Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Essentials - Okunması gerekenler

Sağlık ve Sigorta

amerikada sağlık
1407

Okurken yaşayabileceğiniz pek çok zorluk vardır ancak bu tür zorluklar yurtdışında okurken katlanarak büyür. ABD'de okumayı planlıyorsanız ve sağlık sistemini anlamanız gerektiğini hissediyorsanız,burada sıraladığımız birkaç madde size rehber olabilir.

 

Amerika sağlık sistemi

ABD'de sağlık sisteminin fonu oldukça düşüktür, çoğunlukla da özel şirketler tarafından karşılanır. Pek çok kişi ücretleri ödemekte zorluk çekiyor, özellikle hastanelerde bir gün geçirmenin tedavi türüne göre kişiye binlerce dolara mal olabileceği düşünülürse. Bu nedenle Amerika'da yaşayan , seyahat eden, eğitim gören insanların CAT taramasından MRI teste ve cerrahi operasyonlara kadar bütün tıbbi masraflarını karşılayacak yeterlilikte sağlık sigortalarına ihtiyaçları var.

 

Sigortalı olmak, eğitim süresince her türlü sağlık masrafınızı karşılayabilmenizi sağlar. Aylık bir ücret ödemeniz gerekecek, bu ücret sigorta seviyenize ve sigortanın kapsadığı insan sayısında göre değişmektedir.

 

Karşılananlar

F1 Öğrenci Vize Başvurusu Amerika'daki öğrencilerin sağlık sigortasına sahip olmalarını gerektirmez. Ancak, çoğu üniversite öğrencilerin belli bir sağlık sigortasına sahip olmasını şart koşar. Bu bilgileri ilk akademik yarıyıldan önce üniversiteye göstermeniz gerek, yoksa üniversiteye kaydolamazsınız.

 

Farklı şehirlerde farklı okullr farklı seviyede sağlık sigortası istemekteler. Bu nedenle gideceğiniz üniversitenin bu konuda koyduğu şartları gözden geçirmelisiniz. Bu bilgi üniversitelerin web sitelerinde ya da International Student Insurance adresinde bulunabilir.

 

Sizin için gerekli sigorta seviyesini öğrendikten sonra ücreti ve sigortanın karşıladıklarını da öğrenmelisiniz. Karşılayabileceğiniz en iyi seviyese sigortayı mümkünse adı duyulmuş bir firmadan, örneğin ISO ve ya InternationalStudent Insurance edinmeye özen gösterin. Alternatif olarak, American Visitor Insurance website sitesinden sigorta seviyelerini karşılaştırabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, mutlaka bütün bilgileri eksiksiz okuyun ve acil durumlarda masraflarınızın karşılanacağından emin olun.

 

Önceden var olan bir sağlık sorununuz varsa, bunun sigorta masraflarına etki edeceğini unutmayın. Bazı firmalar bu gibi durumlarda aylık ücreti arttırırken bazıları da 12 ay bekleme süresi vermektedir.

 

İşlemleriniz tamamlandıktan sonra belgelerinizi kaybetmemeniz daha yararlı olacaktır. Genelde pek fazla ihtiyaç duymazsınız (Hatta hiç bir zaman) ama yine de acil bir durum söz konusu olduğunda belgelerinizi gösterebiliyor olmalısınız.

 

Ev ve Eşya Sigortası

Sağlık sigortası uluslararası öğrenciler için zorunlu olmamakla beraber kendi ülkenizdeki sigortanızla tüm eşyalarınızı güvenceye almalısınız. telefonunuz ya da bilgisayarınız çalınsa ne yapardınız? Yenisini alabilecek misiniz? Alsanız bile bu cihazlarda kayıtlı olan çalışmalarınız ne olacak?

 

Bazı akademik kurumlarda barınma ve kira bedelinin içinde sigorta da yer almaktadır, veya ebeveynlerinizin sigortası kapsamına alınabilirsiniz. Bunun geçerli olup olmadığını ve neleri karşılayabileceğini öğrenmek için kira anlaşmanızı ve sigorta dokümanlarınızı inceleyin. Böylece sigorta alıp almama hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bazı özelleşmiş şirketler, örneğin Endsleigh, uluslararası öğrencilerin sigortası konusunda yardımcı olabiliyor.

 

Eğer bir eşyanızın eksik veya çalınmış olduğunu görürseniz sigorta poliçenize ithafta bulunmadan önce dikkatli düşünün. Eğer bu hasar hafifse, veya zarar ucuza tamir edilebilecek düzeydeyse, eşyanızı kendiniz tamir ettirerek sigorta primini artırmama yoluna gidebilirsiniz.

 

Sigorta planınızı imzalamadan önce küçük yazıları okuduğunuzdan emin olun! Bu durum sigorta hizmeti sunanlar ve müşteriler arasında pek çok anlaşmazlığa sebep olmuştur. Her şeyiniz karşılanıyor mu? Bazen bu küçük yazılarda bazı boşluklarla eve davet edilen veya evde yaşayan bir kişinin yaptığı hırsızlığa karşı korumama gibi şartlar koyulabilir. Bu da çok kişiyle yaşadığınız bir evde, özellikle onları hiç tanımıyorken, size zorluk çıkarabilir.

 

Eğer başkalarıyla yaşayacaksanız her biriniz ayrı sigorta poliçesine sahip olmalı. Belgelerinizi, her an kullanmanız gerekebileceğini dikkate alarak güvende ve gözünüzün önünde bulundurun, sürelerinin geçmediğinden emin olun ve gerekiyorsa yenileyin.

 

Umuyoruz sigortanızı kullanmak zorunda kalmazsınız, ancak her ihtimale karşı güncel bir poliçeye sahip olmak lazım.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

amerikada sağlık