekler ve baharatları alışılmadık kombinasyonlarda buluşturuyor.

Yeni ve kalıpları aşan bir yemek çılgınlığı olacaksa eğer bunun Kaliforniya'da doğduğundan emin olabilirsiniz. Yeni tatlar denemek istiyorsanız, Kaliforniya'ya bayılacaksınız.

 

Tex Mex ve Kajun

Orijinini İspanya'dan alan kültürleriyle Teksas, Meksika ve Kajun mutfakları, burrito ve nachonun anavatanıdır.

 

Kajun mutfağı aynı zamanda batı Hindistan ve Karayip mutfaklarının biber gibi baharatlarının, yani ağır bir creole etkisinin altındadır. Baharatlı yiyecekleri sevenler için Meksika ve Kajun mutfakları kesinlikle denemeye değer.

 

Paket Yiyecekler

Elbette Amerikan mutfağı deyip de fast fooddan bahsetmemek olmaz. Ülkenin dört bir yanında McDonalds, Burger King, Papa John's ve Pizza Hut gibi uluslararası firmaları görmek mümkün. Amerika'nın sunabileceği pek çok güzel lezzeti dışarıda tutsalar da fast food pahalı restoranlardan kaçmak isteyenler için birebir, ve evde rahatça yiyebileceğiniz paket yemekler sunuyor.

 

Evinizi mi özlediniz?

Yabancı bir ülkede yaşamanın zorlukları su götürmez; özellikle de mutfağı alışılmışın dışındaysa. Ama bu yüzden endiişelenmeye gerek yok çünkü üniversiteye başladığınızda sizinle aynı durumdaki birçok başka öğrenciyle karşılaşacaksınız! Pek çok üniversitenin yabancı öğrencileri hedefleyen ancak diğer öğrencilerinin de uğrak noktaları olan kulüplere girmek sizin için iyi olacaktır.

Evinizin rahatlığında yemek pişirmek çok da kolay değil, hele de ana malzemeleri yakın marketlerde bulamıyorsanız. Ancak birçok büyük şehirde Asya, Hint ve Afrika mutfakları üzerine yoğunlaşan marketler bulunur. Bunların yanı sıra haftasonu pazarlarıyla da karşılaşabilir, ihtiyaç dıuyduklarınızı oradan temin edebilirsiniz.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

amerikan yemek, yemek kültürü