Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Essentials - Okunması gerekenler

Amerika: Gümrükler ve Havaalanına Geliş

share image

Amerika pek çok fırsata erişebileceğiniz bir alandır, ancak biraz da korkutucu bir ortamdır; özellikle yurtdışında tek başınıza yaşayacaksanız. Elbette bu tarz zorluklarla baş etmek adına yapabilecekleriniz var. Bu nedenle biz de size ülkeye girişte yapabilecekleriniz ve stresli durumlardan kaçınmak için kullanabileceğiniz birkaç tavsiye sıralıyoruz.

 

Planlama:Yolculuk

ABD yüzyıllardır büyük ve karmaşık yapıda bir ülke, bu nedenle kullanabileceğiniz direkt bir uçuş olmayabilir. Eğer son durağınız LA veya New York gibi büyük şehirlerden değilse ulaşım için uçak değiştirmeniz gerekebilir.

 

Bu durumun seyahatinizi daha stresli hale getireceği aşikar. Yine de, bu stresi azaltmak adına doğru planlama yapmalısınız. New York gibi büyük şehirlerde birden fazla havaalanı olduğunu göz önüne alarak uçağınızın nerede ineceğine önceden kontrol etmeli ve ulaşmanız gereken saatten çok önce orada olmaya çalışmalısınız.

 

İnişten sonra konaklayacağınız yere direkt geçişi hangi yolları kullanarak yapacağınızı da önceden belirlemenizi tavsiye ederiz. Bazı üniversiteler yabancı öğrencilerini havaalanından alma servisi de sağlayabiliyor, üniversitenizin bu hizmeti verip vermediğine bakabilirsiniz. Eğer araştırmanızı önceden yaparsanız toplu taşımayı kullanmak ve taksi kullanmak arasında da doğru seçimi yapabilirsiniz. Pek çok havaalanındaki giriş ve çıkışlarda taksi durakları bulunur, bunları kullanabilirsiniz.

 

Planlama:Belgeleri Hazırlamak

ABD sınırlarına girmek için gümrüklerde kontrolden geçmeniz gerekir. Kulağa zorlayıcı geliyor ancak gözünüzü korkutmasın; bu yalnızca ülkeye girmek isteyen herkesin geçmesi gereken bir formalite. Havaalanına vardığınızda 6059B bildirim formunu teslim alırsınız; vize ile giriş yapacakların bir de I-94 formu doldurması gerekir.

 

Ülkenizden çıkış yapmadan önce vize aldığınızı kanıtlayacak belgelerinizin tam olduğuna emin olmanız gerekiyor. Ne kadar erken başvurursanız vize süreciniz o kadar hızlı başlatılır, bu nedenle olabildiğince erken başvurmanızı öneririz. Öğrenci vizesi almak için bir akademik programa kabul edildiğinizi, bunu karşılayacak finansal güce sahip olduğunuzu kanıtlamalısınız. Bunların yanında okulunuzdan alacağınız bir I-20 formu ile F-1 Öğrenci Vizesine layık olduğunuzu belgeleyebilmelisiniz.

 

Seyahat ederken bu belgeleri daima elinizin altında bulundurun. Bagajınıza ulaşmadan önce gümrükten geçmek zorunda olduğunuza göre vizeniz, pasaportunuz, kalacağınız yere dair bilgiler ve kabul mektubunuzla beraber I-20 gibi belgelerinizin el bagajınızda bulunduğundan emin olun.

 

Yine de vize tek başına yeterli olmayacaktır. Homeland Security(Yurtiçi Güvenlik) ve CBP (gümrük ve sınır güvenliği) memurları size ülkeye giriş hakkı verme veya vermeme yetkisine sahip. Bu nedenle ülkeye giriş-çıkışlarda hep yanınızda bulundurmanız gereken I-20 belgenizin ve diğer önemli belgelerinizin güvende olmasına dikkat edin.

 

Planlama: İşler ters giderse

Yukarıda bahsettiğimiz belgelerin dışında gideceğiniz üniversitenin iletişim bilgilerini de her zaman yanınızda taşımanız iyi bir fikir olabilir. Yabancı öğrenciler genellikle ABD'de gümrüklerde problem yaşamıyor ancak her ihtimale karşı önlem almalı ve gümrüklere girdiğinizde görevlilere öğrenim alacağınız yer ile kolayca iletişim kurma fırsatı vermelisiniz.

 

Elbette arada sırada gümrüklerde sorun çıkabiliyor. Muhtemelen sorun yaşamazsınız, ama yine de en kötü durumda ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Geçerli vizeniz ve belgeleriniz yanınızda olsa bile reddedilmeniz olası. Böyle bir durumda geçici bir süre alıkonulup göz altına alınırsınız, bu sırada dönüşünüz için alternatif yollar araştırılır. Ya da, eğer durumunz netleşmediyse işlemleriniz devam ederken gideceğiniz yere yakın bir ofise transfer edilir ve orada beklersiniz.

 

Bazen yolculuğunuz sırasında uçuşun ertelenmesi veya bagajınızın kaybolması gibi öngörülemez sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Eğer bu tür problemler yaşarsanız yapmanız gereken en son şey panik. Havaalanı görevlileri size yardım etmek için orada olacaklar ve onlara danışmaktan çekinmemelisiniz.

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

Amerikan Kültürü

ABD'ye geldiğinizde kültürel anlamda alıştığınızdan farklı davranan insanlar görebilir ve ufak bir kültür şoku yaşayabilirsiniz. Amerikan kültürü son derece batılı ve Asya'dakinden çok çok farklıdır. Ancak şanslısınız ki oradaki eğitiminize hazırlanmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bu sayede kültür değişimi size çok stres yaşatmayacak ve ABD'deki zamanınızın tadına varabileceksiniz.   Değişiklikle başa çıkmak   Kültür şoku

71.1K
article Img

Amerika Öğrenci Vizesi ve Çeşitleri

Uluslararası öğrenciler için Amerika, dünyanın önde gelen eğitim destinasyonlarından biri olmasını; yüksek kaliteli eğitim kurumlarına, mühendislik, işletme ve bilgisayar bilimleri gibi popüler alanlardaki lisans programlarına ve kariyer imkanlarına borçludur. Günümüzde New York, Boston, San Francisco gibi öğrenci şehirleri, kendine özgü yaşam tarzı, kültür çeşitliliği ve muhteşem gökdelenleri ile Amerika, ülkeye gelen yabancı öğrencilere unutamayacakları bir

22.7K
article Img

Amerika: Yeme, İçme ve Mutfak

Yıllarca "yeni dünya" olarak bilinen ve pek çok göçmeni barındıran Amerika, kültürel çeşitliliğini mutfağına da yansıtmış. İspanyol, İngiliz, Fransız, Afrika ve Karayip mutfaklarından etkilenmiş. ABD'de yiyeceklerin hotdog ve patates kızartmasından ibaret olduğu düşüncesi tamamen yanlış. Fast food her ne kadar sıklıkla kullanılan bir yöntemse de buna alternatif diğer yiyecekler denemeye değer. Kişisel tercihlerinize göre damak tadınıza uyan bir şeyler bulmanız

22.1K
article Img

Amerika’da Yapılması Gereken 5 Şey

Yurtdışında eğitim ve kariyer planları yapan öğrenciler için Amerika her zaman ilk seçenek olmuştur. Dünya sinema, müzik ve teknoloji endüstrilerine yön veren ülkeye, her yıl 900 binin üzerinde öğrenci gelirken, lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra akademik kariyerlerine devam edenlerin sayısı da oldukça yüksektir. Şüphesiz Amerika’ya bir kere adım attıktan sonra ülkede yaşamaya devam etmek ve bir iş bulmak çoğu uluslararası öğrencinin en büyük hayalidir. Zira

21K