Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Essentials - Okunması gerekenler

Amerika’da Yapılması Gereken 5 Şey

share image

Yurtdışında eğitim ve kariyer planları yapan öğrenciler için Amerika her zaman ilk seçenek olmuştur. Dünya sinema, müzik ve teknoloji endüstrilerine yön veren ülkeye, her yıl 900 binin üzerinde öğrenci gelirken, lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra akademik kariyerlerine devam edenlerin sayısı da oldukça yüksektir. Şüphesiz Amerika’ya bir kere adım attıktan sonra ülkede yaşamaya devam etmek ve bir iş bulmak çoğu uluslararası öğrencinin en büyük hayalidir. Zira küresel ekonomiye yön veren Google, Apple, Facebook, IBM, Microsoft gibi şirketler her yıl dünya çapında çok sayıda başarılı ve yaratıcı öğrenciye kapılarını açarken, Amerika’da MIT, CALTECH, Harvard, Yale ve Stanford gibi üniversitelerde eğitim almış olmak size istihdam sağlayacaktır. Amerika'da ister eğitim, isterseniz de kariyer ve ziyaret için bulunun ülkede yapılması gereken sayısız şey vardır. Gelin dünyanın en gözde şehirlerine sahip Amerika’da yapılacaklar listesine birlikte göz atalım!  

 

1-NEW YORK

 

Amerika’da yapılması gereken 5 şey denildiğinde aklımıza ilk olarak dünyanın en kalabalık  ve ikonik metropolitan merkezlerinden biri olan New York gelir. Özellikle tiyatro, müzikal, eğlence, eğitim ve moda endüstrisinin dünya çapında en gözde mekanlarından biri olan şehir Brooklyn, Queens, Staten Island, Bronx ve Manhattan’dan oluşur. Amerika'nın iş, finans ve medya başkentlerinden olan şehrin en iyi üniversiteleri arasında Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi yer alır. 

 

 • Central Park’da Huzur Dolu Zaman Geçirin

 

New York’ta yapılacaklar listesinin ilk sırasında yer alan Central Park, 1857 yılında Manhattan’da açılmış, bir zamanlar hastalık saçan bataklık bölgesiyken günümüzde dünyanın en popüler ve şehrinde en ünlü sembollerinden biri haline gelmiştir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, huzur dolu bir yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek ve kitap okumak isteyenlerin uğrak yeri olan park içerisinde kışın buz pateni yapabileceğiniz bir alan, Shakespeare bahçesi, göl, hayvanat bahçesi, piknik yapıp güneşlenebileceğiniz Cherry Hill, yaz aylarında haftanın yedi günü kurulan Carousel atlıkarıncası yer alır. 

 

 • Broadway’de Gösteri İzleyin

 

İster tiyatro, ister müzikal ya da diğer sahne gösterileri olsun New York’a gelipte Broadway Caddesi’ne uğramadan olmaz. Özellikle sahne sanatları alanlarında eğitim alacak öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ve görmek istediği yerlerden biri olan Broadway, dünyaca ünlü Cats, The Phantom of the Opera, Charlie and the Chocolate Factory, Chicago gibi müzikallerin yanı sıra kabare, oyun ve komedi showlarına da ev sahipliği yapar. 

 

 • Yukarı Doğu Yakasında Sanat Turu Atın

 

Şehrin en güzel binalarına, müzelerine ve sanat galerilerine ev sahipliği yapan yukarı Doğu Yakası, şık mekanlar ve zengin eserler ile sizlere keyifli zamanlar sunar. Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan sanat merkezleri arasında Picasso’dan Matisse’e, Cezanne’dan Yves Saint Laurent’in kıyafetlerine kadar moda, resim, heykel ve antik seramik gibi çok çeşitli yelpazede koleksiyonlara sahip Met Museum hem Amerika, hem de dünya çapında üne sahiptir. 88. Sokak ve 5. Cadde’nin köşesinde yer alan Solomon R. Guggenheim Müzesi, çağdaş ve modern sanat severlere Jackson Pollock, Paul Klee ve Vasily Kandisky’e ait birbirinden ünlü eserler sunar. Aynı zamanda 92. Cadde’de yer alan Russ and Dauhters, 980 Madison Avenue’de Gagosian ve 86. Cadde’deki Neve Galerie özellikle Gustav Klimt gibi Alman ve Avusturyalı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapar. 

 

 

2-SAN FRANCISCO

 

Amerika'da yaşam ve eğitim gibi düşünceleri olan uluslararası öğrenciler için San Francisco; Chinatown, Golden Gate Köprüsü, yokuşlu caddeleri ve tramvayları, Viktorya mimari örnekleri, sahilleri ve sisli yaz günleri ile en çok tercih edilen kültürel şehirler arasındadır. San Francisco’nun popülaritesi son yıllarda Apple, Facebook, Google ve IBM gibi teknoloji şirketlerinin varlığı ve Silikon Vadisi ile daha da artmıştır. Her yıl çok sayıda öğrenci özellikle bilişim alanında Stanford University ve University of Calfornia, Berkeley gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde okumak ve dev teknoloji şirketlerinde kariyer yapmak için San Francisco’ya gelir. 

 

 • City Lights Kitapçı Dükkanına Uğrayın

 

1953 yılında kurulan City Lights, San Francisco’nun en gözde mekanlarındandır. Kemerli kapıları, geniş doğuya bakan pencereleri ve vintage görünümüyle gelenlere siyaset, müzik, felsefe, şiir, kurgu roman gibi çoğu alanda edebi eserler sunar. Sıcacık bir ortamda aradığınız her şeyi bulabileceğiniz kitabevinin kendine ait yayınevi de bulunuyor. 

 

 • Tramvay İle Şehir Turu Atın

 

San Francisco’ya gelipte şehirde tramvay turu yapmamak olmaz. Şehrin en bilindik özelliklerinden olan tarihi tramvay ilk kez 1873 yılında açılmıştır. Bugün 62 durağa sahip tramvay hattını belli bir oranda şehir halkı kullanırken, yolcuların çoğunluğunu turistler oluşturur. Siz de Chinatown’dan Rus Tepesi’ne, yokuşlu caddelerinden şehrin en güzel yerlerine ulaşan tramvaylarla filmlerdeki gibi bir sahne yaşayabilirsiniz. 

 

 • Çin Mahallesinde Yeni Yılı Kutlayın

 

San Francisco’da yaşam çeşitliliğini görebileceğiniz en güzel yerler arasında bulunan Chinatown, özellikle Çin restoranları, tapınakları ve hediyelik eşya dükkanları ile şehre gelenlere keyifli zamanlar yaşatır. 1800’lerde yaşanan ilk göçlerle oluşmaya başlayan Chinatown, tarihi mekanların ve kültürel etkinliklerin en yoğun olduğu yerleden biridir. Eğer Ocak ayında San Francisco’daysanız renkli gösterileri ile Çin Yeni Yıl kutlamalarına katılabilir, sayısız restoranlarda egzotik Çin yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. 

 

 

3- LOS ANGELES

 

Melekler şehri olarak bilinen Los Angeles, 3 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın en büyük metropol bölgelerindendir. New York’un klasik Broadway’ine karşı gelişen Hollywood sineması ile dünyaca ünlü tanınırlılığa sahip olmuş şehir, günümüzde medya, spor ve kültürel aktivitelerin merkezi durumundadır. Santa Monica, Venice Beach, Beverly Hills ve Hollywood gibi turistik yerlere sahip Los Angeles, her ne kadar aksiyon ve polisiye filmlere yansıyan tehlikeli sahnelerle ünlü olsa da, sanılanın aksine güvenli bir şehirdir. 

 

 • Rodeo Drive’da Alışveriş Yapın

 

Amerika'da yapılması gereken şeyler denildiğinde ilk aklımıza gelen şehirlerden biri Los Angeles olunca haliyle film sahnelerine konu olan caddelerde ve mekanlarda dolaşmamak olmaz. Bunlar arasında en bilinen yer Pretty Woman filminde Julia Roberts’in alışveriş yaptığı Rodeo Drive’dır. Günümüzde tasarımcıların ve moda ikonlarının vazgeçilmez yeri olan caddedeki mağazalar arasında Gucci, Valentino, Dior ve Lanvin gibi dünyaca ünlü moda devleri yer alır. 

 

 • Getty Center’da Van Gogh’un Ireses Tablosunu Ziyaret Edin

 

Richard Meier tarafından tasarlanmış Getty Müzesi’ne ait iki binadan biri olan Getty Center, 20. yüzyıl öncesi çok sayıda Avrupa ve Amerika kökenli resim, çizim, illüstrasyon, heykel ve fotoğraf eserine ev sahipliği yapar. Bunların en dikkat çekenleri arasında Van Gogh’un Ireses tablosu yer alır. Öğleden sonra huzur dolu zaman geçirebileceğiniz müze ve sanat merkezi alanı kültürel anlamda doyumsuz bir gezinti yaşamanızı sağlar.

 

 • Dodger Stadyumu’nda Beyzbol Maçı İzleyin

 

Amerika’da yaşam gibi bir düşünceniz varsa ülkenin geneline hakim basketbol, beyzbol, araba yarışı, Amerikan futbolu gibi çok sayıda spor aktivitesi bulunur. Dodger Stadyum 1962 yılında $23 milyon gibi bir maliyetle açıldığı günden bu yana Beyzbol Ligi All-Star maçlarına, yaz olimpiyatlarına, Dünya Beyzbol Klasiklerine ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda Elton John, Pavarotti, Madonna, Guns N’ Roses, Beatles gibi sayısız ünlü ismin konser verdiği stadyum; Hızlı ve Öfkeli, Transformers, Superman Returns gibi filmlerde de yer almıştır. 

 

 

4-WASHINGTON, DC

 

Amerika’nın başkenti olan Washington DC; Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek Mahkemesi ile ülkenin siyasi sembollerinden biridir. DC kısaltmasının açılımı District of Columbia’dır ve ABD’de yer alan hiçbir eyaletin sınırları içinde değildir. Kentte çok sayıda anıt, mimari örneği ve sayısız müze bulunurken özellikle Georgetown Üniversitesi uluslararası öğrencilerin hem dil eğitimi hem de zengin lisans ve lisansüstü programlarıyla dikkat çeker. Kente gelenleri hem ulaşım sisteminin rahatlığı hem de düzenli şehir planlamasıyla etkileyen Washington DC, bu özelliğini Fransız mimar Pierre Charles L’Enfanta borçludur. 

 

 • National Mall’da Washington Anıtı’nı Ziyaret Edin

 

Washington DC’ye geldiğinizde gezmeye nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, National Mall ilk gideceğiniz yer olmalıdır. Kentin omurgasını oluşturan milli park her yıl 20 milyonun üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Parkın ortasında yer alan Washington Anıtı, 169 metre ile dünyanın en yüksek dikilitaşıdır. Yapım aşamasındaki değişiklikler, kullanılan mermerlere de yansıdığından anıt iki farklı renkten oluşmuştur. 1889 yılında anıta eklenen asansör, günümüzde işlevindeki arızalar ve güvenlik sorunu nedeniyle onarıma girdiğinden Washington Anıtı'na çıkışlar 2019’a kadar kapalıdır; ancak National Mall’a gelipte bu eşsiz anıtı yakından görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz. 

 

 • Müzelere Ücretsiz Giriş

 

Amerika hakkında bilinmeyenler ile ilgili çoğu konuda bilgi sahibi olacağınız Washington DC’deki müzelerin büyük bir kısmı Smithsonian Enstitüsü’ne bağlıdır. Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Amerikan Tarihi Ulusal Müzesi’nin de aralarında bulunduğu 13 müzeye girişler ücretsizdir. Amerika’daki gezilecek şehirler arasında çok yer bulamayan Washington DC, aslında müzeler ve sanat galeriyle ülkede görülmeye değer en önemli şehirlerdendir. 

 

 

5-CHICAGO

 

Chicago, her ne kadar tanınırlılık açısından New York ve Los Angeles’in gölgesinde kalsa da Amerika’da görülmesi gereken ilk şehirlerden biridir. Michigan Gölü’ne bakan şehir merkezindeki gökdelenlerin silueti bir çok fotoğrafa ve film sahnesine yansımıştır. Gelenlere kültür çeşitliliği, canlı müzik, entellektüel gece hayatı ile hareketli bir yaşam sunan Chicago, Rüzgarlı Şehir olarak tanınır. 1885 yılında yapılan ilk gökdelenle tarihe geçen şehir, Chicago Bulls basketbol takımı ve ünlü yıldızı Michael Jordan ile tanınır. Chicago Üniversitesi ile uluslararası öğrencilere de ev sahipliği yapan şehir, mezun olduktan sonra kariyer fırsatları ile de dikkat çeker. 

 

 • Skydeck’te Manzaranın Keyfini Çıkarın

 

Amerika’nın en yüksek ikinci binası olan Willis Tower’da yer alan Skydeck, 108 katlı binanın 103. katında camdan bir balkon olarak karşınıza çıkar. Yüksekten korkanların kesinlikle denememelerini tavsiye edeceğimiz bina, 440 metre yüksekliğe sahiptir ve Skydeck bölümü şehri 360 dereceyle görmenizi sağlayacak bir manzara sunar. 

 

 • Festivaller Şehri

 

Chicago, Amerika’da yaşam keyfine varabileceğiniz en eğlenceli ve güzel şehirlerden biridir. Yılın her zamanı müzik, yemek, sinema, tiyatro, dans gibi çok sayıda festivale ev sahipliği yapan şehirde yer alan birçok mekandaki etkinliklere katılabilirsiniz. En çok bilinenleri; Ağustos ayında yapılan Chicago Jazz Festivali, Ekim ayında yapılan Chicago Marathonu ile Chicago Uluslararası Film Festivali’dir.

 

 

Amerika'da eğitim hakkında merak ettiklerinize ve üniversite rehberine sitemizden ulaşabilirsiniz!

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

Amerikan Kültürü

ABD'ye geldiğinizde kültürel anlamda alıştığınızdan farklı davranan insanlar görebilir ve ufak bir kültür şoku yaşayabilirsiniz. Amerikan kültürü son derece batılı ve Asya'dakinden çok çok farklıdır. Ancak şanslısınız ki oradaki eğitiminize hazırlanmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bu sayede kültür değişimi size çok stres yaşatmayacak ve ABD'deki zamanınızın tadına varabileceksiniz.   Değişiklikle başa çıkmak   Kültür şoku

71.2K
article Img

Amerika Öğrenci Vizesi ve Çeşitleri

Uluslararası öğrenciler için Amerika, dünyanın önde gelen eğitim destinasyonlarından biri olmasını; yüksek kaliteli eğitim kurumlarına, mühendislik, işletme ve bilgisayar bilimleri gibi popüler alanlardaki lisans programlarına ve kariyer imkanlarına borçludur. Günümüzde New York, Boston, San Francisco gibi öğrenci şehirleri, kendine özgü yaşam tarzı, kültür çeşitliliği ve muhteşem gökdelenleri ile Amerika, ülkeye gelen yabancı öğrencilere unutamayacakları bir

22.7K
article Img

Amerika: Yeme, İçme ve Mutfak

Yıllarca "yeni dünya" olarak bilinen ve pek çok göçmeni barındıran Amerika, kültürel çeşitliliğini mutfağına da yansıtmış. İspanyol, İngiliz, Fransız, Afrika ve Karayip mutfaklarından etkilenmiş. ABD'de yiyeceklerin hotdog ve patates kızartmasından ibaret olduğu düşüncesi tamamen yanlış. Fast food her ne kadar sıklıkla kullanılan bir yöntemse de buna alternatif diğer yiyecekler denemeye değer. Kişisel tercihlerinize göre damak tadınıza uyan bir şeyler bulmanız

22.1K
article Img

Amerika: Toplu Taşıma İçin Öneriler

ABD geniş yüzölçümü ile ulaşımın zorluk çıkarabileceği büyük bir ülke. Amerika'da toplu taşıma kullanımı yerel bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Şehrin göbeğinde bir üniversitede okumak ve kırsal kesimlerde oturuyor olmak da elbette kullanacağınız ulaşım araçlar açısından değişikliğe neden olabiliyor. Merak etmeyin, her halükarda ulaşım sistemini sizin için kolaylaştıracak. önerilerimiz var!   Karayolu   ABD'de her şehir ve kasabada

12.3K