Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Essentials - Okunması gerekenler

Amerikan Kültürü

19934

ABD'ye geldiğinizde kültürel anlamda alıştığınızdan farklı davranan insanlar görebilir ve ufak bir kültür şoku yaşayabilirsiniz. Amerikan kültürü son derece batılı ve Asya'dakinden çok çok farklıdır. Ancak şanslısınız ki oradaki eğitiminize hazırlanmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bu sayede kültür değişimi size çok stres yaşatmayacak ve ABD'deki zamanınızın tadına varabileceksiniz.

 

Değişiklikle başa çıkmak

 

Kültür şoku kesinlikle normaldir, bu nedenle ABD'yi gezmiş veya orada yaşamış tanıdıklarınıza sorular sorarak merakınızı gidermeli ve onların deneyimlerinden faydalanmalısınız.

 

Neticede Amerika pek çok farklı geçmişten gelen topluluklardan oluşan kültürel çeşitlilik diyarıdır. Amerikalıların çoğu geçmişlerini başka bir ülkeye ve kültüre dayandırır.

 

Televizyonda gördüğünüz her şeye inanmamalısınız ancak Amerikalıların son derece geniş ve rahat tavırlı olduğu da bir gerçektir. Kendinizi bir sırada beklerken yanınızdaki kişiyle konuşurken bulabilirsiniz, ve bu rahatlık alışık olmayanlara bir sürpriz yaşatmaktadır.

 

Tanışma

 

ABD'de tanışmalar genellikle son derece resmiyetten uzaktır. İnsanlarla konuşurken gülümsediğinizden ve ilk isimleriyle hitap ettiğinizden emin olun. Eğer grup halindeyseniz kendinizi diğerlerine tanıtın. El sıkışmak genelde tercih edilen yöntemdir ve basit bir merhaba ile konuşma başlatmak mümkündür. Amerikalılar genellikle son derece doğrudan konuşur, ancak bu durum sizi rahatsız etmemelidir. Kaba davranmadıklarını, yalnızca konunun etrafında zaman kaybetmek yerine doğrudan hedefledikleri noktaya değindiklerini düşünmelisiniz.

 

Görgü Kuralları

 

Amerika'da akşam yemeklerinin ne kadar rahat ve gayriresmi ortamlarda gerçekleştiğini görünce şaşıracaksınız. Masada görgü kuralları rahattır. Çatal genelde sağ elle kullanılır ancak sol elinizi kullanmanız da kimseyi rahatsız etmeyecektir. Bazı yiyeceklerin elle yenmesi gelenekselleşmiştir. Davetli olduğunuz yerde yemeğe başlamadan önce ev sahibinin teklif etmesini ve oturmanızı rica etmesini bekleyin.

 

Ne giymeli?

 

Ülkenin doğusundaki kesimin giyim tarzı daha resmiyken batı kısmında günlük giyim yaygındır. Üniversitelerdeki kıyafetleri görünce şaşırabilirsiniz. Öğrenciler genellikle son derece gayriresmi, hava durumu ve rahatlığını değerlendirerek seçtikleri kıyafetleri kullanır. Bir mülakata katılacaksanız akıllıca giyinmeli ve ihtiyaç duyabileceğiniz kıyafetleri önceden hazırlayıp yanınızda götürmelisiniz.

 

Kampüs hayatı

 

Amerika'da kampüs yaşamı alışkın olduğunuzdan çok farklı olabilir zira öğretim son derece rahat ve resmiyetten uzak gerçekleşir. Amerikan üniversiteleri uluslararası öğrencileri sıcak karşılar ve ABD'ye okumaya gelen öğrenciler için destek servisleri vardır. Bu hizmetlerle yeni bir ülkede yaşama ve öğreniminize daha rahat adapte olabilirsiniz. Özellikle kültür şoku yaşıyorsanız ve geçişi zor bulduysanız size yardımları dokunacaktır. Sene boyunca desteğin sürdüğünü göreceksiniz; hem eğitmenlerinizin hem de diğer çalışanların size yardım etmek için orada olduğunu ve danışmanız gereken bir konuda gidebileceğiniz kişiler olduğunu unutmayın.

 

Amerikan kültürü

 

Amerika pek çok şeyiyle tanınır; ancak spor, müzik ve sanat bunlar arasında en önemlileridir. Amerikan futbolu, baseball, buz hokeyi ve basketbol dört temel spor dalı olarak Amerika'da son derece popülerdir. Ancak pek çok başka spor da ilgi görür. ABD Olimpiyatlarda diğer ülkelerden daha fazla altın madalya ve toplam madalya sayısına sahiptir. Kolejde spor yapmak Amerikan kültürünün önemli bir özelliğidir.

 

Ülkenin çokkültürlülüğünün göstergelerinden biri de müziktir. Poptan rock'a, cazdan rhythm&blues'a kadar ABD birçok müzik türünün yer aldığı, dünyanın en büyük ikinci müzik piyasasına ev sahipliği yapar.

 

Müziğin yanında diğer sanat dalları da Amerikan kültürünün temel taşlarındandır. Müzikal tiyatrodan dans ve performans sanatına, modadan fotoğrafçılığa uzanan bir yelpaze mevcuttur. Amerika birçok ünlü modacının çıkış noktasıdır ve New York şehri muhteşem tiyatrolarıyla ünlü Broadway'e ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatrolar genelde ülke genelinde turlar gerçekleştirir ve bu sayede nerede okuyor olursanız olun, Amerikan kültürünün bu yönünü keşfetme fırsatına erişeceksiniz.

 

Kültür şoku gerçekten normaldir ve göreceğiniz destekle en aza indirgenebilir; böylelikle Amerikan kültürüne hemen adapte olacak ve ABD'deki hayat tarzını benimsemekte zorluk çekmeyeceksiniz.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

digital marketer for Hotcourses Turkey