Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Essentials - Okunması gerekenler

ABD'de Yapılması Gereken 5 Şey

1346

ABD 50 farklı eyaletten oluşmaktadır, ve her birini gezmek, özellikle de okurken sahip olacağınız kısıtlı zamanda, imkansızdır. Ancak gezmeye ve görmeye değer şeyleri deneyimlemek için fırsatlarınız olacak ve bu şansı yakaladığınızda kaçırmamanız gereken bazı temel noktalar var.

 

New York'ta bir gösteri izleyin

 

Amerika tiyatro ve diğer sanat dallarına sevgisiyle tanınır; Broadway tam da bunun için gidilebilecek, tüm geceyi şarkılar, dans ve oyunculukla geçirebileceğiniz bir mekan. Wicked, Billy Elliot veya The Book of Mormon gibi Tony ödüllü şovları izlemeye gitmiş olsanız da Broadway dışında Bare veya Stomp gibi gösterileri izlemeyi tercih etseniz de kesinlikle seveceğiniz bir şovla karşılaşacağınızdan emin olun. Müzikaller size hitap etmiyorsa birçok oyun, kabare ve komedi şovları da sizin seçiminize kalmış. New York'taki şovlara biletler kısa zamanda tükeniyor ve bu nedenle önceden bilet ayırmanız gerekli.

 

Maça gidin

 

Amerikan kültürünün önemli bir parçası olan spor, özellikle de baseball, basketbol ve Amerikan futbolu son derece popülerdir. Pek çok kolej ve üniversite kendi takımlarına sahiptir; bu nedenle birine katılmak isterseniz şahane bir atmosfer ve eğlenceli bir sosyal aktivite olduğundan emin olabilirsiniz. Eğer önemli bir lig maçına gitme fırsatı bulursanız, spordan çok hoşlanmasanız bile gidin çünkü kısa zamanda kendinizi ortamın enerjisine ve heyecanına kaptıracaksınız.

 

Temalı parka gidin

 

Amerika'dda birçok temalı park var. Florida'da yer alan Orlando dünyanın temalı park başkenti olan DisneyWorld'e ve Universal şirketinin stüdyolarına ev sahipliği yapıyor. Six Flags bir temalı park zinciri ve ülkenin 15 noktasında bulunabiliyor. Heyecanlı rollercoastar sürüşlerinden, aquaparklardan veya yalnızca Harry Potter'ın büyücülük dünyasında bir geziden hoşlanıyorsanız kesinlikle temalı parkları denemelisiniz.

 

IHOP'ta yemek yiyin

 

International House of Pancake'te bir pancake yemelisiniz. Birçok lezzetli pancake'i barındıran bu alanda istediğiniz tatlı veya baharatlı pancakeleri ve günün herhangi bir zamanında yiyebileceğiniz türlerini bulacaksınız. Eğer pancaketen o kadar çok hoşlanmıyorsanız krep, waffle veya yumurta almayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca IHOP'ta burger ve biftekleri de içeren bir akşam yemeği menüsü de sunuluyor. IHOP ülkenin her yerinde bulunabiliyor ve arkadaşlarınızla gidip güzel vakit geçirebileceğiniz ve Amerikan yemeklerini tadabileceğiniz bir mekan.

 

Gettysburg'u ziyaret edin

 

Gettysburg ulusal mezarlığı ve Gettysburg ulusal askeri parkı ABD'nin en tarihi bölgelerindendir ve ABD Ulusal Parklarındandır. Gettysburg Savaşı genellikle Amerikan iç savaşının dönüm noktası olarak bilinir. Abraham Lincoln, dönemin ABD başkanı, Gettysburg'da bu savaşın üzerinden dört buçuk ay geçene kadar vakit geçirmiştir. Tarihi alanda savaşla ilgili birçok bilgilendirme turu ve müze ile ziyaretçi merkezi bulunmaktadır.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

digital marketer for Hotcourses Turkey

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.